MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: From My Kitchen

A double batch of Baked Oatmeal, coconut oil from Amazon, & I changed my mind on Fetch Rewards

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

If you’ve been around here for awhile, you know how much we love Baked Oatmeal. My kids would eat it for breakfast every single day! And Jesse loves it, too.

So I made another double-batch of it this week — hoping that it would last more than a few days! Well, I think I may have to start quadrupling this recipe at the rate these people can eat it! 🙂

So many of you have asked how you serve Baked Oatmeal. We just scoop it out of the pan into bowls and top it with milk — like cereal. It’s too crumbly to eat like bars but it’s a different consistency than granola or oatmeal.

I guess you’ll just have to try it out to see what I mean, if you’re curious! 🙂

You can dress it up by mixing into different flavors — such as nuts or fruit or dried fruit or chocolate chips. My family loves it plain, but I’d love to hear if you have a fun way to serve it!

I’ve also gotten a lot of questions about what kind of oats to use. Honestly, you can use any kind of oats you’d like — rolled oats, old-fashioned oats, gluten-free oats, quick oats. They all work!

My favorite are rolled oats or old-fashioned oats, but I promise you that any kind of oats will work! So just use what you have!

To see how easy it is to make a double batch of Baked Oatmeal, watch my video above. (And you can subscribe to my YouTube channel here if you’re interested in watching other shopping haul videos, recipe videos, and more money-saving videos!)

I also bought coconut oil this week since we were out. Only, I totally didn’t get a great deal on it. For some reason, I was messed up on my ounces and was thinking this was going to be a tub twice the size of this one.

So I spent $8.49 for this small tub. But oh well! Live and learn — it’s much less expensive to buy coconut oil from Walmart or Aldi or even just the grocery store. (Anyone have a great source for really inexpensive coconut oil that is high quality? I’d love to know!)

I bought these specifically because I want to make these Coconut Oil Fat Bombs. Have you tried them before?

By the way, I use my Swagbucks credit to earn free Amazon gift cards to use toward purchases like this. It’s pretty easy to earn at least $20 to $25 in free Amazon gift cards every month, just by doing simple activities every day.

You don’t need to refer anyone to earn this amount. However, if you have friends who would be interested in earning free gift cards from Swagbucks gift, be sure to use your referral link to invite them so you can earn even more!

That said, even though I did use free Amazon gift cards to purchase this coconut oil, I’m still subtracting the amount I “paid” from my $70 Grocery Budget total. The reason is that I want to keep this as relatable and doable as possible for you all.

I don’t want anyone to feel frustrated that I can stick with a low grocery budget, but the reason I can is because I’m a blogger and get more referral credit to companies as a result. 🙂

I Changed My Mind About Fetch Rewards

One of my readers recommended that I sign up for Fetch Rewards and a few days ago I said I didn’t like it as much as I like Ibotta. (I also sporadically use Checkout 51… though I find that it’s harder to earn $$ on Checkout 51 just because I don’t buy many things that they have offers for.)

Well, some of you piped in and gave me some great tips on how to use it better. I discovered that you can scan every single one of your receipts and, even if there’s not a participating offer on the receipt, you’ll still get at least 200 or so bonus points (that’s about $0.20). It looks like you can literally scan any receipt — or at least any receipt for groceries!

Plus, if you purchase any participating brand, you’ll get points. I thought you had to purchase a certain amount of products for the points to count. But nope, the points count regardless!

The other thing I love about Fetch Rewards is that you just scan your receipt. You don’t have to scan any barcodes from products.

And if you use coupons, they don’t count those off your point total! Plus, when you scan your receipt, they automatically detect whatever products you purchased that qualified. It’s a lot quicker than Ibotta or Checkout51!

So my advice is to go ahead and sign up for it and start scanning your receipts. Even if you only earn a few dollars per month, that’s still something!

I’ll continue to test it out and keep you posted! I’m hopeful that I can earn enough from it to “buy” a $5 to $10 Amazon gift card each month that I can use to buy more groceries and stretch my grocery budget a little bit more!

Have you signed up for Fetch Rewards yet? If not, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points (worth $2).

This Week’s Totals So Far

Total spent so far this week: $37.44

Total left to spend: $32.56

Rebates: $0.25 for submitting a receipt to Ibotta

(I also did a big Kroger shopping trip today — I hope to post about that trip tomorrow. But here are the totals as of Thursday.)

This Week’s $70 Menu Plan & Kroger $29 Shopping Trip

This $70 Grocery Budget for a family of 5 is SO inspiring! She even shares her menu plan each week!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I was super excited to find eggs marked down at Kroger yesterday! We love eggs — fried, scrambled, hard-boiled, egg casserole, you name it! I bought six dozen — enough to last us at least three weeks!

I also stocked up on the Johnsonville Brats for just $1.99 per package — these will be great for grilling out! I’m trying to slowly stock our freezer with meat that will be great for grilling so we can have friends over for some impromptu cookouts this summer!

Here’s everything I bought…

Monday Kroger Shopping Trip — $29.85

Always Ask for a Raincheck!

They were out of the Townhouse and Club crackers that were supposed to be just $0.99 per box with the digital coupon, so I got a raincheck so I can get 5 boxes as soon as they are back in stock. If your store is out of something, always go to guest services and ask for a raincheck! It just takes a minute and it means you don’t have to miss out on the deal!

For more details on my shopping trip, watch my video above. (And you can subscribe to my YouTube channel here if you’re interested in watching other shopping haul videos, recipe videos, and more money-saving videos!)

Have You Signed Up for Fetch Rewards?

One of my readers recommended that I sign up for Fetch Rewards because I bought Oscar Mayer products. I’m still checking Fetch Rewards out and, so far, I don’t like it as much as I like Ibotta. (I also sporadically use Checkout 51… though I find that it’s harder to earn $$ on Checkout 51 just because I don’t buy many things that they have offers for.)

But I’m going to test it out and keep you posted! Have you signed up for it yet? If not, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points (worth $2).

This Week’s Super Simple Menu Plan

This menu is subject to change a little if I find some great deals or markdowns! 🙂

Breakfasts

Fried/Scrambled Eggs, Baked Oatmeal, Fruit, Toast

Lunches

Ham Sandwiches, Ma & Cheese, Chips/Salsa, Fruit, Veggies, Leftovers, Eggs, Yogurt, Salad

Snacks

Marked Down Yogurt, Fruit, Slab Apple Pie (from the freezer — we served this when we had guests last week and had some leftovers)

Dinners

Monday — Dinner Out at The Cheesecake Factory (our realtor gave us a gift card as a thank you when we bought our house and we saved it to use for summer break!)
Tuesday — Ham Sandwiches, Chips, Salsa, Apples (Jesse and Kathrynne are going to be gone this night.)
Wednesday — Grilled Brats, Corn on the Cob, Grilled Peppers, Cantaloupe
Thursday — Haystacks
Friday — Breakfast for dinner: Waffles, Eggs, Sausage
Saturday — Leftover Pizza (I froze some of the leftover pizza from our dinner with guests last week!), Veggies
Sunday — Snack-y Dinner (fend for yourself — cereal, leftovers, etc.)

Freezer Cooking to Do: WafflesBaked Oatmeal

Total spent so far this week: $28.95

Total left to spend: $40.15

Rebates: $0.25 for submitting a receipt to Ibotta

Hospitality on a $70 Budget + GREAT deals at Kroger this weekend!

You can show hospitality even on a small grocery budget! This post is so inspiring!!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

One of the best parts of this $70/week grocery budget challenge is not that we’re saving a few hundred dollars every month (though I’m stoked about that!) nor is it the fact that I’ve been re-invigorated to fill our freezer with food (we currently have close to 15 meals in there and I’m slowly adding to the stash every week!).

The best part is that buying ahead and stocking up on the sales and markdowns and being more of a strategic shopper means we have a lot more food at our house at any one given time — which means that spontaneous hospitality is so much easier to pull off!

Wednesday morning, I had the idea to invite a mom and her four kids over for dinner. She just recently moved to the area with her kids and I well remember what a big move like that is like!

I looked in our fridge and cupboards and realized I had just bought 7 pounds of marked down meat the day before, plus I had corn on the cob, marked down potatoes, and some frozen broccoli.

So we invited her family over plus two other families from church. I texted everyone and said that I was just making what I already had on hand. It wouldn’t be anything fancy, but we’d love to have them!

We ended up having 18 people for dinner — and we had plenty of food! Meatballs, mashed potatoes, corn on the cob, roasted broccoli, and the other women offered to bring salad, mac and cheese, and fruit.

It was simple, it was inexpensive, and it was an evening of laughter, great conversation, and games.

Hospitality doesn’t have to require a lot of extra time or special ingredients. It doesn’t even mean you need to spend more $$ to pull off.

Hospitality is about welcoming people into your real life and bringing your real, imperfect selves to the table. It’s about saying, “Welcome! I want to share what we have with you. Come as you are and pull up a chair!”

While I was working on making food for our guests on Wednesday, Kaitlynn made two dinners’ worth of Spaghetti Casserole. We just made up the recipe using pasta we had gotten marked down, cheese I got on sale, pasta sauce I got from Aldi, ground sausage I got marked down, and cottage cheese I had gotten marked down and had frozen.

Kroger has some GREAT sales this weekend! Download their digital coupons (they are good through Monday evening) to get Seedless Watermelon for just $1.99 each (you can purchase up to 5 watermelon in one transaction at this price).

They also have Kroger Ice Cream Sandwiches and Fruit Bars for just $0.99 per box with the digital coupon (you can get up to 5 boxes in one transaction at this price).

I got the watermelon to take to a picnic we’re attending tonight where we’re supposed to bring enough of a side dish to feed 15 people and I got the ice cream sandwiches for tomorrow evening since we’re having two families over for pizza!

My total for the 5 boxes of bars/ice cream sandwiches + the watermelon was $9.49 — bringing my grand total for this week in grocery expenditures to $68, $2 under my $70 grocery budget!

Total spent so far this week: $68 (Yes! $68 even!)

Total left to spend: $2

Rebates: $1.50 Ibotta rebate for buying the 2 Fage yogurts, $0.25 Ibotta rebate for submitting my receipt, + a second $0.25 Ibotta rebate for submitting another receipt.

See our $70 menu plan for this week. See all my posts about our $70 grocery budget here.

Over 25 Frugal & Healthy Snack Ideas for Kids

Julie wrote in with this great question:

I’m looking for advice on how to keep healthy snacks in stock for kids without breaking the bank? It’s so much easier to buy processed foods for them but I hate doing it. They love fruits and veggies but go through them so quickly that I am restocking often, which isn’t always feasible. Any helpful suggestions? Thank you!

Keeping healthy snacks in stock doesn’t have to be expensive, especially when you think outside the box and get creative! I personally save on healthy snacks by frequenting ALDI, shopping the markdowns at Kroger, making snacks from scratch, and keeping things simple.

If you’re looking for some really specific tips and snack ideas, check out this GREAT list that our readers helped put together in a recent Facebook post!

Practical Tips & Tricks

1. Snack planning. This is similar to meal planning, but with snacks! Try to buy the exact amount needed per week and plan your snacks around what’s on sale that week to make your money go further. There is always some sort of produce on sale for $1 or less. Stock up on whatever is cheapest each week. Most things will keep for several weeks in the fridge.

2. Choose a mixture of produce styles. Start with fresh fruit and vegetables and once that’s gone, move on to canned or frozen for the rest of the week. Bananas, cuties, celery, and baby carrots tend to be inexpensive favorites. Frozen fruit can go into a smoothie, a small bowl of oatmeal, or yogurt.

3. The freezer is your friend. Freezing fresh in-season strawberries, blueberries, and other fruits and vegetables is often cheaper than buying frozen. If your garden has a surplus or there’s a great sale at the grocery store, stock up and freeze them! You can also make double batches of healthy snack bars or cookies and freeze them for later.

4. Set limits. Limit snack portions and plan out designated snack times — maybe only offer an afternoon snack between lunch and dinner. Cut up and prepare kid-friendly snack portions and keep the snacks where kids can reach it. Let them choose the snack(s) they’d like during the designated time. Refrigerated stuff like yogurt or fruit cups can go in fridge bins and dry snacks like baggies of pretzels, crackers, or graham crackers can go in a reachable basket in the pantry.

5. Shop at ALDI. We love Aldi around here! It has saved us thousands of dollars over the years and they have great prices on produce and kid-friendly snacks.

6. Shop at Kroger. Kroger is a large retail grocery store chain that is well-known for offering great weekly in-store sales and clearance prices. Every store is different but most are pretty generous in how they will mark down soon-to-be expiring dairy products, produce, bakery products, and meat. It seems like most markdowns occur the morning of the new sale week so if the circular goes Wednesday to Tuesday, try shopping Wednesday morning and look for the yellow clearance tags!

7. Shop at Sam’s Club or Costco. If you buy in bulk, you can find some incredible deals at warehouse stores. Once you get it home, freeze whatever you won’t be using in the next week. And be sure to divvy things into portions, like creating snack bags of sunflower seeds and raisins!

8. Shop at Grocery Outlet. If you are lucky enough to have a Grocery Outlet near you, you’ll find brand-name groceries and farm fresh produce at up to 40-70% off conventional retail prices!

9. Shop at a scratch and dent grocery store. You can often get high end protein bars, canned fruit, beef jerky, etc. for pennies compared to the local grocery store.

10. Try the local produce store. Your local produce store can be amazingly cheap with slightly imperfect vegetables and fruits.

11. Garden. See if there’s a community garden in your area or plant one in your backyard. Can, freeze, or dehydrate what you grow and you can enjoy the fruits of your labor year-round!

12. Add protein. Try adding a protein to the snack so it will be more filling. Pair veggies with hummus or ranch dressing. Serve apples or pears with peanut butter. Add cheese slices next to some pretzels or crackers. Don’t Waste The Crumbs has lots of great savory and sweet hummus recipes if you want to make your own!

Easy Snack Ideas

13. Smoothies. Smoothies are a frugal and easy way to get a daily dose of fruits and veggies in! This Pick-Me-Up Smoothie is delicious. If you make smoothies for breakfast, make extra and pour it into popsicle molds. Kids LOVE these healthy popsicles!

14. Breakfast as a snack. We LOVE breakfast foods around here — especially when it’s made ahead of time and ready in the freezer! Bowls of cereal, oatmeal, pancakes, and waffles make great after-school snacks.

15. Yogurt with granola or fruit in it. And did you know how easy and frugal it is to make yogurt in the crockpot?

16. Dried fruit and nuts. Buy or put together trail mixes that have nuts, seeds, and dried fruit in them. If you have a Sam’s Club or Costco membership, you can get the dried fruits and nuts at a much better price.

17. Thomas’ mini whole wheat bagels with cream cheese. These go on sale about once a month for $1.50 at many grocery stores. They last in the fridge for a month or you can stock up while they’re on sale and freeze them for later.

18. Sandwiches. Sandwiches can be a great filling snack. If you have a Jimmy John’s nearby, you can often buy their day old bread for only $0.50 per loaf. Small subs are a great middle of the afternoon pick-me-up. You also can’t go wrong with good ole peanut butter & jelly!

19. Hard-boiled eggs. Kids can eat them as-is or you can use them to make deviled eggs for a filling and cheap snack. Don’t forget how easy these are to make in the Instant Pot!

20. Block cheese. Cut up your own block cheese into cubes or sticks. When you buy the larger blocks, it can be a lot less expensive.

21. Healthy cookies. Homemade breakfast cookies are great for busy mornings or afternoons. You could also try a breakfast cookie made of fruits, like this recipe.

22. Homemade muffins and granola/breakfast bars. Make pumpkin muffins, protein muffins, and granola bars throughout the month. Check out paleo snacks on Pinterest for breakfast bar recipes.

23. Energy bites. This Homemade Freezer-Friendly Energy Bites recipe is a family favorite. These are SO easy to make ahead of time, pop in the freezer, and have ready when you need a snack!

24. Freeze grapes for a yummy treat.

25. Popcorn. Buying popcorn kernels is often cheaper than buying microwaveable boxed popcorn. Make popcorn from kernels with an air popper, on the stovetop, or in a brown bag in the microwave. Drizzle with olive oil or butter and toss with salt. It is fast, wholesome, and cheap.

26. Tortilla chips with guacamole or salsa. This is one of our favorite snacks to grab at ALDI.

27. String cheese.

28. Unsweetened applesauce.

Looking for more ideas?

What other suggestions do you have for Julie? I’d love to hear in the comments below!

My $30 Kroger Stock-Up Shopping Trip (I got great deals on laundry detergent and barbecue sauce!)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Kaitlynn had her end of school Awards Day all morning on Tuesday morning, so I didn’t get any freezer cooking done. But I did find some great deals at Kroger!

I was going to do the Buy 4, Get $4 Off Deal, but I only had 3 ALL laundry detergents and our store didn’t have the the razors I was going to buy, so I hopped onto KrogerKrazy.com on my phone in the store to see if there were any new deals that had popped up since the last time I checked.

And low and behold, there was a hot tip about how Kraft barbecue sauce was marked down (for one day only!) to just $0.25 each when you buy 4 participating items — no coupons needed!

So, of course, I grabbed some of them up! I decided to get 5 bottles because I think that will last us for at least 3-5 months.

Note to self: Always remember to check KrogerKrazy.com when I’m in-store so I don’t miss a hot deal tip!

Kroger Shopping Trip — $30.04

  • 2 lbs. Ground Turkey — marked down to $2.09 each
  • 4 pears — marked down to $0.99
  • 5 apples — marked down to $0.99 each
  • 3 jars of Oui yogurt — marked down to $0.59 each
  • 2 Dreaming Cow Grassfed yogurt — marked down to $0.59 each
  • Eggs — $2.79
  • 1 bottle of nail polish remover — $1
  • 1 gallon milk — $2.79
  • 5 lbs. of sausage — marked down to $1.69 each
  • 5 bottles of Kraft Barbecue Sauce — $0.25 each when you buy 4 participating items (offer no longer valid)
  • 3 bottles of ALL laundry detergent — $1.99 each when you buy 4 participating items (offer no longer valid), Used 2 $1/1 all Product printable
  • + $1/1 digital coupon (no longer available) = $0.99 each after sale and coupons
  • Total with tax: $30.04

Total spent so far this week: $58.51

Total left to spend: $11.19

Rebates: $1.50 Ibotta rebate for buying the 2 Fage yogurts, $0.25 Ibotta rebate for submitting my receipt, + a second $0.25 Ibotta rebate for submitting another receipt.

See our $70 menu plan for this week. See all my posts about our $70 grocery budget here.

This Week’s $70 Menu Plan + Saturday’s Kroger Stock-Up Shopping Trip

This $70 Grocery Budget Challenge for a family of 5 is SO inspiring!! Follow along for all kinds of great menu planning ideas and savings tips!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I had every intention of getting these Southwest Rollups done for Friday’s Freezer Cooking post. But alas I productively procrastinated on them and didn’t get them done before I had to get that post done.

But I did get them done! We had one pan for dinner that night and I put two bags of rollups in the freezer.

This is such a simple, frugal, and delicious recipe that we have loved for YEARS.

In fact, it would be fascinating to see how many of these I have made over the years. It’s probably an insane number! 🙂

Fun fact: This was a recipe that Jesse’s family loved and I love that it’s become one of our family favorites. These make such great quick lunches or snacks!

The freezer is filling up!! We currently have 9 dinners, 3 breakfasts, and 2 desserts in there. I’m aiming to have 30 meals in here by the end of June. We’ll see!

Kroger has been having fantastic Saturday only sales in recent weeks.

I was thrilled with the butter and water sale — two items that we use a lot!

You could buy up to 5 packs of butter for $1.99 each with the digital coupon — so, of course, I bought 5! We will stick these in the freezer and they should hopefully last us for two months (we usually use about 2 to 2 1/2 sticks of butter per week).

And I bought 3 cases of water — I found out later that the 32-packs were included in this sale. But they weren’t marked as such at our store, so oh well! We usually wash and re-use water bottles at least a few times before tossing them so this should (hopefully) last us all summer and will be so handy for time at the pool and road trips and other summer adventures!

Kroger Shopping Trip — $28.47

  • 5 packages of Kroger butter — $1.99 each with Saturday Digital Coupon offer
  • 3 cases of water — $1.99 each with Saturday Digital Coupon offer
  • 1 Larabar — FREE Friday Digital coupon offer
  • Chocolate syrup — $1.59
  • Disposable bowls — $2
  • 1 yogurt — marked down to $0.29
  • 2 Fage yogurts — marked down to $0.49 each (got $0.75 back per yogurt — Ibotta rebate)
  • 2 bags of apples — marked down to $0.99 each
  • 12 ears of corn — 4 for $0.99 each
  • 1 organic cauliflower — $0.99 each
  • Total with tax: $28.47

We had our Community Group (four other families) over for an Ice Cream Social. We provided bowls, cups, napkins, and spoons and chocolate syrup and cookies. Two families brought toppings and two families brought ice cream and we had a great get-together that was super simple and inexpensive for everyone!

Silas made some Homemade Oobleck last night and the kids had so much fun playing with it. This would be a great frugal fun activity for summer.

This morning, Silas and I made Homemade Pizza Dough on Facebook Live. I had planned to make a double batch and freeze half of it, but I realized that we were getting down the bottom of the flour jar. So we just made one pizza crust.

This boy loves helping me in the kitchen — and he just better and better at cooking and baking!

I hadn’t made dough on our new kitchen table until today. I wasn’t sure how it would clean up, but I’m so happy to say that it wiped right off. I continue be so happy that we chose this table for our kitchen. I just love how sturdy it is and how easily it cleans up!

Silas helped me knead the dough and I taught him what dough should feel like when it’s ready.

We couldn’t find our pizza pan and I’m guessing that somehow it disappeared in the move or that Kaitlynn may have confiscated it for some craft project and I just haven’t discovered it yet (she’s always making all sorts of crafts and projects and I try to encourage it as much as possible, thought I do sometimes have to tell her that my kitchen pans aren’t up for grabs — especially if they are going to get destroyed in the process of her experimentation! ;))

Silas made the pizza entirely by himself — from rolling out the dough, to putting on the sauce, to thawing the chicken from the freezer, to grating the cheese, to pre-heating the oven.

I only had to give a tiny bit of coaching! I am so excited with just how capable my kids are becoming and how much all those years of letting them help me in the kitchen had paid off!

Silas’ finished pizza! This will be our dinner tonight. Yum!

You can watch us make the Pizza Dough live in the video above.

This Week’s Super Simple Menu Plan

This menu is subject to change a little if I find some great deals or markdowns! 🙂

Breakfasts

Cereal, Baked Oatmeal, Eggs, Fruit, Toast

Lunches

Ham & Cheese Sandwiches, Chips, Fruit, Veggies, Capri Sun, Cream Cheese Blueberry Muffins, (for the kids) Leftovers, Eggs, Yogurt, Pita Pocket Sandwiches, Salad (for me & Jesse)

Snacks

Whatever I Find on Sale/Marked Down (That works for snacks!), Ice Cream (our friends left the rest of the ice cream at our house from the ice cream social!), Yogurt, Cereal, Fruit, Popcorn

Dinners

Monday — Homemade Chicken Salsa Pizza, Apples
Tuesday — Spaghetti Casserole, Peas, Naan
Wednesday — Meatballs, Corn on the Cob, Homemade French Fries
Thursday — Haystacks
Friday — Picnic at Kathrynne’s School — we’re supposed to bring enough of a side dish to feed 15 people — I’m thinking of doing Make Ahead Mashed Potatoes since those always seem popular at potluck style dinners and I have all those potatoes that I got marked down. I may change my mind depending upon what markdowns I find.
Saturday — Takeout Pizza (we’re having friends over for dinner but we’re going to be gone all day long so I’m keeping it crazy simple!)
Sunday — Snack-y Dinner (fend for yourself — cereal, leftovers, etc.)

Total spent so far this week: $28.47

Total left to spend: $41.53

Rebates: $1.50 Ibotta rebate for buying the 2 Fage yogurts, $0.25 Ibotta rebate for submitting my receipt