MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $33 Grocery Shopping Trip + Weekly Menu Plan

DSC_0133

Aldi

1 Raisins – $2.79

1 Roma Tomatoes – $1.29

3 lbs Gala Apples – $2.99

1 Cucumber – $0.59

1 dozen Eggs – $1.49

1 canister Oats – $2.29

1 bag Baby Carrots – $0.99

1 can Refried Beans – $0.79

1 bag Tortilla Chips – $1.19

1 Flour Tortillas – $0.99

Total with tax ($1.10): $16.50

DSC_0134

Dillons

4 General Mills Cereals – $2.50 each, used $2/4 catalina coupon – $2 each after coupon

1 gallon Milk – Free (since I bought 4 General Mills cereals)

1 Kroger Cheddar Cheese (16 oz) – $2.99

1.68 lbs Banana @ $0.54/lb – $0.91

1 Romaine Lettuce – $0.99

1 Ham Steak – $2.79

Total with tax ($1.26): $16.94

Total for all grocery items: $33.44

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Cereal, Oatmeal, Toast, Bananas

Lunches

Pancakes, Cheese Quesadillas, Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Leftovers, Tossed Salad

Dinners

Cheese Pizza, Steamed Cauliflower

Ham & Cheese Biscuit Bake, Steamed Broccoli

Poor Man’s Steak (using ground deer meat), Butterhorn Rolls, Tossed Salad, Green Beans

Hamburger Vegetable Soup (using ground deer meat), 30 Minute Rolls

Southwestern Roll-ups, Chips and Salsa, Fruit Salad

Chicken Rice Casserole, Steamed Broccoli

Spaghetti, Toast, Green Beans

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

5 Comments

  • Julie says:

    Impressive! May I ask how many people you’re feeding? I have a family of 4, and while these meals might work, I buy about four gallons of milk a week!
    The only other thing I noticed is I think you could get your cheese a bit cheaper. In our area, it goes on sale for about $2 for a 2 cup bag (sometimes actually $2 each, sometimes a $4 BOGO). I stock up when it’s on sale–it freezes really well.

  • Kim says:

    What do you do for snacks? I feel like the snacks I have to send with the kids to school
    really add up!

    • Jessica Valentino says:

      I don’t think Gretchen has children in school yet if I recall from past posts. I do though, so I know what you mean about snacks adding up. I usually get a couple of large bags of pretzels, sun chips, graham crackers etc… from Aldi and then immediately divide them into zip lock bags. I keep these snacks in a bin in a high cabinet. Otherwise my kids will grab that bag of chips and eat the whole thing in an afternoon after school. That way I only spend 2-3 dollars a week on school snacks. For after school snacks I serve something that is more difficult to send to school, but usually more nutritious. Yogurt (from a big container, not cups), fruit, spoons full of peanut butter, cottage cheese, celery with peanut butter, freshly popped corn, homemade kale chips, or homemade healthier baked goods.

  • Kendra says:

    Oooh, what is the venison poor man’s steak recipe?

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *