Gretchen’s $55 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

photo 1

Health Food Store

3 lb bag Apples – $2.49

1 Cucumber – $0.59

1 pint Grape Tomatoes – $0.99

4 Oranges – $0.69 each

Total with tax ($0.46): $6.89

photo 2
Dillons

Items a part of the Mega Sale (Buy 5, Get $5 off instantly):

3 Pampers Wipes – $0.99 each, used 3 $0.50/1 printable - $0.49 each after coupons

2 Kotex Pads – $1.99 each, used $2/2 e-coupon - $0.99 each after coupon

1 Kotex Tampons – $1.99, used $1/1 e-coupon - $0.99 after coupon

1 Herbal Essence Bodywash – $1.99, used $1/1 printable - $0.99 after coupon

2 Gillette Shaving Cream – $0.99 each, used 2 $0.50/1 printable - $0.49 each after coupons

2 Barilla Spaghetti Sauce – $1.49 each, used 2 $0.75/1 printable - $0.74 each after coupons

2 Wheat Thins – $1.49 each, used $0.75/2 coupon from the 8/10 SmartSource insert – $1.11 each after coupon

1 Casa Fiesta Taco Shells – $0.49

1 Honey Nut Chex – $2.79 (I try to get cereal for under $1.50/box but my husband asked me to buy this so I splurged for him.) :)

Other Deals

3 Barilla Pasta – $1 each, used $1/3 printable - $0.67 each after coupon

2 bags Candy (1 Skittles & 1 Starburst) – $1.50 each, used $1/2 coupon from the 9/7 RedPlum insert – $1 each after coupon (I was looking for a fun reward for my Awana girls this week and was happy when I saw the sale on these!)

1 Kroger Tortilla Chips – $1.25

1 pint Half & Half – $1.39

1 Jimmy Dean Delights Frozen Meal – $2.50, used Free e-coupon (no longer available) – Free after coupon

3 Totinos Pizza – $1.34 each (I usually make my own pizzas and freeze them for my husband’s lunches, but since we just moved and are still in the process of unpacking, I haven’t had time to stock our freezer up with pizzas yet. So I bought these to hold him over.) :)

1 Dillons Eggs – $0.99

1 Kroger Cheddar Cheese (16 oz) – $3.34

1 pkg Tyson Boneless, Skinless Chicken Breasts – Marked down to $5.41

1 bag Frozen Peas – $1

1 Kroger Cottage Cheese – $1.25

1 Kroger Sour Cream – $1.25

1 Kroger Frozen Orange Juice – $1.59

4 cans Kroger Beans – $0.50 each

1 can Campbell’s Cream of Mushroom Soup – $1.50

1 Romaine Lettuce – $0.99

1 Cantaloupe – $0.99

1.45 lbs Bananas @ $0.59/lb – $0.86

1 Private Selection Whole Wheat Buns – $2

Total before coupons and sales: $98.82

Total with tax after coupons and sales: $48.90

Total for both stores: $55.79

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal x 2, Toast, Scrambled Eggs & Orange Juice x 2, Baked Oatmeal

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Grilled Cheese Sandwiches, Leftovers x 2, Tossed Salad

Dinners

Tacos, Sautéed Zucchini, Fruit

Chili, Banana Blueberry Oatmeal Muffins, Fruit

Pizza Joes, Tossed Salad

Hamburgers, Homemade French Fries, Steamed Broccoli

Mexican Chicken Chili, Chips

Chicken and Veggies with Cream of Mushroom Soup, 30 Minute Rolls, Oranges

Dinner with family

Share This:

Brigette’s $30 Weekly Grocery Shopping Trip and Weekly Menu for 6

This week is our first official full week back in homeschooling, so I tried to stay home as much as possible to help us adjust to a new schedule. My husband is a teacher and has the summers off – which we LOVE, but it is really hard to stick to a consistent summer schedule with Daddy home. :)

This makes transitioning back to a regular routine in the fall a little more challenging! I chose to stick to a simple menu and focus on using what we already had in the freezer and pantry. I am also hoping to clean up some of the not-so-great eating habits (like too much sugar and processed foods) we fell into over the summer.

014

 Farmer’s Market

1 large bag Brussel Sprouts, reduced – $2.00

1 huge box of assorted Fresh Vegetables, reduced (included Cabbage, Red and Green Peppers, Cucumbers, Yellow Squash) – $5.00

Total: $7.00

 053

Walmart

I had my husband do some price-matching at Walmart this week, since it is 1/2 mile from our house and very convenient. The regular prices on the brown rice, potatoes and romaine are all cheaper at Aldi, but since they aren’t listed in their sales flyer, I couldn’t price-match those. Aldi is a good 15 minutes from my house, so I only make the drive there when I am buying more than a few items.

4 ears of corn ($0.25/each) – $1.00

5 avocados ($0.49/each – price-matched Aldi) – $2.45

1 16-oz bag Brown Rice – $1.28

1 15-lb bag Russet Potatoes – $5.68

5 dozen Eggs ($0.99/each – price-matched Harris Teeter) – $4.95

Red Seedless Grapes ($0.99/lb – price-matched Harris Teeter) – $2.54

1 gallon Milk (price-matched Harris Teeter) – $2.97

3-ct package Romaine Lettuce – $2.98

Total: $23.85

Weekly Total for all Groceries: $30.85

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal x 2, Oatmeal x 2, Smoothies and Hard Boiled Eggs, Veggie Omelettes, French Toast and Scrambled Eggs

Lunches

Stir Fry Veggies/Salmon over Brown Rice, Baked Potato Bar, Leftovers x 2, “Snack” Lunch x 2 (plate of cut up fresh veggies and fruits, cheese slices), Build-Your-Own-Salad Bar

Dinners

Stuffed Baked Peppers (using ground venison), Corn on the Cob, Cucumber Slices, Grapes

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Brussel Sprouts, “Mock” Garlic Mashed Potatoes

Chicken on the Grill, Grilled Yellow Squash and Red Peppers, Grapes, Homemade Freezer Biscuits

Grilled Peppers with Chicken Sante Fe, Sliced Avocados, Balsamic Maple Brussel Sprouts and Cauliflower

Unstuffed Cabbage Rolls, Apple Slices, Homemade Freezer Biscuits

Dinner at a Friend’s House

Leftovers

Snacks

Homemade Protein Bars (for me – I am training for a half marathon next month plus nursing a 6-month old, so trying to focus on lots of healthy fats, carbs and protein!), Homemade Popcorn, Whole Wheat Chocolate Chip Oatmeal Cookies (for the rest of the family)

Share This:

Brigette’s $27 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

We are going to be traveling some over the next couple of weeks, so my grocery spending was lower this week because we won’t be eating every meal at home. This gives us some wiggle room to eat out when we’re on the road.

And… to be perfectly honest, I am guessing there will be at least one impromptu grocery shopping trip made by my husband and children at some point before we leave to buy “necessities” for our vacation. That kind of grocery trip is funded straight from the “splurge” fund, and my husband has strict instructions to put the receipt somewhere that I will never, EVER see it. :) 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fresh Produce from a Friend’s Garden — Free!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

1 gallon milk – $2.97

2 16-oz packages Mueller’s Pot-Sized Spaghetti (B1G1 @ $1.75) – $1.75, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – FREE after coupons (I actually got overage, making these a $1.25 MM, but that was because the coupons beeped and my cashier manually entered them in!)

2 Head & Shoulders Shampoo (@$5.00 each) – $10.00, used $5/2 Head & Shoulders Full Size Product, exp. 8/10/14 (P&G 07/27/14), plus $5/2 Harris Teeter evic – FREE after coupons

2 16-oz Kraft Salad Dressings (@$2.00 each) – $4.00, used 2 $0.75/1 printable (doubled), plus $1.00/2 Harris Teeter evic – FREE after coupons

2 boxes Kelloggs Rice Krispies cereal (@$1.99 each) – $3.98, used 2 $0.75/1 printable (doubled) from Kellogg’s Family Rewards – $0.49 each after coupons

4 cans Ortega Green Chilies (@4/$3.00) – $3.00, used 2 $1.00/2 printable – $0.25 each after coupons

9 cans Chicken of the Sea Light Tuna (B1G1 @ $1.29) – $5.80, used 3 $0.75/3 printables (doubled) from here and here – $1.30/9 cans after coupons

2 8-oz containers Land O’ Lakes Butter with Canola Oil (@$1.50 each) – $3.00, used 2 $0.50/1 printable (doubled) – $0.50 each after coupons

Total after Sales, Tax and Coupons: $6.70

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aldi

2 bags Carrots (@$0.69/each) – $1.38

1 pint Blueberries -$1.49

I package Sweet Mini Peppers -$2.29

2 packages Mushrooms (@$0.79/each) – $1.58

1 package Romaine Hearts – $1.99

1 head Cabbage – $1.29

1 package Zucchini – $1.29

1 carton Egg Whites – $1.99

1 bunch Bananas (@$0.49/lb) – $1.63

1 package (32-oz) Brown Rice – $1.29

Total: $16.22

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CVS

1 Dawn Dish Detergent – $0.99, used a $1.00 off any 9-oz Dawn CVS email I received – FREE after coupon

3 jars Ragu Spaghetti Sauce (@3/$5.00) – $5.00, used $0.40/2 Ragu Product, exp. 8/24/14 (RP 07/27/14 #2) – $4.60/3, plus receive $3 ECB

2 bottles Seltzer Water (@$1.00 each) – $2.00

used $3 ECB from a previous shopping trip, plus $3 complimentary ECB sent to me from CVS Beauty Rewards Club for my birthday

Total after Sales, Tax and Coupons: $0.60, plus receive $3 ECB back

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Farm Market

1 head Reduced Cauliflower – $0.99

Fresh Local Peaches (@$0.99/lb) – $3.14

Total: $4.13

Weekly Total: $27.65

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Oatmeal, Eggs and Toast, Smoothies (using frozen fruit), Veggie Omelettes

Lunches

Tuna Sandwiches/Bananas/Carrot Sticks; Cheese Quesadillas/Cucumber Slices/Cantaloupe; Macaroni and Cheese/Peaches; Build-Your-Own-Salad Bar; Stir-Fry Veggies and Rice; PB&J Sandwiches/Blueberries/Pepper Slices

Dinners

Burritos (using homemade tortillas and ground venison for the taco meat), Green Rice, Sliced Peaches

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Steamed Carrots, Easy Whole Wheat Muffins

Easy Tuna Noodle Casserole, Sauteed Zucchini, Tomato and Cucumber Salad

Breakfast for Dinner: Best Ever Blueberry Muffins, Scrambled Eggs with Cheese, Hashbrowns

Spaghetti, Dill Bread, Tossed Salad, Green Beans

Leftovers

Share This:

Gretchen’s $34 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0008

Aldi

1 Cantaloupe – $1.49

1 pkg Carrots – $0.99

1 Vegetable Oil – $2.29

3 Cucumbers – $0.59 each

2 pkg Strawberries – $0.99 each

1 pkg Cherries – $1.49

1 pkg Cream Cheese – $1.29

1 pkg Celery – $1.19

1 pkg Rice Cakes – $1.29

1 pkg Blueberries – $1.49

Total (with tax): $16.36

DSC_0010

Walmart

I rarely shop at Walmart but couldn’t resist the price of these fabric softeners.

2 Final Touch Fabric Softeners – $2.48 each, used 2 $2/1 printable (no longer available) – $0.48 each after coupons

Total with tax ($0.06): $1.02

DSC_0009
Dillons

Items a part of the Mega Sale:

2 Breyers Ice Cream – $2.99 each, used 2 $1.50/1 printable (no longer available) – $1.49 each after coupons

4 Ronzoni Healthy Harvest Pasta – $0.49 each, used 2 $1/2 printable - Free after coupons

4 Hefty Storage Bags – $0.99 each, used 2 $1/2 printable - $0.49 each after coupon

2 Kraft Cheese – $2.29, used $2/2 catalina coupon – $1.29 each after coupon

Other Items:

1 Lettuce – $0.99

2 lbs Ground Beef – $1.99 each

1 Green Pepper – $0.99

1.53 lbs Bananas @ $0.59/lb – $0.90

0.67 lbs Broccoli @ $1.59/lb – $1.07

Total before coupons and sales: $46.66

Total with tax ($1.75) after coupons and sales: $17.16

Total for all items: $34.54

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Cereal, Toast, Smoothies, French Toast Roll-Ups (Don’t these look amazing?!? I saw the recipe on Pinterest and knew immediately I had to try it.)

Lunches

Peanut Butter & Jelly on Rice Cakes, Tuna Sandwiches, Tossed Salad, Fruit/Veggies/Cheese, Baked Potatoes and Steamed Broccoli

Dinners

Salad Bar, Sliced Cantaloupe

Hamburgers (My parents gave us a huge box of frozen hamburger patties last week!), Homemade French Fries, Green Beans, Grapes

Savory Crescent Chicken Pockets, Tossed Salad

Grilled Pizza, Steamed Broccoli

Meat Potato Quiche, Biscuits, Fruit Salad

Pancakes, Eggs, Sliced Cantaloupe

Double Date Night with our friends :)

Share This:

Gretchen’s $63 Grocery Shopping and Weekly Menu Plan

DSC_0003

Aldi

I’m supposed to bring fruit to 2 get-togethers this week so I took advantage of Aldi’s great prices on strawberries and blueberries this week!

