MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $92 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 pkgs Romaine – $3.98

2 pkgs Fresh Green Beans  – $2.98

1 carton Grape Tomatoes – $1.19

1 3-lb bag Gala Apples – $1.99

1 3-lb bag Onions – $1.49

2 cans Green Beans – $0.76

1 bunch Bananas – $0.89

4 Butternut Squash (@$0.59/lb) – $4.38

2 Acorn Squash  (@$0.59/lb) – $1.12

1 pkg Frozen Broccoli Florets – $0.89

2 3-ct pkgs Colored Peppers – $3.98

1 large jar Applesauce – $1.79

2 bags Red Grapes ($0.79/lb) – $5.64

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 pkg Baby Carrots – $0.79

3 cartons Raspberries – $3.57

3 dozen Eggs – $1.71

1 gallon Whole Milk – $1.47

1 gallon 1% Milk – $1.47

2 64-oz cartons Orange Juice – $2.88

1 64-oz carton Almond Milk – $1.59

5 individual cartons Greek Yogurt – $2.94

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

1 jar Pickles – $1.09

1 jar Paprika – $0.79

1 jar Dijon Mustard – $1.19

1 pkg Cream Cheese – $0.79

4 8-oz pkgs Cheddar Cheese – $5.00

1 8-oz pkg Mozzarella Cheese – $1.25

1 8-oz pkg Sliced Cheese – $1.19

1 32-oz carton Egg Whites – $2.99

1 16-oz pkg Deli Sliced Ham – $2.49

1 Family-Size box Frosty Flakes – $1.59

1 box Rice Squares – $1.19

1 box Crispy Oats – $1.09

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 bag Nacho Chips – $0.75

Total: $77.27

I also bought 3 huge pumpkins at Aldi for $1.89 each. I will roast these, scoop out the filling, and blend it in my vitamix before freezing in quart-size bags. Even thought these aren’t “pie” pumpkins, they work just as well in pumpkin recipes (sometimes I need to adjust the liquid, increase the spices, or bake it longer, but I’ve never had a flop).

Total – $5.67

Harris Teeter

1 Cantaloupe – $1.00

4 boxes Nature Valley Granola Bars – $7.88, used 2 $0.50/2 printable (doubled), plus receive $2.00 catalina wyb 4 – $3.88/4 boxes after coupon and catalina

4 boxes Mueller Pasta – $3.16, used 2 $0.75/2 Smart Source 9/13/2020 (doubled) – $0.16/4 boxes

1 32-oz carton Greek Yogurt (Aldi was out) – $3.99

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used $0.50/5 printable (doubled), $0.85/5 after coupons

1 Kind Nut Butter Protein Bar – $2.50, receive $2.50 rebate from Ibotta – FREE after rebate

1 Prego Farmer’s Market Pasta Sauce – $3.00, used $0.75/1 printable (doubled), plus receive $1.00 rebate from Ibotta – $0.50 after coupon and rebate

Total after Coupons, Catalina, and Rebates: $9.38

Weekly Grocery Total: $92.32

Weekly Menu Plan

My husband got his first deer of the season this past weekend, and we still have a LOT of venison in the freezer from the past two years…so lots of venison on the menu this week!

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Fruit. Toast, Smoothies, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Yogurt, Cottage Cheese

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Carrots, Grapes x 2

Spaghetti Noodles with Marinara Sauce, Peppers, Cantaloupe, Granola Bars x 2

Leftovers x 3

Dinners

Venison Roast in the Crockpot, Green Beans, Mashed Potatoes

Potluck at Church (main dish and rolls provided) – I’m bringing Macaroni and Cheese and Pumpkin Bars

Venison Burgers, Tossed Salad, Mashed Butternut Squash

Taco Salad (Shredded Romaine, Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Plain Greek Yogurt, Salsa, Nacho Chips), Roasted Acorn Squash, Rice

Cheese Pizza, Broccoli, Tossed Salad

Pancakes, Scrambled Eggs with Cheese, Fruit Salad, Green Beans

Leftovers

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

3 Comments

  • Amy says:

    Just an FYI about about pumpkin. We have found that we love using roasted butternut squash for pumpkin in recipes. It is so good and sweet and easy to make. We live close to Morton, IL which is the pumpkin capital of the world. It produces 80% of the world’s canned pumpkin. Their pumpkins I believe is not actually pumpkin but a cross between pumpkin and squash. Their “pumpkins” that are trucked in aren’t the shape and color of pumpkins.

  • Becky says:

    You always do a great job feeding your family on your budget! Thanks for sharing, I enjoy your hauls:)

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *