I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).
For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.
Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.
Look what I found at Kroger today?? Whole milk marked down to $1.99!! I haven’t seen whole milk marked down in a long time and it’s the only kind of milk we usually buy.
(I know some of you only pay $2 per gallon all the time, but here in this area, I never see milk that cheap unless it’s marked down.)
I also picked up this FREE Hormel Compleats meal which one of my kids was SO excited about. These kinds of meals always look super unappetizing to me… but my kids apparently disagree! 🙂
(Psst! If you have a Kroger or Kroger affiliate, go grab your coupon for a FREE Hormel Compleats Meal.)
Friday Kroger Shopping Trip
- Kroger Instant Oatmeal — $1.49, used $0.40/1 coupon Kroger sent me in the mail = $1.09 after coupon
- Takis — $1.49 when you buy 5 participating items
- 2 packages Keebler cookies — $1.49 each, used $1/2 coupon Kroger sent me in the mail = $0.99 each after the coupon
- Gillette Shave Gel — $0.99 when you buy 5 participating items
- Nature’s Own Bread — $1.99 when you buy 5 participating items
- 1 yogurt — marked down to $0.29
- 3 caramel apples — marked down to $0.25 each
- 2 Yoplait Oui yogurts — marked down to $0.79 each
- Brown Rice — $0.89
- Hormel Compleats Meal — FREE with Free Friday Digital coupon
- 1 bag of potatoes — marked down to $0.99
- 1 bag of 4 apples — marked down to $0.99
- Kroger milk — marked down to $1.99
- 4 tubs of Oscar Mayer turkey — on closeout for $2.09 each
- Total with tax: $24.94
What I’ve Spent So Far This Week
Total I’ve Spend So Far This Week: $58.15
Total Left to Spend: $11.85
Cashback Earned This Week: 170 points from Fetch Rewards for buying Oscar Mayer + scanning another receipt + $0.25 back from Ibotta for scanning a receipt
~ $4.50 (CAD) for 4L here in Edmonton, AB, Canada.
Here in Greenville, SC; I pay $1.22 for a gallon at the Walmart Neighborhood Market that’s close to my house. I buy the cheap stuff. The price varies by store, brand, organic vs. non-organic. If I drive about 45 minutes to the other end of my county, I will pay $4.25 for better milk at a farm.
Here is Southern California, a gallon of organic milk costs between $5.99 – $7.99 a gallon. We only buy organic because for some reason, which I can’t figure out, regular milk tears up our stomach, but organic milk does not. It’s worth the extra $ for us!
In Pennsylvania, the Milk Marketing Board sets the price, so it is the same in every store in your zone. It averages about $3.60.
NJ here
Whole Milk is $2.99 a gallon at Aldi
Friendly Farms Organic Milk is $2.99 a half gallon
It’s $3.68 per gallon at a nearby Walmart here in North Dakota. This is farm country, so I’m surprised it’s so much more expensive here than what many of you pay.
I am a little north of Cincinnati, Ohio and whole milk here has been $1.99 for awhile. Sometimes on sale for $1.59-1.69.
We pay $5 a gallon here on Hawaii.
Moved here from Nebraska where we were paying $1.59 or less a gallon.
The prices you pay for living in paradise!
Cincinnati, OH and Kroger is $2.19 but often on sale for &1.99. Aldi is usually under $2.
In Pensacola, FL, Milk is $2.99 at CVS (reg. price, goes on sale regularly for $2.79), Walmart is $3.39, and Publix is $3.69. I buy milk at CVS so much, that if I happen to go in for sale things and DON’T buy milk, some of the regular cashiers will comment, “No milk today?”
I’m in a small town in Indiana, and our Aldi has mild for .97! It was .89 a couple weeks ago but went back up! They also sell 1/2 gallons of chocolate milk for .58 We get that as a treat sometimes 🙂
I’m paying $4 a gallon in Florida. ? Everything foodwise is expensive. No Aldi or Costco either. Total bummer!
I live in the middle of the number 2 dairy county in the COUNTRY (central Ca) and I pay about $3 a gallon for 1% milk! Whole milk is a little more. I always like to see the prices you and your sisters pay for groceries…so much cheaper than here!
A gallon is 3.25 here in central Pennsylvania. We can easily go through 4 gallons a week
We pay about $1.79 per gallon at Aldi’s here in Michigan.
.98 at Aldi in Alabama for whole milk.
Waterloo, Iowa here. I am able to find 1% milk for $1.70-1.80 at Walmart or Aldi. Next is convenience store bagged milk at 1.04 per 1/2 gal. Grocery strores are charging 2.99-3.50
I had been paying .99 at Aldi for quite a while but it’s recently gone up. I paid 1.19 today. (KY)
$2.50 (Costco) just under $3 (other stores) Seattle area
Milk is always right around $3.50 to $3.65 a gallon here in our small town in Nebraska. Most of my 4 kids are grown now, but just a few years ago when I was buying 7-8 gallons a week I figured that I spent over $2,000 a year just on milk! Even though I try to be very frugal in my shopping, milk is a non-negotiable at our house. We would be thrilled to find any even around $3 a gallon!
Whole milk is 48 cents a gallon in Louisville,KY at Walmart. Crazy, huh?
$2,000 per year — wow!!! Sometimes it’s maybe better not to figure out how much you’re spending per year on something! 😉
Milk has been .98-.99 cents per gallon in Northwest OH at Wal-Mart. Aldi fluctuates a little and is usually just over a dollar.
Here in Texas we pay about $3.45 a gallon. Sometimes our local Braun’s store has them 2 for $5.00.
Also in Texas (DFW area) and I just paid 1.29 for a gallon about an hour ago – lol!
Whole milk is $3.99-4.29 in Orlando. Sometimes Walgreens and CVS have it for $2.99. No Kroger here, so that is a great deal.
It’s $3.49-$4.99 a gallon here in WA even at the Commissary! But Organic or Grass Fed is about $3.49 a half gallon and with our exchange student were are going through about 8 or 9 half gallons! ?
But I know last time I was back in HI it was $5.49-$6.99 a gallon!
Crystal is this a weekly budget?
Blessings to all and have a great weekend
Yes, we budget $70 per week for groceries.
Thank you, I’d love to be $100 a week, Goals! lol
Where I am in the upper Midwest, it’s about $4/gallon for 2% (no idea what whole milk sells for since we drink 2%). Sales can take it down to $2/$2.50 or so. I rarely buy the sale milk since it tends to be off brand which, here, has fillers (which we don’t like) so we often buy the local name-brand. I consider it a good value because we actually drink it!
Lea
The price is $3.50 or so for rock bottom discount store whole milk but usually we buy milk by a local dairy in the grocery store (Clover Farms in Sonoma County, CA) and it’s 5.99 a gallon. We go through 3 gallons a week. (teenagers!). West coast prices are just higher and we budget for it. I like to keep it local when I can.
The Hormel looks gross to me too lol.
But I’m going to grab it and donate to the food pantry. I always do that with freebie Friday items that I don’t want. Figure they are free and will get good use that way 🙂
That’s a GREAT idea to buy it and donate it!
We don’t drink a lot of milk, we use it mostly for cooking or making kefir, some drinking. Our family of 9 goes through maybe 1 gal./week. Since we are able to, we buy raw milk, which only comes whole, and pay (choke, caugh) $8.29/gal. at the store where we buy our meat. If we drive a few more miles to the dairy, we can buy the same milk for $6.75/gal with the option of pre-paying for 10 gallons and getting the 11th for free. I honestly don’t know how much regular milk sells for – I want to say that costco here (in w. washington) sells it for $4-5 for 2 gallons?
It was the same in our family of nine growing up — we didn’t use much milk at all, so we only went through about a gallon per week!
In my last town near Des Moines it was always $3.40-$3.60 for whole. Just moving 1.5 hours away, it is now $2.20 for whole. Southwest Michigan prices are ridiculous–around $1 a gallon because of price wars!
That’s amazing how 1 1/2 hours can make such a difference!
I have a store coupon to get a gallon of whole milk for $1.99 at Safeway. At Kroger, it would be $2.99 we are in Oregon.
I also loaded the completes coupon and I was happy to see that Safeway is now offering a few items when loaded onto your shopper’s card, this week it cups of canned fruit.
I’m hoping to get out tomorrow and get the deals.
YAY for Safeway offering FREE items!!!
Milk is around $4 a gallon at every store here in Pennsylvania
That’s how much we used to pay for milk in Pennsylvania! It’s only $2 for whole milk here in Virginia ( at Aldi), and we go through 4 gallons a week!
Milk is $1.06 at Aldi and Walmart.
In Spartanburg,SC.
I’ve been paying $1.19 a gallon at Kroger in Indiana.
Wow!
In central OH, 2 Kroger stores by us (which also have nearby Aldis) have milk for $1.19/gal. The closest Kroger has milk for $2.49/gal. I tend to stock up and buy 6 gallons when I’m in the Krogers with cheap milk.
I just went to a Louisville Kroger about an hour from home and milk was $1.19/gallon all types.
Whole milk in West Virginia is $1.49 in pretty much every store.
Wow!
I live in Spartanburg, SC
So do I. Milk is 1.06 at our Aldi.
What part of West Virginia? Every store around Huntington, WV hovers around $2.00/gallon.
Clarksburg/Bridgeport Area
On sale for 2 dollars with limit of 2, or at aldi 2.35-2.65.
Milk in AZ is usually $1.99-$2.85 gallon.