MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $56 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

2 24-oz jars Pasta Sauce – $2.38

2 cartons Strawberries – $3.58

1 bag frozen Peas – $0.95

2 cans Biscuits – $1.98

2 heads Cauliflower – $4.58

1 pkg Zucchini – $2.49

3 cartons Blackberries – $2.97

3 cartons Blueberries – $3.87

1 pint Grape Tomatoes – $1.29

1 bunch Bananas (2.32lb @ $0.10/lb) – $0.23

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

2 cans Green Beans – $0.98

1 3-lb bag Pink Lady Apples – $2.99

1 box Honey Crunch Oats – $1.49

1 box Raisin Bran – $1.79

2 cartons Orange Juice – $3.38

2 gallons Whole Milk – $4.58

4 dozen Eggs – $3.56

Total: $47.07

 

Harris Teeter

1 tub Betty Crocker Frosting – $2.29

1 Ready to Serve Minute Rice – $1.50, used $0.50/1 Minute Rice Product – 1-22-17 SS (exp 03/18/17) (doubled) – $0.49 after coupon

2 boxes Super Pretzel – $3.99, used 2 $0.75/1 printable (doubled), plus receive $0.75 rebate from Ibotta – $0.24/2 after coupons and rebate

4 boxes Muellers Pasta – $3.20, used 2 $0.50/2 printable (doubled), plus receive $0.25 rebate from Ibotta – $0.95/4 boxes after coupons and rebate

2 24-oz tubs Harris Teeter Cottage Cheese (B1G1) – $3.49

1 bag McCain Sweet Potato Fries – $2.00, used $0.55/1 McCain product, SS 12/11 (doubled) – $0.90 after coupon

1 4-pk GoGo Squeez – $1.49, used $1/1 GoGo Squeez, exp. 3/5/17 (SS 01/08/17) – $0.49 after coupon

1 box Barber Chicken – $2.79, used $1.50/1 Barber Food Product – 12-4-16 SS (exp 01/28/17), plus receive $1.00 rebate from Checkout 51 – $0.29 after coupon

2 boxes Quaker Snackwich – $2.65, receive $2.00 rebate from Checkout 51 – $0.65/2 boxes

Total: $9.79

Grocery Total for the Week: $56.86

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal x 2

Oatmeal x 2

Fried Egg Sandwiches, Fruit Salad x 2

Monkey Bread, Hard-Boiled Eggs (Birthday Breakfast of Choice for my 6-yr old)

Lunches

Baked-Potato-Bar (Potatoes, Cottage Cheese, Shredded Cheese, Butter, Broccoli), Apples x 2

Peanut Butter Sandwiches, Carrot Sticks, Fruit

Grilled Cheese Sandwiches, Chips, Broccoli, Berries (Birthday Lunch)

Leftovers x 3

Dinners

Venison Roast in the Crockpot, Garlic Mashed Cauliflower, Green Beans, Pumpkin Dinner Rolls

Grilled Asian Chicken (my store was out of fresh ginger root, so I’ll have to sub powdered ginger this week), Jasmine Rice, Peas

Hamburger Vegetable Soup, Easy Whole Wheat Bread

Ham and Potato Soup, Pumpkin Dinner Rolls, Tossed Salad

Homemade Pepperoni Pizza and Breadsticks, Strawberry Cake (birthday dinner)

Leftovers x 2

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

5 Comments

  • Becky says:

    Bananas for .10lb???!!! wow! I had to take a double take on that one. Great job as always. Thanks so much for sharing 🙂

    • Brigette Shevy says:

      I KNOW!! My husband was actually the one that did the shopping at Aldi this week. When he came home and told me, I asked him why in the world he didn’t buy ALL of them??!! But he said he found the one bunch that wasn’t gross looking. Weirdly enough, I am the only one in my family that will eat bananas (occasionally my 6-yr old will eat half). They won’t even eat banana bread or anything banana-flavored! So it’s ok that he didn’t buy 40lbs of brown bananas. 🙂

  • Candy says:

    i don’t see the meat on the list. Is it not a complete ingredient purchase?

    • Brigette Shevy says:

      You have to follow my posts every week to get an accurate big picture. This is a complete ingredient purchase for this week. I’ll be using meat from the freezer which I’ve bought on other weeks. I buy all my chicken and ground beef in bulk from Zaycon several times a year. My husband hunts (this fall he shot 3 deer), so we eat lots of venison roasts and I’ve learned how to substitute ground venison for ground beef in most recipes without a noticeable difference. I buy pork products (sausage and bacon) or canned meats like tuna at the regular grocery store when they are on sale/I have coupons and I always buy in bulk. We rarely eat seafood at home, so I don’t buy that. Think that covers all the meats. 🙂 Hope this helps!

  • Rosanna says:

    Every time I read these, I’m amazed. I live in Canada and our prices are way higher. For example, Bananas are regularly .79 to .89 cents a pound, I pay between $5-$6 per gallon for 2% milk, and I pay $2.00 a dozen for eggs and that’s from a small farm. They are more from the store. So interesting how prices vary. 🙂

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *