MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $38 Grocery Shopping Trip and Menu Plan

Dillons

6 Yoplait Mix-Ins Yogurt – Marked down to $0.49 each, used 3 $0.25/1 printable – $0.36 each after coupons

4 Hormel Natural Choice Snacks – $1.49 each, used 4 $1/1 printable – $0.49 each after coupons

2 Horizon Good & Go! Snacks – $1.99 each, used $1/2 e-coupon AND 2 $1/1 Ibotta rebates – $0.49 each after coupon and rebates

2.3 lbs Bananas – $1.13

1 Kroger Frozen Apple Juice – $0.99

2 Goodness Knows Bars – $1 each, used 2 $0.50/1 printable – $0.50 each after coupons

9 Enjoy Life Chocolates – $1.59 each, used 3 $4/3 printable AND $3/3 Ibotta rebate – Free plus overage after coupons and rebate (Plus received a $3 catalina)

Used $0.25/1 Ibotta rebate for any receipt

Total after coupons and rebates: $7.28, plus received a $3 catalina

Aldi

10 lb bag Potatoes – $2.99

1 can Pineapple Chunks – $0.99

1 pkg Chicken Drumsticks – Marked down to $1.68

2 cans Cream of Mushroom Soup – $0.49 each

1 can Black Beans – $0.59

1 can Kidney Beans – $0.55

1 can Great Northern Beans – $0.59

2 cans Green Beans – $0.44 each

2 pkg Yeast – $0.89 each

1 pkg Baby Carrots – $0.99

1 pkg Hamburger Buns – $0.83

1 Cucumber – $0.59

1 loaf Bread – $0.89

1 pkg Roma Tomatoes – $1.39

1 bag Red Grapes – $1.58

2 pkg Frozen Broccoli – $1.19 each

1 pkg Corn Chips – $0.99

1 pkg Apples – $1.98

1 lb Butter – $2.45

1 lb Ground Beef – $3.19

1 pkg Cheddar Cheese – $1.79

1 pkg Flour – $1.09

Total: $31.17

Total for both stores: $38.45

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Toast & Eggs x 3

Cereal x 3

Donuts for after church treat 🙂

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Carrot Sticks, Grapes x 2

Cheese, Crackers, Fruit, Veggies

Hormel Natural Choice Snack Trays, Yogurt, Carrot Sticks

Baked Potatoes, Broccoli

Leftovers x 2

Dinners

Hawaiian Haystacks

Dinner from my mom (She is babysitting my kids and offered to bring us dinner, too! Yes, I’m spoiled!) 🙂

Three Bean Chili Chowder, Corn Chips, Sliced Apples

Baked Chicken Drumsticks, Homemade Bread, Green Beans

Grilled Hamburgers, Oven Baked French Fries, Steamed Broccoli

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Homemade Applesauce

Spaghetti, Biscuits, Green Beans

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

3 Comments

  • Wendy says:

    Please tell Gretchen to buy her yeast in bulk. I can’t remember the price, but you can get a two-pound package at Costco for something like $7, and it’ll keep for a year or more, especially in the fridge. Even online, King Arthur has it for $9.95. A two-pound package amounts to 133 packets of yeast. She’d only have to use something like a quarter of it to break even at the $10 price.

    • Gretchen says:

      Thanks for letting me know and that tip! I don’t have a Costco or Sams membership but I will try and maybe ask a family member who does to pick up yeast for me when they are there! – Gretchen, MSM Team

      • Wendy says:

        I was at Costco today in the Kansas City area, and it’s $4.49 for a two-pound bag. So it’s an even better deal than I thought!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *