MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: From My Kitchen

We Spent $68.24 at the Grocery Store This Week (+ our dinner menus)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

I was excited to find some great deals at Kroger, be able to stock up on a few things, and stay under budget. Here’s what we bought this week:

Kroger Shopping Trip #1:

  • 4 boxes Creamette Pasta — $0.49 each with the Kroger digital coupon
  • Duncan Hines Microwave Cakes (I thought these would be fun to have for a movie night!) — marked down to $0.39 each
  • Kroger Hashbrowns — $1.79
  • Fresh Salsa — marked down to $0.99
  • 1 bag of apples — marked down to $0.99
  • 3 jars Kroger peanut butter — $0.99 each after Kroger digital coupon
  • 1 jar natural Kroger peanut butter — $1.79
  • Kroger cheese (16 oz.) — $3.99
  • Pillsbury Pie Crust — marked down to $0.99
  • 3-lb bag of Gala apples — $3.99
  • 2 lbs ground beef — marked down to $1.99 each
  • 3 bottles Odwalla juice — marked down to $0.99 each
  • 2 boxes Kroger cereal — $1.49 each
  • Milk — $2.79
  • Half & Half — $1.99
  • Total with tax: $38.38

Kroger Shopping Trip #2:

  • 2 boxes Kroger cereal — $1.49 each
  • Hostess Cupcake Dessert Mix — marked down to $0.39
  • 2 cans Chef Boyardee — marked down to $0.19 each
  • Simple Truth Refried Beans — marked down to $0.39
  • 4 bags Kroger Frozen Veggies — $1 each
  • Lemi-Shine Dishwasher Tabs — marked down to $0.89
  • 5 packages of Pampers wipes — $0.99 each with Friday-Saturday digital coupon
  • 2 Stayfree pads — $1.69 each when you buy 5 participating items, used $3/2 Kroger digital coupon = $0.19 each
  • 2 Suave shampoo/conditioner — $0.99 each when you buy 5 participating items, used $1/2 Kroger digital coupon = $0.49 each
  • Kellogg’s Raisin Bran — $1.79 when you buy 5 participating items
  • Milk — $2.99
  • Simple Truth Eggs — marked down to $1.49
  • Total with tax: $29.86

 

Our Menu Plan This Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts: Cereal

Lunches: Leftovers, Salad, Apples/Peanut Butter, Mac & Cheese, Yogurt, Cookies, Chips, Random other markdowns/sale items 🙂

Dinners: 

Sunday: Leftovers + Mac & Cheese

Monday: Breakfast Casserole (recipe sent to me by a follower)

Tuesday: Fend for yourself + leftovers

Wednesday: Tyson Anytizers, Broccoli, Brown Rice

Thursday: Chicken Tetrazinni, Green Beans, Bran Muffins

Friday: Pumpkin Waffles, Bacon (Jesse & I went out to dinner with a gift card we were given by his parents — we’re trying to get in some dates before the baby gets here!)

Saturday: Dinner out (Kathrynne had an out of town basketball tournament)

We spent $69.60 on groceries this week (+ our dinner menu)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Hospitality on a Budget

We hosted a 10-year-old girl from foster care all week this week while her foster mom was out of town. We also hosted the group of 8th grade girls small group from youth group I help co-lead for a fun evening, complete with ice cream sundaes.

People often ask me how we manage to open our home and be hospitable on a budget. One thing that helps us be able to keep our budget down is by buying ahead when items are on their lowest prices.

For instance, in the photos below, you’ll see that I stocked up on butter, sugar, smoked sausage, ice cream, potatoes, and frozen pizza this week. We only used two of the tubs of ice cream for ice cream sundaes, so I’ll save the rest for when we have guests over next. And I like to always have 3-5 frozen pizzas in the freezer for a last-minute meal if the kids have their friends over or we have guests at the last minute.

Every week, if possible, I stock up on a few things that work for quick hospitality. That way, we almost always have a variety of things on hand to work with and opening our home doesn’t mean that we have to run to the store to buy a bunch of items.

Ice Cream Sundae Bar

One simple and inexpensive way to feed people on a smaller budget is to do dessert instead of a full meal. For the ice cream sundae bar, we already had some chocolate chips, cookies (I crushed some of these up to sprinkle on top of ice cream), and sprinkles on hand that I had gotten on other sales/deals. And then Kroger had ice cream on sale for $1.79/tub when you bought 5 participating items.

I set these items out and some of the girls brought other things — like whipped topping, M&Ms, and chocolate syrup. All in all, we had a really fantastic ice cream sundae bar… and we still stayed within our grocery budget!

For more ideas, check out my post on How to Practice Hospitality on a Budget. Also, check out my 5 Simple Ideas for Hospitality on a Budget here.

ALDI Shopping Trip

  • Orange Juice — $1.99
  • Bananas — $1.40
  • Honey Nut Crispy Oats — $2.45
  • Rice Squares — $1.49
  • Frosted Flakes — $1.39
  • Honey Crunch N Oats — $1.29
  • 3 blocks of cheese — $1.69 each
  • Baby carrots — $0.89
  • 2 cucumbers — $0.55 each
  • Oranges — $1.99
  • 10-lb. bag potatoes — $2.49
  • 6-lb. bag of Cane Sugar — $3.49
  • Strawberries — $1.79
  • Total with tax: $29.79

New to shopping at ALDI? Check out my 25 Favorite Things to Buy at ALDI and 5 Things You Should Not Buy at ALDI.

Kroger Shopping Trip #1:

  • Milk — $2.89
  • Fruit Snacks (I bought these for the girl who was staying with us as we discovered she loved to take these for her morning snack at school.) — $2.50
  • 4 tubs Kroger Ice Cream — $1.79 each when you buy 5 participating items
  • 1 tub Turkey Hill Ice Cream — $2.49 when you buy 5 participating items
  • Foam Bowls — $1.89
  • Total with tax: $18.05

Kroger Shopping Trip #2:

Total Spent — $69.60

Cashback earned this week: 1575 points from Fetch + $1 back from iBotta for scanning my receipt

Dinners This Week

  • Monday: Pumpkin Waffles, Bacon, Scrambled Eggs, Orange Juice
  • Tuesday: Lettuce Salad, Fruit Salad, Southwest Rollups
  • Wednesday: Italian Chicken, leftover Fruit Salad, Peas, Mashed Potatoes
  • Thursday: Shepherd’s Pie, Lettuce Salad, Oranges
  • Friday: Out for Chinese Food (the girl staying with us had a birthday this week so we had her choose where she wanted to go to dinner and she chose Chinese!)
  • Saturday: Leftovers
  • Sunday: Super Bowl Snacks — Refried Bean Dip, Homemade Guac, Chips/Salsa, Popcorn, Apples, Carrots, Leftovers

We Spent $71.30 on Groceries This Week (+ our dinner menu)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Last week, I only spent $60 on groceries, so I went a little bit over this week. Here’s what we bought…

Kroger Shopping Trip #1

Kroger Shopping Trip #2

Kroger Shopping Trip #3

  • 2 Tyson Anytizer Chicken — $3.99 each with Kroger weekend digital coupon
  • 3 dozen eggs — marked down to $0.39 each
  • Strawberries — $1.67
  • Carrots — $0.99
  • 1 bag avocados — marked down to $0.99
  • Milk — $2.89
  • Cage-free eggs — marked down to $1.29
  • Tortillas — $1.50
  • 2 Private Selection Chips — $0.99 each with Kroger weekend digital coupon
  • Refried beans — marked down to $0.49
  • 4 jars Pace salsa — $0.99 each when Kroger weekend digital coupon
  • Refried beans — $0.79
  • Total with tax: $28.89

Dinners This Past Week

By the way, what are your best tips for keeping lettuce fresh? I don’t want all the lettuce I bought to go to waste before we can use it, but it will probably take us at least 5-7 more days to eat through all that. Any great suggestions?

{Last Chance!} Get the Eat at Home Menu Plan Service for just $1.13/week!

This post may contain affiliate links. Read my disclosure policy here.

(A sample of one of the Eat at Home menu-planning service grocery lists. I love how organized & time-saving these are!)

I am SO excited that my favorite Eat at Home Menu Plans are on sale through midnight tonight (January 21, 2020)!

If you struggle to make menu plans and would love for someone to make them for you + make a grocery list for you, it’s well worth spending a few dollars every week to let Eat at Home do the work for you.

Through midnight tonight, when you sign up for any of their plans (they offer monthly, quarterly, or yearly, you can get 30% off by using coupon code HOME at checkout!

That makes the done-for-you menu plans and grocery lists as low as $1.13 per week. And you get access to all four plans and the freezer cooking plans for the whole month at the rate!

Get the Eat at Home Menu-Planning Service for as low as $1.21 per Week!

This is the menu planning service I have used many times during busy seasons of life and I cannot sing the praises of it enough!  The recipes are so simple, so yummy, and have been a hit at our house.

Most all of the recipes can all be fixed quickly — often with less than 15 minutes of hands-on prep. Because the recipes use common pantry ingredients, it’s likely that you have everything you need to make many of the recipes.

It’s also convenient because all the work is done for you! You just choose which menu plan you’ll use, print the grocery list, go shopping, and then spend a few minutes prepping food each day and dinner is D-O-N-E!

Plus, it’s only a few dollars per week (or less, depending upon what plan you buy!) and you get four different menu plans for every week — which is so worth it if it saves you a lot of time, money, and stress!

When you sign up for the Eat at Home Menu-Planning Service, each month, you’ll get:

  • An entire money of No Flour, No Sugar menu plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • An entire month of Traditional Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • An entire month of Crockpot/Instant Pot Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • An entire month of Wholesome Traditional Menu Plans, including weekly grocery lists and printable recipe instructions
  • Each menu plan comes with recipes created for small family (3-4 servings) and large family (6-8 servings)
  • Color-coded grocery lists make it easy to swap out ingredients or whole meals
  • Printable Menus to hang on the fridge or near your calendar, so you can easily see what’s for dinner that week and your family can too
  • Access to the entire month at once!
  • 1 Hour Freezer Stash Plans – a new plan each month to stock your freezer with 6 meals in 1 hour!

You can choose to stick with just the No Flour/No Sugar menu plans, or just the Crockpot/Instant Pot menu plans, or just the Traditional Wholesome menu plans,  or just the Traditional menu plans. Or, you can rotate different menu plans on different weeks, depending upon what you feel like cooking or how much time you have!

Get the Eat at Home Menu-Planning Service Just $1.13 per Week!

If you struggle to make menu plans and would love for someone to make them for you + make a grocery list for you, it’s well worth spending a few dollars every week to let Eat at Home do the work for you.

Through midnight tonight (January 21, 2020), when you sign up for one of their plans, you can get 30% off with coupon code HOME at checkout!

That makes the done-for-you menu plans and grocery lists just $1.13 per week. And you get access to all four plans and the freezer cooking plans for the whole month at the rate!

Hurry and go sign up for this incredible menu-planning service here!

(Oh and they have a fantastic two-week money-back guarantee if you think you want to try it out but aren’t sure whether it will work for you or not!)

This Week’s $60 ALDI and Kroger Shopping Trips (+ a different way of grocery shopping!)

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

We’ve been using the Eat at Home Menu Plan service this week for our meals this past week. I wanted to demonstrate a different way to shop and cook for those who want to stick with a budget but don’t have time to go to multiple stores each week or shop markdowns/sales.

The Eat at Home Menu Plan service only goes on sale twice a year and it’s on sale through Tuesday at midnight for 30% off with coupon code HOME. You can get the annual plan for just $1.13/week with this code — and the code locks in the 30% off rate for the rest of your subscription!

We love this menu plan service and have personally found it to be super helpful during really full seasons of life. Check it out here.

I saw these Tearless Onions at Aldi last week. Have you purchased these before?? I’d never heard of them. Do they actually work and not make you cry when you cut an onion??

Aldi Shopping Trip — $42.75

Kroger Shopping Trip — $17.04

Dinners This Week

  • Sunday — marked down rotisserie chicken, mashed potatoes, green beans
  • Monday  —  grapefruit, Pumpkin Waffles, bacon
  • Tuesday — oranges, Broccoli Cheese Egg Casserole, Banana Muffins
  • Wednesday —  Slow Cooker Italian Chicken/Potatoes, Banana Muffins, green beans
  • Thursday — Slow Cooker Chicken a la King, Biscuits
  • Friday — Dinner out since Kathrynne had an out of town basketball game
  • Saturday — The kids had leftovers, Jesse and I went out with friends
  • Sunday —  Slow Cooker Cheeseburgers, Sweet Potato Fries

This past week’s $65 grocery budget purchases + our dinner menu

Want to see what we bought for this week’s $70 grocery budget? I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.


I loved finding great deals on eggs, dried cranberries, and avocados this past week. I’ve been making some yummy salads this week as a result!

I couldn’t believe all of these markdowns I found at Kroger. Ended up only getting the dried cranberries and some trail mix as those were the best deals.

Kroger Shopping Trip #1:

Kroger Shopping Trip #2:

  • Chobani Smoothies — marked down to $1.49
  • 2 Caramel Mousse — marked down to $0.99 each
  • 4 boxes of Zatarain’s rice — marked down to $0.59 each
  • 2 cans of pumpkin — $1 each
  • 5 bags of frozen veggies — $1 each
  • Bananas — marked down to $0.90
  • 2 bags of barley — marked down to $0.84 each
  • 4 lbs of sweet potatoes — $0.49/lb.
  • Total with tax: $17.39

Butter was on sale this weekend as part of Kroger’s weekend deals and I was thrilled to be able to stock the freezer again!!

Kroger Shopping Trip #3:

  • 5 lbs. butter — $1.99 each this weekend
  • Dannon yogurt smoothies — marked down to $0.49 each
  • 3 dozen Simple Truth eggs — marked down to $1.39 each
  • Simple Truth cage-free eggs containers — marked down to $1.19
  • 2 containers Siggi’s Skyr — marked down to $0.39 each
  • Whole Grain bread — marked down to $2.29
  • 2 containers organic blueberries/sweet potatoes/apples — marked down to $0.39 (we are going to use this instead of apple butter in Apple Butter Muffins)
  • 3-lb bag of clementines — $2.99
  • 10-lb bag of potatoes — $1.99
  • Takis — $2.89 (Kathrynne was with me and I let her decide how to spend the extra money in the budget so she bought these and gelatin.)
  • 3 packages gelatin — $0.39 each
  • Total with tax: $30.48

Dinners This Past Week