MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $39 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

IMG_0919

Aldi

1 gallon Milk – $1.79, used $0.25 Mobisave rebate – $1.54 after rebate

1 can Baked Beans – $1.39

1 canister Raisins – $2.89

1 jar Spaghetti Sauce – $0.99

1 frozen Orange Juice Concentrate – $1.19

1 pkg Summer Sausage – $3.79

1 pint Grape Tomatoes – $1.59

2 cartons Strawberries – $1.29 each

1 bag Kettle Chips – $1.79

1 frozen Broccoli – $1.09

1 pkg Hamburger Buns – $0.85

1 bag Spinach – $1.79

1 bag Navel Oranges – $1.79

1 bag Tortilla Chips – $1.19

1 bag Fuji Apples – $2.99

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

1 loaf Bread – $1.39

1 Cottage Cheese – $2.29

2 pkg Cheese – $1.89 each

1 Baking Powder – $0.99

1 bag Chocolate Chips – $1.79

1 bag Frozen Blueberries – $2.49

Total: $39.58

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal x 3

Eggs and Spinach x 3

Chocolate Chip Scones, Fruit

Lunches

Mac & Cheese, Fruit

Tortillas with Honey (currently my son’s favorite thing to eat!), Carrot Sticks, Strawberries

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Sliced Apples

Baked Potato Bar

Cheese Quesadillas, Oranges

Leftovers x 2

Dinners

Hamburgers (My parents gave us several pounds of ground beef so we’ll be using that.), Chips, Baked Beans, Fruit Salad

Summer Sausage, Cheese, Veggies, Crackers

Bean Burritos, Spinach Salad

Nachos, Fruit Salad

Blueberry Pancakes, Eggs, Orange Juice

Chicken and Rice, Steamed Broccoli

Out to Eat

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

2 Comments

  • Julie says:

    Hi Gretchen. One thing I do that helps even more is to know sale prices and stock up, which is hard on a budget, but saves in the long run. Our local grocery store runs sales on orange juice for 99 cents, which is even better than Aldi’s price. Also, I try to stock up on chocolate chips when they’re on sale, saving money in the long run. I usually have to give up items on a grocery run to buy sale items, but it’s nice to get the sale price, and to be stocked up. Also when my husband was unemployed and our budget tightened even more, I only bought Aldi tortilla chips, no other chips. Once my budget went back to normal, I only bought chips that were 99 cents to $1.19. Aldi’s kettle chips are a bit more, so I just don’t buy them
    Just a few ways to shave a few more pennies of my bill. We’re also fortunate to have an Amish dent and bent store close by, where I find great markdowns on meat and cheese.

  • Nicole says:

    how is a gallon of milk $1.79? I am so jealous, I paid over $6 yesterday for milk in Alberta, Canada

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *