Since we were out of town for two weeks, our fridge was really bare so I did a big shopping trip to stock back up for this week! Here’s what I bought at ALDI:
ALDI Shopping Trip
- Bananas ($0.44/lb.) — $2.39
- Organic Arugula — $2.49
- Organic Spring Mix — $2.99
- Guacamole Cups (my kids picked this out for lunches this week) — $2.99
- Cilantro — $0.69
- Whole-Wheat Bread — $1.49
- 2 packages of Multi-Colored Peppers — $1.69 per package of 3
- Boneless Skinless Chicken Breasts — $5.49
- Mozzarella — $1.79
- Turkey Lunch Meat (my kids picked this out for lunches) — $2.49
- Bacon — $3.49
- 2 packages of Cherries — $1.99 each
- Beef Sausage — $2.19
- Pasta — $1.29
- 4 packages of Strawberries — $1.49 per package
- Tortillas — $0.99
- Whole-Wheat Tortillas — $1.39
- Italian Bread (Kaitlynn wanted to buy this for a French Toast recipe she wanted to try.) — $3.69
- Tortilla Chips — $1.19
- 3 boxes Vanilla/Chocolate Pudding — $0.49 each
- 2 jars of Salsa — $1.49 each
- 2 cans Refried Beans — $0.75 each
- Half & Half — $1.79
- Danimals Smoothies (another lunch treat!) — $2.76
- Natural Peanut Butter — $1.39
- 2 cans of Green Beans — $0.44 each
- 2 Avocados — $0.69 each
- Caeser Salad Kit — $1.99
- 2 cans of Corn — $0.44 each
- Milk — $2.37
- 2 Cucumbers — $0.49 each
- Tomatoes on the Vine — $0.99
- Crisp Rice — $1.19
- Raisin Bran — $1.79
- Pasta Sauce — $0.99
- 1 dozen eggs — $0.89
- Fruit Bowls (another lunch treat!) — $1.59
- Water Bottles — $1.99
- Total with tax: $85.17
I also quickly stopped by Kroger to grab some cage-free eggs (our ALDI doesn’t carry them and these are what we use for scrambled eggs, etc.) and to grab some cottage cheese (because I forgot to buy it at ALDI). I also looked at the markdowns to see what they had.
I was excited with the deals I found:
Kroger Shopping Trip
- 2 dozen Cage-Free Eggs — $2.79 per dozen
- Cottage Cheese — $1.89
- 4 packages of Chobani Yogurt (2 yogurts per package) — marked down to $0.79 per package
- 3 packages Kroger Cubed Ham (I’m going to stick these in the freezer to save for meals over the next few weeks) — marked down to $1.19 per package
- 4 packages of Chicken Hot Dogs — marked down to $0.69 per package
- King’s Hawaiian Bread — $1.99
- Oikos Greek Yogurt — marked down to $0.49
- Drinkable Yogurt — marked down to $0.49
- Total with tax: $21.18
All totaled, we spent $106.35 on groceries. We usually average around $125 in grocery spending per week (though recently, it’s been less — in fact, we set aside all of our extra grocery money from the past few months to use for our food spending on our recent vacation!), so I was excited to restock our fridge and have food for all of our meals this week and still stay under-budget!
Here’s what’s on our menu plan this week:
This Week’s Menu Plan
Breakfast — Cereal, Oatmeal, Toast, Eggs, Fruit, French Toast
Lunches — Turkey Sandwiches, Chicken Hot Dogs, Cheese Quesadillas, Caeser Salad, Yogurt, Fruit/Veggies, Chips/Salsa/Guac, Leftovers
Dinners — Baked Ziti, Corn Chowder, Haystacks, Breakfast for Dinner (French Toast/Bacon), Southwest Roll-Ups, Sausage & Peppers over Rice, Dinner Out
New to shopping at ALDI? Read how we save close to $1,000 per year by shopping at ALDI. Also, check out my post with my 25 Favorite Things to Buy at ALDI.
Want to see me break down my shopping trips and talk more about why I bought each item? Watch these videos:
So we aren’t the only family of 5 to buy 4 packs of strawberries for a week? Their prices are fantastic! Love your menu posts!!!
😉
I love, love, love seeing your menu each week. It helps me so much! I hope you continue to do this! Thank you for taking the time to put this together this week. I missed it while you were on vacation!
Wow! You are a girl after my own heart. I see that you always purchase actual “food” at the grocery store – not tons of non-edibles. That is the only way to calculate your “food” budget. I just did a post on this exact topic and you are a great “food” shopper!
Wow! You did great. I was wondering what you have as snacks and I have never tried Aldi’s meat and was wondering how you like it or some you don’t like. Thanks for sharing.
In Richmond VA, Aldi is new in town so the meat they sell is very good. Everything is prepackaged (no butcher) and I’ve found most are good even 4 days past the date. Sometimes they will have $4 or $6 off a package of family size chicken breast if it only has a day left on the date. So I’ve bought some chicken for $0.32 for a large package.
Our favorite to get is the porkchops that we then cook in the Winking Owl Chardonnay ($2.97) or baby back ribs (less than $2/lb) that I pressure cook for a little bit then bake in the oven with bbq sauce.
The dollar off amounts for markdowns vary from store to store, too, so I’ve learned which store to go to for markdowns.
Snacks this week are popcorn, fruit/veggies, yogurt, chips/salsa, and possibly something sweet if Kaitlynn or I are inspired to bake! 🙂
Making corn chowder this week too! I do need to start checking kroger for markdowns! I love my all aldiI!
Looks to be cubed ham, not ham steaks. I was thinking homemade scalloped potatoes with ham. 😉
It was called ham steaks on the receipt and I just typed that in! 🙂 I’ll go fix that on the post!