MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Gretchen’s $41 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0003

Aldi

1 dozen Eggs – $1.29

1 Cream Cheese – $0.89

1 Roma Tomatoes – $1.29

1 Celery – $0.59

1 Butter – $1.69

3 cans Beans – $0.59 each

1 Tortillas – $0.99

1 bag Spinach – $1.69

1 Cucumber – $0.59

1 Cauliflower – $1.69

1 Carrots – $.99

1 Corn Chips – $0.89

1 gallon Milk – $1.99

Total with tax ($1.17): $17.52

DSC_0005

Dillons

Items a part of the Mega Sale (Buy 10, Get $5 off instantly):

4 Gillette Shave Gel – $1.49 each, used 2 $3/2 coupon from the 10/27 P&G insert – Free after coupons

1 Kraft Marshmallows – $0.69

1 Nabisco Rice Thins – $1.79, used $1/1 e-coupon – $0.79 after coupon

1 Yoplait Gogurt – $1.89, used $1/1 e-coupon – $0.89 after coupon

2 Nabisco Snak-Saks – $0.99 each, used $0.75/2 coupon from the 11/10 SmartSource insert – $0.62 each after coupons (These were on sale just in time for my little boy’s birthday party next week!)

1 Pace Salsa – $1.99

Other Items:

1 Kroger Ice Cream – $2.50

1 Pineapple – $0.99

1 Breyer’s Ice Cream – $3.29 (I splurged and bought the Breyers brand for one of the birthday parties.)  🙂

1 lb Ground Beef – $3.69

1 Marshmallow Matey’s Cereal – $2.99 (My husband has been asking for this cereal for weeks. I finally found it!)

1 Stacy’s Bake Shop Crisps – $2.99, used Free e-coupon (no longer available) – Free after coupon

1 Kroger Cottage Cheese – $1.25

1 Hunts Spaghetti Sauce – $1

2 Kroger Frozen Vegetables – $1 each

2.09 lbs Bananas @ $0.54/lb – $1.13

1 Romaine Lettuce – $0.99

Used $2 catalina reward from my last shopping trip

(Also, my $0.75/2 Nabisco coupon accidentally scanned twice. I went and told the manager but she said to just leave it.)

Total before coupons and sales: $59.49

Total with tax ($2.30) after coupons and sales: $23.93

Total for all grocery items: $41.45

Menu Plan for this Week

Breakfasts

Toast, Oatmeal, Fruit/Spinach Smoothies, Cereal

Lunches

Leftovers, Tossed Salad, Cheese/Crackers & Fruit, Scrambled Eggs, Peanut Butter & Jelly Sandwiches

Dinners

Build Your Own Haystacks, Fruit Salad

Savory Crescent Chicken Pockets, Steamed Broccoli

Three-Bean Chili, 30 Minute Rolls, Veggies

BBQ Meatballs, Mashed Potatoes, Tossed Salad

Deer Roast, Carrots, Potatoes, Biscuits

Lasagna Casserole, Green Beans, Tossed Salad

Dinner with family

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

13 Comments

  • Rachel says:

    I love to see how much food you get for so little money but how on EARTH does your family only use one gallon of milk a week? My four boys (8, 6, 5, 2) go through at least 4 gallons a week, sometimes more!

    • Janine says:

      I am wowed by the milk for only $1.99, where I live is is over $4.00 a gallon even at our Aldis….

      • liz says:

        When I lived in Illinois, milk sometimes went on sale for 1.79 a gallon at Aldi. It is over $3 a gallon where I now lived in Texas, at there is no Aldi. At least a lot of other things are cheaper here, so we still come out ahead!

    • Gretchen says:

      There are only 3 of us so that makes a difference compared to your family. We actually don’t drink milk either. We only use it on cereal and in cooking so it lasts longer. Also, I have been known to add water to milk to stretch it further on those weeks we are running low. 😉

  • mandi says:

    I thought those shave gels were limit 1 per coupon…

  • Elizabeth says:

    LUCKY DUCKY….deer roast!!! As a kid, friends taught us when doing a roast (usually cow, but sometimes deer) to make what they called Brown Spaghetti…you cook the noodles in some broth off the meat till done…I think a bit of onions, or onion powder would make it more tasty! We loved this combo as kids!!

  • Ashlee says:

    I get so jealous reading these posts! I know I shouldn’t compare myself to anyone, but oh how nice it would be if my groceries were so low! I wanted cauliflower the other day, it was $6! I’ve been living in NYC for over a year now and the prices still shock me. I miss my Ohio prices.

    • Emily says:

      Hi Ashlee! I live in NYC as well, and can empathize with the prices! Always nice to meet another budget-wise person in the city 🙂 Try Trader Joe’s for the cauliflower; the heads are a little on the small side, but it’s the cheapest I’ve found at $2.50.

  • Angie D says:

    Gretchen–where did you find the Stacy’s bake shop? I was lost and confused! I don’t know if it was just my Dillons, but they had Buy 10 get 5 on the half gallons of milk and had them priced at $1–which made them $.50! It was crazy!

  • Shelly says:

    We had the build your own haystacks this week too. My family just loves them. The best deal I got this week was honey crisp apples for $.39/lb and organic pears for $.39/lb at our local discount grocery store.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *