MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $91 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

1 box Honey Crunch Oats – $1.29

1 box Crisp Rice – $1.29

1 box Honey Crisp Oats – $2.69

1 Family-Sized box Frosty Flakes – $1.79

1 large canister Quick Oats – $2.29

1 5-lb bag All-Purpose Flour – $1.15

1 gallon 2% Milk – $1.47

1 gallon 1% Milk – $1.47

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.55

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1/2 gallon Orange Juice – $1.59

1 32-oz carton Half and Half – $1.29

2 8-oz pkgs Mozzarella Cheese – $2.30

3 8-oz pkgs Cheddar Cheese – $3.75

2 8-oz pkgs Sliced Cheese – $2.50

6 individual Greek Yogurts – $3.54

2 jars Peanut Butter – $2.30

1 can Baking Cocoa – $1.79

1 bag Chocolate Chips – $1.25

1 can Parmesan Cheese – $2.29

2 pkgs frozen Broccoli Florets – $1.78

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 tub Artisan Lettuce – $2.79

2 3-lb bags Honey Crisp Apples – $3.38

1 pkg fresh Broccoli Crowns – $1.42

1 pkg Zucchini – $1.44

1 large Cabbage – $2.05

1 Cauliflower – $2.25

2 bags Asparagus – $3.38

1 pkg frozen Strawberries – $1.89

1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.99

2 cans Green Beans – $0.76

1 bag Baby Carrots – $0.89

1 bunch Bananas – $1.12

2 Avocados – $0.98

1 carton Strawberries – $1.69

1 pint Grape Tomatoes – $1.39

1 carton Raspberries – $1.29

1 pkg Blueberries – $1.99

1 bag Kettle Chips – $1.29

1 bag Blue Corn Chips – $1.37

1 bag Nacho Tortilla Chips – $0.75

1 Family-Sized Box Cheese Crackers – $1.99

1 bag Powdered Sugar – $1.29

1 bag Mini Marshmallows – $0.89

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.50

1 pkg Rice Cakes – $1.75

3 dozen Eggs – $1.62

1 Pancake Syrup – $0.99

2 loaves Sandwich Bread – $1.18

1 pkg Hamburger Buns – $0.59

Weekly Total: $91.26

Weekly Menu Plan

My husband got Deer #2 for the season this past weekend – lots of venison on the menu this week!

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Pumpkin Chocolate Chip Muffins, Cereal, Oatmeal, Fruit, Smoothies, Veggie Omelets, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Yogurt

Lunches

Grilled Cheese Sandwiches, Carrots, Apples x 2

Peanut Butter Sandwiches/Rice Cakes, Grapes, Cucumbers x 2

Leftovers x 3

Dinners

Cheese Pizza, Tossed Salad, Rice Krispy Treats

Taco Salad (Seasoned Ground Venison, Shredded Lettuce, Salsa, Shredded CheeseNacho/Blue Corn Chips, Plain Greek Yogurt, Avocados) Asparagus

Venison Burgers, Grilled Zucchini, Potato Chips, Creamy Baked Macaroni and Cheese

Pancakes, Fruit Salad, Scrambled Eggs

Date Night Out (kids eat Macaroni and Cheese and Green Beans at home)

Venison Roast in the Instant Pot, Mashed Potatoes, Tossed Salad, Broccoli

Cabbage Roll in a
Bowl
, Biscuits

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

5 Comments

  • Lindsay says:

    I think it would be interesting to see what the comparison costs would be for these groceries if bought name brand. Also, do you think there are noticeable flavor differences between the store brand / Aldi and the national brands?? I mean I know I personally will NOT buy store brand ketchup / deli meat / chips but other than that I can be swayed.

    • Brigette Shevy says:

      Yes, it would be fun for me to do a comparison post sometime! The only other store I shop at regularly is Harris Teeter (mostly coupon deals), but I would guess their regular prices are almost twice as much overall!! I’m kind of a food snob (my family calls it “prissy”🤣), but many of the Aldi brands I actually prefer over the name brands – but not everything, haha!! I can’t vouch for everything, but you might be pleasantly surprised on a few of the things you mentioned…their kettle chips are great, their gluten-free pretzels are the best, and one of their deli meats is my favorite (vs comparable versions of name brands). I feel like Aldi has continued to make improvements/upgrades in their products during the 10 years I’ve shopped there.

    • JJ says:

      My mom shopped at Aldi when I was a kid, and I was not impressed since my grandma always had name-brand foods(which tasted MUCH better at the time). Fast forward to 2020, and I feel very differently. Like she said, Aldi has really upped their game. I generally like Cape Cod kettle chips. Aldi’s brand is very comparable. The only reason I don’t mind trying things is their money back or replacement policy. For our family, the one thing we haven’t liked is their peanut butter. Their honey wheat twisted pretzels(big container for the price) are hands-down better than any name-brand. Their cauliflower always gets rave reviews from my crew when I cook it. Every time, my kids ask, “This is the Aldi cauliflower, right, Mom?”

  • Julie says:

    Thank you for sharing the Cabbage Roll in a bowl recipe. It was delicious! Traditional cabbage rolls are too labor intensive… but this whipped up in a snap. I also have extra rice in the pantry, so I was glad for a new recipe to use it up. 💗

    • Brigette Shevy says:

      You’re welcome! I’m so glad you liked them. My husband LOVES cabbage rolls – so I was looking for something a little easier to throw together. We enjoyed them too!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *