MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Brigette’s $55 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

Aldi

Because of the possibility of Hurricane Irma hitting South Carolina, our local Aldi was packed with customers, and the shelves were mostly empty. It was impressive! 🙂 Needless to say, my grocery list had to be revamped since they were out of so many things.

2 dozen Eggs – $1.16, plus receive $0.10 back from Checkout 51 – $1.06 after rebate

1 16-oz carton Egg Whites – $1.89

1 pint Grape Tomatoes – $1.89

1 bag Baby Carrots – $0.99

1 bunch Bananas (2.35lbs @$0.29/lb) – $0.68

1 bag Green Grapes (2.05lbs @ $0.79/lb) – $1.72

2 Cucumbers – $0.98

1 bag Zucchini – $1.79

1 4-ct pkg Baby Lettuce – $1.99

1 bag White Tortilla Chips – $1.19

1 1-lb bag Shredded Mozzarella – $2.49

1 12-oz bag Shredded Colby Jack – $1.89

1 pint Heavy Whipping Cream – $1.69

1 32-oz carton Half & Half – $1.69

1 64-oz carton Cashew Milk – $2.49

1 gallon Whole Milk – $1.98

1 can Parmesan Cheese – $2.29

2 1-lb pkgs Butter – $4.90

1 loaf Wheat Bread – $0.89, plus receive $0.10 back from Checkout 51 – $0.79 after rebate

Total: after Rebates: $34.39

Harris Teeter

3 boxes Apples Jacks – $5.37, used 2 $0.50/1 printable (doubled) and 1 $1.00/1 printable, plus receive $0.50 back from Checkout 51 – $1.87/3 after coupons

2 boxes Corn Pops – $3.60, used 2 $1.00/1 printable, plus receive $0.50 back from Checkout 51 – $1.10/2 after coupons and rebate

2 boxes Honey Comb – $4.00, used $1.00/2 printable, plus receive $1.00/2 back from Ibotta – $2.00/2 after coupon and rebate

2 Spaghetti Squash – $3.87

2 Wewalka Family Style Pizza Crust – $2.98, used 2 $1.00/1 printable – $0.98/2 after coupons

Gala Apples (3.11lbs @ $0.99/lb) – $3.07

2 large bags Green Grapes (I had wanted to buy more at Aldi, but they were really picked over) – $4.97

1 gallon Orange Juice – $3.49

2 cans Bush’s Chili Beans – $1.60, used $0.75/2 printable (doubled) – $0.10/2 after coupon

Total after Coupons and Rebates: $21.45

Grocery Total for the Week: $55.84

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making and cleaning up their own breakfast. Choices include:

Cereal, Oatmeal or Cream of Wheat, Toast, Scrambled/Fried/Hard Boiled Eggs, Fruit

Lunches

PB and J Sandwiches, Apples, Carrots, Cheese Sticks x 2

Just Like Campbells Tomato Soup (recipe from the “Trim Healthy Mama” Cookbook), Grilled Cheese Sandwiches made with Easy Whole Wheat Bread

Leftovers x 4

Dinners

Taco Salad, Spanish Rice, Grapes

Homemade Cheese Pizza ( or Veggie Pizza for those of us who will eat it ;)), Raw Veggies with Dip

Chicken Gravy Over Rice, Roasted Zucchini, Grapes, Kefir-soaked Muffins (I’ve been making my own kefir recently – if anyone has any recipes, or tips for kefir-making, I’d love to hear them!)

Spaghetti (I made up and froze some homemade sauce last week when a friend gave us a box of homegrown tomatoes. I use spaghetti squash instead of noodles for myself since I need to eat gluten-free), Italian Garlic Bread, Roasted Cauliflower

Grilled Chicken, Green Beans, Biscuits, Cantaloupe (leftover form last week)

Baked Potatoes with Seasoned Hamburger and Cheese, Broccoli, Fruit Salad

Leftovers

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

7 Comments

  • Kim says:

    Do you have a recipe you use for the homemade spaghetti sauce? I have some tomatoes I have to use up as well.

    • Brigette Shevy says:

      I don’t…I just dump. 🙂 Ha! I throw whole unpeeled tomatoes into a pot with some Italian spices like parsley, basil, oregano, salt, pepper, etc. as well as some chopped fresh garlic and onions. I simmer until the tomatoes are tender, and then I pulverize everything in my vitamix. After that, I put it back on the stove and add in some sugar to taste plus canned tomato paste (this helps thicken it), parmesan cheese and a little bit of vinegar. I add a small amount of cornstarch if needed to thicken further. Hope this helps!

  • Coco Cavendish says:

    Thank you for your weekly posts. I enjoy reading them!

  • Cheryl Peters says:

    Our Aldis has eggs for .27 and it is forcing Wal-Mart to bring down their prices too. Milk for .98 too.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *