I was out of town at youth group camp for a few days two weeks ago, so I skipped my usual big shopping trip and Jesse just got some basic things like produce and milk. That meant I had $100 to spend on groceries instead of $70 like I usually do each week. Here’s what I bought…





I was especially excited about the strawberry deal — 2 pounds for $2.97!!! I bought 6 pounds and we’ve been enjoying them all week!
So I’ve always been a pretty savvy grocery shopper and usually skip by only these posts but man if I’m not looking now. I don’t know how families are surviving these days with the incredibly high prices. It’s just myself and my boyfriend. I feel for y’all. I’ll be watching your deals here now too!
Hi! What was the price on the popcorn this week? I may need to pick some up. 🙂
It was marked down to $1.09/box, but not a weekly deal, just a markdown deal I found!