Easy Whole Wheat Bread

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Guest post from Brigette Shevy

There’s nothing like homemade bread fresh from the oven! While I love baking and trying new recipes, this is my standard go-to recipe. It is healthy, super easy, and can be thrown together in less than five minutes if you use a bread machine.

I normally use all whole wheat flour (I grind my own using hard white spring wheat), but you can use any combination of white flour/ bread flour/whole wheat flour. I’ve even been known to throw in some other flours on occasion and make it multi-grain! The dough is extremely versatile and can be used for dinner bread, sandwich bread, rolls, and buns.

If you’ve never made bread before, this is a fabulous recipe to start with!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Share This:

Gretchen’s $42 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

DSC_0158

Walmart

1 Cantaloupe – $0.99

1 pkg Strawberries – $1.29

1 bag Halos – $3.75

1 Pineapple – $1.29 (Price matched to Aldi)

Broccoli – $1.31

Bananas – $1.29

Total with tax ($0.75): $10.67

DSC_0156Dillons

1 dozen Kroger Eggs – $1.79, used $0.25 Snap rebate and $0.50 Ibotta rebate – $1.04 after rebates

1 pkg Pecan Pieces – $2.57

1 bag Kroger Chocolate Chips – $2

1 Red Leaf Lettuce – $0.99

3 Chobani Yogurt – $1.25 each, used $1/3 printable – $0.92 each after coupon

1 C&H Brown Sugar – $1.49

1 gallon Dillons Milk – $2.59

2 Brut Deodorant – $1 each, used 2 $1/1 coupon from the 3/22 SmartSource insert – Free after coupon

1 Kroger Salt – $0.57

1 Orowheat Bread 24 oz – $2.50, used $1/1 printable – $1.50 after coupon

1 pkg Chicken Thighs – Marked down to $3.30

1 Johnsonville Sausage Links – $2.50 (I thought I had a coupon on my Dillons card for these but it turns out I didn’t. Oh well!)

Total with tax ($1.99): $23.29

DSC_0159Homeland Trip #1

2 cans Peanuts – $1.69 each, used $1/2 printable (doubled) – $0.69 each after coupon

1 pkg Honey Buns – $1.25, used $0.95/1 printable (doubled) – Free plus overage after coupon

1 Keebler Crackers – $1.99, used $1/1 printable (doubled) – Free after coupon

2 Birds Eye Steamfresh Veggies – $0.79 each, used $1/2 coupon from the 2/22 SmartSource insert – Free plus overage after coupon

2 Kraft Shredded Cheese – $2 each, used $1/2 coupon from the 3/29 SmartSource insert (doubled) – $1 each after coupon

1 McCormick Vanilla Extract – $2, used $0.75/1 coupon from the 3/15 RedPlum insert (doubled) – $0.50 after coupon

1.89 lbs Tomatoes – $2.17

2 pkgs McCormick Brown Gravy – $0.50 each, used $0.50/2 coupon from the 3/8 RedPlum insert (doubled) – Free after coupon

Total with tax ($0.92): $6

DSC_0160Homeland Trip #2

1 Honey Buns – $1.25, used $0.95/1 printable – Free plus overage after coupon

2 pkgs Kraft Cheese – $2 each, used $1/2 coupon from the 3/29 SmartSource insert (doubled) – $1 each after coupon

1 pkg Kraft Chipotle Cheese – $2, used $0.75/1 printable (doubled) – $0.50 after coupon (I now have 15 packages of cheese in my freezer after getting such great prices the last few weeks! I’m so happy to be stocked up for a while.)

2 Birds Eye Steamfresh Veggies – $0.79 each, used $1/2 coupon from the 2/22 SmartSource insert (doubled) – Free plus overage after coupon

1 McCormick Vanilla Extract – $2, used $0.75/1 coupon from the 3/15 RedPlum insert (doubled) – $0.50 after coupon

Total with tax ($0.15): $2.19

Total for all grocery items: $42.15

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Cereal x 2

Toast & Eggs x 4

Biscuits & Gravy, Pineapple

Lunches

Cheese Quesadillas, Fruit

Cheese/Crackers/Fruit/Veggies x 2

Peanut Butter & Jelly on Ricecakes, Oranges

Baked Potatoes, Steamed Carrots

Oven Fried Chicken, Green Beans, Mashed Potatoes, Butterhorn Rolls (Easter Sunday lunch)

Leftovers

Spinach Smoothies x 5 (for me)

Dinners

Homemade Cheese Pizza, Smoothies

Venison Burgers, Steamed Peas, Cantaloupe

Spaghetti, Biscuits, Green Beans, Tossed Salad

BBQ Venison Meatballs, Mashed Potatoes, Fruit, Steamed Broccoli

Salad Bar

Leftovers

Dinner with family

Snacks

Double Fudge Banana Muffins, Peanut Butter Oatmeal Choc Chip Cookies, Banana Protein Shake, Applesauce, Yogurt

Share This:

Brigette’s $52 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aldi

2 8-oz canisters Parmesan Cheese – $4.98

2 16-oz cartons Egg Whites – $3.98

1 10-lb bag Russet Potatoes – $1.99

1 32-oz pkg Spaghetti – $1.59

1 bunch Bananas (2.28/lb @ $0.35/lb) – $0.80, plus receive $0.25 back from Checkout 51 – $0.55 after rebate

3 16-oz bags Baby Carrots – $2.07

1 Cucumber – $0.49

1 large bag Kale – $1.99

1 24-oz pkg Zucchini – $1.99

1 container Artisan Baby Lettuce – $1.99

1 3-ct pkg Romaine Hearts – $1.99

1 Pineapple – $1.79

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.17

1 3-lb bag Yellow Onions – $0.99

2 pkgs Pepperoni – $3.98

1 24-oz jar Gourmet Pasta Sauce – $1.79

Total: $33.31 after rebate

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Harris Teeter

2 20-oz pkgs Sara Lee Butter Bread (B1G1) – $2.79, used 2 $0.55/1 Sara Lee Bread, exp. 6/1/15 (SS 03/01/15 R) (doubled) – $0.59/2 after coupons

2 16-oz bags Mahatma Brown Rice – $2.00, used 2 $0.50/1 Mahatma or Water Maid Rice, exp. 4/30/15 (RP 01/25/15) (doubled) – FREE after coupons

4 5-oz bags Mahatma Rice Mix – $3.00, used 2 $0.75/2 Mahatma Rice Mix, exp. 4/30/15 (RP 01/25/15 R) – FREE after coupons

2 8-oz pkgs Sargento Sliced Cheese – $5.00, used 2 $0.55/1 printable (doubled) – $2.80/2 after coupons

2 8-oz chunks Kraft Pepper Jack cheese (B1G1) – $3.79, used 2 $0.75/1 printable (doubled) – $0.79/2 after coupons

2 16-oz boxes Land O Lakes Half Sticks Butter (B1G1) – $5.49, used 2 $0.50/1 printable – $3.49/2 after coupons

1 gallon Milk – $2.99, plus receive $0.25 rebate from Ibotta – $2.74 after rebate

1 container Truwhip – $1.74, used $2/1 printable – FREE plus overage after coupon

Total: $10.15

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Walgreens

4 pkgs Walgreens Diapers (B1G1) – $8.99, used 2 $1.50/1 printable, plus receive $0.25 back from Ibotta – $5.74/2 after coupons and rebate

5 dozen Eggs – $4.95 (this may have been a local price), plus receive $0.25 back from Snap by Groupon – $4.70 after rebate

Total after Taxes, Coupons and Rebates: $11.07 (Note: I did not include the diapers in my weekly grocery total, but I left them in the Walgreens picture in case anyone else is interested in picking up a couple of packs of diapers for a great price!)

Weekly Total for all Groceries: $52.16

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Cereal x 3

Eggs and Toast x 2 (Veggie Omelettes for me)

Oatmeal x 2

Lunches

15-Minute Parmesan Pasta, Oranges, Carrot Sticks

Baked Potatoes with Cheese, Apples

Perfect Oven Sweet Potato Fries, Bananas, Cucumber Slices

Build-Your-Own-Tossed Salad, Boiled Eggs x 2

Leftovers x 2

Dinners

Spaghizza, Homemade French Bread, Tossed Salad, Buttered Broccoli, Fruit Salad (Company for Dinner)

Fried Egg and Cheese Sandwiches (meatless), Green Beans, Fruit

Chicken Fried Rice, Steamed Broccoli, Leftover French Bread

Scalloped Ham and Potatoes (from the More With Less cookbook – we still have lots of ham in the freezer from generous friends!), Easy Whole Wheat Bread (recipe coming soon), Tossed Salad

Venison Roast in the Crockpot, Cheesy Hashbrown Potatoes, Make Ahead Butterhorns, Buttered Carrots, Ultimate Double Chocolate Brownies (Easter Meal)

Leftovers x 2

Snacks

Healthy Carrot Cake with Cream Cheese Frosting (for me), Popcorn, Strawberry Cheesecake Smoothies, Ultimate Double Chocolate Brownies, Fresh Fruit, Carrot Sticks

Share This:

Make a Homemade “Latte” in Less Than 2 Minutes

Screen Shot 2015-03-26 at 12.29.23 PM

So, you know I quit using sugar in my coffee awhile back (I know, I know, I still can’t believe it!!) and I’ve been playing around with different hot drinks.

I love this Homemade Latte recipe, but I’ve learned that I just can’t do much espresso or I’m too wired. I already tend to be a person who has a lot of energy and zest for life, so I don’t really need the extra hype that I get from having more than a tiny bit of espresso.

Plus, you know that I’m all about keeping it simple. So dragging out multiple pieces of equipment and going through multiple steps to make a latte just ain’t happening every day around here.

Screen Shot 2015-03-26 at 12.29.31 PM

But I love lattes, I really do. So I came up with an easy-peasy solution.

My easy-peasy solution is probably called some fancy name and I just don’t know it and it has been shared all over the internet. However, since I didn’t see the idea on Pinterest (Yup, can you believe that it’s possible to come up with an idea without Pinterest?!?), just humor me and pretend it’s a new idea. ;)

My Homemade “Latte” Recipe

1. Heat 2-3 Tablespoons of half and half or milk in a glass cup in the microwave for 45 to 60 seconds.

How to Make Homemade Latte

2. Use an electric frother (you can pick one of these up for just a few dollars from a place like IKEA or probably Walmart or Target. I got mine from Amazon, thanks to Swagbucks!) and froth the milk/cream for 15 to 20 seconds.

3. Pour the froth into a steaming cup of hot coffee. And ta-da! You have yourself a fancy looking”Latte” that is very low calories (it’s about 40-60 calories total if you use half and half), inexpensive, and doesn’t give you a caffeine headache or make you feel wired!

Screen Shot 2015-03-26 at 12.30.02 PM

Basically, this just requires one extra minute each morning to make and it feels like I’m drinking a super special coffee shop drink. :)

What’s your favorite coffee shop drink? Have you found a quick homemade version? If so, I’d love to have the recipe link or details so that maybe I can try it out, too!

Share This: