MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Category: $35 to $60 Menus

This Week’s $70 Grocery Budget (+ our menu plan!)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

I was excited about the Buy 5, Get $5 Off Sale that Kroger was running this week! Barbecue Sauce for $0.49 — no coupon needed? Sign me up!

I was sad to find that my store was completely sold out of the Pancake Mix that was on sale for just $0.99. But I still have three boxes of pancake mix that I got on sale/marked down, so I can totally wait for another sale!

Here’s what I got at Kroger on Tuesday (I especially excited to finally find another markdown on eggs again!):

Kroger Shopping Trip #1:

  • Chex cereal — marked down to $0.69
  • 5 dozen cage-free brown eggs — marked down to $0.99 each
  • 2 Moose Tracks yogurt — marked down to $0.25 each
  • 2 Simple Truth yogurts — marked down to $0.49 each
  • Simple Truth Organic Maple Syrup — $3.99, used $1/1 Kroger digital coupon = $2.99
  • 2 boxes Kroger Raisin Bran — $1.49 each
  • Hillshire Farm ham — marked down to $2.19
  • Hillshire Farm brats — marked down to $1.49 each
  • 3 Bountiful Salad Kits — marked down to $1 each
  • 2 pounds Private Selection Ground Beef — marked down to $3.79 each
  • 1 bag of onions — marked down to $0.99
  • Vitamin D milk — $2.69
  • Huggies baby wipes — $0.99 when you buy 5 participating items, used $0.50/1 Kroger digital coupon = $0.49
  • 2 bottles Kraft barbecue sauce — $0.49 each when you buy 5 participating items
  • Suave Kids’ Shampoo — $1.99 each when you buy 5 participating items, used $1/1 Kroger digital coupon = $0.99
  • 2 Speedstick deodorant — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • Sara Lee whole wheat bread — $1.49 when you buy 5 participating items
  • Tropicana Probiotic — marked down to $1.29
  • Bear Naked Granola — $2.49 when you buy 5 participating items, used $3/1 Kroger digital coupon = free after coupon
  • Stayfree pads — $1.99 when you buy 5 participating items, used $2/2 Kroger digital coupon = $0.99 after coupon
  • Total with tax: $44.06

cookies

Need an end of year Teacher Gift? Here’s a great idea!

Asheritah wrote in and said: “I made your chocolate chip cookies today for my preschooler to take to school. They’re DELICIOUS! I feel like I’m #winning at this mom thing… at least for a nanosecond out of my day.” (By the way, here’s the free label she used.)

a photo of Aldi

Did you see my post on 5 Things You Should NOT Buy at Aldi?

By the way, the marked down Lentil Salad I got above was kind of blah and I wouldn’t buy it again.

I was super stoked that Kroger had a weekend sale on butter! We had just ran out of the butter I bought in the last sale!

Did you get your free Core Hydration Water at Kroger?

Kroger Shopping Trip #2:

family fun at Sonic

We kicked off 100 Days of Summer Fun on Saturday with walking to Sonic. Our goal is to do some simple family fun activity every day for the next 100 days.

If you want to join us, you can follow along with my Instagram stories where I’ll be documenting what we do each day.

(And if you want to join us, I’d love for you to share your family fun on Instagram or Facebook and tag me (@themoneysavingmom) and use the hashtag #100DaysofSummerFun.)

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Our Menu Plan

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Toast

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Carrots, Oranges, Salads, Leftovers, Cookies

Snacks:

  • Fruit, Peppers, Popcorn, Ice Cream, Hard Boiled Eggs

Dinners:

  • Sunday — Leftover ziti, Bread Machine Buttery Rolls, salad, peas
  • Monday — Leftovers (We apparently made way too much for when we had guests over on Saturday night! Hey, at least it meant I got two nights off from cooking!)
  • Tuesday — Corn bread, ground beef with tomatoes and onions, fruit
  • Wednesday — Leftover corn bread with chili and cheese
  • Thursday — KFC
  • Friday — Breakfast for dinner: pancakes, sausage, fruit
  • Saturday — Leftover pancakes and sausage, frozen pizza + we walked to Sonic and the kids got drinks and chili dogs

Grocery Budget Totals

Total spent on groceries: $68.13

Cashback earned this week: 136 points for submitting my receipts to Fetch rewards + $0.20 for submitting my receipt to iBotta rewards.

How to Save Money on Organic Food

Is it possible to save money on organic food? In this post, I’ll share 8 easy ways to save money on organic food — even if you have a tight budget!

Looking for more ideas? Check out this post where Jennifer shares 10 Ways They Afford to Eat Organic Foods on a $100 Monthly Budget.

You can afford organic food on a budget! Here's how!!

Can You Save Money on Organic Food?

So many people have a misguided idea that the only way to eat healthfully is to spend exorbitant amounts to do so. If you live in Alaska or some remote part of the country, this might be the case, but in most areas, you can feed your family natural, unprocessed foods without spending hundreds of dollars each week to do so.

Sure, you might spend a little bit more than someone who is eating a diet composed mostly of processed foods, but it really doesn’t have to cost you an arm and a leg as some people will make you think — especially if you’re willing to get creative and think outside the box.

Here are eight ways to afford organic food on a tight budget:

1. Plan a Menu Based Upon What’s In Season and On Sale

If you want to feed your family on a budget, the first step is to have a plan for what you’ll be eating. Make your menu plan mostly based upon what is on sale at the natural foods store, what is in season at the Farmer’s Market, what organic food is on sale at Aldi or your other grocery store, and/or what you’re reaping in abundance from your garden, you’re going to significantly reduce your grocery bill.

2. Practice the “Buy Ahead” Principle

If you happen to come upon an incredible sale on tomatoes at the Farmer’s Market, or the health food store has organic frozen vegetables on a great sale, or Sprouts has a great weekend sale, or Aldi is offering some great deal on organic products, or you find a great markdown deal on organic food at Kroger, stock up. Buying items you routinely use when they are at their lowest price is another surefire way to savings.

3. Plant a Garden (Or Barter With Someone Who Does!)

Produce is typically only pennies per item from your own backyard, it’s tremendously fresh and you know exactly what you did or didn’t spray on it. Plus, you can can or freeze your extras — or bless your friends and neighbors with them!

Have a brown thumb? Find a friend who loves gardening and trade services (babysitting, bread-baking, car maintenance?) in exchange for their garden excess.

Note: When I’ve done the math on how much time you invest to plant and weed and water and harvest food from the garden, for me, it just wasn’t worth the return on my investment of time. However, if organic food is something you want to prioritize and you love gardening, it might be a great option for you!

4. Stick With Simple Meals

When you’re planning your menu, think about how much your recipes will cost you to make.

It doesn’t have to be a scientific to-the-penny figure, but just having a good idea that there is a $10 difference between the price of making one meal as opposed to another meal can help you decide whether you can afford to make something or perhaps should save it for a special occasion.

Sprouts Natural Foods Market

5. Serve Meat as a Condiment

I shamelessly stole this idea from Family Feasts for $75 Per Week because it’s so brilliant. Serving meat in soup or on pizza is going to be a lot less expensive than serving roast and sirloin, especially if you’re buying high-quality meat.

6. Buy in Bulk

It is usually much more cost-effective to purchase meat and staple ingredients in bulk. Call around to local farmers and see what they would charge you for purchasing half a cow.

In many cases, it’s at least $1 cheaper per pound to purchase in bulk. Buying grains, beans, as well as many other basic ingredients with long storage lives in large quantities will almost always save you at least 20%, if not more.

Costco, as well as many bulk foods stores and local co-ops, offer great pricing. You can also check with your local health food store to see if they’d offer you a discount for bulk purchases.

7. Consider Joining a CSA or Co-Op

If there is a co-op or CSA in your area, check into pricing and details for joining. You might find that it is an affordable and money-saving option for your family. If you can’t find an affordable co-op in your area, you could consider starting your own co-op.

8. Use Coupons on Non-Food Items

I know a number of my readers don’t eat processed foods, but they use coupons to save money on toilet paper, toothbrushes and other non-food items which they purchase. Your savings might not be so exciting as others who use dozens of coupons each shopping trip, but even saving $5 each week by using coupons can start to add up over time.

What other tips do you have to add for saving money on organic food? I’d love to hear!

$70 Budget: What we ate, how much we spent, and how we splurged

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Our $70 Budget

This week we didn’t eat at home as much as we usually do since we traveled to Kansas for Easter Friday through Sunday. But we did get some great deals at the grocery store — and we used our extra money from the past number of weeks that we’ve been under budget to pay for our extra dinner out this week!

Sprouts Shopping Trip

Sprouts had some good weekend deals last weekend and Jesse ran by to pick up a few of them. He got 4 mangoes for $1 and 4 grapefruit for $1.

Total with tax: $2.14

Jesse also ran by Kroger for me after he dropped the kids off at school. I asked him if he could pick up any marked down lettuce/salads he saw. Well, went around and looked at markdowns throughout the entire store! And he found some great deals!

Kroger Shopping Trip #1:

  • King’s Hawaiian Hot Dog Buns — marked down to $1.99
  • Bread — marked down to $1.89
  • Pita Bread — marked down to $0.99
  • Bananas — $0.96
  • Strawberries — $2.99
  • 3 bags of potatoes — marked down to $0.99 each
  • 2 bags of avocados — marked down to $0.99 each
  • 6 packages of blackberries — $0.99 each
  • Salad bowl — marked down to $1.99
  • 1 bag of fruit — marked down to $0.99 each
  • Organic lettuce — marked down to $1.49
  • Total with tax: $25.69

I got some great freebies in the mail this week, including MyKroger magazine (which has great coupons in it!), a free copy of Real Simple magazine, free issues of Health magazine, plus some other great freebies!

Kroger was having some fantastic weekend deals this week. We were supposed to leave on our trip to Kansas at 9:30 a.m. and we weren’t going to be getting back until Sunday night. Of course, the sale only ran Friday through Sunday!

I really didn’t want to miss it, so I got packed and ready early on Friday morning and then ran to the store early. I’m so glad I did, because I got some great deals!

Kroger Shopping Trip #2:

  • 5 boxes (family size) Kellogg’s cereal — $1.49 each with Friday-Sunday Digital Coupon deal
  • 5 tubs ice cream — $1.99 each with Friday-Sunday Digital Coupon deal
  • 1 10-lb bag of potatoes — $1.88
  • 4 bags of fruit — $0.99
  • 1 gallon milk — $2.69
  • Miracle Maize Corn Muffin Mix — $1.89, used $1.50/1 Kroger Digital Coupon = $0.39 (we bought this one other time when it was on sale and it was SO good)
  • Total with tax: $27.92

Walgreens Shopping Trip

Walgreens had bags on sale Buy 1, Get 2 free — which made each box less than $1.

For some reason, we also got an additional 25% off at checkout (does anyone have any idea why? It said E25% next to the price). At any rate, they only charged us $2.09 per box and then we got 2 boxes for free!

So that meant we got six boxes for just $4.18 + tax!!

Total with tax: $4.59

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Carrots, Oranges, Salads, Leftovers, Cookies, Protein Bars, Popchips
  • Dinner at Spangles on Saturday

Snacks:

  • Grapefruit, Cookies, Popcorn, Ice Cream, Crackers & Cheese, Peach Cobbler, Carrots & Hummus, Popchips

Dinners:

  • Sunday — Cheese quesadillas/snack-y dinner
  • Monday — Taco Casserole/Peas/Blackberries/Peach Cobbler
  • Tuesday — Dinner at Cracker Barrel (we had a gift card)
  • Wednesday — Leftover Taco Casserole
  • Thursday — Pork Roast/Twice Baked Potatoes/Fruit
  • Friday — Dinner out (we decided to use the extra grocery money from the last few weeks to go to this place in Wichita we love that offers really healthy meals all pre-made for you)
  • Saturday — Dinner with Jesse’s family

Total spent on groceries: $60.34

Cashback earned this week: 100 points for submitting my receipts to Fetch rewards+ $1.10 for submitting my receipt to iBotta rewards.

$70 Grocery Budget (+ why I stopped posting my menu plans)

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

The last two weeks, I didn’t post our menu plan with my grocery posts. I did this intentionally — without saying anything — to see if people would notice and mention anything.

You see, it takes quite a bit of extra time to track what we eat and share it and it felt like the only comments I had been getting were pretty negative, nit-picky comments about our menu plan (most of these were coming in via email and on social media). I was feeling like a) people weren’t finding the menu plans helpful and b) it probably wasn’t worth my time to share the menu plans if they were only going to get critical comments.

But then… multiple people wrote in and last week and asked about the menu plans and told me you had found it so helpful. That was so encouraging to know that many of you actually do find the menu plans helpful. So, I’m happy to bring them back! 🙂

Here’s what we bought and ate this week:

Kroger Shopping Trip #1:

  • 2 loaves of bread — marked down to $1.79
  • 10 lb. bag of potatoes — $1.99
  • 2 cantaloupe — $0.99 each
  • Kroger vitamin D milk — $2.59
  • Total with tax: $10.77

As you know, I eat a lot of salads every week. This one was one of my favorites from this past week. (Marked down greens, leftover roasted asparagus, leftover Italian chicken.)

Jesse and I went out for a lunch date on Wednesday to one of our favorite places: Frothy Monkey. I love their Gail Salad with whole grain toast and butter. (Except yikes, that avocado looks nasty — I cut that bad part out before eating the salad!)

We already had a lot of groceries in our pantry, fridge, and freezer and there weren’t any really fantastic coupon deals at Kroger, but since I still had $59 in our grocery budget to use, I went to Kroger on Friday to see what markdowns I could find.

I was not disappointed. In fact, I kind of hit the motherlode of markdowns!

Kroger Shopping Trip #2:

  • Family-Sized Nabisco Crackers & Cookies — $1.99 with Friday-Saturday Kroger Digital Coupon
  • 3 boxes of Kroger cereal — $1.49 each
  • Frozen Turkey — $0.97/lb. with Friday-Saturday Kroger Digital Coupon = $6.43
  • Minute Rice — marked down to $0.69
  • 2 Wasabi Peanuts — marked down to $0.25 each
  • Ghana chocolate — marked down to $0.69
  • Multigrain bread — marked down to $1.29
  • 2 Whole-wheat Pita pockets — marked down $0.99 each
  • RX Bar — FREE with Free Friday coupon
  • 2 packages Kroger Sausage Links — $1.99 each with 4 Day weekend sale
  • 2 bags Salad Kits — marked down to $1.49 each
  • Simple Truth Eggs — marked down to $1.49
  • Quaker Oat Beverage — marked down to $1
  • 2 big bottles French’s ketchup — marked down to $0.89 each
  • 5 jars of Simple Truth Organic Corn & Bean Salsa — marked down to $0.79 each
  • 2 Simple Truth Greek Yogurt — marked down to $0.49 each
  • Chi-Chi’s pineapple salsa — marked down to $0.79
  • Hot Salsa — marked down to $1.29
  • Tomato Juice — marked down to $0.89
  • Total with tax: $49.23

I thought you’d like to see how yummy that bagged salad looks like on a plate. Here’s half a bag of the salad. I love that buying these bagged salads makes for such quick and easy — and healthful and inexpensive! — lunches for me!

a photo of Crystal Paine and her daughter

Kaitlynn went to 7th and 8th grade camp in Kentucky with 33 other students from church on Friday, Saturday, and Sunday. I am not a student ministry leader, but they were short on leaders who were able to come so I volunteered to go. And I had a blast getting to hang out with the kids, have fun with them, listen to them, love on them, and encourage them.

So Kaitlynn and I ate camp food for 2 days this week… and it wasn’t that bad! I was especially happy that they had a salad bar for lunch and dinner!

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Peanut Butter/Banana Toast

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Salads, Leftovers, Blackberries, Cookies, Protein Bars (Jesse and I went out to lunch on Wednesday)

Snacks:

  • Cantaloupe, Cookies, Popcorn, Ice Cream, Crackers & Cheese, Refrigerator Pickles

Dinners:

  • Sunday — Frozen Pizza
  • Monday —Italian Chicken, Pineapple, Roasted Asparagus, Homemade Biscuits, Cantaloupe
  • Tuesday — Beef, Twice Baked Potatoes, Cantaloupe
  • Wednesday — Leftovers (The girls had pizza at church because they went to an activity night.)
  • Thursday — Meatballs, Mashed Potatoes, Pineapple, Refrigerator Pickles
  • Friday — Roasted Turkey in the Instant Pot, Fruit (Kathrynne was at a birthday party. Kaitlynn and I ate a quick dinner and then left to go to church to take the bus to camp in Kentucky!)
  • Saturday — Jesse and Silas and Kathrynne went out to eat. Kaitlynn and I were at camp.

Total spent on groceries: $60 — I have no idea how I managed to have a perfectly even number!!

Cashback earned this week: 50 points for submitting my receipts to Fetch rewards + submitting my receipt to iBotta rewards.

Our $68 grocery budget: What we spent and we ate

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Did you get your free Creamette Thick & Hearty Pasta at Kroger? We already have a lot of pasta, but I couldn’t pass up free pasta!

Here’s what I bought at Kroger this past week:

Kroger Shopping Trip #1:

  • 4 boxes of Creamette Thick & Hearty pasta — on sale for $1 each, used $2/4 Kroger Digital coupon = $0.50 each + get $2 back from iBotta = Free after coupon and cashback
  • 5 boxes of Kroger Instant Oatmeal — on sale for $1.49 each, used $0.50/1 Kroger coupon (could be used up to 5 times) = $0.99 each after coupon
  • 2 packages of Simple Truth Ground Turkey — marked down to $2.79 each
  • Kroger pork tenderloin — marked down to $3.49
  • Kroger spinach — $1.59
  • Kroger Asian Salad Kit — marked down to $1.49
  • 3 dozen Cage-Free Brown Eggs — marked down to $1.19 each
  • 3 loaves bread — marked down to $1.79 each
  • Salad Kit — marked down to $1.49
  • Bananas — marked down to $0.39/lb. = $2.06
  • Kroger Juice — $2.49
  • Kroger half & half — $1.79
  • Kroger milk — $2.49
  • Deerpark Water — $3.34 — used FREE coupon
  • Total with tax: $40.96

Kroger shopping trip #2:

  • 5 packages of Smithfield bacon — on sale for $2.99 each with Friday-Saturday Kroger coupon
  • 1 bag of avocados — marked down to $0.99
  • 1 bag of apples — marked down to $0.99
  • 2 bags of King Arthur Flour — $2.99 each when you buy 5 participating items
  • 3 bottles of Suave shampoo/conditioner — $0.99 each when you buy 5 participating items
  • Total with tax: $27.49

I was hungry for Lasagna one day, so I got creative with what we had on hand. And mixed a pound of ground beef (from the freezer) with a can of tomatoes I had in the pantry.

I also had some cottage cheese in the freezer, so I mixed that with an egg, some salt and pepper and basil, and mozzarella cheese I had in the freezer.

And then I layered that with noodles and the meat sauce and topped it off with cheese… for a Lasagna-ish casserole! 🙂

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here.

Breakfasts:

  • Brought to church brunch on Sunday: Egg Casserole & Pumpkin Chocolate Chip Bars
  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Hard Boiled Eggs, Peanut Butter/Banana Toast, Banana Chocolate Chip Muffins, Bacon, Bananas

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Grapefruit, Avocados, Hard Boiled Eggs, Salads, Leftovers, Oranges, Apples, Cookies

Snacks:

Dinners:

  • Sunday — Fend for yourself
  • Monday — Turkey Meatballs, Banana Chocolate Chip Muffins, Salad
  • Tuesday — Italian Chicken, Scalloped Potatoes, Peas
  • Wednesday — Italian Chicken, Scalloped Potatoes, Peas
  • Thursday — Lasagna Casserole, Peas
  • Friday — Leftovers/Fend for yourself
  • Saturday — Frozen Pizza, Apples

Total spent on groceries: $68.45

Cashback earned this week: 134 points for submitting my receipts to Fetch rewards$2.25 back from iBotta for buying Creamette Pasta and scanning a receipt.

$68 Grocery Budget: What we bought & ate

I’m currently challenging myself to stick with a $70 grocery budget for our family of five. This includes almost all of our breakfasts, lunches, snacks, and dinners + most household products (toiletries, laundry soap, etc.).

For live updates, be sure to follow my Instagram Stories. See all posts on my $70 Grocery Budget here.

Note: Some of the links in this post are affiliate links and we will be compensated if you click through and sign up. Read our disclosure policy here.

Kroger Shopping Trip #1

Kroger Shopping Trip #2

  • Dannon Oikos Triple Zero — marked down to $1.89
  • 1 bag of oranges — marked down to $0.99
  • 2 Carmex Lip Balm — marked down to $0.29
  • Organic Romaine Lettuce — $1.79
  • Kroger Powdered Sugar — $1.49
  • 1 bag of potatoes — marked down to $1.50
  • Total with tax: $8.78

I also ordered a box of trash bags from Amazon because I saw that there was a great coupon available (I don’t think it’s still available? I can’t see for sure since I already used it!)

I used a gift card earned for free from Swagbucks to pay for this, but I still deducted the amount spent from my grocery budget to keep it fair for you all who are following along with our $70 budget.

I got some great freebies in the mail this week! Kroger sent me an envelope of coupons, including coupons for a free box of Cheerios and a free box of Quaker Granola Bars! (If you have a Kroger store, make sure your address is correct in your account. They send these out quite often!)

I also got my free Deer Park water coupon and my free Natural Calm sample. What did YOU get in the mail this week?

I complete forgot to take a photo of my last Kroger shopping trip… but I did do a video on Facebook that I shared above (you can click on it to watch it). Here’s what I bought:

Kroger Shopping Trip #3:

This was one of the salads I ate almost every day this week because it was so good: spinach, avocado, Swiss cheese, and dried cranberries.

I am LOVING those of you who are posting your salads on Instagram and sharing your pictures of salads with me. I thought the above message was really impressive and inspiring!

What We Ate This Past Week

Note: When you see the meals below, please remember this: I buy ahead often. Which means that when I find a great deal on something I know we’ll use, I buy as much as I can afford in our budget to have on hand.

This means that you aren’t going to see all of the groceries my shopping trip that I used to make all of the meals we ate.

Please also remember that I’m putting this out there and it’s not a perfectly balanced menu. This is just really what we ate — and I hope that it encourages you to see the real-ness and lack of perfection here. ?

Breakfasts:

  • Cereal, Oatmeal, Scrambled Eggs, Hard Boiled Eggs, Peanut Butter/Banana Toast, Bacon

Lunches:

  • Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Yogurt, Grapefruit, Avocados, Hard Boiled Eggs, Salad, Leftovers, Oranges, Cookies

Snacks:

  • Yogurt, Oranges, Cookies, Grapefruit, Chocolate Cookies, Chips/Guac

Taco Casserole, Chicken Tetrazinni/Grapefruit, Fend for Yourself, Chicken Tetrazinni/Grapefruit/Salad, Chicken/Roasted Potatoes/oranges, scalloped potatoes, turkey sausage, oranges.

Dinners:

  • Sunday — Taco Casserole, Salad
  • Monday — Chicken Tetrazinni/Grapefruit
  • Tuesday — Fend for Yourself
  • Wednesday —Chicken Tetrazinni/Grapefruit/Salad
  • Thursday — Italian Chicken/Roasted Potatoes/oranges
  • Friday — Scalloped potatoes, turkey sausage, oranges
  • Saturday — Frozen pizza (for the kids), Dinner out with two other couples (Jesse & I)

Total spent on groceries: $68.41

Psst! Need some help with cutting your grocery budget? Check out my series: 5 Days to a Better Grocery Budget.

Cashback earned this week: 125 points for submitting my receipts to Fetch rewards$1.80 back from iBotta for buying Creamette Pasta, Jimmy Dean sausage, and scanning a receipt.