Aldi
2 3-ct packages Romaine Hearts ($1.99 each) – $3.98
1 3-ct package Green Peppers – $0.99
1 jar (38-oz) Ketchup – $1.29
2 packages (5-lbs each) All-Purpose Flour – $3.10
1 package (12-oz) Semi-Sweet Chocolate Chips
1 container Honey Mustard – $0.99
1 1-lb package Butter – $2.99 (Yikes!! I am hoping butter will go on sale around the holidays like it did last year at Aldi and if it does – I am seriously stockpiling for the whole year!)
4 packages Baby Carrots ($0.69 each) – $2.76
1 3-lb bag Lemons – $2.99
1 12-oz package Frozen Broccoli – $0.99
1 Cucumber – $0.49
1 2-oz container Pure Lemon Extract – $1.99
1 2-oz container Pure Almond Extract – $1.99
1 40-oz package frozen Chicken Tenderloins – $5.99
1 package 3-ct Tomatoes – $0.99
1 32-oz container Nonfat Greek Yogurt – $3.89
1 bunch Bananas ($0.44/lb) – $0.81
1 gallon Milk – $3.75
Total: $41.57
Harris Teeter
(I was planning on stockpiling the advertised $0.69/lb chicken, but they only had a couple of not-very-fresh packages left. I got a rain check and will be buying a bunch next week!)
Peaches ($0.79/lb) – $2.48
3 boxes Hamburger Helper – $3.00, used $0.75/3 printable (doubled), plus $1.00/3 Harris Teeter evic, plus receive back $1.00/3 from SavingStar – $0.50 MM after coupons and rebate
1 20-oz box Bisquick – $1.50, used $0.50/1 printable (doubled), plus $0.50/1 Harris Teeter evic, plus receive back $0.50 from SavingStar – $0.50 MM after coupons
1 Glade Scented Oil Warmer – $1.79, used $1.00/1 printable, plus $1.00/1 Harris Teeter evic – $0.21 MM after coupons
2 boxes Rice Krispies Cereal (B1G1 @ $3.89) – $3.89, used 2 $0.75/1 Kelloggs printable (doubled) – $0.89/2 after coupons
1 jar Smuckers Natural Strawberry Fruit Spread – $2.50 – used $0.75/1 Smuckers printable (doubled) – $1.00 after coupons
1 jar Smuckers Natural Grape Fruit Spread – $2.00 – used $0.75/1 Smuckers printable (doubled) – $0.50 after coupons
3 32-oz cartons So Delicious Coconut Milk ($1.50 each) – $4.50, used 3 $0.55/1 printable (doubled) – $1.20/3 after coupons
Total after all Coupons and Tax: $6.49, plus receive $1.50 back from SavingStar
Weekly Total after all Sales, Coupons, and Tax: $48.06, plus receive $1.50 back from SavingStar
Weekly Menu
Breakfasts
Oatmeal x 2, Scrambled Eggs and Toast, Smoothies (using frozen fruit and coconut milk), Cereal x 2, Pancakes
Lunches
Build-Your-Own-Salad Bar x 2, Baked Potatoes with Cheese/Bananas x 2, Tuna Sandwiches/Pepper Slices/Peaches, Macaroni and Cheese/Apples/Carrots, PB&J Sandwiches/Cucumbers
Dinners
Venison Roast in the Crockpot, Carrot Fries, Baked Potatoes
Cheesy Hamburger Potato Soup (using ground venison), Pumpkin Crescent Rolls
Spaghizza, Tossed Salad, Roasted Yellow Squash
Chicken Gravy over Brown Rice, Carrots, Homemade Applesauce
Easy Baked Chicken Nuggets, Homemade Baked French Fries, Tossed Salad, Big Daddy Biscuits
Fried Egg Sandwiches (meatless), Broccoli
Leftovers
Snacks
Popcorn, Oatmeal Cookies (for the rest of the family), Chocolate Zucchini Cake (for me – a new Trim Healthy Mama recipe)
Our milk here in Syracuse NY at Aldi this week was only $1.59 a gallon and the eggs per dozen were .99
Wow! Sounds like NY is the place to live!!
I’d be curious to hear how you trim healthy mamaify(is that a word?) some of your recipes(like the spaghizza and cheeseburger soup, etc.) Thanks so much! I always enjoy reading your menu! 🙂
I believe butter at my aldi is 2.69. I just paid $3.99 for organic butter at Meijer (I’m in IL).
I would love to see your chicken gravy recipe!
Haha! I would love to have a good recipe written down, but I just improvise as I go. 🙂
I’m not very hopeful about finding great butter deals around the holidays Brigette.
There’s been a shortage for a number of reasons. This is a pretty informati.ve article http://online.wsj.com/articles/SB898553784979882000
Thanks! I will check it out! 🙂
Wow! I just have to say I’m going to copy your shopping list because I have less people in my family and paid WAY more than what you did, even though I used coupons and visited multiple stores. Thanks for posting all of this!
Some of it depends on where you live. I am in SC, which is cheaper than many other area of the country.
Great job! I have a lot of venison to use up too here, but we are finding we would rather skip dinner than eat it.
We love venison! How do you cook it?
We have tried several ways, and some are more tolerable than others, but I would love some ways you have enjoyed it.
Maybe try something spicy, like chili? I think it takes a little getting used to at first, but spices can help hide the gamey taste. My family loves venison chili.
I’ve noticed that for dairy staples — milk, cheese, and butter — my stock up price has HAD to go up recently. Anyone else?
Yes, cheese has gone up a lot as well. Next week Fred Meyer (kroger affiliate) has 2# blocks for $4.99. I am stocking up! The normal price on them is up to $7.50.
Our Aldi butter has been 1.99 as well, now it’s 2.99. But compared to every other store around here, that’s a bargain. Walmart has it $4/lb
I really like your recipes. I will have to try spaghizza. We have added spaghetti pie to our family meal rotation and like to add a layer of pepperoni so I am sure we’d love this, too. As for my shopping, I am thrilled to say that after 2 weeks of blowing the budget, I only spent $16.58 this week. Whoo hoo. I was able to earn a $5 walmart gift card from Swagbucks and received a $10 rebate card which helped out. I will have to shop tomorrow for some items, but that starts a new week. Next week, I predict I will be close to being over budget because I will be doing stockpiling when I am in a town with a cheaper store. It should all balance out due to spending so little this week.
$16.58???!!! I think you win the prize! 🙂 Great job on the gift/rebate cards – every little bit helps out!
Butter is our grocery stores is $4.50/# and up. I was able to get some at Costco for about $2.70/#.. My stockpile price was $2/# but I fear those days are gone 🙁
Oh man – I sure hope not!
Different locations, I guess. $2.50 – $3.00/lb butter IS my stock-up price. It’s been up to $4.50 lately.
Noooo! Why is butter so expensive???
The cheapest butter here was $4.15….. 🙁
That’s just WRONG! 🙁 And I thought I had it bad…
I am pretty sure Sam’s is cheaper on butter than Aldi right now. After about 4 months in my freezer butter starts to taste off. I hope Aldi has $1.99 butter for the holidays again, too. It sure does help with holiday baking and cooking.
Good to know about 4 months. I have never kept it that long so I wouldn’t know. Our Aldi had butter for $1.69 for weeks in a row last year!!! Little did I realize how spoiled I was.:)
Wow! $1.69 would be great! I would love to hear if someone has a way to keep butter longer without it tasting old and off in flavor.
My butter never tastes off in the deep freeze but maybe I don’t notice since we use it to bake and cook.
Funny you should mention that about stockpiling butter if it goes on sale around the holidays. My husband and I were just talking about the same thing – he saw the futures on butter and it is reportedly expected to hit $3.00/lb by the end of the year (exactly what you paid this week, so I would expect that to go up).
My stock up price was $2.00 in the past, but I think those days are over. I’m waiting for $2.50 to load up my freezer with loads of butter.
Aldi had butter for $1.69 for WEEKS here last year and I got sooo spoiled!
I just came back from aldi in Texas and I immediately thought of this post when I was there because butter was $1.79 (maybe even 1.69, can’t remember for sure)!! Of course I got distracted by something else and forgot to get some! Now will have to get it next time I’m there. So there is hope!! Maybe they will go lower everywhere also.