MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Gretchen’s Weekly Shopping Trip

Gretchen’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

1 bag Long Grain Rice – $1.85

2 Mac & Cheese – $0.34 each

1 Flour – $1.15

2 dozen Eggs – $1 each

2 bags Frozen Chicken Breasts – $5.59 each

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 box Fruit & Grain Bars – $1.35

1 box Granola Bars – $0.95

2 bags Shredded Cheese – $2.75 each

2 boxes MooTubes – $1.55 each

1 box Balance Cereal – $1.69

1 box Crisp Rice Cereal – $1.39

4 Yogurts – $0.32 each

1 lb Butter – $2.66

1 Chunk Cheese – $1.45

2 bags Frozen Peas/Corn – $0.75 each

1 pkg Ground Beef – $7.21

1 Grape Jelly – $1.29

1 Applesauce Cups – $1.19

1 Peanut Butter – $1.15

1 Orange Juice – $1.59

1 gallon Milk – $2.57

1 bag Tortilla Chips – $0.92

1 can Black Beans – $0.47

2 cans Cut Green Beans – $0.38 each

1 box Golden Rounds – $1.59

2 pkg Flour Tortillas – $1.45 each

1 bag Romaine Lettuce – $2.99

1 bag Green Peppers – $2.19

1 Unsweetened Applesauce – $1.95

1 Baking Powder – $0.99

1 Ranch Dressing – $0.89

1 Cinnamon Raisin Bagels – $1.49

1 loaf White Bread – $0.59

1 loaf Wheat Bread – $0.55

2 Cucumbers – $0.55 each

1 bag Tomatoes – $1.39

1 Cream Cheese – $0.79

1 Strawberry Cream Cheese – $1.49

1 can Diced Tomatoes with Green Chilies – $0.39

2.33 lbs Bananas – $0.91

Total: $77.93

Grocery Outlet

1 pkg Turkey Breast – $1.29

2 pkg Go-Gurt – $1 each

1 pkg Dairy Free Go-Gurt – $0.50

2 boxes Chewy Granola Bars – $0.50 each

1 pkg (6 count) Lunchables – $1.99

1 Strawberry Jelly – $2.39

Total: $9.17

Total for both stores: $87.10

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Eggs, Bagels & Cream Cheese, Yogurt, Fruit, Oatmeal, Toast

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Mac & Cheese, Cheese Quesadillas, Cheese/Crackers/Veggies/Fruit, Turkey Sandwiches, Lunchables, Leftovers

Dinners

Salad Bar with Chicken, Cinnamon Doughnut Muffins

Sour Cream Enchiladas, Chips & Salsa, Corn

Meatloaf, Mashed Potatoes, Biscuits, Steamed Peas

Chicken & Rice, Tossed Salad

Spaghetti, Green Beans, Homemade Bread

French Toast, Eggs, Fruit Smoothies

Cheese Pizza, Breadsticks

Gretchen’s $75 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

1 bag Frozen Chicken Tenderloins – $6.05

1 Carton Organic Plain Yogurt – $2.99

1 Applesauce Cups – $1.35

1 pkg Cinnamon Raisin Bagels – $1.65

1 box Raisin Bran Cereal – $2.05

1 box Cocoa Rice Cereal – $1.65

1 Grape Jelly – $1.45

1 Peanut Butter – $1.29

1 pkg Chocolate Chips – $1.45

1 pkg Flour Tortillas – $2.19

1 pkg Carrots – $1.45

1 pkg Celery – $1.39

1 pkg Chunk Cheese – $1.65

1 pkg Sliced Cheese – $1.99

1 Oven Roasted Turkey Breast – $4.65

1 jar Pasta Sauce – $0.95

1 gallon Milk – $2.85

1 Spreadable Butter – $2.55

1 pkg MooTubes – $1.75

4 Yogurts – $0.35 each

2 dozen Eggs – $1.09 each

1 bag Frozen Broccoli – $0.95

0.41 lbs Bananas – $0.98

1 loaf Bread – $1.05

1 pkg Tortilla Chips – $1.05

1 pkg Potato Chips – $1.25

1 box Chocolate Puffs Cereal – $1.45

1 pkg Crackers – $1.99

1 pkg Pretzels – $0.95

1 Unsweetened Applesauce – $2.15

1 can Corn – $0.45

1 box Fruit & Grain Bars – $1.49

2 can Tuna – $0.75 each

2 can Green Beans – $0.45 each

1 box Granola Bars – $1.05

1 box Pasta – $0.85

3 boxes Mac & Cheese – $0.39 each

2 Cucumbers – $0.65 each

1 carton Orange Juice – $1.75

1 large pkg Tilapia – $6.75

1 Whipped Topping – $0.89

0.64 lbs Roma Tomatoes – $0.67

Total: $75.52

Menu Plan for This Week

I have lots of leftover fruit and frozen fruit from the last two weeks that I’ll be using up this week.

Breakfasts

Cereal, Bagels, Eggs, Yogurt, Oatmeal, Homemade Carrot/Veggie Juice

Lunches

Mac & Cheese, Turkey Sandwiches/Chips, Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Applesauce, Fruit/Cheese/Crackers, Tuna Sandwiches/Chips, Leftovers x 2

Dinners

Cheese Pizza, Fruit Smoothies

Grilled Tilapia, Biscuits, Steamed Peas, Baked Potatoes

Taco Bar, Chips & Salsa

Italian Chicken, Homemade Bread, Steamed Broccoli

Pancakes, Eggs, Fruit Smoothies (My kids are obsessed with fruit smoothies lately!)

Spaghetti, Tossed Salad, Breadsticks

Venison & Gravy over Pasta, Fruit Salad

Gretchen’s $104 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

1 large pack Tilapia – $6.09

1 pack Frozen Blueberries – $3.49

1 Whipped Topping – $0.79

1 pkg Frozen Broccoli – $0.85

1 pkg Frozen Potato Puffs – $1.49

1 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.59

1 bag Frozen Peas – $0.75

3 dozen Eggs – $1.03 each

1 lb Ground Beef – $3.39

1 box Cocoa Rice – $1.45

1 gallon Milk – $2.29

1 carton Orange Juice – $1.89

1 Spaghetti Noodles – $1.09

4 boxes Mac & Cheese – $0.34 each

1 jar Dill Pickles – $1.99

1 Pasta Sauce – $0.85

1 can Refried Beans – $0.69

1 can Cream of Mushroom Soup – $0.50

5 Yogurts – $0.32 each

1 Cinnamon Crunch Cereal – $1.39

1 Cashews – $3.75

1 can Diced Tomatoes – $0.39

1 pkg Oven Roasted Turkey Breasts – $3.99

1 Whole Chicken – $4.33

1 pkg Cheese Melt – $3.99

2 boxes MooTubes – $1.55 each

2 pkg Tortillas – $1.35 each

1 can Pumpkin – $0.85

3 Chunk Cheese – $1.45 each

1 box Scalloped Crackers – $1.49

1 Chili Powder – $0.95

1 bag Wavy Potato Chips – $1.12

1 bag Big Dipper Chips – $0.89

1 bag Corn Chips – $0.69

1 Cantaloupe- $1.99

1 Pineapple – $1.39

1 bag Chocolate Chips – $1.25

1 bag Granola – $2.19

1 bag Mini Cucumbers – $2.19

1 pkg Applesauce Cups – $1.19

2.08 lbs Red Grapes – $2.68

1 bag Mandarins – $2.89

1 bag Brown Sugar – $0.95

2 pkg Butter – $1.79 each

1 loaf Wheat Bread – $0.55

1 loaf White Bread – $0.59

1 pkg Summer Sausage – $3.49

1 Cottage Cheese – $1.59

Total: $99.33

Grocery Outlet

I’ve never been into Grocery Outlet before but we have one pretty close so I thought I’d check it out this week. I was happily surprised to find some great deals. I’ll definitely be frequenting this store.

3 pkg Strawberries – $1 each

1 bag Apples – $1

1 carton Chocolate Milk – $0.69

Total: $4.69

Total for both stores: $104.02

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Eggs, Toast, Fruit, Oatmeal, Brown Sugar Biscuit Twists

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Mac & Cheese x 2, Cheese/Crackers/Fruit x 2, Baked Potato Bar, Leftovers

Dinners

Venison Roast, Baked Potatoes, Carrots, Homemade Bread

Smoked Whole Chicken, Potato Puffs, Sliced Cantaloupe

Grilled Tilapia, Toasted English Muffins (leftover from last week), Steamed Corn

Spaghetti, Biscuits, Green Beans

Charcuterie Board (Fruit, Summer Sausage, Nuts, Cheese, etc)

Turkey Sandwiches & White Chili, Chips, Veggie Tray, Sugar Cookies (Christmas Dinner)

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Veggies

Gretchen’s $72 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

1 pkg Hot Dog Buns – $0.85

1 loaf Cinnamon Raisin Bread – $1.79

1 loaf Bread – $0.95

1 pkg French Toast Sticks – $1.95

1 bag Frozen Potato Puffs – $1.49

2 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.59 each

1 pkg Frozen Blueberries – $3.49

1 pkg Frozen Strawberries – $1.89

1 carton Orange Juice – $1.89

2 can Northern Beans – $0.58 each

2 bag Frozen Peas – $0.75 each

1 can Diced Tomatoes with Green Chilies – $0.39

1 pkg Hot Dogs – $0.75

2 pkg Butter – $2.89 each

1 can Crushed Pineapple – $0.75

1 can Pineapple Chunks – $0.95

1 can Chili Beans – $0.49

1 Grape Jelly – $1.29

1 Peanut Butter – $1.15

1 Unsweetened Applesauce – $1.95

1 pkg Green Peppers – $2.19

1 pkg Applesauce Cups – $1.19

2 boxes Mac & Cheese – $0.34 each

1 bag Tortilla Chips – $0.92

1 box Fruit & Grain Bars – $1.35

1 box Cinnamon Crunch Cereal – $1.39

1 box Crackers – $1.79

1 box MooTubes – $1.55

1 bag Pretzels – $0.82

2 cans Tuna – $0.68 each

1 Cucumber – $1.29

1 bag Red Grapes – $2.79

Total: $59.46

Harris Teeter

2 dozen Eggs – $0.79 each

1 pkg Ground Beef @ $2.99/lb – $6.76

3 lbs Bananas – $1.65

2.91 lbs Fuji Apples – $2.88 (Oh my goodness! These apples are HUGE and are probably some of the best apples we’ve ever tasted!)

Total: $12.87

My sister’s family also gave us a TON of ground venison and venison steaks to put in the freezer so we will be using that over the coming weeks. 🙂

Total for both stores: $72.33

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Toast, Eggs, Fruit, Yogurt, Oatmeal, French Toast Sticks

Lunches

Mac & Cheese x 2, Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Hot Dogs, Tuna Sandwiches, Cheese/Crackers/Fruit, Leftovers

Dinners

Cream of Mushroom Chicken, Homemade Bread, Green Beans, Baked Potatoes

Spaghetti, Leftover Homemade Bread, Steamed Peas, Fruit Salad

Taco Bar, Chips & Salsa

White Chicken Chili, Chips, Veggies

Chicken & Rice Haystacks

Pancakes, Eggs, Fruit Salad

Pizza (dinner out)

Gretchen’s $82 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

1 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.59

2.8 lbs Bananas – $1.23

2 pkg Frozen Tilapia – $3.79 each

1 pkg Frozen Broccoli – $0.85

1 pkg MooTubes – $1.55

1 lb Butter – $1.79

1 carton Orange Juice – $1.89

1 Oil – $1.35

2 pkg Chocolate Chips – $1.25

1 gallon Milk – $2.18

1 Grape Jelly – $1.29

1 pkg Sweet Potatoes – $0.75

1 bag Gala Apples – $2.39

1 lb Oven Roasted Turkey – $3.99

1 can Cream of Mushroom Soup – $0.50

1 Pasta Sauce – $0.85

1 box Chewy Granola Bars – $0.95

1 pkg Flour – $1.15

1 box Cake Mix – $0.85

1 box Raisin Bran – $1.89

1 box Cinnamon Crunch Cereal – $1.39

1 box Rotini – $0.75

1 box Cocoa Rice Cereal – $1.45

1 pkg Powdered Sugar – $0.95

1 bag Corn Chips – $0.69

1 bag Kettle Chips – $1.29

1 Pineapple – $1.49

1 Unsweetened Applesauce – $1.95

1 canister Peanuts – $1.89

1 loaf Bread – $0.55

1 loaf Cinnamon Bread – $1.79

1 bag Mini Cucumbers – $2.19

Total: $57.50

Harris Teeter

1 Honey Maid Graham Crackers – $2.24 (I had a Free Ibotta rebate for this but it wouldn’t redeem it once I got home.)

1 pkg Oreos – $1.47

10 Yoplait Yogurts – $0.37 each

1 bag Smartfood Popcorn – $2.50, used $2.98 Ibotta rebate – Free plus $0.48 overage after rebate

10 cans Harris Teeter Green Beans/Corn – $0.31 each (These accidentally got put in the Publix picture!)

Total: $10.03

Publix

2 Cabot Chunk Cheese at $4.49 each – On Sale Buy One, Get One Free, used $1/2 printable – $1.74 each after coupon and rebates

1 Sara Lee Mini Cheesecakes – $2.99, used $1/1 Ibotta rebate – $1.99 after rebate

4 Kraft Shredded Cheese at $3.88 each – On Sale Buy One, Get One Free, used 4 $0.50/1 Ibotta rebates – $1.44 each after rebates

2 Breakstone Sour Cream – $1.19 each, used 2 $1/1 Ibotta rebates – $0.19 each after rebates

2 Breakstone Cottage Cheese – $1.48 each, used 2 $0.75/1 Ibotta rebates – $0.73 each after rebates

2 pkg Mueller Pasta – $0.84, used $0.75/2 Ibotta rebate – $0.47 each after rebate

1 Campbell’s Cream of Broccoli Soup – $3.69, used $2.98/1 Ibotta rebate – $0.71 after rebate

1 Mini Marshmallows – $0.90, used $0.25/1 Ibotta rebate – $0.65 after rebate

Used $0.10 Ibotta rebate for any receipt and received a $0.50 Ibotta rebate

Total after rebates and coupons: $14.77

Total for all stores: $82.30

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Oatmeal, Toast, Eggs, Yogurt, Fruit

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Turkey Sandwiches, Baked Potato Bar, Mac & Cheese, Cheese/Crackers/Fruit/Veggies, Leftovers, Thanksgiving Dinner with family (I’m bringing Green Bean Casserole and Apple Pie.)

Dinners

Grilled Tilapia, Biscuits, Green Beans

Pancakes, Eggs, Fruit

Chicken & Noodle Casserole, Steamed Broccoli

Taco Bar, Sliced Pineapple

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks

Out to eat (for my son’s birthday), Chocolate Birthday Cake

Leftovers

Gretchen’s $83 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 5

Aldi

2 bags Navel Oranges – $2.29 each

1 Orange Juice – $1.89

1 loaf Bread – $0.55

1 pkg English Muffins – $1.15

1 carton Vanilla Ice Cream – $1.89

1 bag Frozen Blueberries – $1.79

1 Cottage Cheese – $1.59

1 bag Frozen Chicken Breasts – $5.59

1 MooTubes – $1.55

1 bag Frozen Corn – $0.75

2 dozen Eggs – $1.07 each

1 bag Frozen Broccoli – $0.85

1 lb Butter – $1.79

1 bag Sugar – $1.94

2 cans Green Beans – $0.38 each

1 canister Applesauce – $1.95

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 pkg Oven Roasted Turkey Breast – $3.99

4 boxes Mac & Cheese – $0.34 each

1 Deli Sliced Cheese – $1.79

1 pkg Granola – $2.19

1 bag Kettle Chips – $1.29

1 box Fruit & Grain Bars – $1.35

1 box Cocoa Rice Cereal – $1.45

1 box Cocoa Puffs Cereal – $1.29

1 bag Tortilla Chips – $0.92

1 bag Oyster Crackers – $0.79

1 bag Flour Tortillas – $1.35

1 box Cheese Crackers – $2.89

1 bag Chocolate Chips – $1.25

1 box Crackers – $1.59

1 box Movie Popcorn – $1.69

1 can Cream of Mushroom Soup – $0.50

1 canister Oats – $2.29

1 canister Raisins – $2.89

1 Peanut Butter – $1.15

1 can Cream of Chicken Soup – $0.50

1 box Organic Spring Mix – $3.59

2.40 lbs Red Grapes – $2.38

1 bag Green Peppers – $2.19

1 box Granola Bars – $0.95

1 Seedless Cucumber – $1.29

1 bag Tomatoes – $1.39

1 bag Baby Carrots – $0.79

1 pkg Ground Beef – $6.75

Total: $83.46

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Eggs, English Muffins, Yogurt, Fruit, Pumpkin Chocolate Chip Muffins

Lunches

Turkey Sandwiches/Chips, Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Fruit, Salad Bar, Cheese/Fruit/Crackers, Mac & Cheese, Leftovers x 2

Dinners

Out to eat using a gift card

Barbecue Meatballs, Mashed Potatoes, Cornbread, Green Beans

French Toast (using old bread), Eggs, Fruit Salad

Smoked Turkey (that I purchased last week), Twice Baked Potatoes, Steamed Broccoli, Homemade Rolls

Spaghetti, Biscuits, Tossed Salad

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks

Chicken with Cream of Mushroom Soup, Rice, Steamed Carrots