1 Split Top Wheat Bread – $0.99

5 pkg Strawberries – $0.99 each

2 pkg Blueberries – $1.49 each

1 pkg Red Grapes – $2.89

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

1 pkg (16 oz) Shredded Cheese – $3.69

1 Rice Cakes – $1.29

1 lb Butter – $2.69

1 can Refried Beans – $0.79

Total: $22.74

DSC_0006
Dillons

1 Vanilla Extract – $4.99 (I normally don’t use vanilla extract when a recipe calls for it because it’s too expensive to keep on hand. However, I am making food for other people this week so I thought I should probably use it for that.) :)

1 Kroger Powdered Sugar – $1.49

4 pkg (3 lbs each) Tyson Frozen Chicken Breasts – $4.99 each (I always stock up on frozen chicken breasts when I can get it for this price. This will last us for several weeks.)

2.10 lbs Bananas @ $0.59/lb – $1.24

1 bag Kroger Flour – $1.79

1 Green Pepper – $0.99

1 Lettuce – $0.99

1 Kroger Bath Tissue – $2.99

1 gallon Milk – $2.99

Items a part of the Mega Sale (Buy 6, Get $3 off instantly):

4 Hefty Freezer Bags – $0.99 each, used 2 $1/2 coupon from the 5/18 RedPlum insert – $0.49 each after coupons

4 Speedstick Deodorant – $0.89 each, used 2 $0.50/1 printable and 2 $0.50/1 coupon from the 6/15 SmartSource insert – $0.39 each after coupon

4 Ronzoni Pasta – $0.49 each, used 2 $1/2 printable - Free after coupon

Total before sales and coupons: $99.94

Total after sales and coupons: $40.80

Total for all grocery items: $63.54

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Cereal, Fruit, Smoothies, Cinnamon Rolls (for a special July 4th breakfast), Banana Muffins

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Cheese Quesadillas, Fruit/Veggies/Banana Muffins, Baked Potatoes & Broccoli, Rice Cakes with Peanut Butter

Dinners

Chicken Fajitas, Grapes

Dinner at my parent’s house (I’m bringing a fruit salad.)

“Boy’s Night Out” (My hubby and son will eat out while I spend the evening with some of my girlfriends – I’m bringing fruit.)

Spaghetti, Biscuits, Green Beans, Tossed Salad

Southwestern Roll-Ups, Steamed Broccoli, Peaches (from my canning last fall)

Grilled Chicken, 30-Minute Rolls, Tossed Salad

Leftovers

Share This:

Brigette’s $28 Weekly Grocery Shopping Trip and Menu Plan for 6

I tried to keep our grocery spending lower this week – which will give me some wiggle room in the budget to make some bulk purchases the next couple of weeks! We’re going to visit family and friends back in Michigan, and while we’re there I’m excited to go to my all-time-favorite Amish bulk foods store, as well as the “Honey Farm” where we buy raw honey.

For meat this week, I will be cooking up a turkey from the freezer (I always stock up around Thanksgiving when they go on sale – and I’m down to the last one!), as well as venison (thankful for a husband who loves to hunt!). We’ll be using milk from the freezer.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Walmart

(Harris Teeter was running a 2-day sale last weekend on eggs, but rather than drive a few miles to Harris Teeter for just one thing, I price-matched at Walmart since it is less than a mile from our house)

2 cartons (30-ct each) eggs – $2.37 each (price-matched Harris Teeter) – $4.74

1 gallon Orange Juice (price-matched Food Lion) – $3.49

Total: $8.23

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

(Super Doubles this week, up to $2 coupons – wahoo! I made two separate trips, and below is the combined totals)

2 packages Reynolds Cupcake Liners (@$1.19 each) – $2.38, used $1/2 Reynolds printable (doubled) plus $1/2 Harris Teeter evic – $0.62 MM on 2 after coupons

1 Gillette Deodorant – $5.49, used $2/1 Gillette printable (doubled) plus $2/1 Harris Teeter evic – $0.49 MM after coupons

2 cartons organic Evolution Organic Greens Juice ($3.99 each) – $7.98, used 2 $2/1 printable – NLA (doubled) – FREE after coupons

3 packages Perdue Simply Smart Chicken Nuggets (B1G1 @ 7.99) – $11.99, used 3 $2/1 Perdue printable (doubled) – FREE after coupons

