Aldi
2 64-oz cartons Orange Juice – $3.38
1 gallon Whole Milk – $1.36
1 16-oz carton Whipping Cream – $1.55
1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15
1 5-lb bag Self-Rising Flour – $1.25 (I wrote “bread flour” on the list, and this is what my husband came home with.🙂 Oh well, we will use it!)
1 box Pure and Simple Bars – $3.99
2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50
1 canister Parmesan Cheese – $2.29
1 pkg Taco Mix Seasoning – $0.35
1 jar Organic Apple Cider Vinegar – $1.99 (35.06)
1 16-oz bag Mini Cucumbers – $1.69
1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.39
1 pkg Baby Lettuce – $1.79
1 3-ct pk Multi-Colored Peppers – $2.49
2 pkgs Baby Carrots – $1.58
2 1-lb pkg Asparagus – $2.98
1 head Cauliflower – $1.95
1 pkg Radishes – $0.49
1 pkg Zucchini – $1.45
1 16-oz pkg Medjool Dates – $3.99
1 pkg Broccoli Crowns – $1.45
1 jar Green Olives – $0.95
1 large tub Organic Spring Mix – $3.79
1 bag Lemons – $2.75
1 32-oz pkg Spaghetti – $1.09
1 pkg Hamburger Buns – $0.65
1 pkg Hot Dog Buns – $0.59
Total: $50.88
Harris Teeter
All of the things in the picture were bought earlier in the week when Harris Teeter was running a 3-day Double Dollar Coupon event, so these deals are no longer available. I wasn’t able to make it to the store until the final day of the sale, so they were out of many of the freebies, but I still was happy with what I got (especially the free Sola ice cream and ice cream bars ;))!
Total after Coupons and Rebates: $7.25
Grocery Total for the Week: $58.13
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfast. Choices include:
Cereal, Oatmeal, Fruit, Whole Wheat Chocolate Chip Muffins (recipe from a church cookbook), Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Veggie Omelets, Toast (Easy Whole Wheat Bread)
Lunches
Refried Bean with Cheese, Cucumbers, Apples x 2
Rice Cakes with Peanut Butter, Peppers, Applesauce x 2
Pasta with Cheese, Carrots, Applesauce
Leftovers x 2
Dinners
Three Cheese Spaghetti Bake, Make Ahead Butterhorns, Tossed Salad, Roasted Broccoli, Chocolate Sheet Cake, Ice cream (Mother’s Day)
Italian Chicken, Tossed Salad, Simple Strawberry Muffins
Grilled Hamburgers (I’ll use a combo of ground venison and ground turkey since we still have plenty of both in our freezer stash), Baked French Fries, Steamed Cauliflower, Pineapple (leftover from last week)
Pan-Fried Fish (My guys are going fishing this weekend!), Macaroni and Cheese, Asparagus
Cheesy Hashbrown Potatoes with Ham (I will follow the recipe but add diced ham), Asparagus, French Breakfast Puffs
Venison Roast in the Crockpot, Green Beans, Baked Potatoes, Buttered Steamed Carrots
Leftovers, Roasted Parmesan Zucchini
I am amazed at the cost of the food you buy and frankly not feeling like a good steward of our money. Curious where you live? Things in our area are 2-3X more.
We are in Rock Hill, SC (about 30 minutes away from Charlotte, NC). I’ve also lived in Detroit, MI and Wichita, KS. So I’ve done the Midwest and the South, and been able to find these kinds of prices in all of those areas. I KNOW the East and West Coasts are much, MUCH more expensive, and if you live in a pricey area you just have to do the best you can. I’m sorry – I bet you are doing a better job than you are giving yourself credit for! 🙂
I haven’t seen bread flour at my Aldi. Are they carrying it now? That would be awesome since I bake all our bread.
I don’t think they are. I just wrote it on the list for him to check and see – they get in new stuff all the time, so I’m hopeful! 🙂