
Aldi
2 gallons Whole Milk – $2.78
1 32-oz carton Half and Half – $2.39
1 32-oz carton Heavy Whipping Cream – $3.35
1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $2.19
1 gallon Orange Juice – $4.35
4 bags frozen Broccoli Florets – $3.80
1 5-lb bag Red Potatoes – $3.49
1 3-ct pkg Green Peppers – $1.89
1 bag Radishes – $1.19
1 pkg Zucchini – $2.10
1 24-oz jar Pasta Sauce – $1.45
1 3-lb bag Carrots – $1.89
1 3-ct pkg Multi-Colored Peppers – $2.59
1 Seedless Cucumbers – $1.45
1 bag Spinach – $1.65
1 bunch Bananas – $1.00
1 jar Natural Peanut Butter – $1.69
1 5-lb bag Flour – $2.12
1 bag Wide Egg Noodles – $1.43
1 24-oz pkg Spaghetti – $1.39
1 pkg Hot Dog Buns – $0.99
1 pkg Hamburger Buns – $0.99
1 bag Tortilla Chips – $1.59
1 pkg Flour Tortillas – $1.95
3 dozen Eggs – $10.35
2 8-oz blocks Mozzarella Cheese – $3.98
1 can Parmesan Cheese – $2.65
1 32-oz carton Egg Whites – $2.95 (Does anyone know why eggs have quadrupled in price in my location in the past year, yet the price of egg whites is EXACTLY the same as a year ago? This does NOT make sense to me!)
4 single-serving cartons Greek Yogurt – $2.36
1 pkg Sliced Pepperoni – $2.49
1 16-oz pkg Deli Meat – $3.99
1 can Baking Powder – $1.39
1 box Kraft Mac and Cheese – $1.25
1 box Aldi Mac and Cheese – $0.43 (I meant to grab two of these, but didn’t look closely and accidentally picked up one of each brand)
Total: $81.54

Bargain City
1 5.5lb bag French Fries – $4.00
2 5-lb bags Chicken Thighs – $6.00
1 box Granola Bars – $1.00
2 boxes Kind Bars – $3.00
Total: $14.00

Apples (seconds) from our favorite roadside stand – $5.00
Grocery Total for the Week: $100.54
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Cereal, Oatmeal, Fruit, Yopurt, Eggs, Smoothies, Blueberry Muffins
Lunches
Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Peppers x 2
PB and J on Tortillas, Apples, Raw Veggies with Dip
Leftovers x 3
Dinners
Chicken Noodle Soup, Biscuits
Pancakes, Venison Sausage, Scrambled Eggs
Venison Burgers on the Grill (we mix half ground beef/half ground venison), French Fries, Green Beans
Date Night Out (kids eat Macaroni and Cheese at home)
Build-Your-Own Taco Salad (seasoned ground venison, black beans, chopped romaine, shredded cheese, avocados from last week, tortilla chips)
BBQ Chicken in the Crockpot, Boiled Red Potatoes, Broccoli
Spaghetti, Green Beans, Breadsticks
How do you cook your zucchini? I’ve been roasting mine with other veggies, usually carrots, sweet potatoes, green beans or peppers. I’m starting to get bored with it though!
I love the air fryer for zucchini! I use olive oil and garlic plus salt. I also love it cooked in a grill basket on the grill during the summer months. It pairs well with so many other veggies!
Your way is a favorite also. 🙂
I know your budget has gone up a little but I’m genuinely surprised that you can feed your family on $100/Week. I’m at $200/Week for 5 of us and sometimes it doesn’t seem like enough. What’s your secret?
I just shop sales, use coupons, and look for /ask around for local hidden gems (like the discount store and roadside stand pictured in this post). WE eat a LOT of venison, thanks to my husband and son being avid hunters. I realize that cuts our year-round budget significantly, and most people don’t have access to that!
Every bit you save is significant, so kudos to you for doing your absolute best! That’s huge!
I shop at Aldi’s too but in NY – prices must be different in my area. I’ve never gotten a gallon of milk for $1.39 – probably not for 10 years – what a DEAL!
Aldi prices are SO different throughout the country! They are even significantly different between the two Aldi’s near me (about 15 minutes apart from each other). It’s crazy!
The milk was expiring soon and so the price was reduced. However, our normal milk prices are really cheap compared to other places. Milk is usually between $2.00 – $2.50 a gallon. I have no idea why it’s that inexpensive, because I used to pay more than that when we lived in Detroit 10 years ago!