MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $91 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

1 large Hazelnut Coffee Creamer – $2.18

1 can Whipped Dairy Topping – $2.65

1 32-oz carton Plain Greek Yogurt – $3.15

4 individual cartons Greek Yogurt – $2.56

1 tub Goat Cheese Crumbles – $2.19

2 cans Green Beans – $0.78

2 boxes Butter – $4.56

1 32-oz carton Egg Whites – $2.85

1 Chocolate Syrup – $1.25

1 gallon Milk – $0.97

1 pkg Romaine Hearts – $1.97

1 bag Mini Cucumbers – $1.99

1 Pineapple – $1.59

1 carton Grape Tomatoes – $1.19

1 carton Strawberries – $1.79

2 bags Red Grapes ($0.99/lb) – $3.12

1 2-lb bag Lemons – $1.39

1 3-ct pkg Colored Peppers – $2.19

2 pkgs Broccoli Crowns – $3.78

2 pkgs Frozen Broccoli Crowns – $1.98

1 pkg Zucchini – $1.99

2 Avocados – $1.18

2 bags Baby Carrots – $1.78

2 bags Fresh Asparagus – $2.28

1 Cauliflower – $2.19

1 12-oz bag Chia Seeds – $2.29

2 boxes Corn Dogs – $4.30

1 pkg String Cheese – $1.99

2 cans Pinto Beans – $0.98

3 cans Diced Tomatoes – $1.08

2 cans Tomato Sauce – $0.38

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 8-oz pkg Sliced Cheese – $1.33

1 pkg Pepperoni – $2.19

1 bag Brown Sugar – $0.99

1 bag Chocolate Chips – $1.19

1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.75

1 bag Rice Cakes – $1.19

1 loaf Bread – $0.65

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.66

1 Cumin – $0.69

1 box Corn Flakes – $0.99

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

1 box Graham Crackers – $0.89

Total: $80.76

Harris Teeter (Double Dollar Coupons)

4 pkgs Perdue Shorts Cuts Grilled Chicken – $8.56, used $1.50/1 printable (doubled), plus $1.00/1 Catalina printout (doubled) – $3.56/4 after coupons

4 large boxes General Mills Cereal – $9.88, used 2 $1.00/2 GM cereal (SS 2/23/2020) (doubled), plus receive 700 points ($0.70) from Fetch Rewards – $5.18/4 after coupons and rewards

1 large bag SeaPak Shrimp – $3.79, used $1.00/1 SeaPak SS 2/23/2020 (doubled) – $1.79 after coupon

1 pouch Barilla Ready Pasta – $1.99, used $1/1 Barilla Ready Pasta Pouch, exp. 4/5/20 (RMN 02/09/20) (doubled) – FREE after coupon

3 dozen Eggs – $2.31

3 cans Pillsbury Biscuits – $3.00, used $1/3 Pillsbury Refrigerated Baked Goods Products, exp. 3/7/20 (SS 12/15/19) (doubled) – $1.00/3 after coupon

1 Galbani Ricotta Cheese – $1.99, used $1.00/1 printable (doubled) – FREE after coupon

2 pkgs Stonefire Naan – $3.49, used 2 $1.00/1 printable (doubled) – FREE after coupon

1 pkg Truvia Sweetener Packets – $2.79, used $1.50/1 printable (doubled) – FREE after coupon

1 bottle Sundown Kid’s Gummy Vitamins – $3.49, used $2/1 Sundown Product, exp. 4/30/20 (RMN 02/23/20) (doubled) FREE after coupon

2 Siggi’s Greek Yogurts – $2.50, used $1/2 Catalina printout (doubled) – $0.50/2 after coupon

1 box Crest Toothpaste – $3.99, used $2/1 Crest Toothpaste, exp. 3/7/20 (P&G 02/23/20) (doubled)FREE after coupon

1 Scrubbing Bubbles Toilet Cleaner – $1.99, used $1.00/1 printable (doubled)FREE after coupon

~Used $2.00 Catalina from a few weeks back (doubled)

Total after Coupons and Tax: $10.52

Grocery Total for the Week: $91.28

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cottage Cheese Pancakes (Birthday Breakfast Request from my 6-yr old)

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Yogurt, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Corn Dogs, Strawberries, Carrots (Birthday Lunch Request)

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Cucumbers, Grapes x 2

Pretzels with Peanut Butter, Cheese Sticks, Carrots/Peppers, Grapes

Leftovers x 3

Dinners

Shrimp, Roasted Broccoli, Biscuits, Sliced Apples

Domino’s Pizza, Tossed Salad, Ice Cream Pie (Birthday Dinner Request)

Pearl’s Chili (recipe from Trim Healthy Mama Cookbook), Cornbread, Fresh Veggie Tray with Dip, S’Mores Bars (recipe from my mother-in-law)

Chicken Gravy over Rice, Asparagus, Pineapple

Date Night Out (kids eat Macaroni and Cheese at home)

Venison Roast in the Instant Pot, Baked Potatoes, Tossed Salad, Broccoli

Leftovers

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

5 Comments

  • R says:

    How long do you cook your venison roast in the IP?

  • Christine says:

    I still can’t get over 97 cents for a gallon of milk. My Aldi charges $3.15. The lowest price I can find is $2.89.

    • I’m with you! I consider $2.89 (or sometimes $2.69) to be a great deal!

    • Brigette Shevy says:

      Honestly, I don’t know why it’s so cheap, either. It’s always been more like $2.50-3 a gallon. Then one day about 6 months ago, it was all-of-a-sudden $0.97. I figured there was some reason that particular week that it was drastically cheaper (like maybe they had a surplus they needed to get rid of). But then every week since then (except one random week?!?) it’s been $0.97. I’m not complaining, but yes, it’s weird

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *