MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Tag Archive: Gretchen’s Weekly Shopping Trip

Gretchen’s $53 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Aldi

1 lb Butter – $2.88

2 cans Green Beans – $0.49 each

1 pint Grape Tomatoes – $1.49

1 Cantaloupe – $1.29

2 dozen Eggs – $0.58 each

1 box MooTubes Yogurt – $1.55

1 bag Brown Sugar – $1.69

1 bag Chunk Cheese – $1.99

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

2 Cucumbers – $0.49 each

1 Soy Sauce – $1.29

1 box Fruit Squeezies – $1.49

1 pkg Cream Cheese – $0.99

1 bag Red Grapes – $1.80

1 pkg Frozen Boneless Chicken Breasts – $5.99

2 lbs Ground Beef – $3.39 each

1 Half & Half – $1.79

1 Yeast Packets – $0.89

1 lb Oven Roasted Turkey – $3.99

1 gallon Milk – $1.49

1 pkg Shredded Cheddar Cheese – $3.39

1 pkg Shredded Italian Cheese – $2.59

2 pints Blueberries – $1.79 each

Total: $53.15

I will probably also run into Dillons some morning this week to check for markdown items and grab lettuce and bananas since I don’t like Aldi’s.

Menu Plan for This Week

We have a lot of assorted fruit and bread leftover from the last few weeks that is going bad so I’m going to try and use that up this week.

Breakfasts

Eggs, Toast, Fruit, Panera Bagels (I got the free daily Panera bagel this month and have been treating one of my kids to it most days!)

Lunches

Peanut Butter & Jelly Rice Cake Sandwiches, Turkey Sandwiches, Cheese/Fruit/Turkey/Crackers, Salad, Hard Boiled Eggs, Leftovers

Dinners

Out to eat at Papa John’s (using a coupon deal!)

Barbecue Meatballs, Twice Baked Potatoes, Make Ahead Butterhorns (We are having company for dinner and they are bringing salad and dessert.)

Chicken Fajitas, Fruit Salad

Grilled Cheese Sandwiches, Sliced Apples

Chicken & Rice with Cream of Mushroom Soup, Steamed Veggies

Lasagna (using ground venison), Rolls, Green Beans

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Salad (Can you tell we love pizza?!!)

Gretchen’s $76 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Dillons

3 bags Frozen Vegetables – $1 each

1 pkg Oven Roasted Chicken Breast – $2.69

1 pkg Kroger Rice – $0.89

1 Green Leaf Lettuce – $1.69

2 boxes Nature Valley Granola Cups – Marked down to $1.29 each, used $0.50/2 e-coupon – $1.04 each after coupon

1 bag Kroger Flour – $1.49

2 jars Pasta Sauce – $1 each

5.41 lbs Bananas – $2.65

1 Kroger Peanut Butter – $1.79

Used $0.25/1 Ibotta receipt

Total after coupon and rebate: $18.03

Aldi

2 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.99 each

1 Pineapple – $1.19

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

1 pkg Shredded Cheese – $2.59

1 pkg Rice Cakes – $1.49

1 Half & Half – $1.79

1 loaf Bread – $1.49

1 pkg Applesauce Cups – $1.49

4 Avocados – $0.49 each

2 Cucumbers – $0.39 each

1 pkg Fruit & Grain Bars – $1.39

3 dozen Eggs – $0.59 each

2 pkg Frozen Strawberries – $1.95 each

1 lb Butter – $2.88

1 Yeast Packets – $0.89

1 pkg Lasagna Noodles – $1.39

1 pkg Roma Tomatoes – $1.19

1 canister Oats – $2.39

2 bags Sweet Potatoes – $1.99 (I’m using these to make a huge batch of baby food for my 8 month old!)

1 Moo Tubes Yogurt – $1.55

1 pkg English Muffins – $0.99

1 bag Almonds – $5.49

1 gallon Milk – $1.49

1 pkg Spinach – $1.19

1 pkg Flour Tortillas – $1.19 (These didn’t make it into the picture.)

Total: $58.33

Total for both stores: $76.36

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Toast, Eggs, Smoothies, Granola Bars

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Tossed Salads, Fruit/Veggies/Cheese, Cheese Quesadillas, Leftovers

Dinners

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Sliced Oranges

Chicken & Rice, Steamed Broccoli

Lasagna, Homemade Bread, Green Beans

Sweet & Sour Meatballs, Rice, Spinach Salad

Grilled Minute Steaks (from my mom), Steamed Cauliflower, Biscuits

Waffles, Eggs, Fruit Salad

Date night

Gretchen’s $55 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Walmart

2 GoGo Squeeze Blastz – $2.94 each, used 2 $1/1 peelie coupons AND 2 $1/1 Ibotta rebates – $0.94 each after coupons and rebates

1 pkg Great Value Applesauce – $1.43

2 Kevita Drinks – $2.50 each, used $1.10/2 Ibotta rebate – $1.95 each after rebate (My newest obsession! Who else loves these drinks?!!)

1 Oui Yogurt – $1.34, used Free Ibotta rebate – Free after rebate

3.91 lbs Bananas – $1.92

1.72 lbs Apples – $1.70

Used $0.25/1 Ibotta rebate for any receipt

Total after coupons and rebates: $10.58

Aldi

4 cans Green Beans – $0.49 each

1 pkg Green Grapes – $2.33

1 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.99

3 pkg Blueberries – $1.59 each

1 pkg Fruit & Grain Bars – $1.39

1 pkg Spinach – $1.19

1 pkg Frozen Broccoli – $1.19

1 pkg Oven Roasted Turkey Breast – $3.99

5 lbs Potatoes – $1.89

1 pint Grape Tomatoes – $1.79

2 dozen Eggs – $0.58 each

1 bag Gala Apples – $1.49

1 pkg English Muffins – $0.99

1 Yeast Packets – $0.89

1 jar Dill Pickles – $1.29

1 loaf Bread – $1.49

1 gallon Milk – $1.49

2 Cucumbers – $1.29 each

1 Half & Half – $1.79

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

1 can Black Beans – $0.59

1 Cantaloupe – $1.29

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

1 pkg Flour – $1.59

Total: $44.72

Total for all groceries: $55.30

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Oatmeal Muffins, Toast, Scrambled Eggs, Bananas

Lunches

Tossed Salad, Turkey Sandwiches, Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Fruit/Veggies/Crackers, Leftovers

Dinners

Mac & Cheese, Sliced Apples

Sour Cream Chicken Enchilada Skillet, Oatmeal Muffins, Oranges (trying to use these up from last week)

Homemade Cheese Pizza

Beef & Gravy over Noodles, Breadsticks, Cantaloupe

Black Bean Quesadillas, Corn Chips (leftover from our New Year’s Eve party)

Blueberry Pancakes, Eggs, Fruit Salad

Leftovers

Gretchen’s $76 Grocery Shopping Trip and Menu Plan

Dillons Stop #1

5 pkg Black Angus Patties – Marked down to $0.99 each (These are HUGE patties and I was so excited to find these! There is almost a pound of meat in each package!)

4 pkg Sprout Baby Finger Foods – $1.49 each, used $2/2 e-coupon and $0.25/1 Ibotta rebate – $0.92 each after coupon and rebate

2 pkg Back to Nature Cookies – $0.99 each, used 2 $1/1 printable – Free after coupons

1 bag Oranges – Marked down to $0.99

1 Lettuce – $1.49

1 pkg Hamburger Buns – $0.89

1 Kroger Shredded Cheese – $2.49, used $0.70/1 e-coupon – $1.79 after coupon

1 Pure Blends Buttery Spread – $1.99, used $1.25/1 e-coupon – $0.74 after coupon

Used $0.10 Ibotta rebate for any receipt

Total after coupons and rebate: $9.48

Dillons Stop #2

I ran into a different Dillons to see if they had more of the Back to Nature cookies in stock since they other Dillons only had two left (which I bought!) as well as grab the weekend deals! When I went to checkout, I had a TON of issues with the e-coupons not working and the cashier kindly tried to help me, but it was quite the fiasco. I ended up not getting the weekend deals on a couple of the items, but they were items we needed so I ended up buying them anyway.

1 gallon Milk – $1.49

1 pkg Kroger Unbleached Flour – $1.59, used $0.40/1 e-coupon – $1.19 after coupon

1 Betty Crocker Cookie Mix – $0.99 after e-coupon

1 Kroger Powdered Sugar – $1.49

1 Wesson Oil – $2.49

1 bag Hershey Kisses – $5.99, used Free coupon I received in the mail – Free after coupon

2 bags Sugar – $0.99 after e-coupon

6 bags Hershey’s Baking Chips – $0.99 each after e-coupon (Plus one of them was $1.99), used 2 Buy 2, Get 1 Free tearpad coupons – $0.82 each after coupons

4.01 lbs Bananas – $1.96

1 General Mills Reeses Puffs Cereal – $4.49, used Free coupon I received in the mail – Free after coupon

1 Green Leaf Lettuce – $1.49 (The other store was out of Green Leaf Lettuce which is my favorite!)

2 Back to Nature Cookies – $0.99 each, used $1/1 printable – Free after coupons

2 Kroger Peanut Butter – $0.99 each after e-coupon

1 Pure Blends Buttery Spread – $1.99, used $1.50/1 catalina coupon that printed at the other Dillons – $0.49 after coupon

1 Betty Crocker Cake Mix – $1

Total after coupons: $21.47

Aldi

1 pkg Fruit & Grain Bars – $1.39

1 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.99

1 lb Sausage – $1.89

1 pkg Shredded Cheese – $3.39

1 pkg Moo Tubes – $1.55

2 cans Cream of Mushroom Soup – $0.49 each

1 pkg Spaghetti – $1.45

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

1 lb Oven Roasted Turkey Breast – $3.99

1 pkg Applesauce Cups – $1.49

2 dozen Eggs – $0.58 each

2 pkg Grape Tomatoes – One of these rang up at $2.89 and the other one as $1.29. I thought I grabbed both of the ones on sale but I guess I didn’t. 🙁

1 pkg Frozen Peas – $0.79

1 pkg Frozen Broccoli – $1.19

2 Cucumbers – $0.89 each

1 pkg Greek Yogurt – Marked down to $0.99

1 Half & Half – $1.79 each

1 bag Apples – $1.79

1 pkg English Muffins – $0.99

2 pkg Blackberries – $0.99 each

1 loaf Bread – $1.49

Total: $45.12

Total for all stores: $76.07

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, English Muffins, Eggs, Bananas, Oatmeal Spice Muffins

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Turkey Sandwiches, Tossed Salad, Meat/Cheese/Crackers, Fruit, Veggies, Hard Boiled Eggs, Leftovers

Dinners

Grilled Hamburgers, Tater Tots, Steamed Veggies

Chicken & Gravy over Noodles, Oatmeal Spice Muffins, Steamed Corn

Garlic Lamb Meatballs, Biscuits, Green Beans

Biscuits & Gravy, Eggs, Fruit

Spaghetti, Homemade Bread, Steamed Peas

Cheese Pizza, Breadsticks

Out to eat, Cake (for my son’s birthday)

Gretchen’s $65 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Dillons

2 Keebler Minis Crackers – $1.49 each, used 2 $0.75/1 Ibotta rebates and $1/2 Checkout 51 rebate – $0.25 each after rebates

2 Welch’s Fruit Snacks – $0.99 each, used 2 $0.50/1 Checkout 51 rebates – $0.49 each after rebates

1 Ruffles Chips – $1.49 after e-coupon (no longer available)

2 Kraft Salad Dressings – $0.99 each

2 Green Leaf Lettuce – $1.29 each

1 bag Oranges – Marked down to $0.99

1 bag Green Peppers – Marked down to $0.99

2 boxes Reeses Puff Cereal – $1.79 each, used $1/2 e-coupon – $1.29 each after coupon

2 Ore-Ida Frozen Potatoes – $0.99 after e-coupon (no longer available)

2 boxes Back to Nature Cookies – $0.99 each

Used $0.10 Ibotta rebate for receipt

Total after coupons and rebates: $16.56

Dillons

I ran into a different Dillons to see if they had any markdowns and got a great deal on ground lamb! Any ideas on what to do with this? Can I use it just like ground beef?

2.45 lbs Bananas – $1.20

5 lbs Ground Lamb – $0.49 each

Total: $3.65

Aldi

2 dozen Eggs – $0.58 each

1 pkg Frozen Chicken Breasts – $5.99

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

1 pkg English Muffins – $0.99

1 pkg Cinnamon Applesauce Cups – $1.49

2 cans Cream Soup – $0.49 each

2 Half & Half – $1.79 each

1 gallon Milk – $1.49

1 Pineapple – $1.29

1 lb Oven Roasted Turkey Breast – $3.99

1 pkg Chocolate Chips – $1.29

1 pkg Flour Tortillas – $1.19

3 Cucumbers – $0.89 each

1 pkg Grapes – $2.37

1 pkg Moo Tubes – $1.55

2 Yeast Packets – $0.89 each

1 pint Grape Tomatoes – $1.79

1 pkg Dried Apricots – $2.79

2 pkg Shredded Cheese – $2.59 each

1 bag Apples – $1.49

Total: $44.95

Total for all groceries: $65.16

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal, Eggs, English Muffins, Fruit, Bagels from Panera (after church)

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches/Fruit, Turkey Sandwiches/Chips, Crackers/Cheese/Veggies, Tossed Salad, Yogurt/Applesauce/Turkey/Crackers, Leftovers

Dinners

Cheese Pizza, Breadsticks

Spaghetti, Green Beans, Freezer Biscuits

Sour Cream Enchiladas, Steamed Veggies

Dinner from a friend (My friend texted and said she is bringing us dinner! I’m pretty spoiled!)

Grilled Chicken, Tater Tots, Pineapple

Vegetable Soup, Homemade Bread

Out to eat (using coupons)

Gretchen’s $69 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

Dillons

3 pkg Kroger Shredded Cheese – $1.77 each

1 bag Flour – $1.59

2 pkg Frozen Broccoli – $1 each

1 pkg Ritz Crackers – $1.99

3.21 lbs Bananas – $1.57

2 bag Kroger Tortilla Chips – $1.49 each

2 pkg Jello Pudding – $1 each

1.24 lbs Tomatoes – $2.10

2 bags Apples – Marked down to $0.99 each

2 Lettuce – $1.29 each

1 lb Ground Beef – $3.49

Total: $27.59

Aldi

1 pkg Refrigerated Pie Crust – $1.39

1 box Jiffy Corn Muffin Mix – $0.47

1 box Cake Mix – $0.85

2 lbs Butter – $2.29 each

2 cans Pineapple Chunks – $0.95 each

3 cans Corn – $0.47 each

1 can Cream Corn – $0.49

1 Unsweetened Applesauce – $1.89

2 cans Mandarin Oranges – $0.79 each

2 cans Pumpkin – $0.79 each

1 bag Asparagus – $1.39

1 pkg Flour Tortillas – $0.99

l bag Sugar – $1.15

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

1 bag Chocolate Chips – $1.89

1 lb Sausage – $1.89

1 Sour Cream – $0.89

2 dozen Eggs – $0.58 each

1 lb Oven Roasted Turkey Breast – $3.99

1 bag Powdered Sugar – $0.95

1 box Fruit & Grain Bars – $1.49

1 bag Oyster Crackers – $0.79

1 bag Frozen Peas – $0.79

2 cans Cream of Mushroom Soup – $0.49 each

1 pkg English Muffins – $0.99

2 Seedless Cucumbers – $0.89 each

1 galoon Milk – $1.79

Total: $41.43

Total for both stores: $69.02

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cinnamon Rolls, Toasted English Muffins, Eggs, Leftover fruit and yogurt

Lunches

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Cheese Quesadillas, Tossed Salad, Turkey Sandwiches, Leftovers

Dinners

Nacho Bar (We’re having friends over and I’m providing the chips, tomatoes, salsa, olives and lettuce. They are bringing the rest of the stuff!)

Thanksgiving with my parents (I’m bringing Apple Pie, 5 Cup Salad, Pumpkin Bread, Cinnamon Bread, Cheesy Corn Casserole and Toll House Pie.)

Upside Down Pizza, Breadsticks, Tossed Salad

Beef Enchiladas, Chips, Steamed Peas

Waffles, Eggs

Out to eat for my son’s birthday dinner

Leftovers