This Week’s $91 Grocery Shopping Trip + Weekly Menu Plan

This Week's Grocery Shopping Trip

I was excited that we were able to stay well under our new grocery budget this week. Jesse and I made the grocery list together — looking at where to get the best deals on what we were planning to buy — and then he offered to go shopping on Monday morning after his workout at the gym.

Here’s what he bought:

Kroger

Smoked Turkey — $19.60
Kroger Peanut Butter — $1.79
Kroger Whole Milk — $2.99
3 dozen brown eggs — $2.99 per dozen (got $0.50 back from Checkout51)
2 packages of Kroger bacon — $2.99 per package

Total: $42.18

ALDI

2 packages of Broccoli — $0.99 each
2 tubs of Ham lunch meat — $2.49 each
3 Avocados — $0.99 each
Egg Whites — $1.99
Butter — $3.49
2 packages of Boneless Chicken Breasts — $6.49
3 bags of Gala apples — $1.99 per bag
2 bags of Sweet Potatoes — $1.99 per bag
Bananas — $0.44 per pound — $2.42 total
2 bags of multi-colored peppers — $2.49 each
Total: $49.17

Total spent: $91.35

Menu Plan

Breakfasts

Bacon & Eggs or Oatmeal (I also ate Healthy Blueberry Crisp.)

Lunches

Sandwiches or Leftovers

Snacks

Popcorn
Fruit/Veggies
Cheese
Apples with Almond Butter
Snacks sent to us from Wild Oats Organic
Protein Shakes
Healthy Cake in a Mug

Dinners

Chicken Broccoli Casserole
Stuffed Chicken Breast
Crockpot Stuffed Peppers
Italian Sausage with Potatoes and Vinegar
Beef and Cabbage Stir Fry with Sweet Potato Fries
Marinated Chicken
Dinner Out

What’s on YOUR menu this week? Tell us in the comments!

Share This:

Gretchen’s $31 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

FullSizeRender (9)

Homeland

1 Herbal Essence Bodywash – $2.49, used $1/1 printable (doubled) – $0.49 after coupon

1 Herbel Essence Conditioner – $2.49, used $1/1 printable (doubled) – $0.49 after coupon

2 Honey Bunches of Oats Cereal – $2.29 each, used $1/2 printable (doubled) – $1.29 each after coupon

1 Hiland Cottage Cheese (24 oz) – $1.99, used $0.50/1 coupon from the 8/10 SmartSource insert (doubled) – $0.99 after coupon

1.05 lbs Tomatoes @ $0.89/lb – $0.93

1 Nestle Pure Life Water Bottles – $2.99, used $1/1 printable (doubled) – $0.99 after coupon

10 Red Gold canned Tomatoes – $0.69 (Buy 10, Get $4 off instantly), used 2 $0.55/3 printable (one of them doubled) – $0.12 each after coupons (I’m stocked up for fall soups and chili!)

Total before coupons and sales: $43.47

Total with tax after coupons and sales: $7.72

FullSizeRender (11)

Dillon’s

Pssst Sugar – $1.99

1 Kroger Just Fruit Jelly – Marked down to $0.99

2 cans Beans – $0.60 each

1 Cucumber – $0.89

1 Lettuce – $0.99

1 pkg Kroger Bacon – $2.88

1 pkg Pork Loins – Marked down to $3.65

1 bag Potatoes – $2.69

1 bunch Bananas @ $0.52/lb – $0.72

1 bunch Asparagus @ $1.99/lb –  $2.38

1 pkg Boneless Skinless Chicken Thighs – $3.97

1 Milky Way Bites – Free with Free e-coupon (no longer available)

2 heads Broccoli @ $0.99/lb – $1.28

Total after coupon and sales: $23.63

Total for all both stores: $31.35

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Cereal, Scrambled Eggs & Bacon x 2, Toast with Jelly, Oatmeal

Lunches

Peanut Butter & Jelly on Rice Cakes, Tossed Salad with Cottage Cheese, Baked Potatoes & Broccoli, Cheese Quesadillas, Leftovers

Dinners

Chicken Fajitas, Homemade Applesauce

Mexican Casserole, Steamed Peas

Steak, Biscuits, Tossed Salad

Meat Potato Quiche, Pumpkin Bread, Steamed Broccoli

Black Bean Quesadillas, Tossed Salad

Crock Pot Pork Loins, Homemade Bread, Mashed Potatoes, Asparagus

Chicken & Rice Casserole, Steamed Broccoli

Share This:

This Week’s $130 Grocery Shopping Trip & Menu Plan

Our $130 Grocery Shopping Trip & Weekly Menu Plan

So, I told you last week that we’ve recently more than doubled our grocery budget. Here’s a picture of what $130 in groceries looks like for us.

We shopped at Aldi and Harris Teeter this week. And I somehow misplaced the Aldi receipt (dug through the trash and everything to try to locate it) and it’s nowhere to be found.

So I’m not going to give the break down of prices, because I’m not completely sure what they were. But I will try to do a better job of saving the receipt (maybe I’ll snap a photo of it as soon as I get home?) this coming week so that I can give you a detailed description of everything we bought and what we paid for it.

Our $130 Grocery Shopping Trip & Weekly Menu Plan

I also downloaded the Snap App and got $1.75 in cashback for these purchases. I loved that the Snap App gives you cashback for items purchased at any store — including ALDI — unlike some of the cashback apps that require you to purchase at a specific store. Plus, I got $1.75 back from Checkout 51 for the above purchases. Yay!

This Week’s Menu Plan

Breakfasts

Bacon & Eggs or Oatmeal

Jesse also made Roasted Sweet Potatoes with Eggs & Cheese one morning. It was a new recipe and it was SO good. It might sound weird, but it was amazing!

Lunches

Sandwiches or Leftovers

I also made a Healthy Blueberry Crisp that I ate as lunch two days (recipe coming on the blog tomorrow — hopefully!)

Snacks

Popcorn
Fruit/Veggies
Cheese
Apples with Almond Butter
Snacks sent to us from Wild Oats Organic
Protein Shakes
Healthy Cake in a Mug

Dinners

Crustless Quiche
Crockpot Triple Cheeseburger Creation
Crockpot Stuffed Peppers with Mashed Sweet Potatoes
Chicken Pineapple Kabobs
Stuffed Chicken
Italian Sausage with Potatoes and Vinegar
Dinner with friends (we’re bringing a side dish — probably a veggie tray)

What’s on your menu this week? Leave a link to your menu plan or tell us in the comments.

Share This:

Gretchen’s $45 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

FullSizeRender (1)

Aldi

1 lb Butter – $3.49 (I about fell over when I saw this price; then I checked prices at Dillons and it was $5.49! I think I may have to cut back on baking this fall.) :(

1 Cucumber – $0.69

1 pkg Grapes – $1.58

1 pkg Roma Tomatoes – $1.29

1 dozen Eggs – $0.88

Total with tax ($0.57): $8.59

FullSizeRender (2)
Health Food Store

2 Grapefruit – $0.69 each

4 Navel Oranges – $0.49 each

1 Silver Hills Sprouted Grain Hot Dog Buns – Marked down to $0.99

Total with tax ($0.31): $4.64

FullSizeRender
Some friends kindly gave us all this organic meat as they had just ordered a 1/4 of a cow and wanted to share it with us. We have some of the nicest friends! :)

test
Dillons

1 Turkey Hill Ice Cream – $2.50, used $1/1 printable - $1.50 after coupon

1 gallon Milk – $3.09

2 Kroger Shredded Cheese – $1.67 each

1 Kroger Cottage Cheese – $2.29

1 Kroger Frozen Orange Juice – $1.59

1 Kroger Sour Cream – $1.69

2 Mission Soft Tortillas – $1 each (I will be freezing these, thanks to a reader’s tip last week!)

1 pkg Heritage Farms Chicken Thighs – Marked down to $3.29

2 Brawny Paper Towels – $1 each, used 2 $0.55/1 printable - $0.45 each after coupons

1 pkg Kroger Unbleached Flour – $1.79

1 Kroger Peanut Butter – $1.79

2 Kroger canned Pumpkin – $1 each

1 Kroger canned Tomatoes – $0.69

1 pkg Kroger Pudding – $0.59

1.09 lbs Bananas @ $0.59/lb – $0.64

1.30 lbs Broccoli @ $0.99/lb – $1.29

1 Romaine Lettuce – $0.99

2 Cantaloupe – $0.99 each

Total after coupons: $31.45

Total for all grocery items: $44.68

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Cereal, Toast, Scrambled Eggs & Juice, Oatmeal, Banana Muffins & Fruit

Lunches

Leftovers, Tossed Salad, Baked Potatoes, Cheese Quesadillas, Peanut Butter & Jelly Sandwiches

Dinners

Oven Fried Chicken, Freezer Biscuits, Steamed Broccoli, Tossed Salad

Sour Cream Enchiladas, Tortilla Chips, Steamed Peas, Cantaloupe

Lasagna Casserole, Pumpkin Crescent Rolls, Tossed Salad

Hamburger Vegetable Soup, Buttered Toasted Hot Dog Buns, Fruit Salad

Grilled Steak, 30 Minute Rolls, Tossed Salad, Sliced Oranges

French Toast, Scrambled Eggs, Cantaloupe

Out to eat

Share This:

Gretchen’s $55 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

photo 1

Health Food Store

3 lb bag Apples – $2.49

1 Cucumber – $0.59

1 pint Grape Tomatoes – $0.99

4 Oranges – $0.69 each

Total with tax ($0.46): $6.89

photo 2
Dillons

Items a part of the Mega Sale (Buy 5, Get $5 off instantly):

3 Pampers Wipes – $0.99 each, used 3 $0.50/1 printable - $0.49 each after coupons

2 Kotex Pads – $1.99 each, used $2/2 e-coupon - $0.99 each after coupon

1 Kotex Tampons – $1.99, used $1/1 e-coupon - $0.99 after coupon

1 Herbal Essence Bodywash – $1.99, used $1/1 printable - $0.99 after coupon

2 Gillette Shaving Cream – $0.99 each, used 2 $0.50/1 printable - $0.49 each after coupons

2 Barilla Spaghetti Sauce – $1.49 each, used 2 $0.75/1 printable - $0.74 each after coupons

2 Wheat Thins – $1.49 each, used $0.75/2 coupon from the 8/10 SmartSource insert – $1.11 each after coupon

1 Casa Fiesta Taco Shells – $0.49

1 Honey Nut Chex – $2.79 (I try to get cereal for under $1.50/box but my husband asked me to buy this so I splurged for him.) :)

Other Deals

3 Barilla Pasta – $1 each, used $1/3 printable - $0.67 each after coupon

2 bags Candy (1 Skittles & 1 Starburst) – $1.50 each, used $1/2 coupon from the 9/7 RedPlum insert – $1 each after coupon (I was looking for a fun reward for my Awana girls this week and was happy when I saw the sale on these!)

1 Kroger Tortilla Chips – $1.25

1 pint Half & Half – $1.39

1 Jimmy Dean Delights Frozen Meal – $2.50, used Free e-coupon (no longer available) – Free after coupon

3 Totinos Pizza – $1.34 each (I usually make my own pizzas and freeze them for my husband’s lunches, but since we just moved and are still in the process of unpacking, I haven’t had time to stock our freezer up with pizzas yet. So I bought these to hold him over.) :)

1 Dillons Eggs – $0.99

1 Kroger Cheddar Cheese (16 oz) – $3.34

1 pkg Tyson Boneless, Skinless Chicken Breasts – Marked down to $5.41

1 bag Frozen Peas – $1

1 Kroger Cottage Cheese – $1.25

1 Kroger Sour Cream – $1.25

1 Kroger Frozen Orange Juice – $1.59

4 cans Kroger Beans – $0.50 each

1 can Campbell’s Cream of Mushroom Soup – $1.50

1 Romaine Lettuce – $0.99

1 Cantaloupe – $0.99

1.45 lbs Bananas @ $0.59/lb – $0.86

1 Private Selection Whole Wheat Buns – $2

Total before coupons and sales: $98.82

Total with tax after coupons and sales: $48.90

Total for both stores: $55.79

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal x 2, Toast, Scrambled Eggs & Orange Juice x 2, Baked Oatmeal

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Grilled Cheese Sandwiches, Leftovers x 2, Tossed Salad

Dinners

Tacos, Sautéed Zucchini, Fruit

Chili, Banana Blueberry Oatmeal Muffins, Fruit

Pizza Joes, Tossed Salad

Hamburgers, Homemade French Fries, Steamed Broccoli

Mexican Chicken Chili, Chips

Chicken and Veggies with Cream of Mushroom Soup, 30 Minute Rolls, Oranges

Dinner with family

Share This:

Brigette’s $30 Weekly Grocery Shopping Trip and Weekly Menu for 6

This week is our first official full week back in homeschooling, so I tried to stay home as much as possible to help us adjust to a new schedule. My husband is a teacher and has the summers off – which we LOVE, but it is really hard to stick to a consistent summer schedule with Daddy home. :)

This makes transitioning back to a regular routine in the fall a little more challenging! I chose to stick to a simple menu and focus on using what we already had in the freezer and pantry. I am also hoping to clean up some of the not-so-great eating habits (like too much sugar and processed foods) we fell into over the summer.

014

 Farmer’s Market

1 large bag Brussel Sprouts, reduced – $2.00

1 huge box of assorted Fresh Vegetables, reduced (included Cabbage, Red and Green Peppers, Cucumbers, Yellow Squash) – $5.00

Total: $7.00

 053

Walmart

I had my husband do some price-matching at Walmart this week, since it is 1/2 mile from our house and very convenient. The regular prices on the brown rice, potatoes and romaine are all cheaper at Aldi, but since they aren’t listed in their sales flyer, I couldn’t price-match those. Aldi is a good 15 minutes from my house, so I only make the drive there when I am buying more than a few items.

4 ears of corn ($0.25/each) – $1.00

5 avocados ($0.49/each – price-matched Aldi) – $2.45

1 16-oz bag Brown Rice – $1.28

1 15-lb bag Russet Potatoes – $5.68

5 dozen Eggs ($0.99/each – price-matched Harris Teeter) – $4.95

Red Seedless Grapes ($0.99/lb – price-matched Harris Teeter) – $2.54

1 gallon Milk (price-matched Harris Teeter) – $2.97

3-ct package Romaine Lettuce – $2.98

Total: $23.85

Weekly Total for all Groceries: $30.85

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal x 2, Oatmeal x 2, Smoothies and Hard Boiled Eggs, Veggie Omelettes, French Toast and Scrambled Eggs

Lunches

Stir Fry Veggies/Salmon over Brown Rice, Baked Potato Bar, Leftovers x 2, “Snack” Lunch x 2 (plate of cut up fresh veggies and fruits, cheese slices), Build-Your-Own-Salad Bar

Dinners

Stuffed Baked Peppers (using ground venison), Corn on the Cob, Cucumber Slices, Grapes

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Brussel Sprouts, “Mock” Garlic Mashed Potatoes

Chicken on the Grill, Grilled Yellow Squash and Red Peppers, Grapes, Homemade Freezer Biscuits

Grilled Peppers with Chicken Sante Fe, Sliced Avocados, Balsamic Maple Brussel Sprouts and Cauliflower

Unstuffed Cabbage Rolls, Apple Slices, Homemade Freezer Biscuits

Dinner at a Friend’s House

Leftovers

Snacks

Homemade Protein Bars (for me – I am training for a half marathon next month plus nursing a 6-month old, so trying to focus on lots of healthy fats, carbs and protein!), Homemade Popcorn, Whole Wheat Chocolate Chip Oatmeal Cookies (for the rest of the family)

Share This: