MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Super Savings Saturday

Super Savings Saturday: “Small” shopping trip, Sears deal, and giveaway winners, too!

The winners of the Hanes for Kids $25 gift certificates are: Abbi Riner and Brandy (brandyu@) Congratulations!

I did a "little" grocery shopping this week. I was supposed to only spend $15 so that I’d have $65 to spend next week for a bigger stock-up trip, but alas, I didn’t quite stick with my self-imposed budget. Oh well! I’m still experimenting with this two-week grocery shopping thing. I suppose it will take me awhile to get the hang of it.

The good news is that we’ve been having more food in the house and I feel like I’m staying more ahead on groceries. Best of all, I’ve been enjoying shopping more. Where $40 was starting to feel like a bit of a stretch once we lost our Kroger stores and the great deals and super double coupon policy they had, this big-trip, little-trip thing now has me feeling like I’m able to buy plenty and not feel pinched. Maybe it’s just all in my head, but it seems like I have more breathing room now.

Here’s what we bought:

101_0216

First Stop – Hen House:
Lipton instant tea – used FREE coupon
EAS bar – used FREE coupon
4 boxes Blue Bunny ice cream bars – on sale $1.49, used $1/1 coupons – $0.49 each!
2 boxes (4pack) yogurt – on sale $1.98, used $1/1 coupons – $0.98
1/2 gallon ice cream – $2.48
1/2 gallon organic milk from a local farm – $3.19
Total: $11.22 (saved $16.79 with coupons and store sales)

Second Stop – CVS (This was a really bad trip–I needed diapers and couldn’t come up with anything to buy or any deal to work so I just decided to blow some ECBs):
1 package Pampers – $10.99
2 Colgate Total toothpastes – $2.99 each
Used $5/1 Pampers coupon and $1.50/1 Colgate coupon
Paid with ECBs and $0.49 out of pocket
Got back $4 ECBs

Total: $0.49

Last Stop – Aldi:
2 Grapefruit – $0.59 each
4 Apples – $1.40
2 bunches bananas – $2.55
Tortillas – $0.99
Carrots – $0.99
Flour – $1.70
2 packages (8 oz) cheese – $1.89 each
Bread – $1.19
Bagels – $1.39
Total: $16.20

GRAND TOTAL: $27.91

So, this coming week I have about $52 to work with to last us for another 10 days. There are some great sales going on and we’re quite well stocked up here on many things, so I don’t think it will be too hard. We’ll see. I’ll report back next week and let you know how it goes.

And, since I didn’t share this picture last week, here’s what we purchased for the Sears/Dockers deal:

101_0170

We did two different $100 transactions, since Jesse was really
in need of clothing. I think I figured out that we’ll pay about $70 out
of pocket (including taxes) after the gas gift cards for all of this.
Since quality men’s clothing is quite expensive, I’m thrilled to have
re-stocked Jesse’s wardrobe so inexpensively! He should be set on dress
clothes for at least another year. Yay!

——————–
How’d you do this week? Post about the deals and
bargains you were able to snag this week on your blog (with pictures,
if possible!) and then come back here and leave your link below.

Super Savings Saturday: Our marathon shopping trip from last Friday/Saturday

I mentioned our marathon shopping trip last week, but didn’t get a chance to show you pictures. Before I show you pictures, though, I need to tell you that our van has been undergoing repairs recently, so I’d been without a vehicle for a number of days and the girls and I were feeling quite a bit of cabin fever.

What’s the perfect solution to cabin fever? Go grocery shopping! We don’t usually go to more than 3-4 stores per week but Friday night and Saturday, we were on a roll so we just went and went and went. And we had a blast! Well, at least we did until Kaitlynn starting throwing up–which quickly signified the end of our shopping spree!

Here’s what we got:

Since I just switched to shopping for two weeks at a time and was
actually a week ahead, I went ahead and used up almost all of my
allotted $80 to spend. There were such great deals and we were
motivated buyers, so I figured I might as well stock up while I had the
chance.

101_0158

FIRST STOP: CVS
1 box Fiber One Cereal – $3.00
2 bags Gold Emblem candy –

$0.88 each
2 Listerine SmartRinse – $3.49 each
1 Brut deodorant – $2.89
3 CVS cotton swabs – $3.19 each
Used $3/$15 CVS coupon
Used $3/$10 CVS coupon
Used $1/1 Fiber One coupon
Use $1/2 Gold Emblem coupons
Used $9 and $6.99 ECBs
Spent $0.21 out of pocket
Earned $6, $3, and $6.98 ECBs

101_0160

SECOND STOP: HEN HOUSE
3 bottles Juicy Juice – on sale $1.97, used $1/1 coupons
3 bags Chex Mix – on sale for $1.50, used $1/1 coupons
2 bags Texas Toast croutons – $1.65, used $1/1 coupons
2 boxes microwave popcorn, on closeout for $0.39 each
2 cans tuna, on sale for $0.58
1 container Farmland All Natural shaved turkey – on sale for $2.79, used $1/1 coupon
2 lbs fresh green beans – on sale for $0.99/lb 
8 ears of fresh corn – on sale 4 for $1
Bags of frozen peaches, raspberries, and blackberries – on sale for $1.77 each
1 bag frozen blueberries – on sale for $2.49
1/2 gallon organic whole milk from a local farm – $3.19
1 package English muffins – $0.85
Yoplait kids drinkable yogurt (6-pk) – on sale for $2.48, used $1/1 coupon
YoPlus yogurt (4-pk) – on sale for $2.17, used $1/1 coupon
Total: $35.48 (saved $29.06 with store sales and coupons)

101_0157

THIRD STOP: WAL-MART
2 boxes Kashi cereal – $2.78, used $2/1 coupon
1 box Kashi Vive cereal – $3.46, used FREE coupon
1 Kotex small pack – $1, used $1/1 coupon
1 box LiveActive cereal – $2.98, used $3/1 coupon
Edge shaving gel – $1.50, used $1/1 coupon
V8 Fusion – $2.98, used $2/1 coupon
5 cans Muir Glen tomatoes – $1.18 each, used 5 $1/1 coupons
Total after coupons: $5.71

101_0163

FOURTH STOP: HY-VEE
2 bags Corazonas chips – used 2 FREE coupons
1 Deli Creations – on sale for $2, used $1/1 coupon
1 cottage cheese (16 oz) – on sale for $1.38
3 lbs Braeburn apples – on sale for $0.99/lb
Total after coupons: $6.10

101_0164

FIFTH STOP: CVS #2
1 box Cheerios – $3
2 Gold Emblem candies at $0.88 each
1 Oral B toothbrush – $6.99
3 Huggies Bath and Body – $3.49
Used $3/15
Used $1/2 Gold Emblem
Used 3 $1/1 Huggies coupons
Used $3, $6, and $6.50 ECB–had them adjust this down
$0.01 out of pocket
Earned $6.99 and $6 ECBs

101_0162_3

SIXTH STOP: CVS #3
5 boxes Honey Nut Cheerios – $3 each
1 Oral B Toothbrush – $6.99
2 Gold Emblem candies – $0.88 each
Used $3/15
Used 2 $1/1 Cheerios coupons
Used 3 $0.60/1 Cheerios coupons
Used $1/2 Gold Emblem coupon
Used $3, $6 and $6.99 ECBs
Spent $3.47 out of pocket
Earned $10 and $6.99 ECBs

101_0165_2

SEVENTH STOP: PRICE CHOPPER
4 boxes of SmartStart cereal (our very favorite cereal!) on sale 4 for $10
Used 2 $3/2 coupons
Paid $4.75 out of pocket after coupons and sales (Saved $10.56)

101_0166_2

EIGHTH STOP: ALDI

Oil – $2.79
2 cans refried beans – $0.59 each
Cantaloupe – $0.99
Baby carrots – $0.99
Noodles – $0.99
Tortillas – $0.99
Corn chips – $0.99
2 bunches bananas – $2.96 total
3 blocks (8 oz.) cheese – $1.89 each
Lettuce – $0.99
Animal crackers – $1.19
Total: $21.21

101_0168

FINAL STOP: CVS #4

6 Gold Emblem candies – $0.88 each
3 CVS Aftershave – $2.59 each
1 CVS sharing lotion – $2.99
1 Brut Deodorant – $2.89
Used $3/$15 coupon
Used $10.00 ECB
Used $5.93 ECB– had them adjust it down
Spent $0.00 out of pocket
Earned $4 ECB, $3 ECB, and $5 ECB

GRAND TOTAL: $76.94–under budget and we got LOTS of food and household products for that! Yay!

Stay tuned for Monday’s post on the complete menu of what we’re eating with these groceries.

————————

How’d you do this week? Post about the deals and
bargains you were able to snag this week on your blog (with pictures,
if possible!) and then come back here and leave your link below.

Super Savings Saturday: We Survived the Two-Week Grocery Experiment!

We made it to Saturday! Aside from a few trips to CVS, I did not darken the door of any supermarket for two weeks.

Two. whole. weeks.

It felt like an eternity. Well, almost! At any rate, we made it through two weeks of no-shopping and we learned a lot along the way:

1) It is hard to let good deals pass by, especially when I have the time to snag them, the right coupons, and the store is only a few blocks away. 

2) A half gallon of milk does not last two weeks. Um, yeah, I should have known that one; don’t ask me what I was thinking.

3) Even if it was painful to miss a few deals, it is rather nice to not have to even think about menu-planning or shopping-list-making for two whole weeks.

4) Finally, yes, it saved me time. Yes, it saved us money (well, in that we were able to buy more with $80 than we can with $40. Do not ask me how that works, though, because I’m still scratching my head over it!). And last of all, we made it through two weeks without running out of food (ahem, except the milk bit!) and we even had quite a bit to spare.

The consensus? I think I’m going to try doing my grocery shopping every two weeks. However, instead of only going once every two weeks and spending all $80, my current plan is to do a bigger stock-up shop (say $65 worth) every two weeks and then use the leftover money ($15 or so) to make a quick run to a store to buy milk and the rock-bottom deals the week I’m technically not shopping.

This plan seems like it would give me the best of both worlds as I would still save time and have more wiggle room for stocking up every other week, but I’d also not have to miss out on exceptional deals the week I take off nor would we have to worry about going without if we run out of something like milk. That said, while it seems like a good plan, I have to try it out for awhile to really know it’s effectiveness.

I’m curious to know: Does anyone else shop like this–a big trip one week, a small trip the next? Do you think it could work?

We just got back from a two-hour shopping trip to multiple stores and got some wonderful deals but I need to head for bed so I’ll try and share those tomorrow or Monday.

————————

How’d you do this week? Post about the deals and
bargains you were able to snag this week on your blog (with pictures,
if possible!) and then come back here and leave your link below.

Super Savings Saturday: My CVS trips

I stayed out of the grocery stores all week this week as part of my Two-Week Grocery Experiment, but I certainly didn’t completely avoid CVS.

In fact, I did four transactions split up into two trips–one on our way home from an outing last night and one at the CVS down the street.

Here’s what we got:

101_0110

And our total out of pocket was: $1.48! Yay!

Best of all, I started the week out with about $15 in ECBs and ended the week with around $21. I was thrilled to be able to do so well even if I did somehow miscalculate and buy too many of the Pampers wipes. Oh well, at least it was something we’ll use!

——————-

How’d you do this week? Post about the deals and bargains you were able to snag this week on your blog (with pictures, if possible!) and then come back here and leave your link below.

Super Savings Saturday: This Week’s Shopping Trip

Here were our grocery/household product purchases this week (pictures forthcoming–I have to figure out how to download them off our new camera and upload them to this new blog platform!):

Hen House Purchases (Most all of these deals are explained in this post.)
Diet Pepsi Max
Lipton Raspberry Tea bags
Cattlemen’s BBQ sauce
2 bottles Sierra Mist
2 bottles French’s yellow mustard
Sweet Baby Ray’s BBQ sauce
3 Rice-A-Roni Natural rice mixes
McCormick Grill Mates
Orville Redebacher Popcorn
Bag of Reese Peanut butter cups baking pieces (reduced to $0.50.)
Bag of York Peppermint patties baking chips (reduced to $0.50)
2 Hillshire Farms sliced turkey (reduced to $1 each)
8 ears of fresh corn on the cob
Frozen stir fry veggies
2 packages Dannon All Natural yogurts
3 dozen Eggland’s Best eggs
2 blocks cheddar cheese
Total after coupons: $19.45 (Total savings of $32 with sales and coupons)

Aldi Purchases
Bread – $1.19
1 Grapefruit – $0.39
1 bag bananas – $0.90
Carrots – $0.99
Two bags of going-bad bananas – I asked for a discount and they gave them to me for $0.25/bag!
Total: $4.27

Hy-Vee Purchases
Frozen strawberries – $1.77
CleanTeam wipes – $0.97, used $1/1 coupon, free
Split peas – $0.65
Chai Silk Soymilk – $2.59, Used $2.25/1 coupon, $0.34 after coupon
Deli turkey – on sale $1.99, Used $1/1 coupon, $0.99
2 pounds Braeburn apples – $0.99/lb
All natural chicken breasts – $3.59
Total: $10.29 (Total coupon savings: $4.25)

CVS Purchases
3 Crest Toothpastes – $1.99, Get $1 ECB
1 Oral B Toothbrush – $1.99, Get 1 ECB
1 Almay eye product – $6.99, Get $5 ECB
1 Tums Quick Pak – $4.69, Get $4.69 ECB

Used $3/$15 CVS coupon
Used 1 $1/2 Crest coupons and 1 $0.50/1 Crest coupon
Used $1/1 Oral-B coupon
Used $1/1 Almay coupon
Used $1/1 Tums coupon
Used $14.98 in ECBs

Total: $0.47 out of pocket
Got back $4, $4.69, and $5 ECBs!

——————-
How’d you do this week? Post
about the deals and bargains you were able to snag this week on your
blog (with pictures, if possible!) and then come back here and leave
your link below.

Super Savings Saturday: This week’s $40 shopping trip

Thanks to your input, I’m going to try and do a better job of outlining my shopping trips each week so you can see more what we’re buying for $40 and hopefully be inspired in your own grocery savings.

Since we already had most staple items and fruit and veggies both fresh and frozen leftover from the last two weeks’ shopping trips, I mostly focused on getting a few items we needed this week (like meat, milk, and eggs) as well as stocking up on some of the sale items.

Here was our Thursday evening shopping trip:
Hy-Vee
4 boxes Kellogg’s SmartStart – on sale 4 for $9, used 2 $3/2 coupons = $0.75/box after coupons
12 packages FastFixin’ chicken products – on sale for $1 each, used 12 $1/1 coupons = Free!
2 bags Corazona Chips – used 2 free Corazona chip coupons = Free!
1 Yo-Plus Yogurt 4-pk – on sale for $2, used $1/1 coupon = $1 after coupon (We love yogurt here, so I normally buy it anytime I can get it for around $0.25-$0.30/serving.)
Total: $6.14 (savings from sales and coupons: $24.38)

Hen House
Baking Powder – $1.85
KC Masterpiece BBQ sauce – on sale $1, used $1/1 coupon = Free!
1/4 Watermelon – on sale for $0.49/lb = $1.90
Blue Bunny Ice Cream – on sale for $2.76, used $1/1 coupon = $1.76
Farm-fresh organic eggs (from a local farm) = $2.69
Half gallon farm-fresh hormone-free organic whole milk (from a local farm) = $3.19
Total: $12.36 (savings from sales and coupons: $4.46)

Price Chopper (They were having a 60th anniversary sale so that’s why some of these prices are so good!)
Peanut butter – on sale for $1.69
4 small yogurts – on sale for $0.29 each
Pace Picante sauce – on sale for $0.99
Ken’s salad dressing – on sale for $0.99, used $1/1 coupon = Free!
Sara Lee bread – on sale for $1.19
2 1/2 lbs. of 93% lean ground beef – on sale for $1.99/lb = $4.86
Fritos – on sale for $0.99
2 bags Westpac frozen veggies – on sale for $0.60 each = $1.20
Total: $12.99 (savings from sales and coupons: $14.86)

[And please rest assured that this shopping outing was rather junk-food-heavy, but I promise we won’t be eating all that junk food up this next week–especially all those chicken fingers and popcorn chicken! Stay tuned for this next week’s Menu Plan Monday post to see what we’ll be eating this week.]

On Friday, we took a field trip to a nearby free arboretum with some friends. On our way home, we hit Aldi and CVS to finish out our shopping for the week. Here’s what we got:

(Excuse the quality of the picture–my camera died today so we had to use the cell phone to take this! And don’t ask me why there is a yogurt in the picture, too. I guess three-year-old Kathrynne snuck that in when I wasn’t looking!)

Aldi
1 mozzarella cheese – $1.89
1 cheddar cheese – $1.89
1 pack of strawberries – $0.99
1 bunch of bananas – $0.91
Total: $6.11

CVS Transaction #1
5 Glade sprays – on sale for $0.97 each, used 3 $1/1 coupons and 2 B1G1 coupons
1 Colgate Sponge Bob toothbrush – $2.99, get $2 ECBs, used $0.50/1 coupon
1 Colgate Total Advanced toothpaste – $2.99, get $2 ECBs, used $1/1 coupon
1 Aquafresh Extreme Clean toothpaste – $2.99, get $2.99 ECBs
1 Colgate 360 toothbrush – $3.99, get $3.99 ECBs
1 Schick Intuition razor – on sale for $8.88, Get $6 ECBs, used $4/1 coupon
2 CVS 4-packs of toilet paper – $1.59 each
Used $3/15 CVS coupon
Used $3, $5, and $5.98 ECBs
Paid $2.30 out of pocket
Got back $6, $4, $2.99, and $3.99 in ECBs

CVS Transaction #2
2 Colgate 360 toothbrush – $3.99, get $3.99 ECBs, used 1 $1/1 coupon
1 Colgate Sponge Bob toothbrush – $2.99, get $2 ECBs
1 Colgate MaxFresh toothpaste – $2.99, get $2 ECBs, used $0.75/1 coupon
6 Bliss milk chocolate small candy packages – $0.25 each (added as fillers since my total was negative)
Used my $4, $6, and $3.99 ECBs earned from my transaction above
Paid $0.13 out-of-pocket!
Got back $7.98 and $4 in ECBs!

If I had it to do over again, I should have bought one 4-pack of toilet paper per transaction and then I would had paid less out-of-pocket in the first transaction and not had to add on the Bliss chocolates to get my balance above negative in the second transaction. Hindsight is 20-20, isn’t it?

All totaled, we spent $40.03 on groceries and household products this week–$0.03 over our $40 budget. I’ll take it, especially since we had $1 leftover in our grocery budget from last week. And we’ll not mention the fact that if I had done a better job of calculating at CVS, we wouldn’t have gone over in the first place… oh well!