MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Last night’s Dillon’s shopping trip

Our whole family headed out to Dillon’s last night after dinner. I was planning to go by myself, but all of the children wanted to tag along, so Jesse graciously came, too, so that we could get through the store more quickly (something about three children and grocery shopping doesn’t usually equate a quick shopping trip!).

Here’s what we bought:

Comfort Baby Puffs — used free coupon

2 Silk single-serve milks — $1.25 each, used 2 $1.50/1 Silk coupons = free plus overage after coupons

1 gallon milk — $2.98

2 family-size bottles of Suave — $1.55 each, used 2 $0.50/1 Suave coupons (doubled) = $0.55 each after coupons

2 bottles of Gold Peak tea (not shown) — $1.29 each, used 2 $0.75/1 coupons (“doubled” to $1 off) = $0.29 each after coupons

1 Dawn dish detergent — $1, used $0.25/1 coupon (doubled) = $0.50 after coupon

1 box of Kashi cereal — $2.99, used $2/1 Kashi coupon from Recyclebank = $0.99 after coupon

Annies’ Deluxe Mac & Cheese — used free coupon

Cheddar cheese (16-oz.) — $2.99

2 Rosarita Refried Beans — $1, used $1/2 coupon = $0.50 each after coupon

Total with tax after coupons: $8.54

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

Read Newer Post
«
Read Older Post
»

23 Comments

  • Crystal says:

    Were the refried beans on sale or was that regular price? I forgot to use my coupons for those this week….in the frantic rush through the store with 2 kids. 🙂 did your dillons not have the half gallons 10 for $10 this week? I stocked up on those! Doesn’t get much better than that for milk!

    • Crystal says:

      I think it was a sale price, if I’m remembering correctly.

      I must have totally missed that there was a sale on half gallons of milk — bummer! But maybe they’ll run it again next week?!

      • deborah says:

        I wondered about the half gallons too, when I saw your gallon of milk. I think we’re probably all thinking that msm would never miss a deal! 😉

  • lynette says:

    does dillon’s double their coupons? i have one in a town i work in–sometimes–LOL–would be worth stopping in if they do!

  • Heidi says:

    Wow! I know prices vary in different areas. I spend over $4 a gallon for milk and it isn’t organic. And I even live in Lancaster County, PA. Enjoy your inexpensive milk!

    • Emily says:

      Heidi, I used to live in York, PA and I used to have to pay that regularly for conventional milk too. We moved to Ohio 3 years ago, and I remember being shocked by the low milk prices out here. I can get conventional milk for $2.50/gallon (used to be able to get it for $2/gallon when we first moved here). However, now that I live somewhere where milk is so cheap, I can actually afford to buy organic milk at $5.89/gallon at my Giant Eagle. I miss living in PA, but I do NOT miss those milk prices!!

      • eunice b says:

        I lived in Thomasville, PA ~York area, moved to Lancaster Co and now live in Maine…we still pay 3.50 or so a gallon, but we’re thankful for the farmers!!! 🙂

  • Julie in IN says:

    I have not seen those small Silk milk before this; is it in the refrigerated section with the half gallons of Silk?

  • So was your Annie’s coupon not out of date? Mine were. Boo! But yay for you 🙂

  • stacy says:

    Where can I find the Rosarita beans coupon? Which insert? Thanks 🙂

  • Meredith says:

    Out of all of that I was relieved to see you had to bought dish soap. I just bought my first bottle after all of those freebies I had stocked up on a year ago. It’s kind of funny that I got so used to getting something for free and I was frustrated I couldn’t find any coupons. Back to reality I guess!

    • Crystal says:

      I know, it was hard for me to pay for it, too! But I haven’t been able to get it free for awhile and my stock is getting really, really low so I figured $0.50 is better than full price! 🙂

  • Laura says:

    I was wondering why you buy the block cheese. I always expect it to be cheaper than the shredded cheese, but it seems to be the same price.

    • Crystal says:

      We typically buy block cheese because we use it for a variety of things — and often eat it sliced. So buying it in a block makes it more versatile. Plus, the block cheese tends to melt better than pre-shredded cheese.

    • Andrea says:

      Block cheese has non-caking additives and sometimes more preservatives than block cheese.

      • I just recently realized what a difference it makes to shred your own cheese versus the pre-shredded stuff. Wow! The taste is SO much better

        • Jill D says:

          I recently discovered that you can “shred” block cheese in your food processor!! You don’t even need to have the shredding attachment. Just cube it up into 2” cubes or so and toss it in. Pulse and the cheese crumbles right up. It’s not shredded, but rather little cheese balls 🙂 But when tossing on top of taco’s or melting over something who cares!!! I have a small counter processor for little jobs and I can’t believe how many hours of shredding by hand this could have saved me!!! 🙂

          • Sarah says:

            I’ve recently discovered that if you freeze cheese when it’s thawed you can just crumble it like that with your fingers no problem. Keeps my shredder clean!

  • Christine says:

    I often see your posts with small shopping trips to various stores. Just wondering if you ever do a big order of groceries?

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *