MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Brigette’s Shopping Trips

Brigette’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 bags frozen Riced Cauliflower – $2.98

2 pkgs Mixed Caulifornia Vegetables – $1.58

1 bag Steamable Mixed Vegetables – $0.75

1 bag frozen Broccoli Florets – $0.85

2 pkgs fresh Bone-In Split Chicken Breasts ($0.99/lb) – $9.79

1 pkg Pepperoni – $1.99

1 pkg (5.45lbs) 73/27 Ground Beef, discounted – $7.94

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.25

1 pkg String Cheese – $1.99

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $5.10

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.55

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1 gallon Whole Milk – $1.45

1 gallon 1% Milk – $1.45

5 Greek Yogurts – $2.95

1 jar Salsa – $0.89

1 jar Strawberry Jam – $1.39

1 32-oz carton Egg Whites – $2.95

3 dozen Eggs – $2.40

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.95

2 Cauliflower – $3.98

1 bunch Bananas – $1.00

1 bag Red Grapes ($0.95/lb) – $1.73

1 carton Grape Tomatoes – $0.99

1 pkg Zucchini – $1.70

1 bag Romaine Hearts – $1.99

1 3-ct pkg Colored Peppers – $2.69

1 7-lb bag Grapefruit – $4.19

1 bag Baby Carrots – $0.79

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.99

1 box Kid’s Krunch – $1.95

1 box Frosty Flakes – $1.99

1 box Marshmallow & Star Cereal – $1.25 (This is what happens when my husband does the shopping and I write the non-specific word “cereal” on the list :))

1 loaf Sandwich Bread – $0.59

Total: $83.73

Harris Teeter

4 pkgs Mueller Pasta – $3.18, used 2 $0.55/2 Smart Source 1/10/21 (doubled) – $0.98/4 after coupons

1 pkg Southern  Biscuit Mix – $1.29, used $0.75/1 Smart Source 11/15/2020 (doubled) – FREE after coupon

1 box Quaker Life Cereal – $2.00, used $0.75/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

1 pkg Sargento Breaks – $1.99, used $0.75/1 Smart Source 1/10/21 (doubled) – $0.49

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used $0.50/5 printable (doubled) – $0.85/5 after coupon

1 Larabar – $1.00, receive $0.10 rebate from Ibotta (any snack bar), plus $2.29 rebate$1.39 MM after rebates

1 8-oz block Kraft Cheddar Cheese – $1.99, used $1.00/1 evic coupon – $0.99 after coupon

1 8-oz carton White Mushrooms – $1.00

1 Light + Fit with Collagen & Antioxidants Yogurt – $1.25, used $0.75/1 printable (doubled) – FREE after coupon

Total after Coupons and Rebates – $3.42

Grocery Total for the Week: $87.15

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Yogurt, Smoothies, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

PB and J Sandwiches, Peppers, Cheese Sticks, Grapefruit x 2

Stovetop Mac and Cheese, Applesauce, Carrots x 2

Leftovers x 3

Dinners

Crustless Ham Quiche, Mixed Vegetables, Biscuits

Oven Baked Chicken and Rice, Tossed Salad, Broccoli

Taco Salad, Spanish Rice

Grilled Chicken, Mashed Cauliflower, Cranberry Orange Muffins

Venison Roast in the Crockpot, Cauliflower Rice, Baked Sweet Potatoes

Meatloaf (I use half venison/half beef), Baked Potatoes, Sauteed Zucchini

Pepperoni Pizza, Mixed Vegetables

Brigette’s $98 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

5 bags frozen Broccoli Florets – $4.25

2 bags frozen Riced Cauliflower – 2.98

1 Cauliflower – $1.99

1 large English Cucumber – $1.19

3 bags Fresh Green Beans – $4.77

1 3-lb bag Lemons – $2.69

1 bag Romaine Hearts – $1.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 bunch Bananas – $0.87

1 carton Grape Tomatoes – $1.49

1 carton Blueberries – $1.79

1 Spiral Ham, reduced– $13.74

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.49

2 large cans Chicken Breast – $3.98

1/2 gallon Orange Juice – $2.29

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1 32-oz carton Half and Half – $1.29

1 gallon Whole Milk – $1.45

1 gallon 2% Milk – $1.45

1 can Whipped Dairy Topping – $2.29

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.35

3 cans Green Beans – $1.14

1 large canister Old Fashioned Oats – $2.29

1 large canister Quick Oats – $2.29

2 8-oz blocks Mozzarella Cheese – $2.50

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.50

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $3.98

3 dozen Eggs – $2.10

5 individual cartons Greek Yogurt – $2.95

2 pkgs Rice Cakes – $1.98

1 pkg Flour Tortillas – $1.45

1 32-oz box Elbow Macaroni – $0.99

1 loaf White Bread – $0.59

2 pkgs English Muffins, reduced– $0.50

Total: $84.68

Harris Teeter

2-ct bag Avocados – $0.99

2 boxes Annie’s Macaroni and Cheese – $2.00, used $1.00/2 – $1.00/2 after Coupon

1 bag Tastykake Donuts – $1.49, plus receive $1.00 rebate from Ibotta – $0.49 after Rebate

1 40-ct box Truvia Sweetener – $1.99, used $1.50/1 – Truvia Stevia Sweetener (SS Jan. 3), plus receive $1.50/1 rebate from Ibotta  – $1.01 MM after Coupno and Rebate

1 bag Pyure Sweetener, reduced – $6.49, used $2.00/1 catalina printout coupon – $4.49 after Coupon

4 boxes Kellogg’s Cereal – $10.00, used 2 $1.00/2, plus receive $5.00 off wyb 5 select Kellogg’s products (HT promotion), plus receive 2 $0.60/1 rebate on the Raisin Bran from Ibotta – $2.80/4 boxes after Coupons, Promotion and Rebates

1 box Kelloog’s Pop Tarts – $2.00, plus receive $5.00 off wyb 5 select Kellogg’s products (HT promotion) – $1.00 after promotion

1 bag Grapefruit, reduced – $1.00

1 bag Pepperoni – $2.99 (Aldi was out)

1 Light + Fit Collagen and Antioxidants Yogurt – $1.50, used $0.75/1 printable (doubled) – FREE after Coupon

Total after Coupons, Promotion, and Rebates: $13.75

Weekly Grocery Total: $98.43

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Yogurt, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Smoothies, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Blueberries/Grapefruit, Cucumbers x 2

Rice Cakes with Peanut Butter, Apples, Carrots x 2

Leftover x 3

Dinners

Ham, Cheese and Egg McMuffins, Broccoli

BBQ Meatballs (using half venison), Baked Macaroni and Cheese, Tossed Salad, Butterhorns, Green Beans

Pepperoni Rolls, Green Beans

Ham and Beans, World’s Best Honey Cornbread

Build-Your-Own-Burrito (Tortillas, Shredded Lettuce, Salsa, Sour Cream, Olives, Shredded Cheese, Seasoned Ground Venison, Avocado), Spanish Cauliflower Rice

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Cauliflower, Baked Potatoes, Biscuits

Date Night Out (Kids eat Macaroni and Cheese and Broccoli)

Brigette’s $83 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

3 loaves Sandwich Bread – $1.77

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

1 pkg Flour Tortills – $1.35

1 3-lb bag Boneless Chicken Breasts – $5.49

2 64-oz gallons Orange Juice – $3.18

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.35

1 32-oz carton Half and Half – $1.35

1 gallon Whole Milk – $1.45

1 gallon 1% Milk – $1.45

1 16-oz pkg Deli meat – $2.49

6 pkgs frozen Broccoli Florets – $5.10

1 3-lb bag Honey Crisp Apples – $3.09

1 3-lb bag Gala Apples – $2.39

2 bags Spinach – $3.38

1 Cauliflower – $2.25

1 Pineapple – $0.95

1 bag Mini Cucumbers – $2.09

1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $2.69

1 bag Red Grapes ($1.19/lb) – $2.49

1 bunch Bananas ($0.38/lb) – $0.80

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.17

2 bags Fresh Greeen Beans – $3.18

3 8-oz pkgs Cheddar Cheese – $3.75

1 8-oz pkg Mozzarella Cheese – $1.25

1 16-oz pkg Shredded Mozzarella Cheese – $2.49

5 boxes Butter – $8.35 (great price!)

1 pkg Taco Seasoning – $0.29

2 large cans Chicken Breast – $3.98

1 1-lb roll Sausage – $1.89

1 box Peanut Butter Puffs – $2.39

1 large box Frosted Flakes – $2.19

1 box Kid’s Krunch – $1.95

1 box Cinnamon Toast Crunch – $1.19

1 box Crispy Oats – $0.99

1 box Crackers – $0.99

1 bag Rice Cakes – $1.75

1 bag Nacho Chips – $0.75

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

Grocery Total for the Week: $83.75

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Deli meat/Cheese Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Cheese and Crackers, Pineapple, Peppers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Baked Chicken, Green Beans, Baked Sweet Potatoes

Build-Your-Own-Burrito/Taco Salad (Seasoned Ground Venison, Shredded Romaine, Chopped Onions, Salsa, Tortillas, Shredded Cheese, Plain Greek Yogurt, Nacho Cheese Chips)

Chicken Gravy over Rice, Broccoli, Cranberry Muffins 

Hamburgers (I use a mixture of ground beef/venison), Baked French Fries, Broccoli

Scrambled Eggs with Cheese Sausage, Roasted Cauliflower, Grapes

Date Night Out (kids eat Grilled Cheese at home)

Venison Roast in the Crockpost, Green Beans, Mashed Potatoes

Brigette’s $103 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 16-oz  Deli Meat – $2.29

1 8-oz pkg Pepperjack Cheese – $1.25

1 8-oz block Cheddar Cheese – $1.25

1 8-oz block Mozzarella Cheese – $1.25

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $1.99

2 16-oz bags Mozzarella Cheese – $3.98

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.25

1 can Parmesan Cheese – $1.99

2 40-oz jars Peanut Butter – $4.18

4 cans Chili Beans – $1.88

1 64-oz carton Almond Milk – $1.49

1 10-lb bag Potatoes – $3.29

1 pkg Zucchini – $1.79

1 tub Organic Mixed Greens – $1.49

1 bag Brussel Sprouts – $1.29

1 Cauliflower – $1.99

2 bags frozen Broccoli Florets – $1.70

1 3-ct bag Multi-Colored Peppers – $2.69

1 3-lb bag Yellow Onions – $1.19

1 bag Baby Carrots – $0.75

1 bag frozen Strawberries – $1.49

2 2-lb bags Honey Crisp Apples – $3.78

1 can Tomato Sauce – $0.19

2 cans Diced Tomatoes – $0.58

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 gallon Whole Milk – $1.36

1 gallon 1% Milk – $1.36

1 32-oz carton Half and Half – $1.39

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.35

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1 box Raisin Bran – $1.31

2 boxes Rice Chex – $2.98

1 box Frosted Flakes – $2.19

1 bag Organic Blue Corn Chips – $1.37

1 Summer Sausage – $3.19

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 5-lb roll 73/27 Fresh Ground Beef – $7.95

1 12-oz pkg Chocolate Chips – $1.25

1 32-oz carton Greek Yogurt – $2.39

1 pkg Chicken Drumsticks ($0.79/lb) – $4.46

1 10-oz pkg Chopped Pecans – $3.99

1 pkg Rolos – $1.95

1 bag Christmas M&M’s – $1.85

1 bag Powdered Sugar – $0.85

1 jar Chili Powder – $0.59

1 15-oz jar Mixed Nuts – $3.99

1 box Round Crackers – $0.99

1 box Clubhouse Crackers – $1.79

1 pkg Rice Cakes – $1.19

2 loaves Sandwich Bread – $1.18

2 dozen Eggs – $1.88

Grocery Total for the Week: $103.74

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Yogurt, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Peanut Butter on Rice Cakes, Apples, Carrots x 2

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Peppers/Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Baked Chicken Drumsticks, Broccoli, Mashed Potatoes

Chili, Blue Corn Chips/Shredded Cheese, Cornbread

Date Night Out (kids eat Grilled Cheese Sandwiches at home)

Venison Meatloaf, Baked Potatoes, Roasted Brussel Sprouts

Pancakes, Turkey Bacon, Stir Fried Parmesan Zucchini

Cheese Pizza, Roasted Cauliflower

Leftovers

Snacks for Christmas Parties: Rolo Pretzels with M&Ms, Peanut Butter Bars, Frosted Sugar Cookies, Sausage/Cheese/Cracker Plate

 

Brigette’s $83 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

6 bags frozen Broccoli Florets – $5.10

2 bags Riced Cauliflower – $3.78

1 Cauliflower – $2.25

1 large tub Organic Spring Mix – $3.59

1 pkg Zucchini – $1.49

1 3-lb bag Mandarin Oranges – $2.29

1 large jar Applesauce – $1.95

1 carton Mushrooms – $1.19

1 pint Grape Tomatoes – $1.59

2 3-lb bags Gala Apples – $2.58

1 Avocado – $0.59

1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $2.19

1 bag Romaine Hearts – $2.19

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $2.09

1 bag Baby Carrots – $0.89

1 carton Blueberries – $1.89

1 bunch Bananas – $0.94

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.49

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 pkg Turkey Pepperoni – $1.99

2 8-oz blocks Cheddar Cheese – $2.50

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.55

1 24-oz jar Pasta Sauce – $0.85

1 gallon 1% Milk – $1.46

1 gallon Whole Milk – $1.46

1 32-oz carton Half and Half – $1.38

1 32-oz tub Plain Greek Yogurt – $2.39

6 single-serving size Yogurts – $3.54

1 box Butter Quarters – $1.59 (My husband did the shopping this week, and this was an unadvertised price. I wish I would have known, so we could have stocked up – great price!!)

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 Cooking Spray – $1.38

1 can Baking Powder – $0.99

1 bag Veggie Straws – $1.92

1 box Crackers – $0.99

2 bags Rice Cakes – $3.00

1 Family-Size box Frosted Flakes – $2.19

1 box Kid’s Krunch – $1.95

1 box Crispy Rice – $1.35

1 box Raisin Bran – $1.39

1 32-oz box Spaghetti – $0.99

2 loaves Sandwich Bread – $1.18

4 dozen Eggs – $3.56

Grocery Total for the Week: $83.86

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Smoothies, Oatmeal, Yogurt, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Applesauce

Lunches

Deli Meat Sandwiches, Apples, Peppers x 2

Cheese and Crackers, Carrots, Oranges x 2

Peanut Butter on Rice Cakes, Bananas, Cucumbers x 2

Leftovers

Dinners

Venison Meatballs, Broccoli, Japanese Sweet Potatoes (from a friend’s garden), Applesauce

Pancakes, Turkey Bacon, Hash Brown Potatoes, Broccoli

Spaghetti, Homemade French Bread, Tossed Salad, Green Beans

Dinner at a Friend’s House (I’m bringing Make-Ahead Butterhorns)

Turkey Pot Pie, Tossed Salad, Roasted Broccoli and Cauliflower

Venison Roast in the Crock Pot, Fried Cauliflower Rice, Tossed Salad, Biscuits

Leftovers

Brigette’s $98 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 64-oz carton Unsweetened Almond Milk – $1.49

1 gallon 1% Milk – $1.46

1 gallon Whole Milk – $1.46

1 32-oz carton Half and Half – $1.39

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.49

1 32-oz carton Plain Greek Yogurt – $2.29

4 individual Greek Yogurts – $2.40

1 16-oz box Butter Quarters – $1.67

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.25

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.19

2 16-oz abgs Shredded Mozzarella Cheese – $4.38

1 16-oz pkg Sliced Deli Meat – $2.49

1 large pkg Thick Pepperoni – $3.99

2 large cans Chicken Breast – $3.98

1 1-lb roll Sausage – $1.89

2 jars Peanut Butter – $2.30

1 32-oz carton Egg Whites – $2.95

3 dozen Eggs $1.59

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.95

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $2.29

1 bag Green Grapes $0.85/lb) – $2.46

1 bunch Bananas – $0.72

1 3-ct bag Colored Peppers – $2.49

2 pkgs frozen Riced Cauliflower – $3.78

6 pkgs frozen Broccoli Florets – $5.10

2 bags fresh French Beans – $3.58

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 3-head pkg fresh Garlic – $0.85

1 large canister Old Fashioned Oats – $2.09

1 12-oz pkg Chocolate Chips – $1.15

1 32-oz bag Powdered Suagar – $0.89

1 jar Chicken Bouillon Cubes – $0.99

1 box Honey Wheat Puffs – $1.53

1 box Kid’s Crunch – $1.75

1 Family-Size box Frosty Flakes – $2.09

2 large boxes Rice Squares – $2.98

1 32-oz box Spaghetti Noodles – $0.89

1 16-oz bag Wide Egg Noodles – $0.99

1 bag Mini Marshmallows – $0.79

1 bag Plain Rice Cakes – $1.19

2 loaves Sandwich Bread, reduced – $0.50

Total: $87.83

Harris Teeter

1 box Graham Crackers – $1.19

1 10-oz pkg Fisher Pecans – $5.74, used $1/1 Fisher Chef’s Naturals Recipe Nuts, exp. 12/31/20 (SS 11/15/20) [10-oz.+; DND], plus receive $1.00/1 rebate from Ibotta – $3.74 after coupon and rebate

2 boxes Quaker Granola Bars (B1G1) – $2.89, used $1/2 Quaker Products, exp. 12/13/20 (SS 11/01/20) [Excludes cups], plus receive $1.50/2 rebate from Checkout 51 – $0.39/2 after coupon and rebate

1 box Celestial Seasonings Tea – $2.00, used $0.50/1 Celestial Seasonings Bagged Tea, exp. 1/11/21 (SS 10/11/20 R) [Any box] (doubled), plus receive $1.00/1 rebate from Ibotta – FREE after coupon and rebate

10 cans Green Beans (B2G3) – $3.20

2 4-lb bags Dixie Crystals Sugar – $3.54, used 2 $0.55/1 Dixie Crystals granulated sugar, 3.4 lb+, SS 11/15 (doubled) – $1.34/2 after coupons

2 boxes Special K Cereal – $5.00, used $0.70/1 printable (doubled), plus $0.50/1 printable (doubled), plus receive 2 $0.60 rebates from Ibotta – $1.40/2 boxes after coupons and rebates

~ plus receive $0.20 rebate off any receipt from Ibotta

Total after Coupons and Rebates: $11.06

I also picked up these things FREE from Ibotta (my store was out of the other items).

Grocery Total for the Week: $98.89

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is respnosible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Yogurt, Fruit, Smoothies, Cottage Cheese, Fried/Boiled/ Scrambled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat and Cheese Sandwiches, Grapes, Peppers x 2

Rice Cakes/Peanut Butter, Apples, Cucumbers x 2

Cheesy Spaghetti Noodles, Bananas, Carrots x 2

Leftovers

Dinners

Turkey Noodle Soup, Biscuits

Venison Meatloaf with Gravy, Baked Potatoes, Broccoli

Pepperoni Pizza, Easy Italian Breadsticks with Marinara Sauce, Tossed Salad, Broccoli

Chicken Gravy over Rice, Green Beans, Tossed Salad

Cheesy Sausage Potato Soup, Homemade Dill Bread

Date Night Out with Friends (kids eat leftovers at home)

Leftovers

I also bought the ingredients S’Mores Bars and Muddy Buddies for a Youth Event.