Gretchen’s $78 Grocery Shopping Trip and Menu Plan

DSC_0115

Leeker’s

(I normally never shop at this local grocery store but I wanted to take advantage of the Purex deal. I was glad I stopped in because I was able to get a few other great deals!)

2 Westpac Frozen Vegetables – $0.88 each, used 2 $0.35/1 coupon from the 12/8 SmartSource insert (doubled) – $0.18 each after coupons

2 Apple Juice – $0.98 each

1 bag Malt O Meal Cereal – $2.99 (This is one of my husband’s favorite kinds of cereal. He had requested that I buy him cereal this week so I was excited to see this price on the Malt O Meal cereals!)

3 Purex Laundry Detergent – $1.98, used 3 $1/1 printable (no longer available) – $0.98 each after coupon

1.77 lbs Fuji Apples @ $0.88/lb – $1.56

4 pkg Strawberries (2 lbs each) – Marked down to $1.49 each (I was SO thrilled to find these! I froze most of them for smoothies.)

Total before coupons and sales: $28.77

Total with tax ($1.39) after coupons and sales: $17.16

DSC_0110
Aldi

1 Pineapple – $1.29

2 pints Blueberries – $1.29 each (Will get $0.25 back from Checkout 51.)

1 loaf Bread – $0.99

1 can Kidney Beans – $0.59

1 bag Marshmallows – $0.89

1 canister Raisins – $2.89

1 lb Butter – $2.49

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

1 bag Brown Sugar – $1.19

1 pkg Roma Tomatoes – $0.99

1 dozen Eggs – $1.15 (Will get $0.50 back from Checkout 51.)

1 gallon Milk – $2.68

1 Cucumber – $0.59 (not pictured)

Total with tax ($1.39): $20.90

DSC_0113
Dillon’s

2.22 lbs Bananas @ $0.59/lb – $1.31, used $0.50/1 printable (no longer available) – $0.81 after coupon

3 Navel Oranges – $0.69 each

0.58 lbs Broccoli @ $1.59/lb – $0.92

1 can Kroger Green Chilies – $0.89

1 bag Kroger Boneless, Skinless Chicken Breasts – $6.99

1 Romaine Lettuce – $0.99

Items a part of the Mega Sale (Buy 5, Get $5 off instantly):

2 Post Great Grains Cereal – $1.88 each, used $1/2 coupon from the January All You magazine – $1.38 each after coupon

2 Kraft Chunk Cheese – $1.99 each, used $1/2 coupon from the 3/9 SmartSource insert – $1.49 each after coupon

1 Kraft Shredded Cheese – $1.99, used $0.75/1 printable (no longer available) – $1.24 after coupon

2 Lady Speed Stick Deodorant – $1.09 each, used 2 $1/1 coupon from the 3/9 SmartSource insert – $0.09 each after coupons

1 Speed Stick Gear Deodorant – $2.49, used $2/1 printable - $0.49 after coupon

2 Cascadian Farms Cereal – $1.99, used 2 $0.75/1 printable - $1.24 each after coupon

4 Yoplait Go-Gurt – $1.49 each, used 4 $1/1 printable (no longer available) – $0.49 each after coupons

1 Smuckers Jelly – $0.99

1 Imagine Broth – $1.49, used $1/1 printable - $0.49 after coupon

2 Green Mountain Coffee K-Cups – $5.99 each, used $2/2 catalina coupon – $4.99 each after coupon (I ran out of this coffee a few weeks ago and have been waiting for a sale. This is my favorite coffee so I’m so happy to finally have it back in stock at my house!)

2 Huggies Baby Wipes – $0.99 each, used 2 $0.50/1 coupon from the 2/23 SmartSource insert – $0.49 each after coupons

Total before coupons and sales: $93.14

Total with tax after coupons and sales: $40.93

Total for all grocery items: $78.99

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Homemade Granola, Cereal, Toast, Eggs

Lunches

Cheese Quesadillas, Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Fruit/Veggies/Cheese, Leftovers, Baked Potatoes with Steamed Broccoli

Dinners

Chimichangas with toppings, Sliced Oranges

Oven Fried Chicken, Texas Roadhouse CopyCat Rolls, Tossed Salad

Spaghetti Pie, Green Beans, Steamed Cauliflower

French Toast, Scrambled Eggs, Fruit Salad

Chicken Broccoli Quiche, Tossed Salad

Taco Casserole, Sliced Veggies

Share This:

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

Read Newer Post
«
Read Older Post
»

Comments

  1. Kim says

    Jingit has several cash back offers for any brand items including grape jelly, baby wipes, garbage bags, & dish soap at WalMart, Target, & Dillon’s right now (for those that have the app on their phone).

  2. Trish says

    Its great that u had such a great experience but u had to visit three stores. I am one that likes to hit one store and be done.

  3. Tammy C says

    Nice to see Gretchen buying her laundry detergent.I have been using Purex for over 35 years and I find it annoying when people brag about making their own detergent as ways to save money!!

    • Erin says

      Must go through a lot though! I remember her getting at least six in a recent mega sale for less than .98 she paid here.

      • Kristie says

        She’s a savvy shopper–Stocking up is the key to saving money later! And if you’ve ever found yourself running out of detergent on “one of those days,” well . . . six Purex on the shelf doesn’t sound so bad. :)

  4. Julie says

    It’s nice to see you list your weekly menu so I can maybe get ideas. However, the menu is not realistic for a family of four that includes a teenage son and pre-teen daughter, who each have soccer practices 4 days a week. I wish I could find a menu plan for a family with active teenagers. Anyone with suggestions for quick, healthy menus and still stays on budget?