MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

This Week’s $100 Grocery Shopping Trip (ALDI + Kroger)

This Week's $100 Grocery Shopping Trip

We went to ALDI and Kroger on Sunday night and got some great deals.

Note: If you missed my post on Why I’m Back to Grocery Shopping, Menu-Planning, and Freezer Cooking, be sure to read it here.

Our Grocery Budget

We currently budget $125 per week for groceries for our family of 5. This does not include eating out once a week (we budget separately for that).

We also get some of our expensive groceries and personal products (such as makeup) via Amazon using credit earned from Swagbucks + we get the majority of our household products (cleaners, toothpaste, detergent, etc.) via credit earned from Grove.

I only spent $100, which leaves me wiggle room to buy more markdowns at Kroger if I have time to swing by there later this week to see if they have some great markdowns. If I don’t have time or they don’t have good markdowns, I’ll roll over the extra $$ to next week.

This Week's $100 Grocery Shopping Trip

Here’s what we bought:

ALDI Shopping Trip

  • Kidney beans — $0.59
  • Diced tomatoes — $0.59
  • Frozen corn — $0.95
  • Baby carrots — $0.99
  • 1 bag chicken breasts — $5.49
  • 2 loaves of wheat bread — $0.99 each
  • 4 yogurts — $0.29 each
  • Arizona Green tea — $0.74
  • Cashew halves — $2.99
  • Diced tomatoes with green chili — $0.59
  • Mini cucumbers — $0.99
  • Baby lettuce — $1.99
  • Feta crumbles — $1.79
  • Dried cranberries — $1.29
  • Canned Broth — $0.49
  • Maple syrup — $6.49
  • 5 Nectarines — $0.35 each
  • Tortilla chips — $1.19
  • Blueberries — $1.49
  • Peanut butter — $1.49
  • 1 bag of oranges — $1.69
  • Chocolate chips — $1.79
  • 3 packages of corn on the cob — $0.99 each
  • Bananas — $2.52
  • Pears — $2.49
  • Romaine hearts — $1.99 (got $0.25 back Checkout 51)
  • Greek yogurt — $0.75
  • Whole milk — $2.39
  • Honey — $4.99
  • Honey Nut Oats — $1.19
  • Strawberry preserves — $1.49
  • String cheese — $1.99
  • Cheddar cheese — $1.69
  • Tomatoes — $1.49
  • Half & Half — $1.89
  • 2 pair of girl’s shorts for $0.99 each — I was SO excited about this deal!
  • Total with tax — $74.26 (Plus, I uploaded my receipt to Yaarlo & earned a little cashback for doing so. If you haven’t signed up with Yaarlo, use my coupon code MONEYSAVINGMOM when you sign up to earn more.)This Week's $100 Grocery Shopping Trip

Kroger Shopping Trip

  • 2 packages of bacon — $2.50 each
  • 2 packages Applegate Peach Sausage — $3.79 each
  • 2 packages ground pork — $3.49 each
  • Eggs — reduced to $1.79
  • Sub sandwich buns — marked down to $0.99

Total with tax: $24.03 (Plus, I uploaded my receipt to Yaarlo & earned a little cashback for doing so. If you haven’t signed up with Yaarlo, use my coupon code CRYSTALP861 when you sign up to earn more.)

This Week’s Menu Plan

Interested in what we’re eating this week? You can see our menu plan for this week here. I plan our menu based upon what we already have on hand, so I didn’t have to buy every single item needed to make everything on our menu.

How to Be a Meal-Planning Mama

Struggling with menu planning? Check out this post on How to Be a Meal Planning Mama.

How much did you spend on groceries this week? Tell us in the comments!

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

8 Comments

  • Mary says:

    Crystal, would you mind sharing how much you spend with Swaybacks per month? I am feeding a family of four a whole foods, mostly grain free diet with lots of protein and produce. We spent $600 per month. I tend to do several large trips because I buy in bulk as this saves me time and trips to the store. Plus I have three kids four and under and going grocery shopping with all of them is exhausting!

    • I think it probably averages out to be around $25 per week? Most of it is stuff that is just extras — fun snacks, etc. — and I’d find a way to do without it if we didn’t have the credit.

  • Aimee says:

    Love saving at Aldi!! I spent $75 there today. I had to purchase a few additional items at another store but was pleased I found 90% of our groceries at Aldi

  • Jennifer says:

    Just wondering if you would share what your budget would be for grocery/household weekly if you did not have all the credits to use?

    • Julie says:

      Yes, would love to know how much in credits you “spend” weekly.

      Spent $120 this week at Aldi for our family of 9. Still need to pick up some good coffee; this is the one item I cannot buy at Aldi (too acidic!)

    • I don’t think it would be much more than this. I only use the credit because I have it — we use it for fun extras and things I probably would not buy if it were not for the credit. Otherwise, I’d find creative ways to get those items for free (by playing the drugstore game, etc.) or to cut back in other areas on our grocery budget to allow room for these items.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *