Gretchen $49 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0018

Dillons

2 Dillons dozen Eggs – $1.25 each

1 gallon Dillons Milk – $3.09

2 Vidal Sassoon Hair Styling Cream – Marked down to $2.24 each, used 2 $2/1 coupon from the 12/7 RedPlum insert – $0.24 each after coupons

4 cans Del Monte Green Beans – $0.50 each, used $0.40/4 coupon from the 11/9 SmartSource insert – $0.40 each after coupon

1 Frosted Flakes – $2.99 (A request from my husband)

1 loaf Nature Valley Bread – $2

1 Turkey Hill Ice Cream – $2.99, used $1/1 printable – $1.99 after coupon

2 Kroger Peanut Butter – $1.50 each (I’m planning to make Christmas cookies this week and will need lots of peanut butter!)

1 Kroger Cottage Cheese – $1.25

1 Bottom Round Steak – Marked down to $2.36

1 Bottom Round Steak – Marked down to $2.53

1 bag Kroger Baby Carrots – $1.69, used $0.40/1 mailer coupon – $1.29 after coupon

1 Romaine Lettuce – $0.99

1.25 lbs Tomatoes @ $1.99/lb – $2.49 (These are SO expensive right now!)

Total with tax: $30.74

DSC_0020Homeland

2 cans Lindsay Olives – $1 each, used $1/2 printable (doubled) – Free after coupon

2 Hefty Plates – $1.50 each, used $1/2 coupon from the 11/16 RedPlum insert (doubled) – $0.50 each after coupon

4 cans Del Monte Green Beans – $0.59 each, used $0.40/4 coupon from the 11/9 SmartSource insert (doubled) – $0.39 each after coupon

2 boxes Ritz Crackers – $1.88 each, used $0.75/2 coupon from the 12/14 SmartSource insert (doubled) – $1.13 each after coupon (I’m using these to make this AMAZING cookie recipe here.)

2 Kraft Cheese – $1.67 each

1 Farmland Bacon – $3.49, used $1/1 printable (doubled) – $1.49 after coupon

2 Keebler Crackers – $2, used $1/2 coupon from the 12/7 RedPlum insert (doubled) – $1 each after coupon

1 Chinet Napkins – $2, used $1/1 printable (doubled) – Free after coupon

1 Cucumber – $0.69

Total before coupons and sales: $53.92

Total with tax after coupons and sales: $14.91

DSC_0021Walmart

I also ran into Walmart to price match a couple of fruit items from other stores I wasn’t going to make it to this week.

2 Pineapple – $0.99 each (Price matched to Save A Lot)

1 (4 lbs) bag Navel Oranges – $1.68 (Price matched to Aldi)

Total with tax: $3.93

My husband also got a deer this week (yay!) and after processing it we now have over 40 lbs of ground venison and roasts in our freezer! :) I will be substituting ground venison for ground beef in most recipes for the next several months.

Total for all grocery items: $49.58

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Oatmeal, Homemade Granola, Toast & Juice

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Scrambled Eggs/Bacon & Fruit, Fruit/Veggies/Crackers/Cheese, Leftovers, Baked Potatoes

Dinners

Steak, Toast, Green Beans, Tossed Salad

Sour Cream Enchiladas, Steamed Broccoli, Fruit Salad

Spaghetti, Biscuits, Grapefruit

Homemade Pizza, Breadsticks, Steamed Carrots

Baked Chicken Drumsticks, Rolls, Fruit Salad

Sloppy Joes, Homemade French Fries, Veggies

Dinner with family (I’m bringing fruit.)

Share This:

Gretchen’s $32 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0003Homeland

1 Alpha-Bits Cereal – $2.50, used $1/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

2 Flour – $1 each

3 Hershey’s Chocolate Chips – $1.66, used $1/2 coupon from the 11/16 SmartSource insert (doubled) and $0.50/1 printable (doubled) – $0.66 each after coupons

1 Suave Deodorant – $1.39, used $0.50/1 coupon from the 11/16 RedPlum insert (doubled) – $0.39 after coupon

2 Reynolds Cupcake Liners – $0.89 each, used $1/2 printable (doubled) – Free plus overage after coupon

2 Ragu Spaghetti Sauce – $1.25 each, used $0.60/2 coupon from the 11/16 RedPlum insert (doubled) – $0.65 each after coupon

1 Vegetable Oil – $1.99

1 Pert Plus 2 in 1 Shampoo – $1.99, used $1/1 coupon from the 11/23 SmartSource insert (doubled) – Free after coupon

1 Suave Kids 2 in 1 Bodywash – $2.45, used $1/1 coupon from the 1/16 RedPlum insert (doubled) – $0.45 after coupon

1 Carefree Liners – $1.45, used $0.50/1 printable (doubled) – $0.45 after coupon

Total before coupons and sales: $37.51

Total with tax ($1.32) after coupons and sales: $10.37

DSC_0005

Dillons

1 Moms Best Mallow Oats Cereal – $1.88 (I haven’t seen this cereal in any of my local stores in several years. My husband and I used to eat this all the time when we were first married and I could get it free with coupons. When I saw it this week I had to buy it just for fun!)

1 qt Kroger Half & Half – $1.99

1 gallon Dillons Milk – $2.77, Received $0.25 back from Ibotta

1 Kroger Laundry Detergent – $4.99, used Free coupon from Dillons mailer – Free after coupon (I couldn’t find the regular laundry detergent anywhere so I bought the baby laundry detergent.)

1 pkg Kroger Drumsticks – $5.19 ($0.99/lb)

1 dozen Dillons Eggs – $1.69

1 Leaf Lettuce – $0.99

2 Brut Deodorant – $1, used $1/1 coupon from the 11/23 SmartSource insert – Free after coupons

0.89 lbs Tomatoes @ $1.99/lb – $1.77

1.97 lbs Bananas @ $0.59/lb – $1.16

1 Kraft BBQ Sauce – $1.99, used Free e-coupon (no longer available) – Free after coupon

1 Cucumber – $0.79

Items a part of the Mega Sale (Buy 4, Get $4 off instantly): 

1 Honey Nut Cheerios – $1.49, used $0.50/1 printable – $0.99 after coupon

1 Vidal Salon Styling Gel – Marked down to $1.24, used $2/1 e-coupon - Free plus overage after coupon

1 Listerine Floss – $0.99, used $1/1 printable – Free after coupon

1 pkg Thomas English Muffins – $1.99, used $1/1 printable – $0.99 after coupon

Total before coupons and sales: $49.32

Total with tax ($2.37) after coupons and sales: $21.81

DSC_0007

My parents also gave us all these grapefruit this week. We love grapefruit at our house!

Total for all grocery items: $32.18

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal x 2, Toasted English Muffins, Scrambled Eggs and Bananas, Homemade Granola

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Grapefuit/Crackers/Veggies, Tuna Sandwiches, Tossed Salad, Leftovers

Dinners

Baked Chicken Drumsticks, Tossed Salad

Dinner with friends (I’m bringing Chocolate Sheet Cake.)

Chicken & Noodle Casserole, Steamed Broccoli

Spaghetti, Rolls, Tossed Salad

Deer Roast, Potatoes, Carrots, Toasted English Muffins

Breakfast Casserole, Grapefruit

Hawaiian Haystacks, Green Beans

Share This:

Brigette’s $43 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aldi

2 9-oz bags Spinach (@$0.99/each) – $1.98

1 3-ct package Romaine Hearts – $1.99

2 Avocados (@$0.59/each) – $1.18

2 16-oz bags Baby Carrots (@$0.69/each) – $1.38

1 3-ct package Green Peppers – $1.19

1 Cucumber – $0.39

Total: $8.11

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

10 8-oz bags Shredded Cheese (B2G3 Free) – $13.00

2 18-ct cartons Eggs (@$1.77/each) – $3.54, receive $0.50 back from Checkout 51 – $3.04 after rebate

2 13-oz packages Land O’ Frost Simply Delicious Lunchmeat – (B1G1) – $5.49, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – $2.49/2 after coupons

2 boxes Bigelow Tea (B1G1) – $2.99, used 2 $0.55/1 printable (doubled) – $0.79/2 after coupons

1 package Mariani Craisins – $1.69, used $0.50/1 Mariani Dried Fruit Snack, exp. 1/31/15 (SS 11/23/14) –  $0.69 after coupon

used $15 Walgreens Register Rewards (leftover from Black Friday Walgreens deals)

Total after Rebate: $5.01

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Azure Standard

(a friend from church coordinates group orders from Azure Standard, and I have been able to get some great deals from this online store)

20lbs “In Season” Organic Apples – $14.00

Total with Tax: $15.14

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Flower Foods Bakery

(My husband came home with all of the following – the man has definitely learned how to score a great deal! You should have seen how proud he was of himself. :) And yes, most of this is white and processed, but it went straight to our freezer, and will be interspersed with homemade whole-grain baked goods.)

19 packages of Bread (including Regular and Cinnamon Raisin Bagels, Bagel Thins, English Muffins, Hot Dog Buns and Sandwich Bread)  – $6.30

Total: $6.30

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sams

(a friend picked this up for me – a fantastic price for coconut flour!)

5lbs of Organic Coconut Flour – $8.98

Total: $8.98

Weekly Total: $43.64

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Oatmeal and Fruit (we have bananas, pears, cranberries and blueberries in the freezer right now, so the children love picking a different fruit each morning to stir into their oatmeal); Eggs and Toasted Bagels, Cereal, Buckwheat Pancakes, Homemade Yogurt and Granola

Lunches

Peanut Butter and Honey Sandwiches, Apples, Green Pepper Slices

Baked Potatoes with Cheese and Broccoli

Tuna Sandwiches, Cucumbers, Apples

Grilled Cheese Sandwiches, Apples, Carrot Sticks

Scrambled Eggs and Spinach, Buttered Brown Rice

Leftovers x 2

Dinners

Cheesy Hashbrown Potatoes with Ham (someone gave us a ham at Thanksgiving, and we have lots of leftover in the freezer), Green Beans, Toasted Bagels

Christmas Banquet Dinner at our Church

Homemade Cheese Pizza, Tossed Salad, Carrot Sticks

Egg McMuffin Sandwiches (Fried Egg, Cheese, and Lunchmeat on English Muffins), Spinach Salad, Steamed Broccoli

Baked Spaghetti, French Bread, Green Beans with Parmesan Cheese

Baked Chicken Nuggets (using homemade bread crumbs), Roasted Cauliflower, Freezer Biscuits

Leftovers

Snacks

Apples, Popcorn, Smoothies, Granola

Share This:

Gretchen’s $76 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

picture1

Homeland

8 cans Libby’s Vegetables – $0.50 each, used $1/4 coupon from the 11/16 RedPlum and $1/4 printable (no longer available) (doubled) – Free after coupons

2 Pillsbury Brownie Mixes – $1 each, used $1/2 coupon from the 11/2 RedPlum insert – Free after coupon

1 Challenge Butter – $3, used $1/1 printable (doubled) – $1 after coupon

1 bag Malt O Meal Cereal – $2.50, used $0.75/1 printable (doubled) – $1 after coupon

1 Jennie-O Turkey Sausage – $2.99, used $1/1 printable - $0.99 after coupon

1 Old Orchard Juice – $1.50, used $0.50/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

Total before coupons and sales: $34.25

Total with tax ($0.79) after coupons and sales: $4.28

picture2
Dillons Trip #1

Our store ran a 4 day sale after Thanksgiving so I ended up going to Dillons twice this week so I could take advantage of both ads. I spent over my $60 budget so I could stock up on chicken breasts so I will spend less the next couple of weeks.

4 packages Tyson Frozen Skinless Chicken Breasts (3 lbs each) – $4.98 each

2 Hodgson Mills Gluten Free Flour – Marked down to $1.89 each (I have a lot of friends/family members who can’t eat gluten so I know this will come in handy during Christmas baking.)

1 gallon Dillons Milk – $2.50

1 gallon Dillons Chocolate Milk – $2.50

2.44 lbs Bananas @ $0.59/lb – $1.44

1 dozen Dillons Eggs – $1.69

1 Green Pepper – $0.99

0.72 lbs Tomatoes @ $1.29/lb – $0.93

1 bag Carrots – $1.69

Total with tax ($2.71): $38.15

picture3
Dillons Trip #2

1 Cucumber – $0.79

1 Celery – $1.49

1 Kroger Rice Cakes – $1.49

1 pkg Kroger Bath Tissue – $3.29

1 Romaine Lettuce – $0.99

1 dozen Dillons Eggs – $1.34

1.13 lbs Tomatoes @ $1.49/lb – $1.68

1 Kroger Frozen Orange Juice – $1.59

0.77 lbs Broccoli Crowns – $1.30

1 bag Kroger Frozen Green Beans – $1

1 gallon Dillons Milk – Marked down to $2

1 Kroger Italian Dressing – $1.50

Mega Sale Items (Buy 4, Get $4 off instantly):

2 Mr. Bubble Body Wash – $0.99 each, used 2 $0.50/1 printable - $0.49 after coupons

2 pkgs C&H Sugar – $1.29 each, used $0.75/2 printable - $0.91 each after coupon

1 pkg Thomas English Muffins – $1.99, used $1/1 printable – $0.99 after coupon

2 pkgs Listerine Floss – $0.99 each, used 2 $1/1 printable - Free after coupons

2 Honey Nut Cheerios – $1.49 each, used $0.50/1 e-coupon and $0.50/1 printable - $0.99 each after coupons

1 Hormel Natural Turkey Breast – $2.49

1 Smucker’s Natural Jelly – $1.99

1 Yoplait Go-Gurt (16 ct) – $2.99

Total before coupons and sales: $65.22

Total with tax ($2.86) after coupons and sales: $34.55

Total for all grocery items: $76.98

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Bacon and Scrambled Eggs, Toast, English Muffins & Juice, Homemade Granola

Lunches

Turkey Sandwiches, Peanut Butter & Jelly on Ricecakes, Turkey/Cheese/Crackers/Fruit/Veggies x 2, Leftovers

Dinners

Italian Chicken, Rolls, Baked Potatoes

Hamburger Vegetable Soup, Texas Roadhouse CopyCat Rolls

Pancakes, Eggs, Fruit

Hamburgers, Steamed Broccoli, Homemade French Fries

Salad Bar, Toasted English Muffins

Chicken Noodle Casserole, Tossed Salad

Leftovers

Share This:

Brigette’s $43 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

I thought about skipping a blog post this week, but decided I needed the accountability to get back on track. The last 2 weeks have been full of disruptions: Thanksgiving break and illnesses, plus a car accident that totaled our car and resulted in minor-but-painful injuries. I’m very thankful for help from friends who brought meals, and a husband who made a couple of grocery store trips for things we needed (and came home with a bunch of things we DIDN’T need too, of course). I am looking forward to having a budget and a plan again this week! I even tried a new-to-me grocery store. :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aldi

(I was thrilled to discover reduced gallons of milk for $0.79 each! I will freeze of the gallons for future weeks.)

2 packages Baby Carrots (@$.99/each) – $1.98

2 dozen Eggs (@$1.59/each) – $3.18

1 3-ct package Romaine Hearts – $1.99

1 3-lb bag Tangerines – $1.69

3 1-lb packages frozen Ground Turkey (@$1.89/each) – $5.67

1 12-oz package fresh Cranberries – $1.19

2 1-lb boxes Butter (@$2.29/each), $4.58/2, plus receive $0.25 back from Checkout 51

2 24-oz containers Cottage Cheese (@$2.29/each) – $4.58

1 3-lb bag Gala Apples – $2.99

1 bunch Bananas (2.9lbs @ $0.44/lb) – $1.28, plus receive $0.25 back from Snap by Groupon

4 gallons Milk (@$.0/79 each!!!) – $3.16, plus receive $1.00 back from Snap by Groupon

Total after Rebates:$30.79

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

1 jar Polaner All-Natural Fruit-Only Jam – $2.00

2 1-lb packages Butterball Sausage (@$2.50/each) – $5.00, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – $2.00/2 after coupons

1 32-oz carton Egg Whites – $4.47

1 dozen Land O Lakes Brown Eggs – $3.99 – used $0.55/1 insert coupon (doubled), plus receive $0.25 back from ibotta – $2.64 after coupon (for my nine-month old)

2 packages Sargento Tastings Cheese (on sale B1G1) – $2.99, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – FREE after coupons

1 bag of Winter Squash, reduced – $0.49 (I have no idea what these gourd-like objects are! However, I like trying new things, and they had stickers on them with a website offering recipe ideas, so I assumed they are not decorative. ;))

1 3-lb bag Grapefruit – $1.49

2 16-oz bags Birds Eye Recipe Ready Vegetables (@$1.94 each wyb 2) – $3.88, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – $0.88/2 after coupons

1 box Horizon Graham Crackers – $2.50, used $0.75/1 catalina (doubled) – $1.00 after coupons

1 2-oz bottle Tabasco Sauce – $1.50, used $0.50/1 printable – $0.50 after coupon

used 3 $5 Walgreens Register Rewards (GREAT way to use up leftover RR from Black Friday sales at Walgreens!)

Total after Rebate: $1.22

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Publix

This is the first time I have shopped at a Publix store. I was impressed with the friendly customer service and cleanliness of the store; however, I figured out the hard way that they do NOT double coupons (I so feel for all of you that live in places where NONE of your stores double coupons!). I doubt I will be back very often since I left the store paying quite a bit more than I thought I was going to pay, but it was still fun to try something different. Live and learn. :)

2 double roll 6-ct packages Quilted Northern Toilet Paper – (on sale B1G1) – $4.99, used 2 $0.75/1 Quilted Northern Ultra Soft & Strong, exp. 12/16/14 (RP 11/16/14) – $3.49/2 after coupons

2 boxes Duncan Hines Decadent Cake Mix (on sale B1G1) – $3.29, used 2 $0.75/1 printable – $1.79/2 after coupons

2 bags Dole Frozen Blueberries (on sale B1G1) – $4.69, used 2 $1/1 printable – $2.69/2 after coupons

1 12-ct box Orville Redenbacher Popcorn – $2.23, used $2/1 Orville Redenbachers Gourmet Popcorn, exp. 12/31/14 (SS 10/26/14)  – $0.23 after coupon

2 boxes Honey Maid Graham Crackers (on sale B1G1) – $4.19, used 2 $0.50/1 printable, plus receive $0.50 back from ibotta – $2.69/2 after coupons

Total after Rebate:$11.24

Weekly Total: $43.25

Weekly Meal Plan

Breakfasts

Oatmeal and Fruit, Toast and Eggs, Veggie Omelettes, Smoothies, Cereal, Oatmeal Pecan Pancakes

Lunches

Build-Your-Own Salad; Baked Potatoes with Cheese/Raw Veggies and Dip; Leftovers x 2; Peanut Butter and Honey on Rice Cakes/Grapefruit/Carrots; Grilled Cheese Sandwiches/Apples; Macaroni and Cheese/Bananas/Carrots

Dinners

Turkey Pot Pie, Fruit Salad

Chicken Barley Soup, Raw Veggies and Dip, Blueberry Muffins

Spaghetti (I use homemade sauce from the freezer and ground turkey), Homemade Dill Bread, Tossed Salad

Skillet Hash (Potatoes, Green Beans, and leftover Smoked Pork), Apples, leftover Dill Bread

Meat Potato Quiche (without the meat! :)), Brown Sugar Biscuit Twists, Steamed Broccoli

Taco Salad, Orange Slices

Leftovers

Snacks

Popcorn, Cottage Cheese Pie (a family recipe on my husband’s side – not my favorite, but he LOVES it!), Fruit, Sweet Mini Muffins

Share This:

Brigette’s $57 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I can’t believe Thanksgiving is next week! We are just planning a simple get-together with friends as all of our family live too far away. I’d love to hear what’s on your Thanksgiving menu, or any good deals on groceries you were able to get this week thanks to holiday sales!

Aldi

3 1-lb packages Ground Turkey (@$1.89/each) – $5.67

1 10-lb bag Russet Potatoes – $1.99, plus receive $0.50 back from Snap By Groupon – $1.49 after rebate

1 2-lb bag Lemons – $2.29

1 Pineapple – $1.19

3 dozen Eggs (@$1.39/each) – $4.17, plus receive $0.50 back from Checkout 51 – $3.67/3 after rebate

2 3-lb bags Sweet Potatoes (@$1.17 each) – $2.34

1 jar Minced Onion – $0.99

1 jar Baking Powder – $0.99

1 bunch Bananas (2.53lbs @$0.44/lb) – $1.11, plus receive $0.25 back from Checkout51 – $0.86 after rebate

1 package Rice Cakes – $1.29

1 12-oz package fresh Cranberries – $1.19, plus receive $0.25 back from Snap by Groupon – $0.94 after rebate

1 20-oz  canister Raisins – $2.89

1 3-ct package Romaine Hearts – $1.99

1 16-oz container Eggs Whites – $1.99

1 3-lb bag Fuji Apples – $3.29

1 3-head package Garlic – $0.79

1 8-oz bag Dates – $1.89

Total after Rebates: $33.39

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

2 8-oz packages Mushrooms, reduced (@$0.69/each) – $1.38

1 3-ct bag Avocados, reduced – $1.00

1 16-ct package Tide Pods – $4.99, used $2/1 Tide Pods, Gain Flings, Downy Unstoppables, Bounce Bursts or Gain Fireworks, exp. 12/31/14 (RP 11/16/14), plus $2/1 Harris Teeter evic – $0.99 after coupons

after coupons 2 pouches Pioneer Gravy Mix (B1G1) – $1.29/2, used $0.65/2 printable (doubled) – FREE after coupons

2 1-lb boxes Domino Powdered Sugar – $2.00, used $0.50/2 Domino Brown or Confectioners Sugar, exp. 1/3/15 (RP 11/02/14 R) (doubled) – $1.00/2 after coupons

2 8-oz sticks Crisco Baking Sticks – $2.00, used 2 $0.35/1 Crisco Shortening, Spray, or Olive Oil, exp. 12/31/14 (RP 11/02/14 R) (doubled) – $0.60/2 after coupons

2 75-oz jugs Extra Laundry Detergent (B1G1) – $3.99, used 2 $1 off Xtra Liquid or Sure Shot Paks Laundry Detergent, exp. 12/20/14 (SS 11/09/14) – $1.99/2 after coupons

2 5-lb bags Gold Medal Flour – $1.54 (they substituted this brand for me since they were out of the store brand which was advertised)

Total after all Sales, Taxes, and Coupons – $9.73

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Walmart

(My husband price-matched a couple of things for me since he was already making a trip for some non-grocery items.)

1 Turkey (20.76lbs – price-matched Food Lion @ $0.47/lb) – $9.76 (Turkey prices were cheaper here last year, but as it is the week before Thanksgiving – I am not holding out much hope for them to drop any further! What are turkey prices like in your area of the country?), plus receive $1.00 back from Snap by Groupon – $8.76

2 5-lb bags Flour (@$0.77/each – price-matched Harris Teeter) – $1.54

Total after Rebate: $10.30

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CVS

(I couldn’t pass up this peanut butter deal with holiday baking just around the corner!)

5 jars of Skippy Peanut Butter (@$2.00 each) – $10.00, used 2 $0.55/1 printable, plus 2 $0.55/1 printable, plus $1.00/1 insert coupon – $6.80, plus receive $3 ECB back

Total after Coupons and ECB: $3.80/5 ($0.76 each)

Weekly Total for all Groceries: $57.22

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Omelettes, Oatmeal and Fruit, Smoothies and Toast, Cereal, Cinnamon Rolls (Saturday)

Lunches

Baked Sweet Potatoes/Bananas; Build-Your-Own-Salad Bar; Baked Potatoes with Broccoli and Cheese; Peanut Butter Rice Cakes/Apples; Leftovers x 2; Fried Egg Sandwiches/Oranges/Carrots

Dinners

Taco Salad, Green Beans

Friend’s House for Dinner – I am bringing Upside Down Praline Apple Pie for dessert

Cheesy Hamburger Potato Soup, Easy Whole Wheat Muffins

Date Night (Super excited about this!! A sweet friend offered to watch our children just because, and I can’t wait to spend some quality time with my busy husband!)

Thanksgiving Menu: Turkey and Gravy, Make Ahead Mashed Potatoes, Cranberry Sauce, Pumpkin Crescent Rolls, Green Beans with Almond and Thyme, Our Favorite Sweet Potato Casserole, Chocolate Pecan Pie, Pumpkin Pie

Leftovers

Turkey Gravy over Brown Rice, Steamed Broccoli, Leftover Muffins or Crescent Rolls

Snacks

Fudge Babies (I will use pecans instead of walnuts), Popcorn, Homemade Oatmeal Cookies (my husband’s specialty!), Fruit

Share This: