MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

2 bags frozen Riced Cauliflower – $2.98

2 pkgs Mixed Caulifornia Vegetables – $1.58

1 bag Steamable Mixed Vegetables – $0.75

1 bag frozen Broccoli Florets – $0.85

2 pkgs fresh Bone-In Split Chicken Breasts ($0.99/lb) – $9.79

1 pkg Pepperoni – $1.99

1 pkg (5.45lbs) 73/27 Ground Beef, discounted – $7.94

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.25

1 pkg String Cheese – $1.99

2 16-oz bags Shredded Mozzarella Cheese – $5.10

1 16-oz bag Shredded Cheddar Cheese – $2.55

2 64-oz cartons Orange Juice – $3.18

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1 gallon Whole Milk – $1.45

1 gallon 1% Milk – $1.45

5 Greek Yogurts – $2.95

1 jar Salsa – $0.89

1 jar Strawberry Jam – $1.39

1 32-oz carton Egg Whites – $2.95

3 dozen Eggs – $2.40

1 large jar Unsweetened Applesauce – $1.95

2 Cauliflower – $3.98

1 bunch Bananas – $1.00

1 bag Red Grapes ($0.95/lb) – $1.73

1 carton Grape Tomatoes – $0.99

1 pkg Zucchini – $1.70

1 bag Romaine Hearts – $1.99

1 3-ct pkg Colored Peppers – $2.69

1 7-lb bag Grapefruit – $4.19

1 bag Baby Carrots – $0.79

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.99

1 box Kid’s Krunch – $1.95

1 box Frosty Flakes – $1.99

1 box Marshmallow & Star Cereal – $1.25 (This is what happens when my husband does the shopping and I write the non-specific word “cereal” on the list :))

1 loaf Sandwich Bread – $0.59

Total: $83.73

Harris Teeter

4 pkgs Mueller Pasta – $3.18, used 2 $0.55/2 Smart Source 1/10/21 (doubled) – $0.98/4 after coupons

1 pkg Southern  Biscuit Mix – $1.29, used $0.75/1 Smart Source 11/15/2020 (doubled) – FREE after coupon

1 box Quaker Life Cereal – $2.00, used $0.75/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon

1 pkg Sargento Breaks – $1.99, used $0.75/1 Smart Source 1/10/21 (doubled) – $0.49

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used $0.50/5 printable (doubled) – $0.85/5 after coupon

1 Larabar – $1.00, receive $0.10 rebate from Ibotta (any snack bar), plus $2.29 rebate$1.39 MM after rebates

1 8-oz block Kraft Cheddar Cheese – $1.99, used $1.00/1 evic coupon – $0.99 after coupon

1 8-oz carton White Mushrooms – $1.00

1 Light + Fit with Collagen & Antioxidants Yogurt – $1.25, used $0.75/1 printable (doubled) – FREE after coupon

Total after Coupons and Rebates – $3.42

Grocery Total for the Week: $87.15

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Oatmeal, Cereal, Fruit, Yogurt, Smoothies, Boiled/Fried/Scrambled Eggs, Veggie Omelets

Lunches

PB and J Sandwiches, Peppers, Cheese Sticks, Grapefruit x 2

Stovetop Mac and Cheese, Applesauce, Carrots x 2

Leftovers x 3

Dinners

Crustless Ham Quiche, Mixed Vegetables, Biscuits

Oven Baked Chicken and Rice, Tossed Salad, Broccoli

Taco Salad, Spanish Rice

Grilled Chicken, Mashed Cauliflower, Cranberry Orange Muffins

Venison Roast in the Crockpot, Cauliflower Rice, Baked Sweet Potatoes

Meatloaf (I use half venison/half beef), Baked Potatoes, Sauteed Zucchini

Pepperoni Pizza, Mixed Vegetables

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *