
This week, due to the rising prices at Aldi, I decided to skip shopping there and see if I could shop the sales at other stores for the same prices or lower than Aldi. I was happily surprised with the deals I got. Overall, I feel like produce and baking supplies are probably still cheaper at Aldi but I can get better deals on the majority of groceries by shopping the sales at my local stores. Again, most of these stores are all within a mile or two of each other so gratefully I’m not spending a ton of gas money driving to each one.
Harris Teeter
4 dozen Eggs – $1.99 per dozen (I was SO excited about this price! We are stocked up for a couple of weeks now.)
3 cartons Harris Teeter Ice Cream – $1.97 each
1 Harris Teeter Tortillas – $0.84
3 pkg Dino Chicken Nuggets – $4.49 each (My kids LOVE these but they are normally $9 so I was excited about this price. These will last us for a few weeks!)
1 Goya Butter – $3.50, used $1/1 e-coupon – $2.50 after coupon
1 bag Brown Rice – $1.89
14 cans Beans – $0.44 each (These will go in the pantry to use over the next few months. This price was better than my Aldi price so I decided to stock up!)
2 Kellogg’s Raisin Bran Cereal – $1.97 each, used $1/2 e-coupon – $1.47 each after coupon
2 huge bags Fresh Greens Beans – Marked down to $0.75 each (I was so happy to find these! I immediately came home and canned them so we will have garden fresh green beans to use over the next few weeks. See picture below.)

1.17 lbs Tomatoes – $1.74
2 Cucumbers – $0.79 each
Used $5 off $30 purchase e-coupon
Total after coupons: $41.49

Ingles
I ran into Ingles to check for markdowns and was so excited to find some great deals!
3 loaves French Bread – Marked down to $1.48 each (We LOVE this bread! Two of these loaves will go in the freezer to use later.)
1 half gallon Half & Half – $4.98
1 gallon Milk – $3.33
2 pkg Steak – Marked down to $3.54 and $4.63
1 pkg Chicken Breasts – Marked down to $3.39
2 pkg Ground Beef – Marked down to $5.55 and $4.26
1 pkg Caesar Salad – Marked down to $1.49
1 huge pkg Organic Greens – Marked down to $1.99
1 pkg Mushrooms – Marked down to $0.99
Total: $38.59

Big Lots
If you have a Big Lots near you, I highly suggest signing up for their Rewards Program. I get coupons several times a month and they also always have a markdown shelf with great deals. This week I received a $10 off $20 purchase coupon so I used it to grab a few snack items for school lunches.
1 loaf Bread – $3.29
2 bags Pretzels – Marked down to $0.60 each
1 box Nabisco Snacks – Marked down to $4.75
2 boxes Ritz Crackers – Marked down to $2 each
1 huge jar Peanut Butter – $4.49
1 Welch’s Grape Jelly – $2.79
4 boxes Kraft Mac & Cheese – $1.19 each
Used $10 off $20+ purchase coupon
Total: $15.28

Local Liquidation Store
4 bags Path of Life Quinoa Blend – $1.39 each
1 bag Frozen Organic Peas – $0.99
1 pkg Food for Life English Muffins – $1.59
Total: $8.14
Total for all groceries: $100.50
Menu Plan for This Week
Breakfasts
Cereal, English Muffins, Eggs, Fruit, Yogurt, Frozen Waffles
Lunches
Mac & Cheese/Carrots Sticks/Grapes x 2, Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Cucumbers/Peaches x 2, Chicken Nuggets/Mandarin Oranges/Grapes, Leftovers x 2
Dinners
Grilled Steak, Green Beans, French Bread, Caesar Salad
Pancakes, Eggs
Bean Burritos, Steamed Quinoa Blend, Cantaloupe (from last week)
Chicken & Rice, Tossed Salad
Chicken/Zucchini/Mushroom Skillet (using zucchini from our garden) Steamed Peas, Biscuits
Pork Butt (I froze this two weeks ago), Mashed Potatoes, Steamed Broccoli
Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Tossed Salad
Just started watching your posts. Do you actually stick with your meal plans? I make plans then things change during the week then meals change. It’s hard to stay on track for me. I will keep trying tho! You do inspire me for sure.
For the most part, yes, I stick with the meal plans. That being said, there are some days things come up or I’m really not feeling in the mood to make/eat what’s on the menu that night so I will make something else. But I always just use what I have here instead of making another grocery trip. – Gretchen, MSM Team
Wow! I’m so impressed with how much you got for $100. Strategic shopping pays off!
Thank you so much for your kind comment! That means a lot. – Gretchen, MSM Team
Great deals! I too find that Aldi’s baking is still better than the grocery store. Other than that, shopping sales at the grocery stores seems to work out better. I’m amazed at the Big Lots snack prices, will definitely take a look at ours this week. Thanks!
Our Big Lots has an end shelf in the grocery section that is full of marked down items and they add new things a few times a week. I’ve checked other Big Lots and sometimes the marked down shelf is in the back of the store. So it depends on your Big Lots, but I’d definitely keep an eye out. I’ve gotten so many great deals on that shelf over the last two years! And you can use your rewards coupons too, making for fantastic prices. – Gretchen, MSM Team
You did great! I too shop this way. Thank you for sharing:)
Thank you so much! – Gretchen, MSM Team