Since I got such great deals on bulk produce this week, I decided to keep the rest of my grocery shopping pretty simple. We still have eggs leftover from last week, and I will be using milk and meat from my freezer stash. I went ahead and stocked up on cheese even though we still have some and don’t actually need it right now. It was a good price, I had wiggle room in my budget – and there is no such a thing as too much cheese, right? 😉
Sawyer’s Produce
(We will be eating lots of strawberries and grapes over the next week, and then freezing or dehydrating the rest. This is ALOT of produce – much more in real life than it looks like in this picture!)
16 1-lb pkgs Strawberries – $10.00
18lbs Green Grapes – $12.00
4 2-lb bags of Green Leaf Lettuce (these are huge bags!) – $5.00
Total: $27.00
Walmart
2 32-oz bags of Baby Carrots (price matched Aldi @ $0.69/each – fantastic price for the big bags!) – $1.38
2 huge heads of Cabbage (price matched Aldi @ $0.99/each) – $1.98
1 24-oz container Cottage Cheese (price matched Bi-Lo) – $2.69
1 32-oz container Half and Half (price matched Food Lion) $1.97
1 32-oz container Egg Whites – $4.44
1 bunch Bananas – $1.11, plus receive $0.25 back from Checkout 51 – $0.86 after rebate
Total: $13.32
Harris Teeter
10 bags of Shredded Cheese – $13.00
1 box Reeses Puffs – $2.50, used $0.75/1 printable (doubled) – $1.00 after coupon, plus receive $0.25 back from Ibotta – $0.75 after coupon and rebate
1 box Honey Nut Cheerios – $2.50, used $0.50/1 printable (doubled) – $1.50 after coupon, plus receive $0.50 back from SavingStar – $1.00 after coupon and rebate
Total after Coupons and Rebates: $14.75
Weekly Grocery Total: $55.07
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Oatmeal and Strawberries x 3
Toast and Eggs (Veggie Omelettes for me) x 2
Cereal x 2
Lunches
Baked Potatoes with Cheese, Grapes x 2
Build-Your-Own Tossed Salad Bar, Strawberries x 2 (I plan on eating a tossed salad everyday for lunch since we have so much lettuce to use up!)
Peanut Butter and Honey Sandwiches on Easy Whole Wheat Bread, Baked Carrot Fries, Fruit
Leftovers x 2
Dinners
Three Cheese Baked Spaghetti, Tossed Salad with Homemade Dressing, Dill Bread
Chicken Gravy over Brown Rice, Steamed Broccoli, Tossed Salad, Easy Whole Wheat Bread (I will make a double recipe)
Egg Roll in a Bowl, Brown Rice, Fruit Salad
Homemade Cheese Pizza (meatless), Tossed Salad, Carrot Sticks
Ham and Potato Soup (using this recipe and subbing ham instead of hamburger – we still have a lot of ham in the freezer from a friend), Leftover Dill Bread, Tossed Salad
Leftovers x 2
Snacks
Coconut Almond Crunchies, THM Shakes, Strawberries, Grapes, Carrots, Strawberry Oat Muffins
I made the egg roll bowl a couple weeks ago and served with rice noodles, the whole family loved it! I love these post, I don’t have the same stores in my area but do have an aldi, very inspiring . How do you do the strawberry oats? Do you cook it with the oats? Or just top it?
Thanks
So glad you liked the egg roll bowl – we do too! I just cook the oatmeal the regular way and top it with the strawberries. I am sure either way would work!
I’d love the recipe for coconut almond crunchies, but it’s coming up as an unavailable Facebook post. Any chance it could be re-linked? Thanks! 🙂
It looks like it is because it is on a private fb group. I am sorry about that – if I find it in a different location online, I will switch the link out.
Thanks for checking! 🙂
Such great produce deals. I love it when I can score a good deal on good for us food.
Recently I was able to get two huge bags of diced onions for just $1 a bag. It was such a good deal. I froze some and dehydrated the rest.
I also found a great deal on grapes just $.49/lb. The strawberries were $1 a one pound package but I can’t complain. I’m hoping in a few weeks I can find them for $.50 a package and then dehydrate some.
It sounds like you have gotten some awesome produce deals too! How fun!
Dill Bread sounds wonderful! Do you think it would work with 1/2 the sugar (& substituting honey for that)? I plan to try the Egg Roll l in a Bowl next week too.
Probably. 🙂 I am guessing you would have to add a little extra flour, though, to compensate for extra liquid.
Wow, those are great produce deals. I was deeply saddened when I saw that the strawberries at my store had jumped from $0.98/lb to$3.98/lb in one week. Needless to say, I did not buy strawberries. Apples inched up in price so I went with pears and bananas this week. I still have some apples and oranges in the fridge so I should have enough fruit for the week. I am continuing my goal of meal planning and mostly eating from our freezer and stockpile. Last week, I came in about $30 under budget and I am on track to do it again.
$30 under budget is so fantastic! Way to go!
Great produce deals! We spent most of our food envelope on cheese this week but it’ll keep.