
Aldi
1 pkg Chicken Breasts – $8.79
1 pkg Pie Crusts – $0.99
2 gallon Eggs – $2.67 each
1 gallon Milk – $3
1 Spiral Ham – Marked down to $8.79
1 Yogurt – $2.29
1 bag Frozen Blueberries – $4.39
1 bag Potatoes – $4.89
1 lb Butter – $3.18
1 pkg Bacon – $3.89
1 pkg Zucchini – $2
1 box Instant Oatmeal – $1.65
1 Spreadable Butter – $3.49
1 bag Tortilla Chips – $1.89
2 pkg Chicken Breasts – Marked down to $5.02 and $4.55
1 Grape Jelly – $2.39
2 boxes Honey Grahams Cereal – $1.79 each
2 cans Tuna – $0.84 each
1 pkg Shredded Cheese – $3.79
1 bag Steamed Green Beans – $0.95
1 box Cake Mix – $0.98
1 bag Whole Almonds – $5.99
1 bag Chocolate Chips – $1.99
2 pkg Chunk Cheese – $1.99 each
1 pkg Romaine Lettuce – $2.69
1 Taco Seasoning – $0.42
1 bag Baby Carrots – $1.19
2 bag Apples – $2.89 each
1 Mini Packs Raisins – $1.59
1 pkg Cinnamon Raisin Bagels – $1.95
1 bag Mini Peppers – $2.89
1 Cantaloupe – $1.69
5 Avocados – $0.55 each
2 Seedless Cucumbers – $0.89 each
1 bag Mandarins – $2.69
Total: $115.46

Sara Lee Bakery Outlet
1 Sara Lee Dinner Rolls – $1.19
4 pkg Bread – $1.29 each
Total: $6.35

Grocery Outlet
1 box ThinkKids – $1.50
2 boxes Annie’s Mac & Cheese – $1.49 each
1 pkg Chi-Chi’s Tortillas – $0.50
1 box Justin’s Almond Butter – $3
1 box Annie’s Cheddar Bunnies – $1.69
1 box Annie’s Bunny Grahams – $1.49
Total: $12.15
Total for all groceries: $133.96
Menu Plan for This Week
Breakfasts
Cereal, Eggs, Bacon, Bagels, Yogurt
Lunches
Mac & Cheese/Apples x 2, Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Pirate’s Booty/Carrot Sticks x 2, Chicken Nuggets/Veggies/Fruit, McDonald’s (my son’s birthday lunch choice), Leftovers
Dinners
Smoked Chicken, Mashed Potatoes, Rolls, Zucchini
Date Night (kids will eat mac & cheese)
Taco Bar, Chips & Guacamole
Ham, Fried Potatoes, Apples, Biscuits, Green Beans
French Toast, Eggs, Bacon (birthday dinner of choice for my son)
Pizza, Breadsticks
Mexican Lasagna, Fruit Salad
Leave A Reply & Let's Chat!