MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $91 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6


Aldi

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.65

1 gallon Whole Milk – $0.97

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 box Butter Quarters – $2.58

1 box Rice Squares – $1.49

1 pkg Plain Rice Cakes – $1.45

1 32-oz carton Egg Whites – $2.95

1 jug Pancake Syrup – $1.29

1 jar Chicken Bouillon Cubes – $1.69

1 jar Beef Bouillon Cubes – $1.69

1 jar Hot Sauce – $1.53

1 jar Chili Powder – $0.79

1 jar Onion Powder – $0.79

1 4-lb bag Sugar – $1.73

2 loaves Sandwich Bread – $1.34

1 pkg Flour Tortillas – $0.95

1 10-lb bag Fresh Chicken Leg Quarters – $4.99

1 jar Green Olives – $0.79

3 cans Green Beans – $1.14

1 pkg Romaine Hearts – $2.29

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.69

1 pkg Zucchini – $1.17

1 Cauliflower – $1.99

1 bag Lemons – $2.09

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 pkg Broccoli Crowns – $1.979

1 large tube Organic Spring Mix – $3.49

1 2-lb bag Shredded Cheddar Cheese – $4.99

1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.99

1 pkg Deli Sliced Cheese – $1.33

1 tub Goat Cheese Crumbles – $2.19

1 pkg String Cheese – $1.99

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.55

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.85

1 pkg Pepperoni – $2.09

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

2 bags frozen Steamed Mixed Vegetables – $1.14

2 pkgs frozen Broccoli Florets – $1.92

1 carton Grape Tomatoes – $1.49

1 jar Salsa – $0.79

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

2 cans Biscuits – $1.90

3 dozen Eggs – $2.88

Total: $85.29

Harris Teeter

I got all of the above for $5.88 during 3-day Double Dollar Coupons last weekend. I’m not including the coupon links as the prices are no longer valid, but I am including this in my grocery total this week.

Total: $5.88

Grocery Total for the Week: $91.17

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Toast, Fruit (we have lots of leftover fruit from the last few weeks), Cottage Cheese, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lazy Monkey Bread  (for a brunch with friends on Saturday)

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Cucumbers x 2

Cooked Pasta with Shredded Cheese, Oranges, Carrots/Mini Peppers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Crustless Broccoli, Bacon and Cheddar Quiche, Biscuits, Applesauce

Chicken Noodle Soup, Dill Bread

Shredded Venison BBQ on Homemade Buns, Roasted Broccoli, Tossed Salad

Crispy Baked Chicken, Tossed Salad, Roasted Cauliflower, Creamy Milk Rice

Date Night Out (kids eat Grilled Cheese and Green Beans at home)

Pepperoni Pizza, Mixed Vegetables, Tossed Salad

Leftovers

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

7 Comments

  • Kendra Brown says:

    I see lazy monkey bread on your menu often. It sounds great! Do you have a sharable recipe link?

    • Brigette Shevy says:

      The recipe I make is from my mother-in-law. I just did a quick online search and didn’t see anything comparable. Mine is in a 9×13 pan with biscuit halves that are dipped in cinnamon sugar. There’s a homemade caramel sauce on the bottom, then pecans, then the biscuits. After baking, you flip the pan over and serve it inverted (caramel pecan side up) on a platter.

  • ellie sorota says:

    Milk is $.97!!!!

    Wow!

    I always enjoy seeing what you but and wish I could get my totals as low as yours, but good is a little expensive here in CA.

    Anytime I try to stock up during sales, I’m too low on $$ after to buy what I really need for the week. Any suggestions?

    • Emmy says:

      Ellie, I live in CA too….yes, groceries are $$$. We have access to senior and church ministry food pantries. Grocery Outlet and Trader Joe’s also have great bargains. I often use milk to cook and bake with. I have found an economical solution with Bobs Red Mill dried milk powder. 1/8 of a cup of powder dissolves instantly and creates a creamy cup of milk….
      https://www.amazon.com/gp/offer-listing/B0126UCSYM/ref=dp_olp_0?ie=UTF8&condition=all

    • Brigette Shevy says:

      Emmy has some great suggestions!! I don’t live in CA, but I know it’s very expensive! I would just try to start small – stockpile only one or two sale items each week so you still have money for the essentials. Eventually, you’ll somewhat of a surplus built up so that you’ll need less essentials each week which means you can do a little more stockpiling of sales each week.

    • Deanna says:

      Check out Jessica Fisher at https://goodcheapeats.com/ too, she lives in California! Her instagram is jessicagfisher and she’s always sharing her grocery hauls there.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *