My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!
Aldi
1 gallon Milk – $2.39
1 32-oz carton Half and Half – $2.39
1 jar Kefir – $2.24
1 3-lb bag boneless Chicken Breasts – $9.49
1 pkg fresh Ground Beef ($2.99/lb) – $16.21
1 16-oz bag Deli Meat – $3.99
1 jar Pasta Sauce – $1.45
1 10-lb bag Potatoes – $4.99
1 head Cauliflower – $1.99
1 bunch Bananas – $0.55
1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $2.59
1 Seedless Cucumbers – $0.99
4 cans Green Beans – $2.32
1 bag Spinach – $1.45
1 8-oz pkg Sliced Cheese – $1.49
1 32-oz bag Shredded Cheese – $5.29
1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.19
2 8-oz blocks Cheese – $3.98
1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.49
1 can Parmesan Cheese – $2.49
1 dozen Eggs – $2.19
1 jar BBQ Sauce – $1.19
1 bag Tortillas Chips – $1.79
1 bag Nacho Chips – $1.95
1 24-oz bag Spaghetti Noodles – $1.39
1 pkg Taco Seasoning Mix – $0.38
2 loaves Sandwich Bread – $1.98
Total: $81.87
Bargain City
1 5-lb bag frozen Chicken Thighs – $3.00
1 2.5lb bag Pepperoni – $5.00
1 24-ct box Old El Paso Seasoning pkgs – $4.00
1 14-ct Quaker Rice Cakes individual pkgs – $4.00
3 bags Tostitos – $3.00
1 box White Cheddar Crackers – $1.50
1 case (24 cans) Black Beans – $5.00
Total: $25.50
Walmart
2 pkgs Hu Grain Free Cookies – $8.58, plus receive 4,000 Fetch Rewards ($4.00) and $4.29 Ibotta rebate (B1G1 rebate) – $0.29/2 after rebate and rewards
9 Oikos Greek Yogurts – $9.72, plus receive $10.00 Ibotta rebate when you spend $15 on Oikos/Dannon Yogurts
5 Dannon Light and Fit Yogurts – $5.60, plus receive $10.00 Ibotta rebate when you spend $15 on Oikos/Dannon Yogurts
Total after Rebates and Rewards: $5.61
Weekly Grocery Total: $113.73
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Cereal (I got 4 boxes for basically free this week during my drug store trips), Oatmeal, Toast, Yogurt, Fruit, Cottage Cheese, Smoothies
Lunches
Deli Meat/Cheese Sandwiches, Chips, Apples, Peppers x 2
Peanut Butter and Jelly Sandwiches, Rice Cakes, Blueberries (slightly thawed from the freezer – we eat them like candy!), Cucumbers x 2
Cheese and Crackers, Bananas with PB, Tomatoes from garden (last ones!)
Leftovers x 2
Dinners
Black Bean Soup, Cornbread
BBQ Chicken in the Crockpot, Baked Potatoes, Green Beans
Taco Salad (Seasoned Ground Venison, Salsa, Shredded Lettuce, Chips, Shredded Cheese), Rice
Pepperoni Rolls, Cauliflower
Spaghetti, Green Beans
Baked Chicken, Mashed Potatoes, Spinach Salad, Biscuits
Loaded Nachos, Broccoli
Wow. Those deals you found at Bargain City are insane. Awesome finds!
I know!!! I just discovered this store a couple of months ago. It’s about 25 minutes from my house, and it’s hit-and-miss as far as prices and what they have – so I don’t go weekly. However, my husband often has to drive right by it for work, so he will stop in and call me to tell me what they have. And then I tell him what to buy, haha. Yes – it’s awesome and I’m so thankful!
I clicked on the link for Black Bean Soup and it didn’t take me to the recipe…
I fixed it. Thank you for letting me know!
The prices you show are much cheaper than where we live -Seattle. For example milk 1gal = $3.79. Don’t know (location) shopping is done.
I can imagine Seattle is quite expensive! These are prices in South Carolina.
Wow! Your dairy is so cheap! Wondering where you live?
We’re paying twice or even three times as much for milk/cheese/cottage cheese/etc. where I live!
We’re in South Carolina. Yes, for whatever weird reason dairy prices haven’t inflated like everything else. I’m pretty sure they’ve held completely steady over the last year, while almost everything else has doubled or even tripled in price. I have NO idea why!!!