2 (36-ct) packages Chinet Plates (B1G1 @ $3.69) – $3.69, used 2 $1/1 Chinet printable (doubled) – FREE after coupons

4 (40-ct) Truvia ($3.75) each – $15.00, used 4 $2/1 Truvia printable (doubled) – FREE after coupons

3 cartons So Delicious Coconut Milk ($1.50 each) – $4.50, used 3 $1/1 So Delicious Dairy Free Product, exp. 9/30/14 (SS 06/15/14) (doubled) – FREE after coupons

2 (6-ct) packs Zevia ($3.33 each) – $9.99, used 2 $2/1 Zevia printable (doubled) – FREE after coupons

4 boxes Muellers Pasta (B1G1 @ $1.99) – $3.98, used 2 $1/2 Mueller’s printable (doubled) – FREE after coupons

2 jars Earth Balance Peanut and Coconut Spread (@$2.50 each) – $5.00, used 2 $1/1 Earth Balance printable (doubled) – $0.50 each after coupons

2 packages Hefty plates (B1G1 @ $2.99) – $2.99, used $1/2 Hefty plates printable – $0.99 for 2 after coupons

3 boxes Horizons Macaroni and Cheese ($1.25 each) – $3.75, used $0.55/1 Horizons printable (doubled), $1/2 Horizons catalina printout (doubled), and $0.55/1 Harris Teeter evic – $0.10 for 3 boxes after coupons

2 boxes Cheerios ($2.00 each) – $4.00, used $1.10/2 printable (doubled) – $0.90 each after coupons

2 boxes Total ($2.00 each) – $4.00, used $1.10/2 printable (doubled) – $0.90 each after coupons

2 (24-ct) boxes Lipton Tea (B1G1 @$3.29) – $3.29, used 2 $0.75/1 Lipton printable (doubled) – $0.29 for 2 after coupons

2 Sweet Baby Rays Barbeque Sauce (B1G1 @ $2.29) – used $1/2 Sweet Baby Ray’s printable (doubled) – $0.29 for 2 after coupons

2 bags Lays Kettle Cut Chips ($2.50 each) – $5.00, used $1/1 printable – NLA (doubled) – $0.50 each after coupons

1 package Huggies Pull-Ups – $8.99 – used $2/1 Pull-Ups printable (doubled) plus $2/1 Harris Teeter evic – $2.99 after coupons

1 bag Milky Way Unwrapped Bites – $3.69, used $1/1 Unwrapped Bites from RP 06/15/22 insert (doubled – I needed these for a baking project for VBS) – $1.69 after coupons

Baking Powder – $1.27

1 bag (3-ct) Reduced Avocados – $1.00

~Received $2.15 refund at Customer Service for the Fiber One/Nature Valley Bars that rang up incorrectly last week

Total after all sales, tax and coupons: $12.23

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Local Farmer’s Market

3 heads of reduced Broccoli @ $0.79 each – $2.37

1 reduced Cabbage @ $0.29/lb – $0.97

1 head Romaine lettuce – $1.29

3.25 lbs reduced ripe Strawberries – $2.99

Total: $7.62

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fresh Produce from a Friend’s Garden

Total: Free  (Thanks, Kathryn!! :))

Weekly Total after all sales, tax, and coupons: $28.08

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Scrambled Eggs and Toast, Avocado Smoothies, Cereal x2, Oatmeal x2, Zucchini bread

Lunches

Macaroni and Cheese/Strawberries/Cucumber Slices, PB&J on Homemade Bread/Carrot Sticks, Build-Your-Own Tossed Salad with Hard Boiled Eggs, Grilled Cheese Sandwiches/Chips/Cucumbers, Veggie Omelettes/Strawberry Smoothies, Leftovers x2

Dinners

Meat Potato Quiche, Roasted Broccoli, Strawberries

Chicken Nuggets, Homemade Oven Baked French Fries, Sautéed Green Beans

Turkey, Mashed Potatoes and Gravy, Pull-Apart Oat Rolls, Tossed Salad

Best Chicken Pot Pie (I will be using turkey), Steamed Broccoli

Broccoli/Cheese Baked Potatoes, Easy Whole Wheat Muffins, Relish Plate

Grilled Turkey Burgers on Homemade Buns, Grilled Broccoli, Creamy Milk Rice

Venison Roast/Potatoes/Carrots in the Crockpot, leftover Pull-Apart Oat Rolls

Share This: