Aldi
1 gallon Milk – $2.99
1 3-ct pkg Romaine Hearts – $2.99
3 1-lb pkgs frozen Ground Turkey (not pictured) – $5.67
1 can Frozen Orange Juice Concentrate – $1.69
2 12-oz pkgs American Cheese – $3.78
1 32-oz container Greek Yogurt – $3.89
1 24-oz pkg Zucchini – $1.99
1 head Cabbage – $1.29
2 heads Cauliflower – $3.98
1 bunch Bananas – ($2.76lbs @ $0.44/lb) – $1.21, plus receive back $0.25 from Checkout 51 – $0.96 after rebate
8 0z Heavy Whipping Cream – $1.89
1 pkg assorted Mini Sweet Peppers – $1.99
2 5-lb bags Flour – $2.78
1 16-oz jar Salsa – $1.49
I 6-oz pkg Raspberries – $1.49
1 8-oz pkg Swiss Cheese – $1.79
Total after Rebate: $40.66
Harris Teeter
2 18-ct cartons Eggs – $3.54 (limit 2)
1 box Cheerios (B1G1 @ $3.39) – $1.70, used $0.75/1 printable (doubled) – $0.20 after coupon
2 9-oz Dawn Dish Detergent – $2.00, used 2 $0.25/1 Dawn Product, exp. 3/31/15 (P&G 03/01/15) (doubled) – $1.00/2 after coupons
2 8-oz chunks Cheese – $2.54 (limit 2)
2 Colgate Toothpaste – $2.00 (used a rain check from several weeks back), used 2 $0.50/1 Colgate Toothpaste, exp. 3/14/15 (SS 03/01/15) (doubled) – Free after coupons
3 4-ct pkgs Kozy Shack Chocolate Pudding (B1G1 @ $2.99) – $4.49, used 3 $0.75/1 Kozy Shack Pudding, exp. 3/31/15 (SS 01/18/15) (doubled) – Free after coupons
1 pkg Shirataki Miracle Noodles – $1.69
Fuji Apples (3.02lbs @ $0.99/lb) – $2.99
4 pkgs Gwaltney Hotdogs – $3.88, used 2 $0.75/2 Gwaltney Hot Dogs, exp. 3/15/15 (SS 02/01/15 R) (doubled) – $0.88/4 after coupons
Total: $13.09
Sawyer’s Produce
By far the score of the week was discovering – thanks to a sweet friend – a produce warehouse just a few miles from our house that was selling flats of organic strawberries for $5 each! They are sweet and not over-ripe. I am freezing most of them, and we will be enjoying them mixed into oatmeal, smoothies, yogurt, etc. for the next several months!
16 1-lb cartons Organic Strawberries (plus a couple of oranges they sent home for us to sample) – $10.00
Total: $10.00
Weekly Total: $63.75
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Oatmeal and Strawberries x 3
Cereal
Scrambled Eggs and Toast x 3
Lunches
Peanut Butter and Strawberry Chia Seed Jam Sandwiches x 2, Mini Peppers
Greek Yogurt Mac and Cheese, Sautéed Zucchini, Apples
Baked Potatoes with Toppings (Salsa, Greek Yogurt, Broccoli, Shredded Cheese), Raspberries
Grilled Cheese Sandwiches, Roasted Cauliflower x 2
Leftovers
Dinners
Taco Salad, Oranges, Steamed Peas
Pakistani Kima over Brown Rice, Tossed Salad
Oatmeal Pecan Pancakes, Turkey Bacon, Bananas
Pan Fried Tilapia, Baked French Fries, Steamed Broccoli
One Million Vegetables Lentil Stew, Homemade Whole Wheat Bread
Chicken Tetrazzini (leaving out the mushrooms), Steamed Cauliflower, Italian Garlic Bread
Leftovers
Snacks
Pudding, Smoothies, Overnight Strawberry Refrigerator Oatmeal (for me), Strawberry Crumb Bars (for the family), Popcorn
I always enjoy your posts 🙂 The strawberries were a fantastic find! The flour is a great price.
I’m just in awe. Seriously. I have a family of 4 and never spend under $250 per week on groceries, often more. I am seriously interested in getting that number way down, but everyone in my house is so freaking picky.
Kudos to you! I hope to one day get down to a $300-400/month budget, but I have a feeling that won’t happen until our kids leave for college.
Wow! I cannot imagine spending that much on groceries, but I do understand that every family is different and that “wow” was not meant to be critical. Luckily, our only dietary need is a high fiber diet for one son and that just encourages healthier eating for all of us. My boys are still young, but one way I discourage brand loyalty and frivolous purchases is by teaching cost comparisons and by letting them know other ways we could spend the money or how we can save it for something fun later. This works for us. My oldest, he’s 6, actually looks for things he likes that are on sale now and asks me to bake him goodies. He told me that I make the “best homemade food ever,” and it felt great.
Thanks for sharing the chai seed jam recipe. I can’t wait to try it!
You are welcome! It is a new recipe for me too. 🙂
Have you made the lentil stew recipe before ? Just wondering how everyone liked it .
I made it once before and loved it – however, I do sub veggies based on what we have and what my family will actually eat. 🙂
We love Pakistani Kima, and I grew up on More With Less!!! I have my own copy now, and its my go-to cookbook for economical and healthy meals. Its helped me save so much, and eat less meat but still get plenty of protein.
My mom loved that cookbook too – lots of family favorites for sure! It’s fun to hear of others who love it also. 🙂
Wow- Canada’s east coast is a completely different price planet. Most of the items on that list would easily cost 2 or 3 times more…
I have heard Canada is expensive! 🙁
We’re a family of soon to be 5 and when that happens we’ll have a set food budget of 400.00 per month including paper products. I started this month menu planning and shopping for a week. My budget is 100.00 per week, yesterday I spent 77.80 of my allotted amount but I needed sickie supplys for my sick 3 year old as well. I’m going to use what’s leftover to stock my pantry with staples and bonus sale fruits and veggies next month. These types of posts inspire me to keep it up :-).
Go you!! Sounds like you are doing a fantastic job – keep up the good work!
It seems like you have a great menu and did a great job shopping, but unless I totally missed something, your meal plan doesn’t go with what you purchased. So in essence, you are using some of what you purchased and some of what you already had, which is great to use up pantry food, but it doesn’t mean you fed 6 people for $63, does it? We have 7 in our family, and I don’t think we could all eat for just $63/week. A bunch of bananas is gone in a day, and 1 gallon of milk won’t make it through the week for us. What is your monthly food budget?
Do a search for “Gretchen” on this website and you’ll see lots of Gretchen’s posts for weekly groceries between $40-$75 each week. Even with what she bought just this week, I’d say one could probably stretch it to be enough food for 6! (Though that’d be a lot of hot dogs to eat in a week!). 🙂 16 lb of strawberries would make up for the one bunch of bananas for fruit for the rest of the week.
You are right. My weeks are lopsided. I usually “stock up” on one or more things every week, depending on the sales. So this week it was hot dogs and strawberries that will go in the freezer. For the next several months, those items will be in our meal plans, but not on my grocery list. If you follow my posts (I am Brigette, but my sister Gretchen does similar ones) for several months, you will see that I am using things this week that I have stockpiled over many weeks. My total monthly budget is around $300-325, which includes my annual purchases of things like 50#lbs of oats, brown rice, several gallons of honey from the bee farm, as well as all toiletries, etc. That amount does NOT include vitamins/supplements. Hope this helps!
That’s very close to our budget, too, and we shop the same way. Produce, stock up, menu plan off what we already have. I love reading your and your sister’s trips! (And even more now that I have Aldi nearby).
(Haha! Sorry Brigette for calling you Gretchen. Love both of your posts)
I see your point, but I think $63 a week for her family is accurate since it is what she spent this week. It all averages out. I always shop the best deals and keep a small stockpile so I won’t have to pay full price. I even buy meat on sale and portion it out and freeze it. It’s a great way to spend less. The only items I ever “need” on a weekly basis are fresh produce and milk. As for the milk, we average 4-5 gallons per week so it’s a large chunk of my budget.
Great deal on the strawberries! I spent $30 over my weekly budget, but I have already meal planned the next two weeks based on what I have. My goal is to come in under budget by the end of the month. I think it is do-able.
Way to go! Meal planning two weeks in advance is impressive. 🙂
Totally off topic but could you tell me where you found your yellow chevron print curtains BRIGETTE SHEVY?!!! Love them!
🙂 I LOVE them too! I looked a looong time since I needed 5 window’s worth of curtains and was on a tiny budget but wanted something I loved! Finally found these at http://www.westelm.com.
So jealous of ALL those prices! A gallon of milk here is $8.99 and a clamshell of strawberries on sale at this time of year is around $5.99. I’m in Northern Canada so there is obviously no comparison. It’s an easy $150 a week for my family of 4 for groceries and I cook almost everything from scratch!
I have heard Canada is a pricey place to live. 🙁 It sounds like you a doing a great job!
Btw….pakistani kima! Do you like it? Curious to hear more and very happy that someone likes this dish. 🙂
We do!! It is from an old “More with Less” Mennonite cookbook. My mom used to make it when we were growing up, and it is an economical, filling recipe I have continued to make!
I love the “More with Less” cookbook! I’m so happy to see someone else has heard of it and uses it too! i haven’t tried this recipe and will have to look it up now. There is also an “Extending the Table” cookbook that has great recipes in it too!
I’m always in awe of the prices you get some of your produce for Brigette. The strawberries are by far the best deal on earth! 🙂 wow! Where do you live? I can barely get a container of org strawberries for $5. It’s so expensive to buy all org food.
South Carolina 🙂
Probably a silly question but….you can freeze strawberries? Do you cut them up first? Just wondering about the mechanics of it.
Julia, they freeze really well! I freeze mine sliced in half, or whole. Depending on what you plan on using them for…we look like to use them to top our ice cream, smoothies, etc. There is also a strawberry freezer jam recipe that’s really easy and good.
I wash them, slice them and spread them single layer on cookies sheets and freeze for a few hours. Once they are frozen, I transfer them to gallon size freezer bags. They keep for months in the freezer.
How do you find out if a warehouse sells to the general public? I am searching and searching on google and have found some produce warehouses in a big city I visit once a month, but they do not have any websites and they do not have any information on hours or if they are open to the general public.
I don’t know. A friend told me about this one, and when I went in, I talked to the lady that worked there about how I could find out about future deals. She told me to “like” their facebook page, which is where they post deals like this that are open to the public. Do you have phone # for the produce warehouses you found?
Wow! Nice score on the strawberries.
Thanks! 🙂
I can’t believe you found a flat of strawberries for $5! That’s my usual price for just a pound!!
I know!! The organic ones at the grocery store are between $5-6/lb here normally too (they do go on sale occasionally).
Not even a little ashamed to admit that I am GREEN with envy over those strawberries!! 🙂
I know…it was an amazing deal!!!
Me too! It’s strawberry season here in FL and I’m lucky if I can get a pint for less than $2!