MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: From My Kitchen

Cake Mix Bars, Turmeric Milk, & This Week’s $70 Menu Plan

This $70 weekly grocery budget is impressive for a family of 5!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Kroger had some more weekend deals that were worth picking up this past Saturday. (Psst! If you loaded the Ketchup or Mayo coupons onto your card, Kroger extended the date on those through June 30, 2018!)

Saturday Kroger Shopping Trip — $24.36

  • 1 bag of limes — marked down to $0.99
  • 2 cantaloupe — marked down to $0.99 each
  • 1 bag of peppers — marked down to $0.99
  • Eggs — $1.09
  • Pickles — $1.49
  • 5 packages of Hillshire Farms Sausage — $1.88 each with the Weekend Digital Coupon Deals
  • Milk — $2.69
  • 2 Fage yogurts — marked down to $0.59 (got $0.75 back per cup from Ibotta making them essentially “free + overage” after rebate)
  • 2 bottles of Heinz Ketchup — $0.99 each with the Weekend Digital Coupon Deals
  • 1 jar Mayo — $0.99 with the Weekend Digital Coupon Deal
  • 3 boxes of Aunt Jemima pancake mix — marked down to $0.99 per box (these were on the Scratch & Dent table at Kroger) — I bought these so we can have our friends over for more Breakfast for Dinner nights after going to pool! We did this last week and it was such a hit & I’m hoping it will work out again this week, too!
  • Total with tax: 24.36


So many of you asked for the “Unhealthy Cake Mix Bar Recipe” that I mentioned Kathrynne was going to be making. These were so yummy — and turned out beautifully!

Get the recipe here.

In healthier news, I have been making a cup of Turmeric Milk (or tea or whatever you want to call it) every day. This stuff is so good — and so good for you!

I hit the jackpot of great markdowns today at Kroger! Here’s what I got:

Tuesday Kroger Shopping Trip — $20.22

  • 3 packages of Frigo Cheese — $1.99 each when you purchase 6 participating items, used $0.75/1 Kroger Digital Coupon, used 2 $0.75/1 Frigo Cheese coupons = $1.24 each after coupons
  • Bananas — marked down — $0.87
  • Bag of 3 cucumbers and a pepper — marked down to $0.99
  • Big bag of clementines — marked down to $0.99
  • 4 bottles of Cream Soda — marked down to $0.39 each (+ I got a 10% off discount at checkout on these — not sure why, but I’ll take an additional $0.14 off!)
  • 3 boxes of cereal — marked down to $1.19 each
  • 2 bottles of Organic Agave nectar — marked down to $1 each
  • 1 Lifeway Kefir cup —marked down to $0.89
  • 2 yogurts — marked down to $0.39 each
  • 4 yogurts — marked down to $0.49 each
  • 3 bags of Mrs. Cubbinson’s Croutons — $0.89 each when you buy 6 participating items, used 1 $1/2 coupons (+ submitted for $0.25 Ibotta rebate per bag)
  • Total with tax: $20.22

This Week’s Simple Menu Plan

This menu is subject to change a little if I find some great deals or markdowns! 🙂

Breakfasts

Fried/Scrambled Eggs, Baked Oatmeal, Cereal, Fruit, Toast, The Best Ever Bran Muffins

Lunches

Mac & Cheese, Cereal, Cheese/Crackers, Fruit, Veggies, Leftovers, Eggs, Yogurt, Salad

Snacks

Marked Down Yogurt, Fruit, Ice Cream Bars, Cheese/Crackers, Granola Bars

Monday: Peppers/Onions/Sausage over rice, Fruit

Tuesday: Chicken Broccoli Rice Casserole, Fruit

Wednesday: Grilling out — Sausage & Corn on the Cob, Fruit

Thursday: Dinner out with my parents (they are coming into town for a day!)

Friday:  Ziti (from the freezer), Peas, Fruit

Saturday: Breakfast for Dinner: Pancakes, Bacon, Scrambled Eggs, Fruit

Sunday: Snack-y Dinner

Total Spending So Far This Week

Total spent so far this week: $44.58

Total left to spend: $25.42

Rebates: $2.50 for submitting a receipt to Ibotta & buying the Fage yogurt and croutons, $0.37 back from Fetch Rewards for scanning two receipts (If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points = worth $2.)

I found the clearance cart at Big Lots + Aldi & Kroger shopping trips & our menu plan!

Check out this shopping haul from ALDI, Kroger, and Big Lots -- all on a $70 weekly grocery budget!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I’ve got LOTS of great deals to report to you today! Buckle your seat belt, this might be a l-o-n-g post!

Saturday Kroger Shopping Trip — $15.66

Kroger had a Saturday Only Sale where you could get Smithfield Bacon for just $2.99 per package with the digital coupon. There was a limit of 5 packages and you better believe we took advantage of the deal and got 5 packages… because, BACON! 🙂

Tuesday Big Lots Shopping Trip — $3.47

After scoring the great deal on bread at Big Lots, a few of you told me that I needed to check for the Clearance Cart at Big Lots… and you said that you’ve found some amazing deals in it! Well, I checked when I went today and I found it — and these crackers were in it for just $0.25 per package!

I also grabbed some Krusteaz pancake mix for $2.25 since we kind of last-minute invited friends to go to the pool with us tonight and then come back to our house for Breakfast for Dinner and Games.

I’m not sure if that’s a good price on pancake mix (I usually make mine, but it was less expensive and easier for me today to just buy it), but I thought it was a pretty decent deal and I’ve heard that that pancake mix is really good.

Big Lots tip: Be sure to sign up for a BuzzRewards card. You are supposed to get a $5 off $15 coupon for every three shopping trips. I’m excited to see if this actually works — because that could be a great way to stretch our budget a little bit more!

Tuesday Aldi Shopping Trip — $17.80

  • 5 packages of strawberries — $1.29 each (we’re using 4 cartons of these for our Breakfast for Dinner with friends tonight)
  • Cantaloupe — $1.49
  • Pancake Mix — $1.49 (I grabbed a second box of pancake mix just to be sure we have plenty for Breakfast for Dinner tonight!)
  • Pure Maple Syrup — $5.99
  • 5 ears of Sweet Corn — $0.25 each

Total with tax: $17.80

Today is the last day of the Kroger Buy 5, Get $5 Off Sale, so I wanted to stop by and get a few more items before the sale ended. Here’s what I got:

Tuesday Kroger Shopping Trip — $20.84

  • 2 bags of apples — $0.99 each
  • 2 bags of avocados — $0.99 each
  • Goldfish crackers — $0.99 when you buy 5 participating items
  • 1 gallon Whole Milk — $2.69
  • Suave Kids Bodywash — $0.99 when you buy 5 participating items, used $0.75/1 Kroger Digital coupon = $0.24 after coupon
  • Suave Bodywash — $0.99 when you buy 5 participating items
  • Cascadian Farms Cereal — $2.49 each when you buy 5 participating items, used 2 $1/1 Cascadian Farms cereal coupons = $1.49 each after coupons
  • 5 boxes of Nature Valley Bars — $1.79 each when you buy 5 participating items, used $0.50/1 Kroger Digital coupon, used 2 $0.50/2 Nature Valley coupons + got a $3 catalina for buy 5 boxes = that’s like paying $0.89 per box after the coupons, sale, and Catalina (which I’ll use on my shopping trip on Thursday or Friday to help lower that grocery bill!)

Total with tax: $20.74 + I got a $3 catalina to use on my next shopping trip!

It’s been awhile since I’ve done a Catalina Deal, but when I saw this Nature Valley deal, I knew I had to do it. These will make for great snacks to take with us to the pool! Remember, the Buy 5, Get $5 Off sale ends tonight. So if you want to get in on this deal, hurry out to your store before midnight!

(Also, the best deal is to buy the crunchy bars — there are 12 per box. But we decided to try a few different kinds, just for fun!)

This Week’s Simple Menu Plan

This menu is subject to change a little if I find some great deals or markdowns! 🙂

Breakfasts

Fried/Scrambled Eggs, Baked Oatmeal, Cereal, Fruit, Toast

Lunches

Mac & Cheese, Cereal, Chips/Salsa, Fruit, Veggies, Leftovers, Eggs, Yogurt, Salad

Snacks

Marked Down Yogurt, Fruit, Ice Cream Bars, Crackers, Granola Bars

Monday: Bacon & Eggs & Fruit & Southwest Roll-Ups (from the freezer) — these things don’t go together at all, really, but the girls and I went with friends to a movie and I just put this together at the last minute

Tuesday: Breakfast for Dinner with Friends — Pancakes, Eggs (that I got marked down recently), Bacon, Strawberries

Wednesday: Haystacks, Chips & Homemade Guac, Fruit

Thursday: Sausage & Onions in the CrockPot, Noodles, Fruit

Friday: Dinner Out (I’m volunteering at the setup for Kaitlynn’s school’s yard sale.)

Saturday: Cookout — Sausage on the Grill, Corn on the Cob, Fruit

Sunday: Snack-y Dinner

Total Spending So Far This Week

Total spent so far this week: $57.77

Total left to spend: $12.23

Rebates: $0.25 for submitting a receipt to Ibotta, $0.98 back from Fetch Rewards for purchasing Goldfish & Suave + scanning two other receipts (If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points = worth $2.)

I spent $67.46 on groceries this week + you were right about Big Lots!!

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Since Wednesday is my Slow Day, I had some extra time to devote to shopping. So I stopped by Dollar Tree, Aldi, Kroger, and Big Lots. And I got some great deals!

Wednesday Dollar Tree Shopping Trip — $6.44

  • Brown Rice — $1
  • Pinto Beans — $1
  • 3 bottles Lemon Juice — $1 each
  • Swabs — $1 each (After I bought these I discovered that these are a tad cheaper to buy at Aldi. Just FYI.)
  • Total with tax: $6.44

Wednesday Aldi Shopping Trip — $14.14

  • Colby Jack Cheese — $1.69
  • Sharp Cheddar — $1.69
  • Package of 7 kiwi — $1.49
  • Cantaloupe — $1.49
  • Strawberries — $1.29
  • Chocolate Chips — $1.69
  • Red Grapes — $2.67
  • Natural Peanut Butter — $1.15 (I just realized that this PB was only $1.15!! I should have bought more! It wasn’t tagged at this price, though! That’s a great deal!)
  • Total with tax: $14.14

Wednesday Kroger Shopping Trip — $2.93

Did you know that Big Lots sells bread?!? I had no idea.

I haven’t been in a Big Lots store in years and had sort of forgotten about them. But some of you kept suggesting I go in there and check it out.

When I walked in the door and saw the reduced bread cart, I was all, “No!!!! This has been here for the 4 years we’ve lived here and I never knew?!?!”

They had a lot of different bread and bagels on the cart — all priced at $1.40 per loaf. If you have a Bread Outlet, you might be able to find bread less expensive than this, but this is a great deal for these name brand breads in our area.

Yes, the bread is close to the sell by date so you’ll need to freeze it when you get home. But we always freeze our bread anyway and then just use it from the freezer as needed.

I’ve never tried the Eureka bread before but some of you said it usually retails for $6 a loaf and that it’s fantastic!

Moral of the story: You never know where you’re going to find great deals! There might be some hidden gems right where you live that you don’t know about because you’ve just never checked.

Second moral of the story: If you like fantastic bread at a great price, go run and check out your local Big Lots store. (They also have good deals on olive oil and other oils. I didn’t see much else to write home about, but their stock changes every time, so I’ll keep looking!)

Third moral of the story: You guys were right. 😉

Wednesday Big Lots Shopping Trip — $4.48

  • 3 loaves of bread — marked down to $1.40 each
  • Total with tax: $4.48

To see me talk more about my Big Lots trip, watch my video above. (And you can subscribe to my YouTube channel here if you’re interested in watching other shopping haul videos, recipe videos, and more money-saving videos!)

I took this hot guy with me shopping this morning. 🙂 I was getting ready to hop in the car to run to Aldi and I spontaneously asked him if he wanted to come with me. It was a quick shopping trip, but we had some great discussions in the car and just love opportunities like this to get to be together!

15 years and we still love spending time together! Also, it’s so fun that our kids are old enough that we can now leave them at home by themselves!

Friday Aldi Shopping Trip — $18.73

  • Cantaloupe — $1.49
  • 8 Sweet Corn Ears — $0.25 each
  • 6 packages of Strawberries — $1.29 each
  • Milk — $2.69
  • Lettuce — $1.99
  • 1 package of 7 Kiwi — $1.49
  • Total with tax: $18.73

I was kind of sad that I was $2+ under budget. I would have purchased another item or two at Aldi, but I was afraid that I was going to be over, so I didn’t just in case! 🙂 Oh well!

Spending Totals

Total spent on groceries this week: $67.46

Rebates: $0.50 for submitting two receipts to Ibotta, $1.36 back from Fetch Rewards for purchasing Goldfish & Suave and scanning 5 qualifying receipts. You can scan any grocery store receipts — including Aldi! The only receipt from this week that I didn’t get any points from was Big Lots. (If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points = worth $2.)

See this week’s menu here.

Did you can buy bread at Big Lots?! And it'll save you TONS of money!

CHEAP Cereal & Ice Cream + This Week’s Crazy Simple Menu Plan

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I took Silas to the store with me on Tuesday to see what deals we could find at Kroger. I did all my shopping during the school year when they were at school, so it’s been awhile since he and I have gone to the store together.

Silas was SO impressed with the deals I was able to find and it reminded me that I should take my kids with me at least occasionally — because I want them to learn how to be strategic shoppers at the grocery store, too!

Tuesday Kroger Shopping Trip — $20.74

  • Brown Cage-Free Eggs – marked down to $1.29
  • 5 cucumbers — marked down to $0.99
  • Colgate toothpaste — $1.79 when you buy 5 participating items, used $2/1 digital coupon = free + overage after the coupon
  • 1 bottle of Core — Free with the FREE Friday download e-coupon
  • 2 bottles of Santa Cruz organic lemonade — $0.99 when you 5 participating items, used $1/2 hangtag coupon = $0.49 each after coupon
  • Goldfish crackers — $0.99 when you buy 5 participating items
  • 2 Suave Kids body wash — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • Kroger Honey Nut Toasted Oats — $1.49
  • 6 boxes of Cheerios — $1.49 per box when you buy 5 participating items, used 2 $1/2 coupons + 2 $0.50/1 coupons (no longer available) = $0.99 per box after coupons
  • 3 tubs Edy’s ice cream — $2.49 per tub when you buy 5 participating items, used $2/3 coupon (no longer available) = $1.83 per tub
  • Total with tax: $20.74

To see more details on my shopping trip, watch my video above. (And you can subscribe to my YouTube channel here if you’re interested in watching other shopping haul videos, recipe videos, and more money-saving videos!)

We have a weird week this week when it comes to meals. Kaitlynn and Jesse were out of town the beginning of the week, we have multiple things going on in the evenings, and we were invited over to two different family’s houses for dinner!

The only thing we’re hosting this week is my Discipleship Small Group — and I’m just serving snacks for that (I think we’re doing cheese & crackers, fruit, Banana Bread, and sparkling water).

So our menu is super, crazy simple!

This Week’s Super Simple Menu Plan

This menu is subject to change a little if I find some great deals or markdowns! 🙂

Breakfasts

Fried/Scrambled Eggs, Baked Oatmeal, Cereal, Fruit, Toast

Lunches

Ham Sandwiches, Mac & Cheese, Cereal, Chips/Salsa, Fruit, Veggies, Leftovers, Eggs, Yogurt, Salad

Snacks

Marked Down Yogurt, Fruit, Ice Cream Bars, Homemade Energy Bites, Banana Bread

Dinners

Monday — Southwest Roll-Ups from the freezer, salad
Tuesday — Leftovers (Jesse and Kaitlynn gone so I’m keeping it simple and we’re doing a Clean Out the Fridge night!)
Wednesday —Breakfast for dinner: Waffles, Eggs
Thursday — Cookout & Game Night at our friends’ house — I’m bringing some hot dogs and buns from the freezer.
Friday — Dinner at another friend’s house
Saturday — Snack-y Dinner (fend for yourself — cereal, leftovers, etc.)
Sunday — Brats (from the freezer), Sliced Cucumbers, Fruit, Crackers/Cheese

Freezer Cooking to Do: Waffles, Chocolate Peanut Butter Fat Bombs

Total Spending So Far This Week

Total spent so far this week: $20.74

Total left to spend: $49.26

Rebates: $0.25 for submitting a receipt to Ibotta, $0.56 back from Fetch Rewards for purchasing Goldfish & Suave (If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points = worth $2.)

Our Very Favorite Banana Bread

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

One of our often-made recipes is this Banana Bread recipe. It’s so easy to make and uses ingredients you probably already have on hand.

I made it on live video earlier this week — using all whole wheat flour. I’ve found that Banana Bread is a great recipe for all whole wheat flour because it’s so moist anyway, so you don’t have to worry about it being dry!

Here’s my typical Facebook Live setup when I’m making a recipe. Yes, I know that it looks messy, but it gets the job done!

I had frozen these bananas a few weeks ago — we always freeze bananas whole (without peels) in a freezer bag once they are so ripe that no one wants to eat them. And then we save them to use in banana bread! (Here are 55 other recipes for ripe bananas.)

I made half the recipe in a loaf pan and half the recipe in muffins. I love these USA muffin tins that Stacy from Humorous Homemaking sent me as a gift!

We’re using some of the banana bread to share with friends, some for snacks this week, and we’re saving the muffins for snacks next week. Yum!

To see me make this Banana Bread, watch my video above. (And you can subscribe to my YouTube channel here if you’re interested in watching other shopping haul videos, recipe videos, and more money-saving videos!)

Click here for our favorite Banana Bread recipe.

I had my first “bad” shopping trip at Kroger in awhile + my grocery totals for this week

Sometimes our couponing shopping trips don't go as expected...

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I went to Kroger on Friday to pick up some deals that had popped up in the past few days and to spend the $32 I still had left in our grocery budget for the week to spend.

I had a l-o-n-g list of things I was hoping to buy. And I didn’t have a lot of time to shop.

I also knew that I was going to be doing multiple Buy 5 Participating Items, Get $5 Off deals. Because you can mix and match items, but you also need to have exactly 5 items. And our store was out of or didn’t have certain items I had planned to buy (or maybe I just couldn’t find them?)

Then, while I was shopping, I checked my e-coupons that I had loaded to my account and discovered that at least 5 of them that I had thought were on there weren’t loaded anymore (I’m guessing maybe they had expired?). So that changed what I was going to buy, too.

Because of these hiccups and because I had to revamp my list of what I was planning to buy in the store, it took me at least 30 minutes to shop — which is about twice as long as usual!

Then, I got up to the self-checkout and realized that I probably had more items in my cart than was really “acceptable” for self-checkout. I mean, they don’t say there’s a limit for self-checkout, but they also don’t offer a lot of space to put groceries after you’ve rung them up.

(I usually always use self-checkout because it allows me to take my time and double-check the screen carefully to make sure that all of my e-coupons came off and that all of the specials/sale prices were correct.)

I decided to just bag my groceries and stick them in the cart as soon as I rang them up. This worked well and everything was going to smoothly… until I needed to ring up my coupons and rain checks.

The Kroger employees are usually so kind and helpful and gracious, but I think that this woman was just overwhelmed and had a lot on her plate because she acted like I was a big inconvenience.

I tried to be as gracious and kind as possible, but she was upset that I had a rain check and I had already rung up the items on the rain check (I haven’t used a raincheck in a long time and haven’t used one at self-checkout so I didn’t know I should just wait and have them ring the items up individually.)

And then she was upset when she also discovered that the rain check was for the 4-day sale items. She told me in no uncertain terms that I was not supposed to have gotten a rain check and she needed to “train her employees better”. Clearly, you all were right about saying that they shouldn’t have given me a rain check on the 4-day sale items! Live and learn.

(Note: Our store hasn’t had signage on the 4-day sales that says “while supplies last” nor have they posted anything about “no rain checks” on the 4-day or 1-day sale items. But it appears that this is likely the direction they are going based upon what she said and based upon what the rest of you have told me.)

She said that since they had written me a rain check, she would honor it. But then she had a really hard time voiding the five items and re-ringing it up correctly. She finally got it to work, but I could tell she was really frustrated.

Again, I just tried to be grateful — and I was also grateful that I only had a few other paper coupons in addition to the raincheck! I’m not sure what she would have done had I had a big stack of coupons!

One thing I learned: it’s honestly so much easier to do the smaller trips. I know some of you have commented about how that seems like so much more work and how you can’t imagine going to the store multiple times per week.

But truthfully, I realized that it’s so much less complicated to only go in and buy 8-12 items and use 1-2 coupons + a few e-coupons, then to have purchased 30 items, have a raincheck for 5 items, a coupon for a free item, a few other coupons, multiple e-coupons, plus 4 different Buy 5, Get $5 off transactions.

Whew! So I survived the shopping trip and I got some great deals, but I wanted to share the details of this trip with you to encourage you that not every shopping trip is a home run for me!

I was super excited to find this deal in store — and I’ve not seen anyone post about it elsewhere so I wanted to call attention to it here. The Santa Cruz drinks (lemonade, raspberry lemonade, strawberry lemonade, and more!) are on sale for $0.99 when you buy 5 participating items.

I was already considering getting some of these because they are organic and so delicious. But then, as I was looking at them, I discovered that some of the bottles had hangtag coupons on them for $1 off 2 bottles!

So I ended up getting 4 bottles — for just $0.49 each after the coupon! Definitely check your store to see if you find these coupons, too!

Friday Kroger Shopping Trip

  • 2 boxes of Cheerios — $1.48 each when you purchase 5 participating items
  • 3 packages of Goldfish crackers — $0.99 each when you purchase 5 participating items
  • 1 Gillette shave gel — $0.95 when you purchase 5 participating items
  • 1 Palmolive Dish Detergent — $0.99 when you purchase 5 participating items, used $0.50 e-coupon (no longer available) = $0.49
  • 1 package Kleenex wipes — $0.79 when you purchase 5 participating items, used $1/1 Kroger digital coupon = free + overage!
  • 1 package Nature’s Own hot dog buns — $1.49 when you purchase 5 participating items
  • 1 box Outshine Fruit Bars — $2.49 when you purchase 5 participating items, used $1/1 coupon that Kroger mailed to me = $1.49
  • 6 Greek Yogurts — marked down to $0.49 each
  • 1 Yogurt Mix-Ins — marked down to $0.39
  • 2 bags of apples — marked down to $0.99 each
  • 1 bag of clementines — marked down to $0.99
  • 2 cantaloupes — marked down to $0.99 each
  • 1 gallon milk — $2.69
  • 4 bottles of Santa Cruz lemonade — $0.99 each when you purchase 5 participating items, used 2 $1/2 hangtag coupons = $0.49 each
  • 1 box Cascadian Farms cereal — $2.49 when you purchase 5 participating items, used $1/1 Kroger Digital coupon = $1.49
  • 1 case of DeerPark Sparkling Water — used FREE coupon
  • Total with tax: $32.01

This Week’s Totals

Total spent this week: $69.45! (I can’t believe how close I got it to $70 this week!!)

Rebates: $0.25 for submitting a receipt to Ibotta, I also earned the equivalent of a few dollar back from Fetch Rewards in points for scanning my receipts. I had three receipts that qualified for points + the 500 bonus per receipt (because of the BBQ sauce I bought last week and the Oscar Mayer lunchmeat and Goldfish Crackers I bought this week).

Plus, I earned 200 points per receipt for scanning a few other receipts that had no qualifying items on it. I think I earned the equivalent of about $3 total! If you haven’t signed up for Fetch Rewards, you can sign up here and use code WW7XJ and you’ll get a bonus 2,000 points (worth $2).

Note: 1,000 points = $1 in gift cards on Fetch Rewards.

And I’m still loving Fetch Rewards, but I’ll keep you posted. I’m curious to see if I can actually earn $5+ in Amazon gift cards every month just for scanning my receipts and buying things I’m already planning to buy! You can read some of my initial thoughts here.