Gretchen’s $36 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan

IMG_3272

Homeland

2 Ragu Pasta Sauce – $1.50 each, used $0.75/2 coupon from the 8/23 RedPlum insert (doubled) – $0.75 each after coupon

Mt Olive Sweet Relish – $1.19, used $1/1 printable (doubled) – Free plus overage after coupon

2 Yoplait Yogurts – $0.50 each, used $0.40/2 printable (doubled) – $0.10 each after coupon

2 Herbal Essence Bodywash – $2.50 each, used $0.75/1 printable (doubled) and $1/1 coupon from the 8/23 RedPlum insert (doubled) – $0.75 each after coupons

2 Planters Peanuts – $1.69 each, used $1/2 printable (doubled) – $0.69 each after coupon

4 cans Libby’s Green Beans – $0.75 each, used $1/4 coupon from the 8/23 RedPlum insert – $0.25 each after coupon

1 Wishbone Salad Dressing – $2.19, used $0.75/1 coupon from the 8/23 RedPlum insert (doubled) – $0.69 after coupon

Buy 4 General Mills items, Get Free gallon of milk:

1 Golden Grahams Cereal – $2, used $1/1 printable (doubled) – Free after coupon

1 Honey Nut Cheerios – $2, used $0.50/1 printable (doubled) – $1 after coupon

1 Cheerios – $2, used $0.75/1 printable (no longer available) (doubled) – $0.50 after coupon

1 Go-Gurt – $1.99

1 gallon Milk ($3.75) – Free after sale

Total with tax ($1.69) after coupons and sales: $11.43

IMG_3273

Dillons

1 pkg Grapes – $1.85

1 pkg Kroger Tortillas – $1.50

1 loaf Nature’s Harvest Bread – $2.50, used $1.05/1 e-coupon – $1.45 after coupon

2 Kroger Cottage Cheese – $1 each

5 Muller Yogurts – $1 each, used $1/5 e-coupon – $0.80 each after coupon

1 Kroger Tortilla Chips – $1.25, used $0.40/1 mailer coupon – $0.85 after coupon

1 Green Leaf Lettuce – $0.99, received $0.25 Checkout 51 rebate – $0.74 after rebate

1 Cascadian Farms Granola – Marked down to $0.99

1 Hormel Turkey – $3.99, used $0.50/1 e-coupon – $3.49 after coupon

1 Kroger Cream Cheese – $1

1 bag Apples/Peaches – Marked down to $0.99

1.60 lbs Tomatoes – $1.58

1 bag Kroger Brown Rice – $0.89

1.76 lbs Bananas – $1.04, received $0.20 Ibotta rebate – $0.84 after rebate

2 Cucumbers – $0.50 each

Total with tax ($2.05) after sales, coupons and rebates: $25.22

Total for all grocery items: $36.65

Menu Plan for This Week

Breakfasts

Easy Breakfast Roll-ups

Protein Waffles

Eggs & Toast

Oatmeal

Cereal x 2

Egg & Cheese Quiche

Lunches

Baked Potatoes, Broccoli

Vegetable Soup, Crackers

Tossed Salad x 2

Apples, Cheese, Crackers, Veggies

Turkey Sandwiches, Fruit

Lunch with my family

Dinners

Brown Bag Burritos (from the freezer), Steamed Cauliflower, Chips and Salsa

Easy Baked Ziti, Tossed Salad, Homemade Bread

Chicken Pockets, Green Beans, Fruit Salad

Grilled Chicken, Tossed Salad, Mashed Potatoes

Chicken & Rice Casserole, Steamed Carrots

Homemade Pizza, Veggies

Leftovers

Share This:

Free Ebooks: Successful Entrepreneurship, Clean Eating, plus more!

NOTE: The price of these ebooks is currently $0.00, but that could change at any time. Be sure to verify before checking out that it is still free.

Unless otherwise noted, these ebooks are specifically for Kindles, but you can go here to download a free application that enables you to read Kindle ebooks on your PC.

the beginners guide to enter

Download a free copy of The Beginner’s Guide to Successful Entrepreneurship.

orgainzation

Download a free copy of Organization.heatlhy pasta
Download a free copy of Fast and Easy Clean Eating Cookbook.

clean eatingDownload a free copy of Healthy Pasta Cookbook.

casserole recipesDownload a free copy of The Casserole Cookbook.

clean eatingDownload a free copy of Clean Eating.

be (matthew)Download a free copy of Be Loyal (Matthew).

Share This:

Reader Tip: Make Extra Cash by Selling Your Hair

buyandsellhair-logo-nw

Laura emailed in the following tip:

Due to several unexpected expenses this year (that exceeded our dedicated emergency fund) I started searching for unique ways to make a little extra money.

When I found the website BuyAndSellHair.com, I decided to give it a try. I paid $15 up front to list my ad, and wound up getting a few hundred dollars for my hair in less than 24 hours!

If you have long hair, this could definitely be a money-making option for you too!

Share This: