MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $44 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0151

Walmart

2 cartons Strawberries – $1.29 each

1 pkg Celery – $0.69 (Price matched to Aldi)

1 Cantaloupe – $1.29 (Price matched to Aldi)

1.03 lbs Asparagus – $0.71 (Price matched to Aldi’s $0.69/lb)

Total with tax ($0.40): $5.67

DSC_0152Homeland

1 Bar Keepers Friend – $1.50, used $0.75/1 printable (doubled) – Free after coupon

1 Glad Cling Wrap – $2, used $1/1 printable (doubled) – Free after coupon

2 Lance Cracker Packs – $1.67 each, used $1/2 printable (doubled) – $0.67 each after coupon

2 Rosarita Refried Beans – $1 each, used $0.40/2 printable (doubled) – $0.60 each after coupon

2 Kellogg’s Cocoa Rice Krispies – $2.50 each, used $1/2 printable (doubled) – $1.50 each after coupon (Buy 2, Receive Free Jet Puffed Marshmallows)

1 Jet-Puffed Marshmallows – $1.50, Bought 2 Cocoa Krispies – Free after sale

6 Hiland Yogurts – $0.44 each, used $1/6 printable (doubled) – $0.11 each after coupon

2 Red Bell Peppers – $0.33 each, Received $0.25 back from Checkout 51 – $0.20 each after rebate

1 Sargento Shredded Cheese – $2, used $0.50/1 printable (doubled) – $1 after coupon

Total with tax ($1.10) after coupons, sales and rebate: $8.67

DSC_0153

Dillons

2 gallons Dillons Milk – $1.99 each

1 bag Kroger Spinach – $2.50

1 Jello Pudding – $0.89

2 dozen Dillons Eggs – $0.99 each, received $0.50 rebate from Ibotta – $0.74 each after rebate

1 Kroger Dishwasher Detergent – $3.49, used $2/1 mailer coupon – $1.49 after coupon

1 Dishsoap – $0.99, received $0.25 rebate from Ibotta – $0.74 after rebate

1 Romaine Lettuce – $0.99

1 bag Kroger Flour – $1.49

1 Turkey Hill Ice Cream – Marked down to $1.92

2 Cucumbers – $0.50 each

2 Green Peppers – $0.50 each

1 Kroger Applesauce – $2.19

Items a part of the Mega Sale (Buy 10, Get $5 off):

1 Fritos Chips – $1.49

2 Bic Razors – $2.49 each, used 2 $3/1 coupon from the 3/8 SmartSource insert – Free plus overage after coupons

2 Prego Spaghetti Sauce – $1.49 each, used $0.40/2 coupon from the 3/1 SmartSource insert – $1.29 each after coupon

2 half gallons Kroger Orange Juice – $0.88 each

1 Nature Valley Loaf Bread – $1.49

2 Kroger Cottage Cheese – $0.88 each

Total with tax ($2.59) after coupons, sales and rebates: $30.15

Total for all grocery items: $44.49 

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Toast & Eggs x 3

Cereal x 2

Cinnamon Pecan Coffee Cake, Orange Juice, Fruit

Oatmeal with Strawberries

Lunches

Baked Potatoes, Oranges

Turkey/Cheese/Crackers/Veggies x 2

Peanut Butter Quesadillas, Celery

Lunch at our friend’s house

Peanut Butter & Jelly Sandwiches

Leftovers

Tossed Salad/Spinach Smoothies x 5 (for me)

Dinners

Bean and Rice Soup, Biscuits

Venison Roast, Carrots, Potatoes, Banana Fudge Muffins

French Toast, Eggs, Bacon, Juice

Chicken Noodle Casserole, Tossed Salad, Peas

Chicken Fajitas, Fruit

Build Your Own Haystacks

Date Night (We’re celebrating our 6-year engagement anniversary this week!) 🙂

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

15 Comments

  • Marj says:

    I can’t help but notice that many of these weekly grocery totals involve 3 to 5 stops at different stores. To me, the amount of time spent on this kind of negates the few dollars saved if one were to just buy all of their food at a store similar to Aldi. Time is money…especially as a busy mom of littles.

    • Kylie says:

      If actual cash is the issue I would do the same thing. Those “few dollars” saved could be how she gets to stay home with her kids. I’ve been there and EVERY dollar helps.

    • Lisa says:

      And I would imagine it’s more than just a ‘few dollars’, or the gas she spends driving to the different stores would negate the savings. She must save a significant amount more.

      • Amie says:

        I agree. I shop at multiple stores for the savings. By keeping some stockpiled items, it really saves on my bill. Luckily, my stores are all on the same street so there’s no extra gas involved. I try to do my shopping after work, before I pick up my kids. I space it out so one day is a drug store and Friday is my grocery shopping day. I get out of work an hour early on Friday so it really isn’t extra time. I do think that a store like Aldi is a great option for someone who doesn’t want to coupon.

    • Gretchen says:

      I completely understand that some people don’t have the time to drive to several different stores each week, especially if you have several little children. This works for me right now and all of the stores I shop at are within a few blocks of each other (except Aldi and CVS – and I only make it to those stores every couple of weeks) so it’s really not much gas money at all. However, I do work from home and I also only have 1 child so it is much easier for me to do this than it is for a lot of other people.

      • Rebecca says:

        I was going to say the same thing, in my area we have a Target, Costco, Safeway and Walmart all within 1 mile from each other, so it’s really just a minute between each store and nothing is used on gas as extra because it’s all on my way home from work anyway! I do need to get better at getting my price list together, and I’ve found usually for meats a local butcher shops specials are always better prices, you just have to be patient for the stuff you want to come on sale and then stock up when it does 🙂

  • Linda says:

    Congratulations, and happy anniversary, Gretchen!

  • Kim says:

    Had chicken & noodles tonight! Great price on asparagus!! I love price matching. It saves extra trips, as well as money. 🙂

  • Kelly says:

    Some of the meals have meat in them and I didn’t see any meat in the pictures- was it meat you already had in your freezer from previous shopping trips?

    • Gretchen says:

      I purchased chicken last week (which I stretched to use this week as well), and we have a freezer full of venison from the HUGE deer my husband got last December. 🙂 I substitute ground venison in most recipes that call for ground beef.

  • tina says:

    what a great price on asparagus!

  • Heidi says:

    I am jealous of the 1.99 milk price! Our milk is close to $5 a gallon and with 5 growing boys we go through at least a gallon a day. The milk I bought today was $4.87.

  • Amanda T says:

    I’m really confused by these posts. How big is her family? I see a lot of meals listed but few of the ingredients she is using in her meals as purchased this week. Is her family getting enough calories and protein? I’d like to look into saving money too but we are a family of five and that includes three growing little ones.

  • sue says:

    I love reading these store deals…Our prices are nowhere near as inexpensive as yours and we don’t have any of the discount stores that you have…not even a walmart near us…

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *