MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $88 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

3 ears of Corn – $0.60

1 bag Mini of Sweet Peppers – $2.79

1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.99

1 pint Grape Tomatoes – $1.89

1 pint Strawberries – $1.49, plus receive $0.25 back from Checkout 51

1 bunch Bananas (2.41lbs @ $0.39/lb) – $0.94

1 bag Romaine Hearts – $1.99

1 Artisan Lettuce – $1.99

2 bags Baby Carrots – $1.98

1 pkg Zucchini – $1.99

1 loaf Bread – $0.83

1 box Corn Flakes – $1.49

1 box Honey Crunch Oats – $1.49

1 box Honey Nut Oats – $1.39

1 dozen large Eggs – $0.55

1 gallon of Whole Milk – $1.76

1 1-lb package of Roasted Deli Chicken Meat – $3.19

1 bag Pecan Halves – $5.99

1 canister of Rolled Oats – $2.39

1 24-oz jar Honey – $5.99

1 jar Black Olives – $1.19

1 bag String Cheese – $2.79

1 container Feta Crumbles – $1.49

1 64-oz carton Almond Milk – $1.99

1 canister Raisins – $2.79

1 32-oz container Nonfat Greek Yogurt – $3.49

1 16-oz carton Whipping Cream – $1.69

1 can Pumpkin – $0.79

1 32-oz carton Half & Half – $1.79

Total: $60.63


Harris Teeter

5 boxes Pop-Secret Microwave Popcorn – $5.78, used 2 – $1.00/2 Pop Secret – 6-4-17 SS; Includes 3 pk or Larger Only; DND (exp. 08/27/17) – $3.78/5 after coupons

2 bags M&M’s – $3.68, used 2 $1.00/1 M&M’s Brand Candies – RP 6-25-17; Includes 8 oz or Larger Only (exp. 08/06/17) – $1.68/2 after coupons

10 8-oz bags Shredded Cheese – $13.56

1 box Community Coffee K-Cups – $4.99, used $1.50/1 printable, plus receive $2.00 back Checkout 51 – $1.49 after coupon and rebate

2 bags Sargento Natural Cheese Slices – $5.00, used $1.25/2 Sargento Natural Cheese Slices – 6-25-17 SS (exp. 08/20/17), plus $1.00/1 evic, plus receive $1.00 back from Checkout 51, and $1.00 from Ibotta – $1.25/2 after coupons and rebates

1 Polaner All-Fruit Jam – $2.00

2 bags Snyder’s Gluten Free Pretzels – $6.00, used – $1.00/2 Pop Secret – 6-4-17 SS; Includes 3 pk or Larger Only; DND (exp. 08/27/17) – $5.00/2 after coupons

Total: $28.26

Weekly Grocery Total: $88.89

Weekly Menu Plan

(We are actually only in town 3 days this week, so I only need a few days of menu plans. However, we’ll be taking some food along with us on the trip – especially for the 2 days of traveling in the car.)

Breakfasts

Homemade Granola x 3 (Veggie Omelets for me)

Lunches

Leftovers x 3 (also known as: try to eat up everything in the refrigerator before leaving on vacation 🙂)

(We plan on taking on taking ingredients in the car for Turkey and Cheese Sandwiches for a couple of lunches. Snacks will be carrots, cucumbers, and peppers; fresh fruit; and homemade trail mix – pretzels, m&m’s, nuts, raisins, and popcorn)

Dinners

Spaghetti and Meatballs (using sauce and meatballs I bought last week), Dill Bread, Tossed Salad, Corn on the Cob, Old Fashioned Coconut Cream Pie

Venison Roast in the Crockpot, Steamed Carrots, Baked Potatoes, Leftover Dill Bread

Homemade Chicken Pot Pie, Corn on the Cob, Tossed Salad

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

2 Comments

  • Becky says:

    I just can’t get over your egg prices. I paid $1.50 per dozen here in AZ yesterday. Your milk prices are cheap too! I paid $1.97 per gallon of milk, on sale normally $2.99. Thanks for sharing 🙂

    • Brigette Shevy says:

      Honestly, I can’t get over our egg prices either! Just a year or two ago when there was that chicken flu (or whatever it was!;)), we were paying about $3/dozen for quite a while. So I will ALWAYS be thankful for cheap eggs!!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *