MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $54 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

3 Avocados, reduced – $1.00

4 large Apples, reduced ($0.59/lb) – $1.26

2 Red Bell Peppers, reduced – $1.00

1 bag Oranges, reduced – $1.00

1 3-ct package Romaine – $1.99

1 cup Plain Yogurt – $0.37 (starter for homemade yogurt)

2 boxes Kix Cereal (@2/$5.00) – $5.00, used 2 $0.75/1 Printable (doubled), plus $0.75/1 Harris Teeter evic, plus $0.75/1 Saving Star – $0.25/each after coupons and rebate

1 box Rice Krispies (B1G1 @ $3.55) – $1.77, used $0.75/1 Printable (doubled), plus receive $0.25 back from Ibotta (any cereal) – $0.02 after coupons and rebate

2 containers Quaker Real Medleys Oatmeal (@$1.50/each) – $3.00, used 2 $0.50/1 Printable (doubled), plus receive $0.50 back from Ibotta – $0.25/each after coupons and rebate

1 package Perdue Short Cuts Sliced Chicken (B1G1) – $2.59, used $0.75/1 Perdue Short Cuts Product, exp. 12/31/14 (RP 10/12/14 R) (doubled) – $1.09 after coupons

6 28-oz cans Tuttorosso Tomatoes (B1G1 @ $1.99) – $5.96, used 2 $0.55/3 Printable (doubled) – $3.76 after coupons

1 10-oz package Fisher Chopped Pecans – $3.97, used $1/1 Fisher Recipe Nut, exp. 11/8/14 (SS 10/05/14) – $2.97 after coupons

1 Pantene Hairspray – $4.00, used $2/1 Pantene Styler or Treatment, exp. 10/31/14 (SS 09/14/14), plus $2.00 Harris Teeter evic – FREE after coupons

1 Pantene Expert Collection Conditioner – $6.99, used $4/1 Pantene Expert Collection Product, exp. 11/30/14 (P&G 10/26/14), plus $4.00/1 Harris Teeter evic – $1.01 MM after coupons

1 5-ct package Gillette Razors – $3.99, used $3/1 Gillette Disposable Razor 10/12 RP, plus $3/1 Harris Teeter evic – $2.01 MM after coupons

used $1.50 catalina coupon from last week

Total after all Sales, Tax, Coupons, and Rebates – $11.99

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aldi

5 1-lb packages Ground Turkey (@$1.89/each) – $9.45

2 8-oz packages Cream Cheese (@$0.99/each) – $1.98

2 54-oz cartons Orange Juice (@$1.79/each) – $3.58

1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.29

2 Butternut Squash (@$1.29/each) – $2.58

1 jar Salsa – $1.69

2 bunches Bananas (@$0.44/lb) – $2.39, plus receive $0.25 back from Snap by Groupon

2 packages Tortilla Chips (@$1.19/each) – $2.38

2 lbs frozen Tilapia Fillets – $5.99

1 gallon Milk – $3.47

Total: $35.80, plus receive $0.25 back

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Flower Foods Bakery

From the “Reduced” Table (mix and match @3/$0.99):

2 8-ct packages Whole Wheat English Muffins

1 8-ct package Whole Wheat Hot Dog Buns

1 8-ct package Whole Wheat Hamburger Buns

1 loaf Italian Bread

4 loaves Whole Wheat Bread (“Publix Premium” brand – 100% Whole Wheat)

Total: $2.97, plus receive $1.00 back from Snap by Groupon 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Farmer’s Mart

1 large box of Tomatoes, reduced (about 30lbs – I will use these to make a big batch of spaghetti sauce to freeze) – $5.00

Total: $5.00

Weekly Total after all Sales, Taxes, Coupons, and Rebates: $54.51

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal, Oatmeal, Eggs and Toast, Smoothies, Veggie Omelettes, French Toast

Lunches

Cheese Quesadillas/Apples/Carrots x 2, Baked Potatoes with Cheese/Oranges/Cucumbers, Leftovers x 2, Tuna Sandwiches/Peppers/Bananas, Macaroni and Cheese/Carrots/Apples

Dinners

Fried Eggs/Cheese Sandwiches on English Muffins, Cauliflower, Applesauce

Homemade Cheese Pizza, Tossed Salad

Three Cheese Baked Spaghetti (using ground turkey), Broccoli, Homemade Breadsticks in the Bread Machine

Dinner at a Friend’s House – I am bringing Chocolate Pecan Pie and Homemade Frosted Sugar Cookies

Egg Roll in a Bowl (I have leftover cabbage from last week that needs to be used up), Fried Rice, Tossed Salad

Leftovers

Apple Cider Chicken, Sautéed Zucchini with Parmesan Cheese, Cheddar Drop Biscuits (low-carb and gluten-free), Fruit Salad

Snacks/Desserts

Popcorn

Finger Foods for a Get-Together I am hosting: Layered Nacho Dip and Chips, Pumpkin Bars, Mini Pecan Pies, Carrots/Red Peppers/Cucumbers Veggie Tray

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

7 Comments

  • Margery says:

    I’m glad Gretchen posted about the ground turkey at Aldi last week. I used it in my chili this week, and it tasted delicious at half the price of ground beef. Thanks!

  • You might want to try purchasing the 1lb. rolls of the ground turkey at Save-A-Lot, as they are $1.00 a roll, everyday priced.

    • Amie says:

      Great job. I really didn’t need much this week, but we had a new store come to our town, Food Depot. They actually had Boston butts for $0.95 per/lb. The sale carried over from last week so we bought 4 total. We broke two down and froze them and I made pulled pork with two and froze meal sized portions for later. I was almost out of frozen veggies and found 5 lb bags from $3.86-$4.40. I bought 27 lbs of frozen veggies and some fresh produce. I went to Kroger and bought some discounted produce, milk, and a few other items. I am close to my budget of $80 for this week, but between stocking up on some items last week and this week, I am pretty well stocked on food. I would love to take a shopping break, but I will need dog food, cat food, kitty litter, and more milk next week and I will have to stock up when Kroger’s mega event starts.

  • The link to the baked spaghetti isn’t working. 🙁

  • Glory says:

    Your shopping trips are so awesome! I always learn something from your posts. You do an outstanding job of combining your market, discount shops, farmers market..etc and stacking coupons alongside earning cash back from Ibotta, Checkout 51 and the likes. You have quite an art for this! You inspire me to try to do some of that. Job well done! Thank you.

  • M says:

    Thanks for the link to the egg roll in a bowl recipe. I too had cabbage to use up and that recipe was a hit with the entire family.

  • kristen says:

    How is the meat at Aldi? I am very picky about my meat! I have gotten bad meat one too many times! I have only bought my meat from meijer for the past 5 years and I am scared to try anything else in fear of getting sick. What have been your experiences?

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *