MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $99 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 box Peanut Butter Puffs – $1.35

1 box Crispy Rice – $1.35

1 3-lb bag Boneless Chicken Thighs – $5.79

1 pkg Deli Meat – $2.65

2 cans Chicken Breast – $3.78

1 5-lb roll 73/27 Ground Beef – $9.95

1 pkg Sliced Pepperoni – $1.99

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 gallon 1% Milk – $0.97

2 64-cartons Whole Milk – $1.18

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.65

1 32-oz carton Half and Half – $1.55

1 can Whipped Dairy Topping – $2.45

1 jar Spaghetti Sauce – $0.85

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.33

1 carton Goat Crumbles – $2.19

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $5.30

1 pkg String Cheese – $1.99

1 pkg Frozen Broccoli Florets – $0.89

1 bag Riced Cauliflower – $1.69

1 Cauliflower – $1.99

2 cans Green Beans – $0.76

1 pg Broccoli Crowns – $1.38

2 pkgs Fresh Zucchini – $3.04

1 pkg Romaine Hearts – $1.99

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.29

1 bag Mini Cucumbers – $1.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 Seedless Watermelon – $2.89

4 cartons Strawberries – $4.80

1 carton Grape Tomatoes – $1.39

4 dozen Eggs – $3.52

1 32-oz carton Greek Yogurt – $3.25

4 cartons Greek Yogurt – $3.20

1 jar Cinnamon – $0.79

2 cans Tomato Paste – $0.58

1 bag Nacho Chips – $0.75

1 loaf Sandwich Bread – $0.67

1 pkg Hot Dog Buns – $0.65

Total: $90.21

Harris Teeter

1 5-lb bag Organic Gala Apples – $4.99

1 jar Pace Salsa – $2.00, used $0.50/1 printable (doubled) – $1.00 after coupon

2 64-oz cartons Orange Juice – $1.94

1 64-oz carton Juicy Juice – $2.50, used $0.75/1 Juicy Juice 100% Juice Product, exp. 6/29/20 (SS 05/17/20) [ Excluding 4 pk Juice boxes] (doubled) – $1.00 after coupon

1 pkg Flipz Pretzels – $3.00, used $0.75/1 Flipz Chocolate Covered Pretzels, exp. 7/10/20 (SS 05/17/20) (doubled), plus receive $0.75 rebate from Ibotta – $0.75 after coupon and rebate

1 Dannon Yogurt – $1.25, used $0.65/1 printable (doubled)FREE after coupon

Total after Coupons and Rebates – $9.67

Weekly Grocery Total: $99.88

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Yogurt, Smoothies, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Zucchini Bread

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Apples, Mini Peppers x 2

Tossed Salad Bar, Strawberries x 2

Leftovers x 3

Dinners

Taco Salad, Mexican Cauliflower Rice (I use half cauliflower rice, half white rice)

Spaghetti, Tossed Salad, Quick Garlic Breadsticks

Meatloaf (using half ground venison, half ground beef), Baked Potatoes, Green Beans

Grilled Chicken, Watermelon, Roasted Cauliflower

Hot Dogs (we have a package in the fridge that needs to be used up), Broccoli, Baked Potato Fries

Turkey Bacon, Scrambled Eggs with Cheese, Strawberries, Grilled Zucchini

Homemade Pepperoni Pizza, Broccoli

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

4 Comments

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *