MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Super Savings Saturday: Seafood and pineapple

I stocked up on seafood and pineapple this week!

Dillon’s Shopping Trip:

8 packages of fish — marked down to $0.79 each
1 package of Tilapia — marked down to $1.79
Excedrin — used free coupon
Colgate toothpaste — on sale for $1, used $1/1 coupons = free after coupons
Gallon of milk — $2.69
16 oz. block of cheese — $2.69
Vitaminwater — on sale for $1, used $1/1 coupon = free after coupon

I also used a $1 catalina, so my total ended up being $13.80 after coupons and my receipt says that I saved $10.73.

Pineapple was on sale for only $0.99 each at Aldi this week so we bought four! I’m looking forward to fresh pineapple — yum!

Would you like to know what the best deals and coupon match-ups are for your local stores? Be sure to check out the Store Deals section of our site where we post the best deals and coupon match-ups each week for over 100 different stores across the country. You can sign up to receive the top deals in your email inbox each week as soon as they are posted!

Find

Did you snag any great deals or bargains this week or save money in other ways? If so, be sure to post about them on your blog and leave your link below. Please remember that this weekly round-up is to share deals you personally got and/or money you were able to save this week. In order to keep this weekly round-up focused on helping and inspiring others in their efforts to save money, links which have little-to-no content other than promoting affiliate links, etc. will be deleted. Also, to make it easy for everyone to navigate quickly through the links, your link must link directly to your Super Savings Saturday post.

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

50 Comments

  • Rae says:

    fresh pineapple is my favorite fruit! Oddly enough I don’t like it cooked… cakes, tarts, w/ ham, Hawaiian stuff, etc make me sick just thinking of them. But fresh (or canned) by itself or in fruit salads… YUM!!!

  • VirgiLia says:

    Don’t eat too much pineapple all at once. You’ll get sores in your mouth.

    • Carrie P says:

      Unfortunately I am prone to “canker sores” too… I typically only get them when my immune system is down due to stress along with eating acidy foods. I dont get them but once every couple years thankfully. Not everyone has the canker sore virus though! Lucky them, but I count my blessings it is not the outside of the mouth cold sore virus.

      • Lana says:

        My husband was plagued by them for most of his life. I read an article that it is a B12 deficiency. He took a B12 every night for 6 months and he has been cured! What a blessing! His sister was cured too.

      • Autumn Northcutt says:

        I had horrible canker sores my entire life. When I was little, my mom always attributed them to me eating acidic foods. However, when we decided to cut out fluoride from our toothpaste, the sores mysteriously dissapeared!

      • LAURA says:

        I get them too, I’ll try these remedies as well…thanks. Sometimes I’m afraid to even eat a few pieces because the pain from them lasts for days and it’s so uncomfortable.

  • Meredith says:

    We got several pineapple at Aldi too. We finished them of rather quickly. We also and canteloupe for 99 cents that was yummy, not as good as summer ones but a great taste!

  • JRFrugalMom says:

    Wow, what a fabulous price on pineapples. Our Aldi in South Florida had pineapples on sale at $1.69.

    Frugality Is Free

  • Kelley says:

    what are you making with all that fish, btw, what kind of fish is pollock?

  • jan says:

    anyone know a good way to cut a pineapple with a regular knife?

    • Lana says:

      I wash it first so that outside bacteria, etc doesn’t get on what we will eat. Lay it on its’ side and cut off the top and bottom. Then stand it up and cut the rind off in strips from top to bottom. take off about a quarter of an inch. When you have worked all the way around then put it back on its’ side and trim off any ‘eyes’ that remain. Stand it back up and cut from top to bottom into quarters. Then slice out the strip of core from each piece. I usually then cut each piece again lengthwise and then slice into chunks. I hope this makes sense!

    • Meredith Ball says:

      It’s easy! Cut off the top and bottom. Then quarter the pineapple lengthways. Hold each quarter up and cut off the core. Then take your knife and slice off the outside, kind of like cutting the skin off a melon (or if you’re taking the skin off a fish). Then cut into bite size pieces. If none of this makes sense, I learned this from watching Ina Garten. So you may be able to look up a demo online from her!

    • Carrie P says:

      You need a large knife-which to me is a regular kitchen knife but I worked in kitchens and love my knives! It is way too easy to cut yourself with a small one while cutting a Pineapple. Serrated knives work best- especially if they are at least a six inch blade that has a little flexibility to it. I used to work as a prep cook and the fastest way is to cut of the ends first, then take off the sides slicing from top to bottom while it sits upright on the cutting board. Then, cutting downward around the core to get long chunks. Then chop them into desired size pieces. Typically I don’t cut the eyes out perfectly or completely. It would waste too much pineapple. Hope this helps!

      • Dawn says:

        Pampered Chef has a pineapple wedger and it is so worth the cost. At least we have used it over and over and over. It makes cutting a pineapple so nice. And no, I’m not a consultant:) We cut up pineapple and freeze it to use in smoothies.

        • Laura says:

          We have a tool that cores the pineapple & cuts it into a large spiral. It was about $12 at Safeway, a little spendy for me, but it works great.

  • Shannon W. says:

    They just started building an Aldi in my town! I can’t wait!

    • Meredith says:

      Watch for flyers the week of. We just opened a new one in my town (we now have two!) and the sales flyers had $5 off $30 coupons in the flyer for two weeks!!!

  • Kristy says:

    Pineapples are 10/$10 at Columbus, Ohio Krogers this week!

  • HJ says:

    I love pineapple… but if I eat too much in one sitting, my tongue tingles and gets a little numb. 🙁

  • Stephanie says:

    Did I read that right….fish for .79 per bag??? If so, that is phenomenal!!

  • Autumn says:

    Gosh Crystal, I’m so jealous of all the terrific finds you come across. We do not have Aldi’s or Mejier or Publix out here in Reno so I mainly get my best deals at the drugstores right now.

    Great Job! 🙂

    • I know! Crystal, you have access to stores and deals we could only wish we had. I’m almost envious, well, maybe a little 🙂 or a lot… of the health food store deals you get. I live in NE Ohio and have no Krogers, Publix, Dillon’s, etc. Only one store chain doubles coupons regularly and thats Giant Eagle.

  • Heather says:

    I’d like to eat more fish, but no one in my family likes it except me!

  • Yummy! Remember, although it is tempting, the sores in your mouth are a real thing! I did that last year, someone shared with me like 8 pineapples! I ate them until my mouth was raw!

  • Jessica says:

    While in Nigeria we ate a ton of pineapple and my grandparents taught us how to eat it most efficiently – slice it and then stab a fork into the “core” part and eat all around it, while holding the fork.
    SO much easier then cutting it all up into smaller pieces for the kids and it took them longer to eat the beloved fruit 🙂

  • Pineapple is on sale for $1 at our Kroger this week too. I just found out recently that they’ll core and peel it for you at no extra charge. Nice!

  • Lori says:

    Wow! What an amazing price on the pineapple. In central PA it’s 1.97. Still a great price!

  • Rachel says:

    How do you know where to look for markdowns and bargains like your fish you bought today? Should I just ask at my grocery store where produce, meat, etc markdowns would be? I’m assuming these weren’t advertised specials?

  • Laura says:

    Hi ,
    Is this your entire grocery shopping for the entire week.???????

    Just wondering bc sometimes I see things that wouldn’t be enough to make dinners in my household. I always get all my ingredients the week of my menu planning/grocery shopping. I try to use as much as I have on hand .

  • I was getting my foot xrayed and they were getting rid of a bunch of the baby talk magazines that had the amazon codes in there for $10 off. I grabbed a bunch and my husband and I each ordered a box of Pampers thick care wipes, originally 13.99, used subscribe & save to get 4.20 off and free shipping, and the promo code took off the remainder, so we each got a free box of 504 wipes! We use lots of these at our house and keep a tub in the car for when we’re out and about and need to clean up sticky kid hands!

  • Those are amazing prices. I usually find that markdowns here are only on the really high-end stuff, so even though it’s on markdown, the meat is still $4.59 a pound! Way out of my price range! I would love to find markdowns on fish.

    And that is a great deal on pineapple. The lowest I see them on sale here is usually $2.99.

  • Sara B says:

    You could make a fresh pineapple salsa to serve with your fish. YUM!

  • Laura says:

    Since you have so much pineapple, google pineapple banana bread. There is a WONDERFUL recipe that I’ve used, and it’s the best banana bread ever. Plus, it’s a great way to use up all that pineapple since the loaves can be frozen and used for snacks, breakfast, etc.

  • Courtney says:

    You got some great bargains this week, Crystal!

    We’re in the midwest and in the past few weeks I’ve noticed that inflation is really kicking in and food prices are going up. It makes me very grateful for our fully stocked pantry and freezers!

  • My challenge is to try to spend no more than an avg weekly amount of $35 for our family of 4 (grocery/household). I shared the link to our week 3 update.

    Some of my best deals this week were 3 jars of Smart Balance peanut butter for $1.49 each, 2 boxes of Snuggle dryer sheets for .50 cents each, and banana’s for .29 cents a pound.

  • Anna says:

    I went to Aldi’s today and got 3 pineapples! I shop at Aldi’s regularly now!

  • Katie says:

    Does anyone know…..when does the Aldi’s sale on pineapple end??

  • Erin says:

    I was so excited about $1 pineapples at Aldi, but they were $2.29 at my Aldi- darn living in the expensive Northeast!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *