MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $95 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

2 64-oz cartons Whole Milk – $1.40

1 Can Whipping Cream – $1.99

1 32-oz carton Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.39

4 single-serving sized cartos Flavored Greek Yogurts – $2.36

4 dozen Eggs – $3.12

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.38

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $3.98

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $3.98

1 8-oz pkg Colby Jack Sliced Cheese – $1.19

1 can Parmesan Cheese – $2.19

2 bags Riced Cauliflower – $3.78

1 48-oz bag Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.39

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $2.15

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.99

2 cans Green Beans – $0.78

1 2-lb bag Red Onions – $1.79

1 bag Mini Sweet Peppers – $1.79

1 bag Baby Carrots – $0.85

1 bunch Bananas – $0.92

2 Avocados – $1.30

1 bag Radishes – $0.79

1 6-ct pkg Applesauce Cups – $1.25

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.99

1 10-lb bag Russet Potatoes – $2.49

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.69

1 can Garbanzo Beans – $0.38

1 pkg Zucchini – $1.19

2 pkgs Broccoli Crowns – $2.98

2 4-ct pkgs Sweet Corn – $3.38

1 large tub Organic Spring Mix – $3.39

1 3-lb bag Lemons – $1.69

1 carton Strawberries – $1.25

1 Cauliflower – $1.49

3 large bags Red Grapes (@ $0.89/lb) – $5.69

1 1-lb box Butter Quarters – $2.19

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 loaf French Bread, reduced to $0.50

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 can Baking Powder – $0.99

1 jar Onion Powder – $0.95

1 can Olive Oil Cooking Spray – $1.35

1 jar Honey – $3.69

1 pkg Taco Seasoning Mix – $0.39

Grocery Total for the Week: $95.57 

(This is a little more than I usually spend – but this is our first real grocery trip since getting back from vacation, and the fridge was getting pretty bare!)

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Cereal, Fruit, Yogurt, Smoothies, Oatmeal

Lunches

Rice Cakes with Peanut Butter and Honey, Bananas, Carrots

Cheese Quesadillas, Grapes, Mini Cucumbers x 2

Baked Sweet Potatoes, Cottage Cheese, Peaches (gift from friends who visited a local orchard), Carrots

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Grapes, Mini Peppers x 2

Leftovers

Dinners

Spaghetti Carbonara (family recipe, very similar to this), Garlic Bread, Tossed Salad

Hot Dogs on the Grill, Baked French Fries, Corn on the Cob, Applesauce

Pour-A-Pan Pizza, (I will be omitting the sausage and the green pepper), Roasted Cauliflower, Grapes

Crockpot Italian Chicken, Green Beans, Biscuits

Build-Your-Own-Taco-Salad Bar (Seasoned Ground Beef, Lettuce, Shredded Cheddar Cheese, Salsa, Avocados, Plain Greek Yogurt, Fritos)

Lemon Chicken With Broccoli, Rice/Cauliflower Rice, Peaches

Leftovers

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

5 Comments

  • Charlotte W says:

    These amazing prices. I cannot find a bag of lemons under $2.99 at local grocery stores. I will definitely revisit Aldi’s. Thanks for posting your grocery buys. I hope my Aldi’s has the same prices.

    • Brigette Shevy says:

      Yes, definitely give Aldi another try! I’m not sure where you’re located, but I know Aldi prices vary a LOT based on where you live, and even those prices fluctuate from week to week. The two Aldi’s closest to my house have significantly different prices (they are in different cities, although the same state – only about 15 minutes apart from each other!).

      • Emmy says:

        I love when you provide links to recipes…I saved a couple new ones to try from this post. Some of these are new twists on old favorites…either easier to make (pour a pan pizza) or a new flavor combo for basics like chicken.

  • Katrina Smith says:

    Hi Brigette! I have to say that I love to see how you make a budget work with a bigger family. We have 3 kids as well and feed our family of 5 on about $85 a week.

    However I have a few questions. My children are 14, 12, and 10. The oldest and youngest are boys and eat A LOT!! My oldest is about 170 lbs and 5’8, which is big for his age but he is very active and needs what an adult needs calorically. How old are your children and do you find they get full off the food? I notice you use a lot of fresh veggies (something I need to do more of) but I worry that they might not get full? Also, are you reviewing your Aldi paper each week before you shop and making meals off that? I noticed that you don’t buy all of the fixings for breakfast each shopping trip…how do you make that work? I would love to have my kids fend for themselves each morning, as they are plenty old enough. But I don’t know how to economically keep a variety in the kitchen for them to do themselves.

    Thanks so much!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *