MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $34 Weekly Grocery Shopping Trip and Menu Plan

Aldi

2 Cucumbers – $0.49 each

2 dozen Eggs – $0.88 each

1 gallon Milk – $1.76

1 pkg Red Grapes – $1.63

1 Frozen Veggies – $0.99

1 Frozen Broccoli – $1.19

1 tub Oven Roasted Turkey – $2.39

1 pkg Strawberries – $2.49

1 Frozen Orange Juice – $1.19

1 loaf Bread – $0.89

1 loaf Sandwich Bread – $0.83

1 lb Ground Beef – $3.19

1 Cottage Cheese – $2.29

Total: $21.58

Dillons

1 Sour Cream – $0.99

2 pkg Betty Crocker Brownies – $0.49 each, used $0.50/2 printable AND $0.50/2 SavingStar.com rebate – Free plus $0.02 overage after coupon and rebate

1 Crystal Farms Shredded Cheese – $1.99, used $0.50/1 Ibotta rebate – $1.49 after rebate

1 Bob’s Red Mill Flour – $2.99, used $1/1 printable AND $1/1 Ibotta rebate – $0.99 after coupon and rebate

1 Romaine Lettuce – $1.29

4 cans Cream Chicken/Mushroom Soup – $0.49 each, used $0.80/4 printable – $0.29 each after coupon

1 lb Land O Lakes Butter – $2.49

1 pkg StoneyField Yogurt Smoothies – $2.49, used $1/1 printable – $1.49 after coupon

2 can Green Giant Green Beans – $0.49 each

2 cans Casa Fiesta Refried Beans – $0.49 each, used $0.50/1 e-coupon AND $1.25/2 Ibotta rebate – Free plus $0.77 overage after coupon and rebate

4 Yoplait Yogurt – Marked down to $0.39 each

2.20 lbs Bananas – $1.08

Used $0.25/1 Ibotta rebate for any receipt

Total after coupons and rebates: $12.48

Total for both stores: $34.06

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Eggs & Toast x 4

Cereal x 2

Cinnamon Rolls, Eggs

Lunches

Macaroni & Cheese, Veggies

Turkey Sandwiches, Carrot Sticks

Baked Potato Bar

Peanut Butter & Jelly Sandwiches, Sliced Apples

Cheese, Crackers, Fruit, Veggies

Leftovers x 2

Dinners

Baked Chicken Drumsticks, Crumb Apple Muffins, Steamed Broccoli

Soft Tacos, Rice

Lasagna, Amish White Bread, Green Beans, Tossed Salad

Chicken Noodle Casserole, Steamed Veggies

French Toast, Eggs, Orange Juice

Homemade Cheese Pizza, Breadsticks, Tossed Salad

Out to eat

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

4 Comments

  • Coco Cavendish says:

    Which Aldi do you shop at? Your prices are considerably lower than my Aldi.

    • M says:

      It all depends on where Aldi’s is located. We have a walmart, buehlers, giant eagle, multiple gas stations that are all in less then a 1 mile radius of each other. All factor in on price. Eggs run $0.25 – $0.30 per dozen, milk runs $0.99

    • Gretchen says:

      I live in the midwest so that’s where my Aldi is located. Prices at Aldi definitely do vary depending on where you live. – Gretchen, MSM Team

  • Sarah says:

    Do your kids snack at all? What do you offer? I have twin 5 year olds and they are always hungry. Snack food is expensive!

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *