MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: My $70 Grocery Budget

My $110 Shopping Trip at ALDI (I’m trying something new this week!)

I’ve heard from so many of you over the last few years who have said, “I want to lower my grocery bill, but I can’t shop like you do.”

Maybe you don’t have a Kroger, or you don’t have access to great markdowns, or you don’t want to shop more than once a week, or you find it stressful to think of planning a menu based upon what you have on hand and what is on sale at the store.

How I Usually Grocery Shop

I know that the way I grocery shop can seem weird and confusing. I buy ahead for the weeks to come based upon what’s on sale, what’s marked down, and what we’re running low on.

Much of time, this means that my grocery shopping trips are sort of a random assortment of food that doesn’t look like it would really make many meals. And that’s exactly right — because often, I AM buying a random assortment of items that are marked down or on sale at rockbottom prices.

I aim to never pay full price for pretty much anything, so I base our menu plans almost entirely on what we already have in the pantry, fridge, and freezer — which is usually a big assortment of different items I’ve gotten in previous shopping trips — plus, what’s marked down and what’s on sale.

For me, it’s fun and life-giving to play a sort of version of Chopped every night in how I make our meals. However, I know that not everyone would enjoy shopping this way nor does everyone have access to the stores and deals I do. But just because you don’t want to shop and cook like this and just because you have different stores with different prices and sales, doesn’t mean that you can’t save money on groceries!

Why I Spent $110 on Groceries This Week

This week, I’m going to be showcasing how you could shop on a budget even if you want to just buy all your groceries for the week and not mess with buying ahead or matching coupons with sales at the grocery store.

The shopping trip below is almost everything we need to eat for a week. (Not 100% everything, but most everything, because I did let myself use a few items we already had on hand — which I think most people would do a little bit of each week!)

We usually spend $70 at the grocery store, but I got creative and we only spent $40 last week and then I had a little extra in the budget from the past few months, so I let myself just pretend like I was a “normal shopper” this week — while also being somewhat mindful of being thoughtful about how I spent money.

Simple Ways to Save — When You’re Short on Time

A few simple suggestions for saving money on groceries when you don’t have a lot of grocery options and/or you don’t have a lot of time:

  1. Make a plan. Take 15 minutes to plan your menu for the week. Need a little help? You could try a menu-planning service. I’m using the Eat at Home Slow Cooker/Instant Pot plan for our meals this week — it’s just a few dollars per week to have someone do all the leg work for you! (Use code EASY to save 30% off this week. That’s the best deal that they offer! See some sample menu plans here.)
  2. Stick with the plan. 🙂 Seriously. Use self control. Bring only cash to the store. Get an accountability partner. Whatever you need to do, do it so that you come home with what you planned to buy and not a cart full of impulse purchases!
  3. Choose inexpensive meals. This is one simple way to cut your grocery bill, no matter what stores you have. Choose chicken over other expensive cuts of meat. Choose meals with fewer, frugal ingredients. Focus on making ingredients you can get inexpensively the stars of your cooking show. If you can save a few dollars each meal by doing this, it all adds up!
  4. Buy the produce that’s on sale. Rather than always buying the same variety of produce, buy the few varieties that are on sale that week. I shoot for fruit that is $0.99/lb. or less and stock up on that. It might mean we don’t have as much variety each week, but it means that we have lots of variety over the course of a few months.

What I Bought At ALDI

Now, on to the groceries! Here’s what I bought this week at ALDI:

  • Water — $0.79
  • Ranch dressing — $0.79
  • Bananas — $1.04
  • 3 bags of Gala Apples — $1.99 each
  • Bacon Bits — $1.29
  • Ranch dressing mix — $0.45
  • Mandarin oranges — $2.89
  • Chicken tenderloins — $5.45
  • Chicken Breasts — $5.59
  • Taco Seasoning — $0.39
  • Tortillas — $1.15
  • Pork Chops — $5.51
  • Feta Cheese — $2.19
  • 2 cans Refried Beans — $0.75 each
  • 10 lbs. potatoes — $4.29
  • 4 bags Organic Peas — $1.99 (whoops — I thought these were $0.75 each! I just realized that when I was typing this up — oops!)
  • Mozzarella cheese — $1.69
  • 2 bags shredded cheddar cheese — $2.19 each
  • Honey — $4.99
  • Cane Sugar — $3.49
  • Sweet Potatoes — $2.39
  • Baking Powder — $0.99
  • Chocolate Chips — $1.69
  • Cantaloupe — $1.69
  • Brown Sugar — $1.29
  • Yellow Onions — $1.89
  • 2 cans pumpkin — $0.85 each
  • 2 Chicken Broth — $1.19 each
  • Baking cocoa — $1.79
  • Pineapple — $0.95
  • Lettuce — $1.39
  • Eggs — $0.58
  • Black Beans — $0.58
  • Flour — $1.15
  • Diced Tomatoes — $0.45
  • Mined Garlic — $1.79
  • Cinnamon — $0.95
  • Honey Nut Crispy Oats — $2.69
  • Honey Crunch Oats — $1.29
  • Red Grapes — $1/85
  • Peppers — $2.99
  • Cinnamon Crunch Squares — $1.39
  • Carrots — $1.19
  • Tomato Paste — $0.39
  • Celery — $1.29
  • 2 gallons milk — $2.20 each
  • Total with tax: $110.37

Stay tuned for tomorrow when I’ll share what our menu plan is for this week using these groceries! Any questions? Feel free to ask in the comments and I’ll do my best to answer them!

Our $68.05 Grocery Purchases This Week

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family (two adults, two teenagers, one preteen, and two babies*). This includes almost all of our breakfasts, lunch for Jesse and me (the kids have lunches at school most days), snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

*Note: Champ’s formula is currently being covered by the state since he’s in foster care. Kierstyn is nursing, but we are supplementing with formula each day since my supply is low despite all my efforts to increase it. We have a separate budget for her formula. We also haven’t bought any diapers because friends have been so generous and have gifted us with so many diapers that we haven’t had to buy any yet! We may change the budget in the near future as the babies get older and their needs change. We’ll see!

I went to Kroger twice this week and here’s what I bought:

Kroger Shopping Trip #1:

  • 2 boxes Kellogg’s cereals — $1.79 each when you purchase 5 or more participating items, used $1/2 Kroger e-coupon = $1.29 each
  • 2 boxes GoGo Squeeze — on closeout for $0.65 each
  • Chobani Flips — marked down to $0.49
  • Mediterranean Salad — marked down to $1.49
  • Teriyaki Meal Kit — marked down to $2.49
  • Milk — $2.79
  • Salad Blend — marked down to $2.49
  • 2 Mott’s Applesauce — on closeout for $1.03 each
  • 2 boxes Quaker granola bars — $1.29 each when you buy 5 or more participating items
  • Canola Oil — $1.99 when you buy 5 or more participating items
  • 3 double packages of brats — marked down to $4.49 each
  • Ground Beef — marked down to $3.39
  • Pack of water — $1.99 when you buy 5 or more participating items
  • Pie Crusts — marked down to $0.89
  • Kroger peanut butter — free with Kroger mailer coupon
  • Used $2 off coupon from Kroger mailer
  • Total with tax: $40.57

Kroger Shopping Trip #2:

  • Water — $0.89
  • Kroger Honey Nut Cereal — $1.49
  • Kroger Cinnamon Cereal — $1.49
  • 3 packages of butter — $1.99 each, used $0.55/1 Kroger coupon
  • Chex Mix — marked down to $0.25
  • Kroger peanut butter — free with Kroger mailer coupon
  • 2 boxes Nature Valley Bars (family size) — on sale BOGO ($2.50 each), used $1/2 Kroger coupon = $2
  • 2 boxes Fiber One Bars (family size) — on sale BOGO ($2.50 each), used $1/2 Kroger coupon = $2
  • Eggs — $0.79
  • 1 can beans — $0.29
  • Perdue Chicken — on sale for $2.99, used $1.50/1 Kroger coupon = $1.50 + $1.25 iBotta rebate = $0.24
  • Bananas — $1.57
  • Oats — $2.49
  • Total with tax: $27.48

I was so excited about this deal on Perdue Chicken! With the sale, Kroger coupon, and iBotta rebate, it was just $0.24!!

Want to learn some of my best tips and tricks for cutting your grocery bill? Sign up here for my FREE tip sheet on how to cut your grocery bill by $50 this week.

Cashback: 1600 from Fetch rewards + $1.35 from iBotta

We spent $66.14 on groceries this past week

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of seven (two adults, two teenagers, one preteen, and two babies*). This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

*Note: Champ’s formula is currently being covered by the state since he’s in foster care so that’s why you don’t see it in my grocery shopping trips. Kierstyn is mostly nursing, though we are supplementing with 4-6 oz. of formula each day since my supply is low despite all my efforts to increase it. So she goes through one big tub of formula about every month. We also haven’t bought any diapers because friends were so generous and gifted us boxes of diapers to last us for a few months, at least. We may change the budget in the near future as the babies get older and their needs change. We’ll see!

We had such a good week this past week! It started with traveling back from Johnson City, TN where we met up with two of my sisters and their families this past weekend, then my mom got to come visit Monday through Wednesday, Kathrynne got her learner’s permit and worked a full day almost every day (they have a big project at work so she’s been working extra hours to help out), Kaitlynn had Cheer Camp, and then the week ended with an all day (12 hours, 4 games!) baseball tournament for Silas.

After weeks and weeks of quiet, it feels so nice to be back to some normal things — even though we’re having to learn a new normal with social distancing and masks involved. But some normal is still so nice!

I went to Kroger twice this week and here’s a rundown on what I bought:

Kroger Shopping Trip #1:

  • 4 pounds butter — $1.99 each
  • Eggland’s Best Eggs — marked down to $1.89
  • 4 bags Chex Mix — $0.99 when you buy 5 or more participating items
  • Taco Seasoning — marked down to $0.25
  • Olives — marked down to $0.69
  • Suave Body Wash — $1.99 when you buy 5 or more participating items + used $1/1 Kroger digital coupon = $0.99
  • Kroger Tortilla Chips — $1, used $0.35/1 Kroger digital coupon = $0.65
  • Whole Wheat Tortillas — $1.59
  • Tamales — marked down to $2.49
  • Rolls — marked down to $0.89
  • Bananas — marked down to $0.67
  • Onions — marked down to $0.99
  • Sweet Potatoes — marked down to $0.99
  • Peaches/Nectarines — marked down to $0.99
  • Coconut — $1.27
  • Greek Yogurt — marked down to $1.29
  • 4 cartons blueberries — $1.67 each
  • Total with tax: $34.82

Kroger Shopping Trip #2:

  • 2 Simple Truth Egg Whites — marked down to $0.99 each
  • 30 eggs — marked down to $0.79
  • Greek yogurt — marked down to $0.39
  • 6 boxes Kellogg’s cereal — $1.49 when you buy 5 or more participating items
  • 4 bags Goldfish crackers — $0.99 each when you buy 5 or more participating items
  • Proteen Cereal — marked down to $1.39
  • Milk — $2.59
  • Bread — marked down to $1.49
  • Oranges — $2.88
  • Lettuce — $1.79
  • Oats — $2.49
  • Water — $0.79
  • Total with tax: $31.32

Total spent on groceries: $66.14

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts — Cereal, Oatmeal, Eggs/Blueberries, Energy Bites

Lunches — Yogurt, Eggs, Salad/Toast, Leftovers, Cereal, Strawberries, Bananas

Snacks — Cereal, Energy Bites, Oatmeal/Chocolate Chip Cookies, Chex Mix, Banana Bread

Dinners:

  • Monday — Meatballs, mashed potatoes, peas, sweet potatoes, salad, strawberries
  • Tuesday — Chicken Bean Rollups, Mexican Rice, Fruit, Salad, Avocados, Chips
  • Wednesday — Sausage/Sweet Potatoes/Onions in the crockpot, Rolls
  • Thursday — Pancakes, Eggs, Fruit
  • Friday — Meatloaf, Mashed Potatoes, Salad, Banana Bread
  • Saturday — Snacky Dinner at baseball (I brought Energy Bites, Banana Bread, Fruit Snacks, Chex Mix, & Blueberries in a cooler.)
  • Sunday — Leftovers/Fend For Yourself

Cashback Earned: 75 points from Fetch Rewards, $2.85 earned from iBotta for buying Kellogg’s cereal

We spent $84.09 on groceries this past week (ground beef stock-up!)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of seven. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Last week, I talked about how we were around $15 under our $70/weekly budget and how I wanted to use that extra to stock up on a good deal this week. I wasn’t sure what good deal I was going to stock up on… until I saw ground beef marked down to $1.99/lb.!!! You better believe I grabbed up that deal to stick in the freezer!

Here’s what we bought at the store this past week…

The boxes of cereal were only $0.79 — because they were bent. Hey, so long the boxes are not torn, I will gladly pay half price for boxes of cereal that just don’t look as pretty!

Kroger Shopping Trip #1

  • 6 jars Pasta Sauce — $1 each
  • 3 2-lb flats of strawberries — $1.88 each
  • Facial Tissue — marked down to $0.49
  • Breakfast Sausage — marked down to $1.79
  • Burnt Pork Ends — marked down to $2.99
  • Marshmallows — marked down to $0.69
  • Comet — marked down to $0.49
  • 8 jars peanut butter — $0.99 each
  • Cinnamon Cereal — marked down to $0.79 per box
  • 2 meatloaves — marked down to $3.99 each
  • Milk — $2.59
  • Chocolate Chips — $1.99, used $0.30/1 Kroger digital coupon = $1.69
  • Organic Bananas — $1.27
  • Half & Half — $1.99
  • White vinegar — marked down to $0.89
  • Total with tax: $48.55

I could not believe this price on ground beef when I saw it — WOW!!

Kroger Shopping Trip #2

  • 6 pounds ground beef — marked down to $1.99 each
  • Danimals — marked down to $1.59
  • 2 cans refried beans — marked down to $0.49 each
  • Milk — $2.59
  • Salad Greens — marked down to $2.49
  • 2 packages Butterscotch Chips — on closeout for $0.80 each
  • 3 bags Flaxseed Meal — on closeout for $0.67 each (we use this in Energy Bites)
  • 2 Mott’s Fruit Snacks — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • Cheerios/Honey Nut Cheerios — $1.79 each when you buy 5 participating items, used $1/2 Kroger digital coupon = $1.29 each
  • Rice a Roni — marked down to $0.39
  • 2 loaves bread — $0.99
  • Water — $0.79
  • 2 bags Chex Mix — $0.99 each when you buy 5 participating items, used $0.50/2 Kroger coupon — $0.75 each after coupon
  • Total with tax = $35.54

Total spent on groceries this week — $84.09

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts — Cereal, Eggs/Avocados/Strawberries, Toaster Pastries, Apple Cinnamon Bars, Energy Bites, Breakfast at McDonald’s (Saturday morning), Breakfast at the hotel (Sunday morning)

Lunches — PB & Honey Sandwiches, Eggs, Salad, Leftovers, Cereal, Strawberries, Bananas

Snacks — Cereal, Strawberries, Energy Bites, Oatmeal/Chocolate Chip Cookies, Banana Bread, Banana Chocolate Chip Muffins

Dinners:

  • Sunday — Eggs & Sausage with Cheese
  • Monday — Egg Casserole, Banana Bread, Strawberries
  • Tuesday — Salad topped with marinated chicken and hardboiled eggs, Banana Bread
  • Wednesday — Leftovers
  • Thursday — Meat loaf, mashed sweet potatoes, salad, peas, strawberries/bananas
  • Friday — Dinner on the road: Peanut Butter & Honey Sandwiches, Chex Mix, Fruit Snacks, Danimals
  • Saturday — Dinner out with two of my sisters and their families

Cashback Earned: 100 points from Fetch Rewards

We spent $125 on groceries the past two weeks

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of seven. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

I didn’t get a chance to post our groceries and menu plan last week, so I’m posting both weeks this week. We were well under budget both weeks. I’m hoping there’s a great sale on something in the next week or two and I’ll use the extra to stock up on that. I’ll keep you posted!

Kroger Shopping Trip #1

  • 3 dozen eggs — marked down to $0.20 each
  • 2 boxes Yoplait Dunkers — marked down to $1 each
  • 4 bags of peppers — marked down to $0.99 each
  • 3 2-lb tubs of strawberries — $1.88 each
  • 2 boxes Instant Potatoes — marked down to $0.35 each
  • Milk — $2.59
  • Total with tax: $16.46

Kaitlynn turned 13 this past week and she had a birthday party with friends that she planned and pulled off entirely by herself.

She put together a plan and worked within a budget and made all of the food herself. We used some of our kids’ activities budget for her party since she had specific decor and food she wanted to make/buy so all of the food costs for it came out of that.

(I’ll share more details on her birthday party and how she did it on a budget in a blog post soon!)

Kroger Shopping Trip #2:

  • Sugar — $2.69
  • Honey — $8.69
  • Formula — $29.96
  • Total with tax: $45.06

Creative Meal Planning

I love coming up with creative meals based upon what we have on hand, what’s on sale, and what’s marked down. Pictured above was one of our dinners recently — banana bread (using marked down bananas), strawberries (on sale), sweet potatoes/sausage/peppers in the crockpot (I had the sweet potatoes in the pantry from a number of weeks ago, the turkey sausage was in the freezer from a deal a few months ago, and the peppers were marked down).

Here’s another meal I’ve eaten for breakfast many mornings the past two weeks: fried eggs (since I got SO many marked down recently), avocados (that I got 7 for $1 two weeks ago), and strawberries (on sale).

One more example: We had some chicken wings in the freezer from a Kroger deal a few months ago so we baked with some barbecue sauce I had gotten marked down. We served it with a side of brown rice, roasted broccoli, and English Muffin Bread.

Kroger Shopping Trip #3:

  • 3 jars peanut butter — on sale for $0.99
  • Toilet paper — $9.99
  • 2 bags chicken — $6.99 each
  • Tikka Masala — marked down to $0.69
  • Water — $0.79
  • Milk — $2.59
  • 2 boxes cereal — $1.49 each
  • 4 boxes Simple Truth Organic Apple Cinnamon Bars — on closeout for $0.57 each
  • 4 boxes Annie’s Toaster Pastries — on closeout for $0.87 each
  • 2 bags red peppers — marked down to $0.99
  • Bananas — marked down — $0.50
  • 3 bagged salads — marked down to $0.99 each
  • 2 tubs lettuce — marked down to $0.79 each
  • 4 boxes Kashi granola bars — on closeout for $0.75/box
  • 2 snack trays — marked down to $0.99 each
  • 2 snack trays — marked down to $0.59 each
  • 4 cans energy drinks — marked down to $0.59 each
  • Total with tax: $63.81

There haven’t been many great deals on toilet paper recently, so I just got the best deal I could find at Kroger — and hopefully I’ll find a great deal before we need to stock up again!

There also haven’t been almost any markdowns or sales on meat recently and we’re getting down to the last few pounds I’ve gotten on sale and marked down in our freezer, so I bought the best deals I could find at Kroger this week — 2 pounds of sausage for $2.50 each and 6 pounds of chicken for $6.99 per bag.

Total spent the past two weeks: $125.33

What We Ate The Past Two Weeks

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts — Cereal, Oatmeal, Eggs/Avocados/Strawberries, Baked Oatmeal, Eggs/Toast, Toaster Pastries, Apple Cinnamon Bars, Energy Bites

Lunches — PB & Honey Sandwiches, Eggs, Salad, Leftovers, Snack Boxes, Cereal, Peppers, Strawberries, Bananas

Snacks — Peppers, Strawberries, Energy Bites, Oatmeal/Chocolate Chip Cookies, Banana Bread

Dinners:

  • Sunday — McDonald’s on our drive home from visiting my sister — we bought from the dollar menu and spent $17 + ate some snacks we had brought we us
  • Monday — French toast, marked down yogurt, turkey sausage, strawberries
  • Tuesday — Beef hot dogs, twice baked potatoes, strawberries, peppers
  • Wednesday — Sausage/Potatoes/Peppers in the crockpot, fruit
  • Thursday — Leftovers
  • Friday — Homemade Mac & Cheese, Strawberries, Peppers
  • Saturday — Scrambled Eggs, Toast
  • Sunday — Dinner out
  • Monday — Sweet Potatoes/Sausage/Peppers in the Crockpot, Banana Bread, Strawberries
  • Tuesday — Barbecued Chicken Wings, Brown Rice, Roasted Broccoli, English Muffin Bread
  • Wednesday — Chicken Rice Casserole, Peas, Red Peppers, Chocolate Cake
  • Thursday — French Toast, Sausage, Fruit Salad
  • Friday — Friends sent dinner to us from a local restaurant (how kind was this for them to do so two months after Kierstyn was born??
  • Saturday — Oven Fried Chicken, Sweet Potato Fries, Veggies
  • Sunday — Scrambled Eggs, Sausage, Toast

We Spent $68.87 on Groceries This Past Week (Kroger, Aldi, Big Lots)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of seven. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

I’m loving getting back into the swing of bargain shopping again! This week, I went to Kroger twice plus Aldi and Big Lots. Here’s what I got…

Kroger Shopping Trip #1:

  • Salad Greens — marked down to $1.79
  • Greek Salad Kit — marked down to $1.69
  • 2 jars peanut butter — $1.50 each
  • Peppers — marked down to $0.99
  • Grapes — $1.52
  • Total with tax: $9.53

I went to another Kroger later in the week and found crazy egg markdowns!

Kroger Shopping Trip #2:

  • 5 boxes Kellogg’s cereal — $1.69 each when you buy 6 or more participating items + get $0.75 back from iBotta = $0.94 each after iBotta rebate
  • Godiva Pudding — marked down to $0.79
  • 2 Yoplait Yogurt 8-packs — marked down to $2.19 each
  • 5 blocks/bags cheese — $1.49 each when you buy 6 or more participating items
  • 2 Nourish bowls — marked down to $0.99 each
  • 3 cans Pringles — $0.99 each when you buy 6 or more participating items
  • Capri-Sun — $1.79 when you buy 6 or more participating items
  • Dole Spinach — marked down to $0.79
  • 2 30-count eggs — marked down to $0.69 each
  • Kroger brown eggs — $0.99
  • 3 bags avocados — marked down to $0.99 each
  • 2 bags nectarines — marked down to $0.99 each
  • Milk — $2.59
  • Kroger cookies — $1.29, used $1/1 digital coupon = $0.29
  • 3 2-lb packs of strawberries — $1.88 each
  • Total with tax: $47.22

BigLots Shopping Trip:

  • 2 loaves bread — $1.40 each
  • 1 pack hot dog buns
  • Total with tax: $4.48

ALDI Shopping Trip:

  • Oats — $2.39
  • 3-lb bag of Fuji Apples — $2.99
  • Tortilla Chips — $0.89
  • Bananas — $0.89
  • Total with tax: $7.64

Total spent on groceries: $68.87

Our Menu Plan This Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Dinners:

Sunday — Sausage, Scrambled Eggs, Toast

MondayCrockpot Rotisserie Chicken, Twice Baked Potatoes, Salad, Grapes

Tuesday — Chicken & Noodles, Oranges, Cheesy Garlic Bread

Wednesday — Sausage/Potatoes/Peppers in the Crockpot, Banana Chocolate Chip Muffins

ThursdayBreakfast Casserole, Roasted Potatoes, Grapes

Friday — Leftovers, Fruit Salad

Saturday — Peanut Butter & Honey Sandwiches, Strawberries, Pringles (we are taking a short little in-state road trip this weekend to visit my sister and her family who currently live in Johnson City so we’re eating this on the road!)