MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $93 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Our original plan was just to buy a few things at Walmart since it’s close by. However, we ended up justifying a trip to Aldi a couple of days later. I’m really glad we did, because there were some crazy low, unadvertised produce prices, as well as cheap milk!

Walmart

1 Cauliflower – $2.14

1 Oikos Plain Greek Yogurt – $3.54

1 32-oz carton Egg Whites – $3.67

1 gallon Whole Milk – $2.09

1 pkg Broccoli Crowns – $2.34

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.23

1 bag Ground Flax Seed – $2.17

1 pkg Organic Romaine Hearts – $2.39

1 pkg Mini Cucumbers – $2.19

1 pkg Pepperoni – $2.58

4 individual cartons Greek Yogurt – $2.56

2 large canisters Quaker Oats – $5.48 ( I was really happy to find these as they have been out-of-stock for weeks now!)

2 dozen Eggs – $2.49

1 5-lb bag Flour – $1.19

1 3-lb bag frozen boneless Chicken Breasts – $5.19

1 10-lb bag Pink Lady Apples – $10.00 (from a roadside stand – they are amazing! The bag had already been gotten into by the time this pic was taken :))

1 large box Corn Flakes – $1.43

1 large box Rice Crisps – $1.43

1 large box Frosted Mini Wheats – $1.48

Total: $56.59

Aldi

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

1 box Crispy Rice – $1.36

2 3-lb bags Mandarin Oranges  – $1.90 (!!)

1 bunch Bananas ($0.25/lb!) – $0.61

1 3-lb bag Lemons – $2.39

1 bag Green Grapes ($0.25/lb!!) – $0.58

1 pkg Broccoli Crowns – $1.99

1 pkg Turkey Bacon – $1.89

1 pkg Hot Dog Buns – $0.65

1 loaf Sandwich Bread – $0.69

1 pkg Rice Cakes – $1.19

1 bag Nacho Chips – $0.75

1 box Graham Crackers – $0.88

1 2-lb bag Shredded Cheddar Cheese  $2.19

1 pkg Sliced Muenster Cheese – $1.33

1 can Whipped Topping – $2.65

1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59

1 box Butter Quarters – $2.29

1 pkg String Cheese – $1.89

2 gallons Milk – $1.38 (!!)

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.65

1 jar Extra Virgin Olive Oil – $3.89

1 38-oz jar Ketchup – $1.00

1 jar Salsa – $0.89

Total: $36.52

Grocery Total for the Week: $93.11

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Trim Healthy Mama Pancakes, Cereal, Fruit, Smoothies, Toast, Oatmeal, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets, Yogurt

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Oranges, Mini Peppers x 2

Baked Potatoes with Cheese, Apples, Mini Cucumbers x 2

Leftover x 3

Dinners

Grilled Chicken, Creamy Milk Rice, Broccoli

Taco Salad (Shredded Romaine, Seasoned Ground Venison, Shredded Cheese, Chopped Tomatoes from a friend’s garden, Salsa, Plain Greek Yogurt, Nacho Chips), Grapes

BBQ Meatballs (I’m going to try making these using all ground venison. and see how it goes), Green Beans, Quick Garlic Breadsticks

Pancakes, Scrambled Eggs, Turkey Bacon

Venison Roast in the Instant Pot, Roasted Cauliflower, Easy Whole Wheat Muffins

Pepperoni Rolls, Broccoli

Leftovers

Snacks

Rice Krispy Treats, Fruit, Graham Crackers, Cheese Sticks, Oatmeal Cookies

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

6 Comments

  • Sarah says:

    I love these posts! We aren’t finding the deals at all- the opposite sadly- but those are awesome! I’m assuming this is a typo, but the .89 milk salsa made me laugh! Unless there actually is a thing called milk salsa… I have been known to live under a rock before so no guarantees! 😉

  • Lana says:

    We had crazy prices at our Aldi, too. .39# red grapes and bags of navel oranges were .69 each. Produce in general was just less than the regular prices.

  • Loreta says:

    We just moved to Germany last year and the price of our weekly grocery shopping for our family of three (soon to be four) is really high! I buy most groceries online and plan all meals a week in advance. I find meat and fish is particularly expensive. Even the Aldi over here doesn’t seem as good value as in the US.

    • Brigette Shevy says:

      We lived in Taiwan for two years, and it was really expensive to eat at home (but crazy cheap to eat out at most restaurants!?!?!). It didn’t make sense at all to me. Yes, you absolutely have to adapt your expectations and ideals to whatever sitatuation you find yourself in.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *