MoneySavingMom.com
FREEBIE LIBRARY!
Join my email list and get FREE ACCESS to the MSM Freebie Library, including my top printables & eBooks.

Aldi & Health Food Store Shopping Trips

I meant to get this posted yesterday, but you know how life goes sometimes! At any rate, here’s what we bought on Wednesday at Aldi and the health food store:

Health Food Store Shopping Trip

2 cartons of Carob Rice Milk — marked down to $0.99 each
2 loaves of Rudi’s bread — used 2 free coupons from Jessica
1 can of Zevia — used free coupon
Vidalia onions — $0.49/lb. = $0.74 total
Kiwi — 5 for $1
Vine-ripened tomatoes — $0.79/lb. = $0.55 total
Roma tomatoes — $0.49/lb = $0.30 total

Total with tax = $5.69

Aldi Shopping Trip

4 packages strawberries — $0.99 each

2 pounds of butter — $1.84 each (best price I’ve seen in awhile!)

1 package of pears — $0.99

5 Avocados — $0.29 each

Total with tax: $10.82

Subscribe for free email updates from Money Saving Mom® and get my Guide to Freezer Cooking for free!

34 Comments

  • Sarah says:

    I’m impressed w the avocados. We LOVE them in just about any meal 🙂

  • Amazing prices on the produce! I’m very jealous 🙂

    I’ll have to check my Aldi’s tomorrow!

  • Ana Maria S. says:

    Wow those are great prices your Aldi has! At my store here in SC I got mangoes and avocados for 49 cents each, a 3 pk of green bell peppers for 99 cents, and heads of iceberg lettuce for 49 cents each. 🙂

    • Those are great prices, too! The cheapest I’ve seen on green bell peppers here is .99 each. Red and yellow are $2 each!

      I wonder if Aldi’s ever came our way if we would see produce prices like these.

  • Vicky says:

    We love ALDI for their produce. The only thing is that you usually have to let things like pears and avocados ripen more, but that’s not bad. I love it when strawberries and pears are such a good deal! We bought mangos a few weeks ago there and had to let them ripen a bit more, but at the price they were offering, it was so worth it. Everywhere else, the best price is 99 cents each. And I will not buy butter anywhere else any longer!

  • Kelly O says:

    Crystal, every time you share your Aldi loads, I miss having one nearby. When we lived in Birmingham most recently, I used to save tons between Aldi trips and Publix specials. I don’t have that kind of thing in Houston, sadly.

  • Great deals!! All the people who were leaving not so kind comments on yesterdays guest post should check out these great prices on very healthy foods! It can be done! Couponing is not just for junk food.

    Thanks for all you do! You are an encouragement to many!

  • Cheri says:

    Thanks for the info!! For anyone living in Wi, Mn, or iowa kwik trip is still having their butter blowout-only 1.69 a pound and gallons of milk are only 2.29 untl the end of may!!

  • Heather says:

    29 cents for avocados!??!?! I paid $.89 on sale which is about as low as they’ll go in Va Beach. At that price, I’d eat this healthy food all the time!

  • Jennifer says:

    I am salivating at the site of those strawberries! Its not strawberry season where I live (Western Australia) so they are currently $3.99AUD for half the size you have pictured, and they mold within a day (if they aren’t already). Needless to say, we’re living off the in-season produce of apples and pears and apples and pears (for the next 5 months). Its amazing the combinations of snacks you can make with apples and pears.

    Have fun meeting all your readers!

  • April D. says:

    Having total avacodo envy! Great prices.

  • I recently started shopping at Aldi again and I forgot how great the produce prices are! Our avocados are 49 cents here this week but I am still super happy about it.

  • Brandy says:

    What the heck! Unless our Aldi butter dropped this week, it is still over $2 here! No fair! 🙂

  • susan says:

    Coupons are for junk foods most of the time etc… but there are jewels every once in a while. And if someone has the time to make clipping coupons a full time job- they can save the loads of money that you post. I have 2 jobs and a family- so I do what I can to save.
    I work at Trader Joe’s (not the same owner as Aldi’s- but they are brothers). A lot of the time, the produce (at Aldi’s) is the exact same as what Trader Joe’s is selling- but for a lot less!
    I love the produce at Aldi’s- and feel better knowing that other stores sell the same!

  • Penny T. says:

    Crystal, can you share more information about the 2 coupons from Jessica? I went to her website but did not see any coupons. I’m going to have to check the Aldi flyer online today and price match with Wal-Mart since I’ll be near a Wal-Mart today. Thanks for sharing.

    • Crystal says:

      Jessica is a friend of mine and she gave them to me when I saw her in California in March. I wish there was a way everyone could sign up for them!

  • Kadee says:

    I love Aldi’s produce! My kids eat so much fruit, and thanks to Aldi, I can stay in our grocery budget. Their prices on milk and other staples are wonderful, too!

  • Jennifer Rodriguez says:

    How do you like Aldi’s other products? They have brands I have never heard of. They ave popped up every where here in the Orlando area and I just wasn’t sure how they were. I guess I will have to try because the prices are amazing!

    • Ryan says:

      A lot of those like fit and active are their store brand. I like most of them, here are a few that I have tried.
      Liked:
      -Stewed tomatoes, these are delicious
      -Mayo, tastes like Hellmann’s
      -Ketchup
      -Bread and butter pickles
      -Oatmeal bread, a great all-purpose bread
      -Hummus, thick and not overly oily
      -Hickory smoked lunch meat, they stopped carrying this recently but my be available elsewhere
      -Saltine crackers

      Disliked:
      -Graham crackers, too much wheat?
      -Peanut butter, I tend not to like most peanut butters though
      -Crofton steamer cleaner, not powerful enough (returned without hassle)

    • Kristine says:

      I shop primarily at Aldi, and we’ve liked almost all of their store-brand products that we’ve tried.

  • Judy says:

    Avocado envy here too! They are so expensive here! We paid $3.00 for 2 to have for our Cinco de Mayo dinner tonight 😀

  • Kate says:

    Wow! .29 for avocado! In Cali we can get teeny tiny ones for $1 sometimes but mostly 2/$3. Jealousy over here!!

  • tracy says:

    What r u going to do w the strawberries n kiwi?

  • That’s some Cindo De Mayo sale on avacadoes! They are .79 here at one place and .97 at another (usually the lowest is .97 on sale anywhere).

  • Lisa-panaMOM says:

    This post makes me want to move back to the States!!!

    How much is the Rice Milk normally? We pay $3.89 here, but we didn’t use it before we moved, so I’m curious what the price is.

  • Christine says:

    I wish avocados were so cheap here. They sell for $1 each in our area.

  • AmyP says:

    On Friday Aldi had butter for $1.40 – in Illinois. That is a stock up price! 😉

  • Jeni says:

    I can’t believe it. $0.29 for an avacado? I’ve paid up to $1.50 each in the past at other stores. I’m hitting Aldi’s soon.

  • Laurie says:

    Our Aldi is in my back yard. It is unbelievable the crowds and all the food that is bought. It really blows me away. Every Sunday am my Aldi has fresh fruit truck come so we always head over right after church. They just had pretty baskets of hanging flowers for 5.99 last week. If I am not there first thing everything is gone. I live within 1 mile of all major grocery store chains. Right across the street is a grocery store that is 4x as much as Aldi. I am so addicted that I get a rush every time we go. Sounds crazy.
    Laurie

  • Kristen says:

    The price of all dairy should be going down in the next little bit, my dad is a dairy farmer, when his price goes down it takes a few weeks but then the store price will go down, So happy hunting on the good dairy deals.

  • Beth says:

    We finally got an Aldi’s in the town where I live, and I am thrilled! There is one in the town where I work, but to go there took advance planning and was kind of inconvenient. Now it’s on my way home! As many others have said, check out their produce prices. The “regular” grocery store has avocados for $2.79 EACH, where Aldi had them for $.49. I lived in Mexico for a long time, and am ecstatic that I can cook like we did there but now here, all on a budget.

    Other good buys off the top of my head:
    64 oz “gatorade” for $.69 (name brand sometimes goes on sale at the other stores for $1 each, but never this low)
    4 lbs oranges for $.99
    3 lbs lemons for $1.49
    1 lb baby carrots for $.99

    Milk is usually slightly cheaper at Costco, but not by much. We have liked almost everything that we have purchased from Aldi, and now buy almost everything there or at Costco. I still watch sales and use coupons for the occasional item, but it seems like the coupon deals have gotten much more sparse compared to two-three years ago.

Money Saving Mom® Comment Policy

We love comments from readers, so chime in with your thoughts below! We do our best to keep this blog upbeat and encouraging, so please keep your comments cordial and kind. Read more information on our comment policy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *