MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Brigette’s Shopping Trips

Brigette’s $78 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 boxes Honey Crunch Oats – $2.58

1 gallon Whole Milk – $1.36

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

2 pkgs String Cheese – $3.30

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.15

2 8-oz pkgs Deli Sliced Cheese – $2.38

1 canister Raisins – $1.99

1 bag Gluten Free Pretzels – $1.49

5 individual cartons 100-calorie Greek Yogurt – $3.25

1 3-lb pkg Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.29

1 3-lb bag Hamburger Patties – $8.89

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $3.09

1 jar Marinara Sauce – $0.85

1 16-oz jar Organic Apple Cider Vinegar – $0.99

1 16-oz jar Extra Virgin Olive Oil – $2.69

1 pint Grape Tomatoes – $1.19

2 Avocados – $0.98

2 cartons Blueberries – $2.98

1 carton Blackberries – $1.19

1 pkg Radishes – $0.49

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.35

1 3-ct pkg Fresh Garlic – $0.79

1 box Elevation Bars – $3.99

2 boxes Applesauce Squeeze Pouches – $3.38

1 pkg Rice Cakes – $1.15

1 loaf White Sandwich Bread – $0.65

1 loaf Whole Wheat Sandwich Bread – $0.85

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 large box of homegrown Zucchini and Summer Squash – gift from a friend

Total: $66.32Harris Teeter

2 pkgs Romaine Hearts – $3.48

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 pkg Baby Carrots – $0.99

1 pkg Tortillas – $0.99

1 Cauliflower – $1.99

1 pkg Broccoli, reduced – $0.99

1 carton Strawberries, reduced – $0.99

1 bunch Bananas (2.21lbs @ $0.49/lb) – $1.08

5 jars Wishbone Dressing (B2G3) – $5.58, used 2 B1G1 Wish-Bone Dressing – 5-13-18 SS; Includes 15 oz Only; Maximum Value $2.99; DND (exp. 06/24/18) – FREE after coupons

Total after Coupons – $12.50

Grocery Total for the Week: $78.82

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Yogurt, Toast, Fried/Scrambled/Boiled Eggs, Zucchini Bread

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Carrots x 2

Peanut Butter on Rice Cakes or Pretzels, Bananas

Build-Your-Own-Salad Bar (Romaine, Chopped Fresh Veggies, Shredded Cheese, Craisins, Hard Boiled Eggs, Nuts), Applesauce Pouches x 2

Leftovers x 2

Dinners

Hamburgers, Roasted Parmesan Zucchini, Watermelon (leftover from last week)

Cheese Pizza, Raw Veggies with Dip

Burritos, Mexican Rice, Fruit

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Summer Squash Side Dish, Make-Ahead Butterhorns

Leftovers

Pasta with Roasted Veggies and Zucchini (I’ll use this recipe and add some diced ham), Fruit, Homemade French Bread

Grilled Chicken, Cheesy Hashbrown Casserole, Fruit Salad, Roasted Broccoli, Swirled Cinnamon Raisin Bread

Brigette’s $89 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 box Honey Crunch Oats – $1.29

1 box Rice Squares – $1.79

2 gallons Whole Milk – $2.72

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

2 16-oz cartons Heavy Whipping Cream – $3.10

2 32-oz cartons Half and Half – $3.18

1 pkg String Cheese – $1.65

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.30

1 16-oz pkg Deli Meat – $3.09

1 pkg Pepperoni – $1.95

1 pkg Rice Cakes – $1.15

3 dozen Eggs – $3.72

1 can Whipped Dairy Topping – $1.99

1 large tub Pretzel Sticks – $3.29

1 jar Natural Creamy Peanut Butter – $1.15

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 5-lb bag Flour – $1.15

2 pkgs Blackberries – $1.98

1 pint Grape Tomatoes – $1.19

2 4-ct pkgs Sweet Corn – $2.38

1 pkg Baby Lettuce – $1.99

1 pkg Romaine Hearts – $1.59

1 bag Red Onions – $1.09

1 bag Zucchini – $1.09

2 3-lb bags Pink Lady Apples – $6.98

1 Seedless Watermelon – $2.89

2 cans Chicken Breast – $3.10

5 single-serving size 100-calorie Greek Yogurt – $3.25

1 32-oz tub Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 Pork Butt Roast – $8.67

Total: $77.24

Harris Teeter

3 pkgs Hamburger/Hot Dog Buns – $1.41

2 pkgs Sargento Shredded Cheese – $3.79, used $0.60/2 Sargento Shredded Cheese- 4-29-18 SS (exp. 06/24/18) (doubled) – $2.59/2 after coupon

1 can Coconut Milk – $1.49

1 16-oz pkg Shredded Coconut – $1.49

1 bag Peaches (1.93lb @ $0.99/lb) – $1.91

2 12-ct boxes Community Coffee K-Cups – $7.99, used 2 $2.00/1 Catalina coupon, plus receive $3.00/2 from Checkout 51 – $0.99/2 boxes after coupons and rebate

1 5-lb bag Bread Flour – $3.39

1 box Luzianne Tea Bags – $1.24, used $0.60/1 Luzianne Product – 6-10-18 SS (exp. 08/15/18) (doubled), plus receive $0.75/1 back from Ibotta – $0.71 MM after coupon and rebate

Total after Coupons and Rebates – $12.56

Grocery Total for the Week: $89.96

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Fruit, Yogurt, Oatmeal, Toast, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Blackberries, Raw Veggies with Dip (we still have a bunch leftover from last week) x 2

Peanut Butter on Rice Cakes, Apples, Carrots x 2

Pretzels, Cheese Sticks, Apples, Peppers x 2

Leftovers

Dinners

Pulled Pork Sandwiches,(I’ll use this recipe and shred it and serve on buns with BBQ sauce), Watermelon, Corn on the Cob, Coconut Cream Pie

Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Peaches, Tossed Salad

Pepperoni Pizza, Tossed Salad

Trip to the Beach – We will eat out somewhere local

Hot Dogs, Watermelon, Roasted Zucchini Fries

Chicken Gravy over Rice, Tossed Salad, Green Beans, Southern Biscuits

Leftovers

Brigette’s $98 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 64-oz carton Almond Milk – $1.89

2 16-oz bags Mini Cucumbers – $3.38

1 bag Red Grapes (2.17lbs @ $0.89/lb) – $1.93

1 Cantaloupe – $1.29

2 bags Spring Mix – $3.78

1 Seedless Watermelon – $2.89

1 pkg Grape Tomatoes – $0.99

2 pkgs Strawberries – $2.58

2 Cauliflower – $3.70

1 bag Zucchini – $1.69

2 3-ct pkgs Multi-Colored Peppers – $3.98

2 pkgs Artisan Lettuce – $3.78

1 bag Baby Carrots – $0.59

1 3-lb bag Jazz Apples – $2.99

1 pkg Radishes – $0.49

1 pkg Broccoli Crowns – $1.45

1 3-lb pkg Frozen Chicken Breasts – $5.39

1 16-oz pkg Deli Sliced Turkey Meat – $2.55

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 32-oz box Elbow Macaroni – $1.39

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 pkg Burrito-Size Tortillas – $1.29

1 20-ct pkg Fajita-Size Tortillas – $1.99

1 jar Barbeque Sauce – $0.85

1 32-oz carton Nonfat Greek Yogurt – $3.29

5 single-serving sized 100-calorie Greek Yogurts – $3.25

1 jar Kosher-Spear Pickles – $1.35

1 pkg Rice Cakes – $1.35

1 loaf Honey Wheat Bread – $0.85

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

Total: $72.86

Harris Teeter

5 cartons Turkey Hill Ice Cream (B2G3) – $9.98

6 cans Green Beans – $2.22

2 bags Chex Mix – $2.00, used $0.50/2 printable (doubled), plus $0.50/2 Harris Teeter evic – $0.50/2 after coupons

2 Larabars – $2.00, used $0.50/2 printable (doubled) – $1.00/2 after coupon

1 4-ct pkg Activia Yogurt – $1.39, used $1.00/1 printable – $0.39 after coupon

1 Yoplait Mix-ins – $0.88, used $0.40/1 printable (doubled) – $0.08 after coupon

plus receive $0.25 when you submit any receipt to Ibotta

Total after Coupons and Rebate: $13.92

I also went to Harris Teeter earlier in the week for their Super Double Coupons. These deals are no longer available, so I won’t post links, but my total for everything in this picture was $11.47. It includes 4 boxes of Special K, 2 pkgs Strawberries, 2 pkgs Coleman Hot Dogs, 3 pkgs Yakisoba, 2 Galbani Ricotta Cheese, and 6 assorted boxes frozen bars/ice cream novelties.

Total: $11.47

Grocery Total for the Week: $98.25

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies, Oatmeal, Fruit, Yogurt, Strawberry Muffins

Lunches

Cheese Quesadillas, Carrots, Strawberries x 2

Turkey Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Chick-Fil-A  (A friend kindly offered to take our kids out; since we won’t have kids, my husband and I will join the “Young At Heart” group at church for their regular lunch at Golden Corral since it is during the same time. We aren’t seniors yet 😉, but enjoy getting to spend time learning from people who have a lot to share with us!)

Leftovers x 2

Dinners

Grilled Chicken, Relish Plate with Dip, Make-Ahead ButterhornsMacaroni and Cheese, Fruit Salad, Green Beans, Ice Cream (Company for Dinner)

Dinner at a Friend’s House – I’m bringing Watermelon, Tossed Salad, and Ice Cream

Hot Dogs on the Grill, Baked Homemade Fries, Roasted Broccoli

Build-Your-Own-Burritos (Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Salsa, Plain Greek Yogurt, Shredded Lettuce), Roasted Cauliflower

Barbequed Meatballs (I’ll use a combination of ground turkey and ground venison), Cheesy Hash Brown Potatoes, Green Beans, Cantaloupe

Baked Potatoes with Meat and Cheese, Tossed Salad

Leftovers

Brigette’s $78 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 32-oz carton Half and Half – $1.39

2 cans Chicken Breast – $3.10

1 pkg Turkey Pepperoni – $2.19

1 jar Worcestershire Sauce – $1.19

1 32-oz carton Plain Nonfat Greek Yogurt – $3.29

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

2 pkgs Baby Carrots – $1.38

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69

1 pkg Artisan Lettuce – $1.89

1 pkg Rice Cakes – $1.29

1 pkg Broccoli Crowns – $1.45

5 ears Sweet Corn – $1.00

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.39

1 3-lb bag Gala Apples – $2.65

1 pkg Radishes – $0.45

1 3-oz pkg Fresh Ginger Root – $1.29

2 1-lb pkgs Fresh Asparagus – $3.38

1 tub Organic Spring Mix – $3.79

1 pkg Zucchini – $1.49

1 bag Frozen Okra – $1.49

2 heads Cauliflower – $3.70

1 head Cabbage – $1.29

1 can Diced Tomatoes – $0.35

1 can Tomato Paste – $0.29

1 jar Soy Sauce – $1.29

2 pkgs Instant Pudding Mix – $0.98

1 bag Nacho Tortilla Chips – $0.75

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.19

1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.89

2 12-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $4.09

1 pkg String Cheese – $1.75

4 dozen Eggs – $4.96

1 16-oz pkg Deli Sliced Ham – $3.09

1 16-oz pkg Deli Sliced Chicken – $3.09

4 boxes Macaroni and Cheese – $1.00

Total:$78.09

(I normally shop at Harris Teeter as well. I decided to wait until early next week to do that, though, because of a rumored 3-day Double Coupon Event starting on Sunday. I’ll include it on my post for next week if I end up going.)

Grocery Total for the Week: $78.09

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Yogurt, Cinnamon Doughnut Muffins

Lunches

Macaroni and Cheese, Apples, Carrots x 2 (Apple Chicken Salad for me – recipe from Trim Healthy Table Cookbook)

Deli Meat, Cheese and Lettuce Sandwiches (on Rice Cakes or Bread), Cucumbers, Apples x 3 

Leftovers x 2

Dinners

Chicken Curry Over Rice, Asparagus, Biscuits

Homemade Pepperoni Pizza, Breadsticks, Tossed Salad

Best Easy Beef and Broccoli Stir-Fry, Rice, Tossed Salad

Taco Salad, Watermelon (leftover from last week)

Venison Roast in the Crockpot, Mashed Potatoes, Asparagus

Hamburgers on the Grill, Corn on the Cob, Roasted Potato Wedges

Skillet Scramble (Fried Potatoes, Ham, Eggs), Roasted Broccoli, Cinnamon Doughnut Muffins

Brigette’s $72 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 bag Frozen Raspberries – $1.79

4 ears Sweet Corn – $0.80

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.39

1 3-lb bag Gala Apples – $2.65

1 Seedless Watermelon – $2.99

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.89

1 pkg Zucchini – $1.49

1 head Cauliflower – $1.85

1 bag Lemons – $2.69

1 16-oz jar Pure Olive Oil – $2.49

1 pkg Radishes – $0.45

2 pkgs Baby Carrots – $1.18

2 pkgs Blueberries – $3.38

1 pkg Baby Lettuce – $1.89

1 pkg Fresh Garlic – $0.79

1 pkg Broccoli Crowns – $1.45

1 large pkg Organic Spring Mix – $3.79

1 16-oz pkg Mini Cucumbers – $1.69

1 pkg Strawberries – $1.39

2 4-lb bags Sugar – $2.38

1 bag Semi-Sweet Chocolate Chips – $1.55

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

2 gallons Whole Milk – $2.72

1 box Graham Crackers – $1.09

4 dozen Eggs – $4.96

1 pkg Hot Dog Buns – $0.55

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.89

1 jar Strawberry Jam – $1.49

1 box Rice Squares – $1.79

1 box Honey Nut Oats – $1.15

1 64-oz carton Coconut Milk – $2.39

Total: $69.03

Harris Teeter

2 loaves La’Brea Petite Sourdough Bread – $2.98, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – FREE after coupons

1 pkg Sargento Cheese Slices – $2.50, used $0.75/1 Sargento Blends Slices – 4-8-18 SS (exp. 06/03/18) (doubled), plus receive $0.75 back from Checkout 51 – $0.25 after coupon and rebate

2 pkgs Butterball Fully Cooked Sausage Patties – $5.00, used 2 $0.75/1 printable (doubled), plus receive $0.75 back from Ibotta – $1.25/2 after coupons and rebate

1 carton Juicy Juice – $2.00, used $0.75/1 Juicy Juice Product – 5-5-18 SS (doubled) – $0.50 after coupon

5 bottles Ken’s Salad Dressing (B2G3) – $5.98, used 2 $0.75/1 Ken’s Dressing – 5-6-18 SS; Includes 16 oz or Larger Only (exp. 06/15/18) (doubled), plus $0.75/1 Ken’s Simply Vinaigrette – 5-6-18 SS (exp. 06/15/18) (doubled), plus $1.00/2 Ken’s Dressings – 5-6-18 SS; Includes 16 oz Only (exp. 06/15/18) – FREE after coupons

2 cartons Florida’s Natural Lemonade – $4.00, used 2 $0.55/1 Florida’s Natural Lemonade – 5-20-18 SS; DND, Includes 59 oz only (exp. 07/14/18) (doubled) – $1.80/2 after coupons

Total after Coupons and Rebates: $3.80

Grocery Total for the Week: $72.83

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Fruit, Oatmeal, Fried/Boiled/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Toast

Lunches

PB and J (on Hot Dog Buns), Carrots/Cucumbers, Apples

Build-Your-Own-Salad Bar (Lettuce, Chopped Fresh Veggies, Chopped Apples, Craisins, Hard Boiled Eggs, Shredded Cheese, Dressing) x 2

Baked Potatoes with Cheese, Blueberries, Carrots/Cucumbers

Leftovers x 2

Dinners

Crockpot Italian Chicken, Creamy Milk Rice, Broccoli, Watermelon

Grilled Cheese Sandwiches on Sourdough Bread, Apples, Green Beans (My husband will be gone at a work party, so the kids and I will have a simple dinner!)

Build-Your-Own Burritos (Refried Beans, Seasoned Ground Turkey Meat, Salsa, Shredded Cheese, Lettuce, Tomatoes, Cilantro from a Friend’s Garden, Homemade Tortillas), Strawberries

Breakfast for Dinner: Pancakes, Scrambled Eggs, Sausage Patties

Homemade Cheese Pizza

Hamburgers, Corn on the Cob, Watermelon, Baked Potato Wedges

Meat Potato Quiche (I found one more bag of diced ham in the freezer that needs to be used up), Tossed Salad, Roasted Cauliflower

We also have several end-of-the-school year parties/recitals this week that I need to bring food to. I’ll use the lemonades and juice I bought, as well as make S’mores Bars and Angel Face Cookies

Brigette’s $74 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

3lbs 80/20 Fresh Ground Beef – $6.85

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.19

1 pkg Cheese Sticks – $1.65

1 2-lb pkg Shredded Mozzarella Cheese – $4.89

2 12-oz pkgs Shredded Mild Cheddar Cheese – $4.30

2 1-lb boxes Butter – $3.98

1 pkg Gluten-Free Taco Mix – $0.79

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $2.55

1 pkg Nacho Chips – $0.75

1 14-oz pkg Whole Almonds – $4.55

1 gallon Whole Milk – $1.36

2 64-oz pkgs Orange Juice – $3.38

1 32-oz carton Half and Half – $1.59

1 64-oz carton Almond Milk – $1.89

1 1-lb pkg Strawberries – $1.45

1 Pineapple – $0.89

2 pkgs Artisan Baby Lettuce – $3.78

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.39

1 pkg Broccoli Crowns – $0.95

1 16-oz bag Organic Mini Cucumbers – $1.69

1 Cauliflower – $1.85

1 bag Radishes – $0.49

1 bag Spinach – $1.49

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.49

1 Mango – $0.49

1 bag Organic Mini Peppers – $2.89

1 bag Zucchini – $0.99

1 pkg On-the-Vine-Tomatoes – $0.99

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg English Muffins, reduced – $0.75

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 pkg Hot Dog Buns – $0.59

Total: $65.19

Harris Teeter

1 5-lb bag Pillsbury Bread Flour – $3.39

1 bag Red Seedless Grapes (2.23lbs @ $0.99/lb) – $2.21

1 jar Polaner Fruit-Only Jam – $2.00

2 jars Vlasic Pickles – 2.74, used $1.00/2 Vlasic Pickles, Peppers or Relish – 5-13-18 SS (exp. 07/14/18), plus receive $0.50 back from Checkout 51 – $1.24/2 after coupon

Total after Coupon and Rebate: $8.84

Grocery Total for the Week: $74.03

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Toast, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Cereal, Oatmeal, Fruit, Veggie Omelets, Glazed Cinnamon Scones, Fruit

Lunches

Sub Sandwiches, Cucumbers/Peppers, Apples x 2

Peanut Butter and Jelly Sandwiches, Grapes, Cauliflower with Dip x 2

Build-Your-Own-Salad Bar (Chopped Lettuce, Spinach, Nuts, Craisins, Shredded Cheese, Hard Boiled Eggs, Assorted Chopped Fresh Veggies and Fruit)

Leftovers x 2

Dinners

Taco Salad, Mexican Rice, Pineapple

Barbequed Meatballs, Cheesy Hashbrown Potatoes, Tossed Salad, Green Beans, Make Ahead Butterhorns, Our Favorite Chocolate Chip Cookies (making this meal x 2 and taking to a friend who just had a baby)

Individual Pizzas (English Muffins, Sauce, Cheese, Assorted Toppings), Easy Italian Breadsticks, Tossed Salad

Burgers on the Grill (I use a combination of ground venison and ground turkey and seasonings), Roasted Parmesan Broccoli, Sweet Potato Fries

Pancakes, Bacon, Fruit Smoothies

Venison Roast in the Crockpot, Mashed Potatoes, Green Beans, Biscuits

Leftovers