MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Natural & Organic Deals

Last week’s Azure Standard order


I didn’t get a picture of my Azure Standard order from last week posted on Saturday like I’d planned. Life happened… and the blogging plans went out the window. Oh well!

At any rate, here’s what I got

Azure Standard Order

5 lbs. of Lundberg Short-Grain Rice — $5.75

10 lbs. of organic Unbleached Flour — $11.50

4 lbs. of organic Valencia oranges — $4.50

20 lbs. of organic apples (seconds) — $10

Once again, my friend and I ordered together so that we didn’t have to worry about meeting the $50 minimum required to order for the local drop-off.

I was very pleased with the products I received, though the oranges were not that great, in my opinion. However, I did want to mention that the truck was supposed to come in at 10:30 a.m. and then, the night before, they emailed to say it wasn’t coming until 2 p.m. It didn’t end up coming in until 3 p.m.

My wonderful assistant, Erika, picked up the order for us, so it didn’t completely mess up our homeschool/daily schedule. If I had been trying to pick it up on my own and bringing all three children with me, it would have been quite frustrating to have the time changed the night before and then have to wait for the truck for an extra hour.

Last time around the truck was right on time, so I’m not sure if it being delayed is a common or a rare occurrence, but I wanted to mention it for those of you considering ordering from Azure Standard.

Also pictured is the box of Clif Zbars we got in the mail from Amazon. They were free using Amazon gift cards from Swagbucks.

Super Savings Saturday: My Azure Standard order + a quick health food store shopping trip

So, I’m pretty much in love with Azure Standard. I’d heard about it for a long time from my friend, Laura from Heavenly Homemakers. However, I’m a little chicken when it comes to trying new things–especially things that require forking out a monetary investment.

However, my local friend, Angie, researched out how it all works and what the best deals were, and she held my hand through the whole process. She even let me order with her so that I didn’t have to worry about the $50 minimum (though I actually ending up ordering a little over $50 when it was all said and done). And then we split the 20-pound box of apples.

I am so glad I took the plunge to try something new. Not only was it really quite simple and uncomplicated to order and pick up our order from the delivery truck, but I am so happy with what I ended up buying.

Azure Standard Order

5 lbs. of organic Azure Farm popcorn — $4.95

1 gallon bulk raw clover honey — $30.40

10 pounds organic Akane apples — $9.50

10 pounds organic rolled oats — $4.90 each

I also stopped at the health food store today and bought some organic bananas that were marked down to $0.39 per pound and some eggs that were marked down to $0.99 per dozen.

Earlier this week, Jesse stopped by Dillon’s and Aldi for me and bought lettuce, cilantro, cheese, honey, flour, milk, peanut butter, chocolate chips, tortillas, black beans, and lemons/limes. In the hubbub of preparing for the garage sale, I didn’t get a picture taken. He spent a little over $22 total.

______________

Did you snag any great deals or bargains this week or save money in other ways? If so, be sure to post about them on your blog and leave your link below. Please remember that this weekly round-up is to share deals you personally got and/or money you were able to save this week. In order to keep this weekly round-up focused on helping and inspiring others in their efforts to save money, links which have little-to-no content other than promoting affiliate links, etc. will be deleted. Also, to make it easy for everyone to navigate quickly through the links, your link must link directly to your Super Savings Saturday post.

Yesterday’s Shopping Trip: The health food store

I stopped by the health food store after a lunch date with my husband yesterday. I needed to get some more turbinado and just decided to buy it at the health food store, even though it’s more expensive, since a trip to the bulk foods store was not in the schedule this week.

I was excited to find some produce markdowns while I was there! And I also picked up a few cups of steel cut oats. Well, they said “Steel Cut Oat Groats”. Is that what I’m looking for, or did I get the totally wrong thing? (Yes, I’m clueless about steel cut oats, can you tell?!)

Here’s a price breakdown:

2 bags of grapefruit — marked down to $0.99 each

2 bags of organic pears — marked down to $0.99 each

1 tub of yogurt — marked down to $1.99

Organic Steel Cut Oat Groats ($1.29/lb.) — $0.88

Organic Turbinado — $5.19

Total spent: $12.90

The pears were getting pretty close to past their prime, but I couldn’t pass them up at $0.99 per bag for organic pears. I’m making pear sauce in crockpot with them today. Yum!